پتانسیل

موفقیت شغلی زنان

موفقیت شغلی زنان

با وجود اینکه نیمی از نیروی کار را زنان تشکیل داده‌اند، تنها ۲۴ درصد از آنها موفق به کسب جایگاه‌های مدیریت و مدیریت ارشد در آمریکا شده‌اند. به نظر می‌رسد این عدد در سایر کشورها کمتر هم باشد. البته که جهان مدرن نسبت به گذشته، فرصت‌ها و آزادی‌های بیشتری را در اختیار زنان قرار داده است اما از سمتی، مهارت‌هایی وجود دارد که احتمال موفقیت شغلی زنان را افزایش می‌دهد و لازم است آنها را یاد بگیرید.

چالش‌های موفقیت شغلی زنان

چالش‌های موفقیت شغلی زنان

در اغلب اوقات محیط کار به زنان روی خوش نشان نمی‌دهد و این زنان هستند که باید یاد بگیرند چالش‌های محیط کار را مدیریت کنند و با این فضا سازگار شوند. در واقع، قبل از این که هرگونه راهکار برویم، لازم است چالش‌های موفقیت شغلی زنان را بشناسیم.

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

مهم‌ترین این چالش‌ها، شامل موارد زیر است: 

تبعیض جنسیتی: همه ما شاهد پیشرفت‌های بزرگ در سال‌های اخیر بوده‌ایم، اما با این وجود در محیط کار باز هم تبعیض جنسیتی دیده می‌شود. مثلا، زنان کمتر از مردان حقوق می‌گیرند و زمان استخدام و ارتقاء، محدودیت‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.

تعادل بین کار و زندگی: این مورد را می‌توان از بزرگ‌ترین چالش‌هایی دانست که زنان با آن مواجه هستند و وجود فرزند در زندگی چالش‌های ایجاد تعادل را چندین و چند برابر می‌کند.

تجربه جایگاه رهبری: زنان کمتر از مردان جایگاه رهبری کردن را تجربه می‌کنند و اغلب فرصت‌های ارتقاء و مدیریت را مردان در اختیار دارند.

سندروم ایمپاستر: بسیاری از زنان موفق درگیر سندروم ایمپاستر هستند، یعنی توانمندی‌هایشان را جدی نمی‌گیرند و خودشان را لایق جایگاهی که به دست آورده‌اند، نمی‌دانند.

مواجهه با کلیشه‌های مختلف: کلیشه‌های زیادی وجود دارد که زنان در محل کار با آن مواجه‌اند. مثلا این که اغلب احساساتی در نظر گرفته می‌شوند یا انتظار نمی‌رود که رفتار قاطع داشته باشند.

تا اینجا تنها چند مورد برجسته از چالش‌ها را گفتیم اما یک سوال! چطور برخی از زنان توانسته‌اند بر این محدودیت‌ها غلبه کنند و شرایط شغلی مطلوبی را تجربه کنند؟ در ادامه راهکارهایی را خواهید آموخت که شانس و احتمال موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

 

✅ پیشنهاد ویژه: دوه رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

 

۱۷ راهکار موفقیت شغلی زنان

تکنیک‌های موفقیت شغلی زنان

می‌دانیم که زنان در محیط کار با چالش‌های مختلف مواجه هستند، اما اگر این محدودیت‌ها مدیریت شوند و در مسیر علمی و درست به‌کار گرفته شوند، می‌توانند فرآیند پیشرفت را تسهیل و تسریع کنند. این ۱۷ مهارت در موفقیت شغلی زنان اثری قابل توجه دارد:

۱_ حس وفاداری به شغل فعلی را کنار بگذارید

بسیاری از زنان احساس می‌کنند محیط کار، تیم و شرکت به آنها نیاز جدی دارد و همین احساس وفاداری غیرمنطقی باعث می‌شود زمان جدا شدن از شغل، عذاب‌وجدان بگیرند. در واقع، رشد شغلی شما نسبت به این که محیط کار چطور باید نبود شما را جبران کند، اولویت دارد.

به جای احساس وفاداری و عذاب‌وجدان، سعی کنید خودتان و تیم‌تان را رشد دهید، چالش‌های جدید برای خود تعریف کنید و پیشرفت کنید. وظیفه شما این است که از مسیر موفقیت‌تان لذت ببرید.

 

بیشتر بخوانید: «موفقیت زنان»

 

۲_ شجاع و سرسخت باشید

اگر نه شنیدید، آن را پاسخ درنظر نگیرید و قانع نشوید. اگر کسی به شما گفت که این کار قابل انجام نیست، حتما دلیل آن را بپرسید. اجازه ندهید دیگران نحوه رفتار با شما را تعیین کنند، این شما هستید که باید به دیگران یاد بدهید چه رفتاری داشته باشند.

معیارهایی که پذیرفته‌اید، همان استاندارد مورد نظر است و این را خودتان تعیین می‌کنید. واکنش شما در برابر سختی‌ها، آینده‌تان را تعیین می‌کند. هرچه دانش و اعتمادبه‌نفس‌تان را افزایش دهید، قدرت بیشتری خواهید داشت، پس روی این موارد متمرکز شوید.

۳_ به صورت پیوسته یاد بگیرید

یادگیری منظم و دائمی

به صورت منظم یاد بگیرید و خودتان را رشد دهید. در دوره‌های تخصصی شرکت کنید، در جریان کارگاه‌های آموزشی باشید و مطالعه کنید، چون با سرمایه‌گذاری روی خود، مهارت‌ها و شایستگی‌هایی که لازم دارید را به دست خواهید آورد.

۴_ کسب‌وکارتان را راه‌اندازی کنید

با راه‌اندازی کسب‌وکار چیزهای ارزشمندی یاد خواهید گرفت و ارزش زیادی را به جامعه اضافه خواهید کرد. شروع کنید و مسیر خود را بسازید. حدود ۱۳ میلیون از کسب‌وکارها را زنان اداره می‌کنند و در ایالات‌متحده، ۹.۴ نفر در استخدام این کسب‌وکارها هستند. (مشاهده تحقیق)

اگرچه ۱۶ درصد سرمایه‌گذاری‌های اولیه در کسب‌وکار و ۳.۲ درصد سرمایه‌گذاری در مراحل بعدی آن متعلق به زنان است، باز هم سریع‌ترین راه برای کسب موقعیت‌های ارزشمند مثل مدیریت ارشد، هنوز از راه کارآفرینی است. (مشاهده تحقیق ۱مشاهده تحقیق ۲)

۵_ مذاکره را یاد بگیرید

یکی از مهم‌ترین عواملی که موفقیت شغلی زنان را تحت تاثیر قرار داده است، عدم وجود مهارت مذاکره در آن‌هاست. در واقع، اغلب زنان وقتی می‌خواهند در مورد مسائل مالی گفتگو کنند، درخواست ارتقاء شغلی داشته باشند، موضوع افزایش حقوق را مطرح کنند یا در مورد فعالیت‌ها و دستاوردهای خود بگویند، احساس ناراحتی می‌کنند.

این در حالی است که مردان به راحتی موضوعات مالی را مطرح می‌کنند و زمان مذاکره احساس بدی ندارند. برای تجربه موفقیت شغلی لازم است مهارت‌هایتان را ارائه کنید، از دستاوردهایتان بگویید و درخواست‌هایتان را به صورت قاطعانه مطرح کنید.

 

بیشتر بخوانید: «قوانین موفقیت در زندگی و کسب‌و‌کار»

 

۶_ باورهای محدود کننده را به چالش بکشید

بسیاری از زنان در محیط کار خودباوری پایینی دارند و زمان صحبت کردن، خودشان را محدود می‌کنند. در واقع زمانی که باورهای غیرواقعی داشته باشید، مهارت‌هایتان بدون استفاده خواهد بود و تا زمانی که این باورها را تخریب نکنید، از نظر شخصیتی رشد نخواهید کرد.

در اولین گام باید باورهای محدود کننده را شناسایی کنید، سپس آن باورها را کنار بگذارید یا به عبارت دیگر آنها را تخریب کنید. حالا بهترین فرصت برای جایگزین کردن آنها، با باورهای نزدیک کننده است. اگر این موضوعات برای شما جدید است و مسیر درست مقابله با باورهای مخرب را نمی‌دانید، حتما از یک روانشناس با تجربه کمک بگیرید.

۷_ روش هوش هیجانی‌تان کار کنید

موفقیت شغلی زنان تا حد زیادی به خودآگاهی و فن‌بیان آنها بستگی دارد. در واقع باید بتوانید نحوه مشارکت با تیم را یاد بگیرید و در طول گفتگو، احساسات منفی را مدیریت کنید. با تقویت مهارت هوش‌هیجانی سریع‌تر به این اهداف دست پیدا کرده و روابط سالمی را ایجاد خواهید کرد.

۸_ ارتباط موثر را تمرین کنید

اگر هنوز پیشرفت نکرده‌اید، احتمالا باید در ارتباط‌تان تجدید نظر کنید. افرادی که ارتباط موثر را بلدند، می‌توانند سوالات خوب بپرسند، احساس خوب بدهند، فعالانه گوش کنند و قضاوت نکنند. مهارت ارتباط موثر میزان رضایت‌مندی را در زندگی افزایش می‌دهد و شما را به اهداف شغلی‌تان نزدیک می‌کند.

۹_ درخواست‌تان را شجاعانه و واضح مطرح کنید

پیشرفت شغلی زنان

در بیشتر مواقع زنان در مورد افزایش حقوق، ترفیع، کاهش برنامه‌کاری و… تردید دارند و این تردید باعث می‌شود هیچ کاری نکنند. این را فراموش نکنید: همیشه مجبور نیستید به دیگران تکیه کنید. شما این حق را دارید که درخواست‌هایتان را مطرح کنید و دیگران هم حق دارند به شما “نه” بگویند.

در چنین شرایطی، هم سطح رضایت بالاتری را تجربه خواهید کرد و هم میزان اضطراب و تنش کمتری خواهید داشت. مهم‌تر از همه، احتمال دست‌یابی به موفقیت‌های شغلی هم افزایش می‌یابد.

۱۰_ شغل مناسب خودتان را پیدا کنید

شغلی را انتخاب کنید که با شخصیت شما و اثری که دوست دارید از خودتان به جا بگذارید، سازگار باشد. در واقع، برای صبور بودن در این مسیر و مشاهده نتایج پایدار، به یک قطب‌نما نیاز دارید که با ارزش‌ها و خواسته‌های درونی‌تان سازگار باشد.

زمانی‌که شغل مناسب خود را پیدا کنید، توان و پشتکار خود را به صورت بلند‌مدت حفظ خواهید کرد، بدون اینکه فرسودگی را تجربه کنید.

 

بیشتر بخوانید: «جملات بزرگان درباره موفقیت»

 

۱۱_ یک حامی یا مربی داشته باشید

به همه زنانی که به دنبال پیشرفت و موفقیت هستند، توصیه می‌شود که یک مربی و فرد حامی انتخاب کنند. فردی که فرصت‌ها را به خوبی می‌شناسد، راهنمای مسیر است و در هر لحظه حمایت خود را ارائه می‌کند.

در این صورت، برای دیده شدن، کسب و مهارت و پیشرفت کردن می‌توانند ابتکار عمل بیشتری از خود نشان دهند. زمانی‌که به سمت اهداف خود گام برمی‌دارید، امکان مقابله با موانعی را دارید که در گذشته شما را محدود کرده بود.

۱۲_ روی دایره کنترل‌تان متمرکز شوید

تسلط روی دایره کنترل، یعنی رها کردن چیزهایی که در اختیار شما نیست و افزایش کنترل روی چیزهایی که کنترل آن در اختیار شماست. زمانی‌که روی دایره کنترل خود متمرکز می‌شوید، در مواجهه با موقعیت‌های خارجی واکنش بهتری خواهید داشت.

دایره کنترل را افکار، ارزش‌ها، اشتیاق، نگرش، رفتار، تصمیم‌ها و… شکل داده است و این همه این موارد در موفقیت شغلی نقش مهمی دارند. به صورت کلی، کاملا واضح و شفاف، بدانید که قرار است چه ارزشی را ارائه کنید. همچنین صداقت و یکپارچگی خود را زمان توضیح در مورد چرایی و اهمیت این ارزش ها، حفظ کنید.

۱۳_ نحوه ارتقاء اعتمادبه‌نفس را یاد بگیرید

اعتمادبه‌نفس، یکی از کلیدی‌ترین عواملی است که افراد را به جایگاه‌های بهتر می‌رساند و البته که مسیر موفقیت شغلی زنان و مردان را هموار می‌سازد. اعتمادبه‌نفس را می‌توان تا حد زیادی به یوگا تشبیه کرد، چون متشکل از مهارت و طرزفکر بوده و در موفقیت شغلی نقش دارد.

هرچه روی باورهایتان کار کنید و مهارت‌هایتان را ارتقاء دهید (یعنی اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید)، با قدرت و توان بیشتر به سمت اهداف شغلی‌تان حرکت خواهید کرد.

۱۴_ با دیگر زنان روابط متقابل ایجاد کنید

هرچه با خانم‌های بیشتری در ارتباط باشید، احتمال موفقیت‌تان افزایش می‌یابد. در واقع، برای پیشرفت کردن به تجربه، حمایت و پشتیبانی دیگر خانم‌ها نیاز دارید و لازم است شبکه ارتباطی زنانه خود را مستحکم کنید و این موضوع هم از نظر منطقی و هم از نظر علمی، درست است.

خانم‌ها دوست دارند در موفقیت شغلی دیگر زنان نقش داشته باشند. کاری که باید انجام دهید این است که شبکه ارتباطی خود را گسترش دهید، بیشتر از قبل با هم گفتگو کنید، زمانی‌که در کنارتان نیستند از آنها نام ببرید و تا حد امکان آنها را به دیگران معرفی کنید.

۱۵_ نظرتان را بیان کنید

بیان قاطعانه نظرات در محیط کار

بسیاری از خانم‌ها (و آقایان) با خجولی‌گری دست‌وپنجه نرم می‌کنند و نمی‌توانند به صورت قاطع نظرشان را بیان کنند. این موضوع در جای جای مختلف زندگی اثر منفی خود را نشان می‌دهد اما مهم‌ترین آسیب آن را در محیط کار می‌توان مشاهده کرد.

عدم بیان نظر، قبل از هرچیز حال خودتان را بد می‌کند و هیچکس نمی‌خواهد چنین شرایطی را تجربه کند. یعنی در جایی که می‌توانید ابراز وجود کنید یا از یک موضوع مهم دفاع کنید، انتخاب شما اجتناب کردن است و این نشخوار فکری را به همراه دارد.

در محیط کار باید خودتان را محترم بدانید، دیگران را محترم بدانید و به صورت قاطع نظرتان را بیان کنید. همچنین اگر در محیط کار موضوعی شما را ناراحت کرده است، منتظر دیگران نباشید، کمی شهامت به خرج دهید و نظرتان را به صورت واضح بیان کنید. کمی بعد از بیان نظر، ببینید که چقدر حس‌و‌حال درونی‌تان خوب خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: «ویژگی های افراد موفق»

 

۱۶_ حساب و کتاب‌های مالی را خودتان انجام دهید

موفقیت و پول در هم تنیده شده‌اند و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زنان موفق، توانایی آنها در انجام امور مالی است. برای شروع، می‌توانید درآمد و مخارج خود را ثبت کنید و به مرور تسلط‌تان را روی این موضوع افزایش دهید.

همچنین موضوعات مالی مهم را پیش‌بینی کنید و برای آنها برنامه‌ریزی کنید. درآمدتان را بودجه‌بندی کنید، در بازه‌های زمانی مشخص مقداری از درآمدتان را پس‌انداز کنید و به دنبال یک محل مناسب برای سرمایه‌گذاری باشید.

فراموش نکنید که زنان موفق از نگاه کردن به اعداد نمی‌ترسند. زنان موفق خودشان را به چالش می‌کشند و همواره در تلاش هستند اهدافی را تعیین کنند که به موفقیت مالی ختم می‌شود.

۱۷_ مسئولیت زندگی‌تان را برعهده بگیرید

برخلاف چیزی که در افسانه‌ها آورده شده یا توسط جامعه القاء شده است، زنان تنها کسانی هستند که می‌توانند خودشان را نجات دهند. این طرزفکر کمی دلهره‌آور به نظر می‌رسد و البته که قرار نیست سختی و غم‌های شما را کاهش دهد، اما به شما می‌گوید که نباید منتظر پیدا شدن شخص دیگری باشید که بتواند از شما محافظت کند!

این ذهنیت، از شما فردی مسئولیت‌پذیر می‌سازد. برای این که به قهرمان زندگی‌تان تبدیل شوید، لازم است مسئول زندگی خود باشید، شهامت به خرج دهید و رویاهایتان را دنبال کنید.

کلام آخر

اغلب باورهای القا شده توسط جامعه، باورهای محدود کننده هستند. موفقیت شغلی زنان و مردان تا حد زیادی به باورهای آنها و مهارت‌هایی که کسب می‌کنند بستگی دارد. به همین خاطر باید این باورها را مدیریت کنید و علاوه‌برآن، این ۱۷ مهارت موفقیت شغلی را در خود ایجاد کنید. از این‌که تا انتهای این مطلب آموزشی با ما همراه بودید از شما متشکریم.

منابع:

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان