پتانسیل
Search
Close this search box.

موفقیت سریع چگونه به دست می‌آید؟

امروزه ما آدم‌ها تمایل داریم همه چیز را فوری پیش ببریم و همه چیز سریع برایمان اتفاق افتد؛ از کاهش وزن گرفته تا سرعت اینترنت. این امر به حوزه‌های مختلف زندگی گسترش یافته است. مانند حوزه شغلی، جایی که مردم می‌خواهند پول دربیاورند و خیلی زود به موفقیت در کار برسند.

در حقیقت هیچ موفقیتی یک شبه اتفاق نمی‌افتد اما با تکنیک‌هایی می‌توان روند آن را تسریع بخشید. برخی از این تکنیک‌ها عبارتند از تعیین اهداف، ایجاد روتین، کمک گرفتن از راهنما، مدیریت زمان، توانایی “نه گفتن”، درس گرفتن از اشتباهات، ریسک پذیر بودن و…

سریع‌ترین راه دستیابی به موفقیت کدام است؟

با کمک تکنیک‌هایی می‌توان زودتر به موفقیت رسید.

اقدامات خاصی وجود دارد که به کارگیری آن‌ها به شما کمک می‌کند خیلی زود به موفقیت دست پیدا کنید. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر هستند.

1- اهداف مشخصی را تعیین کنید

اولین نکته برای دستیابی سریع به موفقیت این است که اهداف مشخصی را تعیین و یک نقشه راه برای خودتان ترسیم کنید. از این گذشته، اگر یک نقطه نهایی در ذهن‌تان نداشته باشید، نمی‌توانید اهداف‌تان را دنبال کنید.

تعریف موفقیت برای هر کس متفاوت است؛ به همین خاطر مهم است که اهداف‌تان را روشن کنید و مشخص کنید دقیقا می‌خواهید به چه چیزی برسید. همچنین تا جایی که می‌توانید در تعیین اهداف دقیق باشید؛ زیرا تنها زمانی می‌توانید گام‌هایی به سمت موفقیت بردارید که اهداف مشخصی را تعیین کرده باشید.

تعیین اهداف به شما کمک می‌کند چهارچوبی برای خودتان ایجاد کنید، اهداف بزرگ و بلند مدت را به اهداف کوچک‌تر و دست یافتنی‌تر تبدیل کنید و در طول مسیر انگیزه‌ای برای تلاش کردن و موفق شدن داشته باشید.

2- برنامه منظمی ترسیم کنید و به آن پایبند باشید

داشتن یک برنامه منظم به شما کمک می‌کند همیشه در مسیرتان رو به جلو حرکت کنید و به رشد خود ادامه دهید، راحت‌تر پیشرفت‌تان را در طول زمان ارزیابی کنید و عادت‌های خوبی در زندگی‌تان ایجاد کنید که احتمال موفقیت شما را بالا می‌برد. به عنوان مثال، می‌توانید چنین روالی برای خودتان در نظر بگیرید که هر شب بعد از شام به مدت یک ساعت از وقت‌تان را برای یادگیری مطالب آموزشی مرتبط با شغل‌تان صرف کنید.

اگر زمان‌های خاصی را برای فعالیت‌های خاص در نظر بگیرید، بعد از مدتی حافظه شما تقویت می‌شود؛ به این کار ترسیم روتین یا برنامه منظم می‌گویند. ترسیم روتین‌های مثبت و پایبندی به آن‌ها اغلب سرعت موفق شدن را بالا می‌برند.

3- از یک راهنما کمک بگیرید

بسیاری از افراد موفق در طول مسیرشان از یک راهنما کمک گرفته‌اند؛ راهنمایی که قبلا در همین مسیر به موفقیت رسیده است. این افراد اطلاعاتی در مورد مسیر هدف، تجارب‌شان و راهنمایی‌های منحصر به فردی را به شما ارائه می‌دهند. به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند نحوه شناسایی مشکلات احتمالی و جلوگیری از این مشکلات را به شما یاد دهند.

به طور کلی داشتن یک راهنما از بسیاری جهات می‌تواند برای شما مفید باشد و قطعا به شما کمک می‌کند سریع‌تر از زمانی که هیچ راهنمایی ندارید به موفقیت برسید.

از یک راهنما کمک بگیرید تا زودتر موفق شوید.

4- زمان‌تان را مدیریت کنید

مدیریت زمان یعنی افراد می‌توانند با انجام کارهای ساده، موانعی که بر سر راه موفقیت وجود دارد را کاهش دهند یا حذف کنند. همان‌طور که گفتیم، برنامه‌های منظم و مثبت به شما کمک می‌کنند سریع‌تر پیشرفت کنید؛ در حالی که عادات بد باعث اتلاف وقت می‌شوند و تاثیر معکوسی بر سرعت رشد شما می‌گذارند.

برای شروع مدیریت زمان در ابتدا تمام کارهای غیر ضروری که وقت شما را می‌گیرد و به پیشرفت‌تان کمکی نمی‌کند را در نظر بگیرید مانند چک کردن تلگرام، اینستاگرام، توییتر و… پس از شناسایی این موارد، تلاش کنید کنترل بیشتری بر آن‌ها داشته باشید تا وقت‌تان را بیشتر صرف کارهای مهم‌ کنید. مثلا برای انجام دادن یا تمام کردن کارهایتان ساعت خاصی را تعیین کنید یا می‌توانید هر روز میزان وقتی که صرف کارهای غیر ضروری می‌کنید را کم و کمتر کنید. همچنین یادتان باشد بسیار مهم است کنترل یا حذف محرک‌هایی که باعث حواس پرتی شما می‌شود با نظم و انضباط خاصی پیش رود.

مدیریت زمان در فرایند موفقیت اهمیت زیادی دارد؛ زیرا تمرکزتان را بالا می‌برد و به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به هدفی که می‌خواهید برسید.

5- مهارت “نه گفتن” را یاد بگیرید

بله گفتن بسیار خوشایند و راحت است اما اگر چنین عادتی دارید باید بدانید که این عادت، پیشرفت کردن را برایتان سخت‌تر می‌کند؛ زیرا شما به احتمال زیاد، به راحتی با هر چیزی موافقت می‌کنید، پروژه‌های کاری زیادی بر عهده می‌گیرید و به طور کلی دست رد به سینه کسی نمی‌زنید و این باعث می‌شود دیرتر به موفقیت برسید.

اگرچه “نه گفتن” سخت است اما در بلند مدت می‌توانید نتایج مثبت آن را ببینید. مهارت “نه گفتن” یکپارچگی خاصی به فرایند کارتان می‌بخشد و باعث می‌شود مانند قبل، وقت خود را برای چیزهایی که باعث پیشرفت شغلی‌تان نمی‌شود تلف نکنید.

هربرت بایارد سووپ، نویسنده آمریکایی می‌گوید: “من نمی‌توانم یک فرمول مشخص برای موفقیت به شما بدهم اما می‌توانم یک فرمول قطعی برای شکست خوردن به شما بدهم و آن این است که سعی کنید همیشه همه را راضی نگه دارید.”

در صورت تمایل می‌توانید موارد بیشتری از سخن بزرگان درباره موفقیت را در این مطلب بخوانید.

داشتن مهارت “نه گفتن” شما را به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند.

6- پول‌تان را هوشمندانه پس‌انداز کنید

اگر می‌خواهید سریع‌تر موفق شوید باید در پس‌انداز کردن پول هوشمندانه عمل کنید. اگر این کار را بکنید در طول زمان می‌توانید با امنیت و سرعت بیشتری رشد کنید.

هر ماه مقداری از درآمدتان را در حساب پس‌اندازتان واریز کنید یا پول‌تان را تبدیل به دلار، طلا، شمش، سکه و… کنید. اگرچه پس‌انداز کردن ممکن است شرایط شما را دشوارتر کند اما این کار یکی از عوامل رسیدن به موفقیت شغلی است. اکثر افراد موفق بسیار کمتر از توان‌شان زندگی می‌کنند و این به معنای خسیس بودن آن‌ها نیست؛ بلکه به این معناست که می‌دانند گاهی اوقات برای پول درآوردن لازم است محتاط‌‌تر خرج کرد.

7- از اشتباهات خود درس بگیرید

ترومن کاپوتی، رمان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی می‌گوید: “شکست چاشنی است که به موفقیت طعم می‌دهد.” واقعیت این است که هر چه افراد بیشتر از منطقه امن‌شان خارج شوند، احتمال اشتباه کردن‌شان هم بیشتر می‌شود و این در حالی است که آدم‌ها تا از منطقه امن‌شان خارج نشوند، پیشرفت نمی‌کنند.

اگر می‌خواهید موفق شوید نباید اجازه دهید که اشتباهات و شکست‌ها شما را در هم بشکنند. به جای این که شکست را پایان همه چیز ببینید، آن را به عنوان یک فرصت ببینید. علاوه بر آن، شکست‌ها می‌توانند بزرگ‌ترین معلمان ما باشند؛ زیرا به ما درس می‌دهند و تجربه‌هایی هستند که باعث می‌شوند از شکست‌های بزرگ‌تر در آینده جلوگیری کنیم.

از آن جایی که تلاش‌های متعدد توماس ادیسون منجر به اختراع لامپ شد، در مصاحبه‌ای از او پرسیدند: “بعد از هر یک از تلاش‌های ناموفق خود چه احساسی داشتی؟” او جواب داد: “من شکست نخوردم، بلکه صدها راه برای اختراع نشدن لامپ یاد گرفتم.” در این روایت هم می‌بینیم که هر شکست برای ادیسون درسی بود؛ او از تجارب ناموفق خود چنین نتیجه‌ای گرفت که چه راه‌هایی کارساز نبوده و چه راه‌هایی موثر بوده است.

بنابراین نتیجه می‌گیریم هر تلاش ناموفق، گامی مهم به سوی موفقیت است. کار راحتی است که پس از شکست خوردن تسلیم شوید و به مسیر خود ادامه ندهید اما شاید بهتر باشد از اشتباهات و شکست‌ها درس بگیرید. اگر بتوانید از اشتباهات خود درس بگیرید، قوی‌تر و باهوش‌تر خواهید شد و این به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری به موفقیت برسید.

از اشتباهات خود درس بگیرید.

8- تعادل را در زندگی‌تان برقرار کنید

فیل نایت، مدیرعامل سابق شرکت نایک می‌گوید: “اغلب مردم فکر می‌کنند باید تمام زندگی‌شان را وقف موفقیت کنند در حالی که اگر چنین روندی را پیش بگیرند، موفقیت آن‌ها به قیمت از بین رفتن آرامش و سلامتی و لذت نبردن از زندگی اتفاق می‌افتد و این افراد در نهایت فرسوده می‌شوند.” به عنوان مثال، اگر فردی به دنبال موفقیت اجتماعی باشد، تمام تلاشش را می‌کند تا یک زندگی اجتماعی عالی را برای خودش رقم بزند و دوستان خوبی پیدا کند؛ در حالی که ممکن است در این مسیر شغل خود را از دست بدهد و این باعث می‌شود نتواند با دوستان خود بیرون برود.

بنابراین همانطور که نایت اشاره می‌کند، تعادل در زندگی به روش‌های مختلفی باعث موفق شدن افراد می‌شود. افراد باید تعادلی از آرامش، کار و رضایت‌مندی را در زندگی‌شان برقرار کنند تا انرژی آن‌ها در مسیر موفقیت از دست نرود و سایر حوزه‌های زندگی‌شان نیز مختل نشود.

9- به اندازه کافی بخوابید

افراد موفق می‌دانند که باید به اندازه کافی استراحت کنند تا بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند و بهترین نتیجه را هم بگیرند. افرادی که به خواب و استراحت‌شان اهمیتی نمی‌دهند، انرژی لازم را برای ادامه دادن ندارند.

مهم است که بدانید چه چیزهایی کیفیت خواب شبانه شما را مختل می‌کند. به عنوان مثال، می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ استفاده از موبایل، لپ تاپ، تبلت و… هنگام دراز کشیدن در رختخواب و قبل از خواب، خوردن غذاهای حاوی قند قبل از خواب و داشتن استرس زیاد در طول روز.

10- به توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید

اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، باید بتوانید خودتان را در حال رسیدن به موفقیت تصور کنید. والت دیزنی، تهیه‌کننده و کارآفرین آمریکایی می‌گوید: “در مسیر موفقیت احتمالا با کسانی رو به رو می‌شوید که توانایی‌های شما را زیر سوال می‌برند. یادتان باشد نباید تحت تاثیر این افراد قرار بگیرید؛ زیرا اگر خودباوری و رویاپردازی‌های شما از دست برود، دیگر رویایی برای رسیدن به موفقیت ندارید.”

علاوه بر این، باور به توانایی‌های خود یکی از راه‌های ایجاد نگرش ذهنی مثبت است و داشتن نگرش ذهنی مثبت برای دستیابی به موفقیت ضروری است. ایده‌های مثبت را جایگزین ایده‌های منفی کنید. مثلا به جای این که چالش‌ها را به عنوان موانعی بر سر راه رشد و پیشرفت در نظر بگیرید، آن‌ها را شرایطی ببینید که باید از آن‌ها عبور کنید.

اگر خوش‌بین باشید، شکست‌ها نمی‌توانند شما را متوقف کنند، حرف‌های مردم نمی‌توانند شما را آزار دهند و حتی از پس سخت‌ترین چالش‌ها هم برمی‌آیید. توماس جفرسون، سومین رئیس جمهور آمریکا می‌گوید: “هیچکس نمی‌تواند آدمی که نگرش ذهنی درستی دارد را از رسیدن به اهدافش باز دارد.”

برای رسیدن به موفقیت باید به توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید.

11- ریسک پذیر باشید

اگر می‌خواهید خیلی زود موفق شوید، از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید. یادتان باشد در زندگی خطرات زیادی وجود دارد و تا زمانی که برای رسیدن به اهداف‌تان تلاشی نکنید، هرگز متوجه آن نخواهید شد.

قبل از ریسک کردن از این راهکار استفاده کنید؛ با خودتان فکر کنید بدترین اتفاقی که می‌تواند رخ دهد چیست؟ به عنوان مثال فرض کنید شما طرفدار غذاهای دریایی نیستید و یکی از دوستان‌تان به شما پیشنهاد سوشی می‌دهد. دوست ندارید آن را امتحان کنید اما این نکته را در نظر بگیرید که اگر سوشی را هرگز امتحان نکرده‌اید چگونه می‌توانید آن را دوست نداشته باشید؟ اصلا بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد چیست؟ غذا را تف می‌کنید بیرون، همین.

12- برای رسیدن به موفقیت با ثبات و استوار باشید

سرهنگ ساندرز، کارآفرین آمریکایی و موسس رستوران‌های زنجیره‌ای مرغ سوخاری کنتاکی (KFC) می‌گوید: “تسلیم شدن بعد از هر بار شکست خوردن کار آسانی است، تنها راه ادامه دادن این است که اشتیاق واقعی برای دستیابی به موفقیت داشته باشید و از اهداف خود منحرف نشوید.”

موفقیت مسیر چالش برانگیزی است و به همین دلیل رسیدن به آن بدون استواری و ایستادگی تقریبا غیرممکن است. علاوه بر آن، پشتکار داشتن و تلاش بدون وقفه برای انجام کاری، دست یافتن به آن کار را تسریع می‌کند.

13- به طور مداوم تلاش کنید

موسس شرکت JC، یک فروشگاه زنجیره‌ای آمریکایی می‌گوید: “٪۹۹ از موفقیت، تلاش کردن است.” از هر طرف نگاه کنیم می‌بینیم که همه افراد موفق در جهان یک چیز می‌گویند و آن این است که “راز موفقیت در جهان، تلاش کردن است.” در حقیقت اگر برای اهداف‌تان تلاش نکنید و به کارتان ادامه ندهید، هرگز موفق نخواهید شد. واقعیت این است که در مسیر موفقیت، ارزش تلاش کردن بسیار بیشتر از استعدادهای ذاتی و هوش است.

14- اهل عمل باشید

منتظر فرصت ایده‌آل برای شروع کردن نباشید. کاری که باید انجام شود را همین الان، بدون تعلل انجام دهید. با این راهکار متوجه می‌شوید که چگونه بر اهمال کاری غلبه می‌کنید و قدم‌هایی را برای دستیابی به اهداف‌تان برمی‌دارید. به عنوان مثال می‌توانید کارهایتان را اولویت‌بندی کنید یا هر روز بعد از بیدار شدن از خواب، تمام کارهایی که باید در طول روز انجام دهید را در یک دفتر بنویسید. شروع نکردن و به تعویق انداختن کارها یکی از اصلی‌ترین موانع رسیدن به موفقیت است.

کلام آخر

با به کارگیری تکنیک‌های گفته شده در این مطلب، می‌توانید کارتان را شروع و به موفقیت سریع دست پیدا کنید. همانطور که تعریف موفقیت از نظر هرکس متفاوت است، دستیابی به موفقیت نیز به خود شما بستگی دارد. اگر این تکنیک‌ها را عملی کنید، نتیجه کارتان را زودتر می‌گیرید؛ در غیر این صورت باید با این واقعیت رو به رو شوید که رویاهای شما فقط رویاهایی در ذهن‌تان هستند و هیچوقت قرار نیست عملی شوند.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *