پتانسیل
Search
Close this search box.
راه های پولدار شدن

بهترین راه های پولدار شدن چیست؟

در این مقاله بهترین راه های پولدار شدن را بررسی کردیم که مهمترین آنها عبارتند از:

 • تعیین اهداف مالی
 • برنامه‌ریزی
 • انتخاب شغل خوب
 • پس‌انداز کردن
 • سرمایه‌گذاری
 • خرید ملک
 • یادگیری جنبش FIRE
 • افزایش مهارت‌های تخصصی
 • دریافت مشاوره حرفه‌ای
 • و…

همچنین  راه های پولدار شدن در ایران را نیز بررسی کردیم که به اختصار شامل موارد زیر است:

 • کسب درآمد دلاری
 • سرمایه‌گذاری
 • راه‌اندازی کسب و کار شخصی

و در نهایت راه های پولدار شدن از طریق اینترنت را نیز معرفی کردیم:

 • اینفلوئنسر شدن
 • یوتیوبر شدن
 • فریلنسری

ما را تا پایان همراهی کنید تا به طور کامل به جزییات هر مورد بپردازیم.

راه های پولدار شدن

راه های پولدار شدن کدام است

هیچ راهکار جادویی برای رسیدن به ثروت وجود ندارد. تنها راهکار اصلی پولدار شدن این است که کمتر خرج کنید و تا جایی که می‌توانید پول پس‌انداز کنید.

احتمالا در حال فکر کردن به این موضوع هستید که در دنیایی مملو از بدهی، وام‌‌های گوناگون، افزایش هزینه‌های زندگی و تورم فزاینده، اجرای این راهکار ممکن نیست و بیشتر شبیه یک افسانه به نظر می‌رسد. اما اگر هدف‌تان کسب ثروت است، ۱۲ روش زیر را به کار بگیرید؛ این راهکارها به شما کمک می‌کنند تا بدانید برای ثروتمند شدن باید دقیقا چه کارهایی انجام دهید.

۱_ اهداف مالی‌تان را تعیین کنید

قدم اول برای پولدار شدن این است که به طور دقیق “پولدار شدن” را برای خودتان تعریف کنید. هیچ دو نفری تعریف دقیقا یکسان و مشابهی از ثروتمند بودن ارائه نمی‌دهند. بنابراین شما باید اهداف مالی خود را تعیین کنید و برنامه‌ای برای چگونگی ثروتمند شدن بر اساس شرایط و ترجیحات خود را ترسیم کنید.

برای تعیین اهداف مالی می‌توانید ابتدا چند سوال از خودتان بپرسید:

 • قصد دارید در چه سنی بازنشسته شوید؟
 • دوران بازنشستگی برای شما چگونه است؟
 • رویای خرید چه چیزی را در سر می‌پرورانید؟
 • آیا قصد تشکیل خانواده را دارید؟
 • آیا برای تحصیل فرزندتان پس‌انداز می‌کنید؟
 • چه ارثی برای خانواده و فرزندان‌تان می‌گذارید؟

پاسخ دادن به سوالاتی از این دست به شما کمک می‌کند تا اهداف مالی‌تان را تعیین کنید و تصمیم بگیرید که برای تحقق این هدف باید چه مقدار پول جمع کنید.

 

 

۲_ برنامه‌ریزی کنید و برنامه‌تان را دنبال کنید

برای رسیدن به اهداف‌تان برنامه‌ریزی کنید.

پس از تعیین اهداف مالی، برای دستیابی به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. اهداف مالی شامل اهداف کوتاه مدت و بلند مدت است که هر کدام به استراتژی‌های متفاوتی نیاز دارند. اهداف بلند مدت معمولا بیش از ۵ سال و اهداف کوتاه مدت معمولا کمتر از ۵ سال طول می‌کشند. برای رسیدن به این اهداف حتما باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید و به آن پایبند باشید.

در برنامه‌ریزی خود می‌توانید بودجه ثابتی برای خرج ماهیانه، پس‌انداز ماهیانه و… مشخص کنید و با جدیت تمام به آن پایبند باشید. همچنین می‌توانید مخارج شخصی‌تان را با دقت در نظر بگیرید تا بفهمید بیشترین مخارج‌تان صرف چه کاری می‌شود و در ماه‌های بعد آن را کنترل کنید. برای برنامه‌ریزی مالی می‌توانید از اپلیکیشن‌های موجود استفاده کنید.

۳_ شغل خوبی پیدا کنید

اگر هنوز شغلی ندارید، در نظر داشته باشید که یک شغل مناسب و با حقوق خوب انتخاب کنید. انتخاب شغلی با درآمد بالا، شانس شما را برای ثروتمند شد افزایش می‌دهد.

می‌توانید درباره این موضوع تحقیق کنید و ببینید چه شغل‌هایی بیشترین درآمد را دارند. طبق بررسی‌های انجام شده، شغل‌هایی از جمله پزشکی، جراحی، متخصص بیهوشی، مهندسانی که با شرکت‌های نفت و گاز کار می‌کنند، وکیل، مدیران فناوری اطلاعات (IT) و مهندسان نرم‌افزار بیشترین درآمد را در کل جهان دارند.

۴_ پس‌انداز کنید

با پس‌انداز کردن، آینده مالی بهتری نسبت به حال یا گذشته برای خود بسازید. به عنوان مثال، یک حساب برای هزینه‌های غیرمنتظره زندگی از جمله هزینه‌های دکتر رفتن، تعمیر ماشین و… داشته باشید تا در این شرایط مجبور نباشید به سرمایه‌تان دست بزنید.

اگر نمی‌دانید چگونه و چه مقدار باید پس‌انداز کنید، بهتر است حداقل نیمی از حقوق‌تان را پس‌انداز کنید. همچنین بسیار مهم است که بدانید چگونه باید پول‌تان را پس‌انداز کنید تا ارزش آن حفظ و حتی بیشتر شود.

۵_ سرمایه‌گذاری کنید

یکی از راه های پولدار شدن سرمایه‌گذاری است.

برای پولدار شدن، پول خرج نکردن کافی نیست بلکه باید پول‌هایتان را در بازارهای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کنید. سرمایه‌گذاری در سهام می‌تواند راهی قدرتمند برای افزایش ثروت در طول زمان باشد. وقتی شما سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید در واقع مالک جزئی از آن می‌شوید و می‌توانید از رشد و سودآوری آن بهره‌مند شوید.

مهم‌ترین اصل برای ثروتمند شدن از طریق سرمایه‌گذاری این است که در مورد نحوه صحیح سرمایه‌گذاری آموزش ببینید تا بتوانید به سود برسید. برای شروع نترسید، از منابع آموزشی معتبر استفاده کنید، با پول کم شروع کنید و به یاد داشته باشید که مهم‌ترین نکته در این روند این است که به طور منظم حساب‌های خود را به‌روز کنید.

این نکته را هم در نظر بگیرید که هر چه جوان‌تر باشید زمان بیشتری برای ثروتمند شدن دارید، از این رو می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های پرخطرتری انجام دهید زیرا زمان بیشتری برای جبران هرگونه اشتباهی را دارید. همچنین هر چه به تعریف خود از پولدار شدن نزدیک می‌شوید باید برای حفظ پول خود کمتر به سمت سرمایه‌گذاری‌های پرخطر بروید.

 

اگر به دنبال مطالب تخصصی‌تری برای پولدار شدن هستید، توصیه می‌کنیم از دوره رایگان روانشناسی پول استفاده کنید.

دوره روانشناسی پول

۶_ کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید

توماس استنلی و ویلیام دانکو در کتاب‌شان به نام همسایه میلیونر، با بررسی رازهای شگفت‌انگیز ثروتمندان آمریکا می‌گویند: دو سوم میلیونرها خود اشتغال و کارآفرین هستند.

آن‌ها همچنین در این کتاب ذکر کرده‌اند که بیشتر میلیونرها مدت طولانی کار کرده‌اند، با پولی کمتر از میزان درآمدشان زندگی کرده‌اند، پول‌شان را پس‌انداز کرده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه‌ای انجام داده‌اند.

طبق بررسی‌های انجام شده، کارآفرینان ثروت عمده کشور را ایجاد می‌کنند. در سال ۱۹۸۴، کمتر از نیمی از افراد “فهرست ۴۰۰ ثروتمند آمریکایی فوربس”، کارآفرینان میلیونر بودند و تا سال ۲۰۱۸، ۶۷٪ این فهرست را کارآفرینان تشکیل می‌دادند.

برای راه‌اندازی کسب و کار جدید حتما مهارت‌ها، استعدادها و علاقه‌تان را در نظر بگیرید و با دقت بیشتری آن را انتخاب کنید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید. همچنین اگر دوست ندارید کسب و کار جدید، شغل اصلی شما باشد می‌توانید آن را به عنوان شغل دوم داشته باشید و هر هفته چندین ساعت را به آن اختصاص دهید.

۷_ ملک بخرید

برای پولدار شدن ملک و خانه بخرید.

خرید ملک و خانه یکی از راه‌های افزایش درآمد است. به عنوان مثال خرید یک ملک در موقعیتی مناسب به دو دلیل می‌تواند برای شما بازدهی قابل توجهی به همراه داشته باشد؛ اول این‌که ملک یکی از گزینه‌هایی است که هر سال قیمت آن افزایش می‌یابد و این همان سرمایه‌گذاری درست است و دلیل دوم این است که با اجاره ملک می‌توانید درآمد ماهیانه بیشتری داشته باشید.

۸_ درآمد خود را افزایش دهید

هرچه پول بیشتری به دست آورید، زودتر می‌توانید به هدف خود یعنی پولدار شدن، برسید. افزایش درآمد منجر به داشتن پول بیشتر، سرمایه‌گذاری بیشتر و نزدیک‌تر شدن به اهداف مالی می‌شود.

ساده‌ترین راه برای افزایش درآمد، تغییر موقعیت فعلی در شغل‌تان است یا اگر چنین امکانی وجود ندارد می‌توانید شغل‌تان را عوض کنید. برخی دیگر از راه‌های افزایش درآمد عبارتند از:

 • دستاوردهای خود را به صورت مکتوب درآورید و به کمک آن‌ها درخواست افزایش حقوق دهید.
 • با کمک مربیان حرفه‌ای مهارت‌هایی را یاد بگیرید که در موقعیت‌های پردرآمد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • از طریق کلاس و آموزش، مهارت‌های خود را تقویت کنید.
 • اگر به نظرتان هیچ یک از موارد بالا خوب نیست می‌توانید به شرط موقعیت شغلی بهتر، شغل‌تان را عوض کنید.

یک راهکار دیگر برای افزایش درآمد این است که در کنار شغل اصلی‌تان، کسب و کار کوچکی را راه‌اندازی کنید.

۹_ درباره رویکرد FIRE یاد بگیرید

جنبش FIRE مخفف استقلال مالی (Financial Independence) و بازنشستگی زودهنگام (Retire Early) است. اگر می‌خواهید زودتر ثروتمند شوید این جنبش را  یاد بگیرید. طرفداران این جنبش تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا حد امکان هزینه‌هایشان را کاهش دهند و سرمایه‌گذاری را به حداکثر برسانند.

برای مثال یکی از قوانین این جنبش می‌گوید که برای رسیدن به استقلال مالی به چه مقدار پول نیاز دارید؟ این قانون از افراد می‌خواهد که قبل از بازنشستگی، ۲۵ برابر هزینه‌های سالانه‌تان پس‌انداز کنید. مثلا اگر در سال ۱۰ میلیون خرج می‌کنید باید ۲۵۰ میلیون پس‌انداز کنید. استراتژی‌های FIRE به شما کمک می‌کند بدون هیچ برنامه‌ای برای پس‌انداز کردن، سریع‌تر از آن‌چه انتظار دارید ثروتمند شوید.

۱۰_ از تبلیغات غیرواقعی دوری کنید

پولدار شدن سریع اتفاق نمی‌افتد.

از تبلیغاتی مانند “سریع پولدار شوید” دوری کنید زیرا راه‌های بسیار کمی برای سریع پولدار شدن وجود دارد و هر کس که بگوید این‌طور نیست، احتمالا می‌خواهد از شما کلاهبرداری کند.

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، ثروتمند شدن به معنای دانستن آن‌چه می‌خواهید و تلاش کردن برای به دست آوردن آن است؛ این زمان‌بر اما قابل اجرا است.

بنابراین به جای رفتن به سراغ تبلیغات غیرواقعی، برنامه‌ای طراحی کنید و به آن پایبند باشید، زمانی که گام‌های درستی در جهت ثروتمند شدن برداشتید شاهد پیشرفت خواهید بود.

۱۱_ هزینه‌ها را کاهش دهید

اگرچه ثروتمند بودن تصاویری از ماشین‌های لوکس، لباس‌های مارک‌دار و… را تداعی می‌کند اما این همیشه درست نیست. با کاهش هزینه‌ها می‌توانید بیشتر از قبل پس‌اندازه و سرمایه‌گذاری کنید که در نهایت به شما کمک می‌کند تا بتوانید پول‌تان را بیشتر از قبل جمع کنید.

۱۲_ درس بخوانید

همان‌طور که می‌دانید، افراد دارای مدرک لیسانس تقریبا دو برابر بیشتر از افراد بدون مدرک درآمد دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که درس خواندن باعث افزایش درآمد می‌شود. اگر می‌پرسید چه شغل‌هایی بر حسب درس خواندن بیشترین درآمد را دارند باید گفت که مشاغل مراقبت‌های پزشکی در صدر جدول قرار دارند. (منبع)

علاوه‌بر این‌که مدرک تحصیلی با احتمال درآمد بیشتر همراه است، این نکته را هم در نظر داشته باشید که در مصاحبه‌های اولیه استخدامی، کارفرمایان عمدتا سوابق تحصیلی شما را بررسی می‌کنند و این گزینه معمولا در استخدام شما تاثیرگذار است.

 

 

۱۳_ مهارت‌های تخصصی خود را افزایش دهید

حتی برای پولدار شدن هم باید یک یادگیرنده مادام‌العمر باشید. بنابراین به دنبال آموزش‌های بیشتر و افزایش مهارت‌های خود باشید تا درآمدتان را افزایش دهید. این آموزش می‌تواند دانشگاه رفتن یا آموزش‌های حرفه‌ای جداگانه باشد.

همچنین می‌توانید یک مربی متخصص در حوزه فعالیت خود پیدا کنید که در افزایش مهارت‌های شغلی به شما کمک کند. این مربی‌ها معمولا با تجربه هستند و اطلاعات زیادی در مورد حوزه کاری خود دارند.

۱۴_ کتاب‌های مالی بخوانید

خواندن کتاب‌های مالی بینش ما را تغییر می‌دهند.

برای پولدار شدن، گسترش دانش مالی از اهمیت زیادی برخوردار است. کارشناسان مالی توصیه می‌کنند که خواندن کتاب می‌تواند بینش ارزشمندی درباره سرمایه‌گذاری، استراتژی‌های مدیریت مالی و… به شما ارائه دهد. برای مثال کتاب همسایه میلیونر نوشته توماس جی استنلی و ویلیام دی. دانکو، به مخاطبانش نکاتی درباره عادات و رفتارهای افراد ثروتمند و درس‌های عملی در مورد پول‌سازی ارائه می‌دهد.

در ادامه چندین کتاب مالی را معرفی می‌کنیم که در خصوص سرمایه‌گذاری، مدیریت ثروت و ثروت شخصی، درس‌هایی به ما ارائه می‌کند.

 • کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول نوشته رابرت کیوساکی: این کتاب تفاوت‌های موجود در طرز فکر و استراتژی‌های مالی افراد ثروتمند و فقیر را بررسی می‌کند و بر اهمیت آموزش مالی و سرمایه‌گذاری تاکید می‌کند.
 • پول و دگرگونی نوشته دیو رمزی: دیو رمزی در این کتاب به یک طرح گام به گام برای رهایی از بدهی، ایجاد پس‌انداز برای کارهای اضطراری و در نهایت پولدار شدن می‌پردازد. او یک رویکرد عملی و قابل اجرا دارد.
 • پول یا زندگی شما نوشته ویکی رابین و جو دومینگز: این کتاب یک برنامه ۹ مرحله‌ای برای دستیابی به استقلال مالی ارائه می‌دهد.
 • ثروتمندترین مرد بابل نوشته جرج سمیوئل کلاسون: این کتاب برای مخاطبانش درس‌های تمام‌نشدنی در مورد پول‌سازی، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری دارد.
 • راهی ساده به سوی ثروت نوشته جیال کالینز: این کتاب یک استراتژی ساده برای دستیابی به استقلال مالی و بازنشستگی زودهنگام (FI/RE) ارائه می‌کند و بر اهمیت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مالی تاکید دارد.

۱۵_ مشاوره حرفه‌ای دریافت کنید

اگر خودتان نمی‌توانید برنامه‌ریزی مالی داشته باشید و پول‌تان را مدیریت کنید، از کسی کمک بگیرید که در این زمینه دانش تخصصی دارد، یعنی یک مشاور مالی.

یک مشاور مالی خوب می‌تواند شما را به سمت سرمایه‌گذاری و استراتژی درست هدایت کند و در کسب و حفظ ثروت به شما کمک کند. اجازه دهید مشاور متخصص در این راه شما را راهنمایی کند و تا جای ممکن به توصیه‌های او در خصوص سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی گوش دهید. همچنین مشاور مالی می‌تواند به شما بگوید که تقریبا چقدر طول می‌کشد تا به هدف خود برسید.

 

راه های پولدار شدن در ایران

این قسمت به راه های پولدار شدن در ایران می‌پردازیم که شامل موارد زیر هستند:

۱_ درآمد دلاری داشته باشید

با کسب درآمد دلاری در ایران پولدار شوید.

یکی از اصلی‌ترین راه های پولدار شدن در ایران، کسب درآمد دلاری است. درآمد دلاری در ایران به دلیل محدودیت‌های ارزی و تحریم‌های اقتصادی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با این حال، چندین راه وجود دارد که افراد می‌توانند به کمک آن‌ها، درآمد دلاری داشته باشند و پولدار شوند.

 • صادرات کالا: اگر به کالاها یا خدمات قابل صادرات دسترسی دارید، فروش آن‌ها به بازارهای خارجی را در نظر بگیرید و به دنبال خریداران یا شرکاری بین‌المللی باشید که به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند هستند.
 • فریلنسر: شما می‌توانید به صورت فریلنسری با بسیاری از شرکت‌های خارجی در زمینه‌های مختلف از جمله طراحی وب، طراحی گرافیک، نوشتن محتوا، ترجمه و… کار کنید.
 • تجارت الکترونیک: یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید و محصولات‌تان را در سطح بین‌المللی بفروشید. پلتفرم‌های تجارت الکترونیک می‌توانند به راحتی در اختیار مردم سراسر جهان قرار بگیرند.
 • سرمایه‌گذاری در بازارهای خارجی: اگر دانش و سرمایه لازم را دارید می‌توانید در بازارهای سهام خارجی، ارزهای دیجیتال یا سایر شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنید.
 • مشاوره و آموزش آنلاین: خدمات آموزشی یا مشاوره‌ای در حوزه تخصصی خود را به مردم در سراسر جهان ارائه دهید.
 • بازاریابی وابسته و وبلاگ‌نویسی: یک وب‌سایت درباره حوزه‌ای که به آن علاقه دارید بسازید و از طریق آن، به عنوان یک واسطه، محصولات یا خدمات دیگران را در آن تبلیغ کنید. اگر محتواهای شما مخاطبان بین‌‌المللی داشته باشد می‌توانید از طریق بازاریابی وابسته (که به آن “همکاری در فروش” هم گفته می‌شود)، پورسانت دریافت کنید.
 • تجارت ارزهای دیجیتال: با توجه به نوسانات ارزهای دیجیتال، برخی از افراد در ایران به تجارت ارزهای دیجیتال به عنوان راهی برای کسب درآمد دلاری روی آورده‌اند. فراموش نکنید که اگر در این زمینه تخصص کافی نداشته باشید، این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 • املاک و مستغلات: اگر توانایی مالی دارید در بازارهای املاک خارجی سرمایه‌گذاری کنید.
 • توریست: اگر در صنعت گردشگری فعالیت دارید می‌توانید از طریق پکیج‌های تور، رزرو هتل و سایر خدمات برای گردشگران خارجی، درآمد دلاری داشته باشید.
 • تولید محتوا: اگر در تولید محتوای دیجیتالی مانند تولید ویدئو، موسیقی یا هنر مهارت دارید می‌توانید آثارتان را از طریق پلتفرم‌هایی مانند اسپاتیفای (Spotify)، یوتیوب (YouTube) یا سایر شبکه‌های اجتماعی به مخاطبان خود در سراسر جهان بفروشید.

 

 

۲_ سرمایه‌گذاری کنید

هدف از سرمایه‌گذاری، رشد مالی است.

هدف از سرمایه‌گذاری، به دست آوردن دارایی‌هایی است که ممکن است در طول زمان باعث رشد مالی شوند. به عنوان مثال خرید خانه همیشه می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مالی به حساب آید زیرا ارزش آن در طول زمان افزایش می‌یابد.

برخی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری که می‌توانند منجر به سود شوند عبارتند از:

 • خرید سهام
 • اوراق قرضه
 • صندوق سرمایه‌گذاری مشترک
 • صندوق ETF
 • سرمایه‌گذاری در املاک
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول

اگرچه سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند سودآور باشند اما با خطرهایی هم همراه هستند. برای مثال سرمایه‌گذاری در سهام در مدت زمان طولانی می‌تواند با رشد ثروت همراه باشد اما هیچ تضمینی وجود ندارد کسب‌کارهایی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید خوب عمل کنند. بنابراین به دلیل وجود ریسک، بسیار مهم است که در سرمایه‌گذاری‌هایتان دقت کنید، در برخی شرایط شاید نیاز باشد با یک مشاور مالی مشورت کنید.

۳_ کسب و کاری را راه‌اندازی کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که از هر ۴ میلیونر، سه نفر از آن‌ها کارآفرین هستند. بنابراین راه‌اندازی کسب و کار شخصی می‌تواند یکی از راه های پولدار شدن و حتی یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری باشد. (منبع)

البته باید به یاد داشته باشید که کارآفرین بودن راه سریعی برای ثروتمند شدن نیست. رشد کسب و کارها زمان‌بر است و همیشه منجر به سود نمی‌شوند. طبق گزارشات انجام شده، کارآفرینان موفق ۴ ویژگی مشترک دارند: خلاقیت، ثبات، انعطاف‌پذیری و اشتیاق.

راه های پولدار شدن از طریق اینترنت

برخی از مشاغل اینترنتی نیاز به آموزش و تجربه و برخی دیگر صرفا نیاز به یک اینترنت پر سرعت دارند. در هر صورت، محبوب‌ترین راه های پولدار شدن از طریق اینترنت شامل موارد زیر است.

۱_ اینفلوئنسر شدن

فریلنسینگ یعنی کار آزاد یا خود اشتغالی و به کسانی که در این حوزه کار می‌کنند فریلنسر می‌گویند. فریلنسرها کار خود را به صورت پروژه‌ای یا قراردادی انجام می‌دهند و به جای رفتن به شرکت، به صورت دورکار کارشان را انجام می‌دهند. همچنین فریلنسرها هم می‌توانند برای شرکت‌های ایرانی و هم برای شرکت‌های خارجی و در سطح بین‌المللی کار کنند و از این طریق درآمد دلاری داشته باشند.

بهترین مشاغل فریلنسری عبارتند از به طراح سایت، مترجم، تولیدکننده محتوا، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، طراح گرافیک، برنامه‌نویس، متخصص SEO، ویراستار، تصویرساز و ویدئوگرافر.

برای پیدا کردن کارهای فریلنسری می‌توان به سایت‌های ایرانی و خارجی که مخصوص فریلنسینگ هستند سر زد. از جمله معروف‌ترین سایت‌های فریلنسری ایرانی می‌توان به پونیشا، پارس‌کدرز و کارلنسر و از بزرگ‌ترین سایت‌های فریلنسری خارجی باید به Upwork، FlexJobs و SolidGigs اشاره کرد.

 

 

۲_ راه‌اندازی کانال یوتیوب

از طریق یوتیوب کسب درآمد کنید.

هر کس می‌تواند از طریق یوتیوب کسب درآمد کند و شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید. یوتیوب به شما این امکان را می‌دهد که تقریبا برای هر محتوایی یک کانال ایجاد کنید؛ از بررسی محصول و آموزش گرفته تا شوخی و سرگرمی و پخش بازی‌های ویدیویی (streaming). بنابراین پس از انتخاب موضوع مورد علاقه خود و مشخص کردن اهداف‌تان می‌توانید کارتان را شروع کنید. پس از ایجاد کانال و بارگذاری اولین ویدیو، به بازخوردهای مردم دقت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا ویدیوهای جذاب‌تر و متناسب با خواسته مخاطبان‌تان برای آن‌ها بسازید.

اما کار یک یوتیوبر صرفا به ساخت کانال و ویدئو ختم نمی‌شود، یک یوتیوبر باید زمان بیشتری را در سایر شبکه‌های اجتماعی بگذراند تا برای کانال خود دنبال‌کننده پیدا کند. به طور کلی، راه‌اندازی یک کانال یوتیوب به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد اما می‌تواند بسیار پردرآمد باشد.

۳_ فریلنسینگ

فریلنسینگ یعنی کار آزاد یا خود اشتغالی و به کسانی که در این حوزه کار می‌کنند فریلسنر می‌گویند. فریلسنرها کار خود را به صورت پروژه‌ای یا قراردادی انجام می‌دهند و به جای رفتن به شرکت، به صورت دورکار کارشان را انجام می‌دهند. همچنین فریلسنرها هم می‌توانند برای شرکت‌های ایرانی و هم برای شرکت‌های خارجی و در سطح بین‌المللی کار کنند و از این طریق درآمد دلاری داشته باشند.

بهترین مشاغل فریلسنری عبارتند از به طراح سایت، مترجم، تولیدکننده محتوا، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، طراح گرافیک، برنامه‌نویس، متخصص SEO، ویراستار، تصویرساز و ویدئوگرافر.

برای پیدا کردن کارهای فریلسنری می‌توان به سایت‌های ایرانی و خارجی که مخصوص فریلنسینگ هستند سر زد. از جمله معروف‌ترین سایت‌های فریلنسری ایرانی می‌توان به پونیشا، پارس‌کدرز و کارلنسر و از بزرگ‌ترین سایت‌های فریلنسری خارجی باید به Upwork، FlexJobs و SolidGigs اشاره کرد.

کلام آخر

در حالی که هیچ راهکار تضمین شده‌ای برای پولدار شدن وجود ندارد، این موارد اثبات شده پایه‌ای محکم برای ایجاد موفقیت مالی را در طول زمان به شما ارائه می‌دهند. با تمرکز بر آموزش مالی، استفاده از فرصت‌ها برای رشد شخصی، پس‌انداز مداوم و سرمایه‌گذاری هر کسی می‌تواند آینده‌ای مرفه‌تر برای خود ایجاد کند.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *