logo

چگونه به موفقیت برسیم و آن را از دست ندهیم؟

موفقیت خواسته و هدف هر انسانی است و نیاز به تلاش و پشتکار بسیاری دارد. تعریف هر کس از این واژه متفاوت است و می‌توان گفت تعریف دقیقی برای آن وجود ندارد. حال مسئله مهم اینجاست که چگونه به موفقیت برسیم؟ برای دستیابی به موفقیت در زندگی باید افکار مثبتی داشته باشید و گام‌هایی بردارید. ولی آیا همه به موفقیت می‌رسند؟

در واقع تمامی افرادی که در راستای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کنند، به آن دست خواهند یافت. ولی افرادی که هیچ پشتکاری در مسیر خود ندارند، نه ‌تنها به آن نمی‌رسند، بلکه شکست‌هایی را نیز تجربه خواهند کرد. به ‌طور کلی رسیدن به موفقیت نیازمند برنامه‌ریزی، تعیین اهداف، کمک‌ گرفتن از افراد موفق و تلاش در راستای دستیابی به آن است. در این مقاله به بررسی این‌که چگونه به موفقیت برسیم پرداخته‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.

چگونه به موفقیت برسیم؟

یک دست واقعی در حال کشیدن یک پله برای شخص است تا از آن بالا بیاید.

ممکن است شما نیز همانند بسیاری از افراد به فکر موفقیت باشید، ولی ندانید که چطور می‌توان به آن رسید. در واقع باورها و انتخاب‌های شما سازنده موفقیتتان هستند که این پیروزی نیز نیازمند تلاش و پشتکار است. ولی چطور می‌توان همانند افرادی مثل بیل گیتس به موفقیت رسید؟

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

برای اینکه بتوانید در این راستا حرکت کرده و موفقیتی کسب کنید، باید به درک صحیحی از آن برسید. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، موفقیت تعاریف مختلفی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • دستیابی به اهداف و خواسته‌های خود در کمترین مدت‌زمان
 • انجام کارها به ‌صورت درست و با حداقل اشتباه
 • توانایی برقراری ارتباط اجتماعی درست با مردم
 • سعی در بهتر بودن و دورسازی افکار بد از خود
 • توانایی در نه گفتن
 • ایجاد تعادل میان زندگی شخصی و کاری
 • توانایی فراهم‌سازی بهترین زندگی و امکانات
  جملات انگیزشی و نصیحت های ایلان ماسک

روش های دستیابی به موفقیت

اکنون که مفهوم موفقیت را در ذهن خود تراشیدیم، بیایید گام‌های دستیابی به آن را بررسی کنیم. رسیدن به قله‌ی موفقیت ترسناک به نظر می‌رسد؛ اما کلید حل ماجرا این است که به جای فکر کردن به یک نتیجه‌ی سخت، لحظات اکنون را برای برداشتن گام‌های کوچک برنامه‌ریزی کنیم. در این بخش به مراحل دستیابی به موفقیت می‌پردازیم تا با شیوه‌ی طی کردن مسیر آشنا شویم. (در مقاله «برای موفقیت باید چکار کرد؟» بیش‌تر به این موضوع پرداخته‌ایم.)

۱- اهداف خود را تعیین کنید

یکی از روش‌هایی که در راستای دستیابی به موفقیت به انسان کمک می‌کند، تعیین اهداف و خواسته‌ها است.مشخص کردن اهداف و ارزش‌ها، تأثیر بسزایی روی زندگی افراد دارد و کسانی‌ که اهداف بلندی دارند، موفقیت‌های بسیاری به دست می‌آورند. این هدف است که به زندگی انسان رنگ و بوی خاصی می‌بخشد و او را به سمت پیشرفت هدایت می‌کند.

۲- برنامه ریزی کنید

برنامه‌ریزی به ما کمک می‌کند حجم زیاد کارها را از ذهن روی کاغذ بیاوریم و درباره جزئیات هر کدام تصمیم بگیریم. (مثل شیوه‌ یا زمان انجام آن‌ها) برای رسیدن به این هدف، هر فرد باید کارهای خود را با جزئیات کاملی یادداشت و سپس آن‌ها را برحسب فوری یا مهم بودنشان اولویت‌بندی کند. البته تنها نوشتن برنامه‌ریزی ملاک نیست و مسئله اصلی پایبندی و تعهد به آن است که در غیر این صورت، هیچ برنامه‌ای منجر به موفقیت شما نمی‌شود.

شخص بر بلندی درحالیکه دستهایش را به نشانه موفقیت مشت کرده و بالا برده است.

۳- مسیر و استراتژی پیدا کنید

پس از اینکه اهداف و برنامه‌ریزی خود را مشخص کردید، باید به دنبال یک مسیر معین باشید و با در نظرگیری جوانب، از گام‌های لازم برای رسیدن به موفقیت استفاده نمایید. با برخورداری از نقشه راه و استراتژی، دیگر نگرانی و سردرگمی نخواهید داشت و می‌توانید به‌صورت قدرتمند، موفقیت‌هایی را کسب کنید.

  موفقیت سریع چگونه به دست می‌آید؟

بیشتر بخوانید:

۴- روی خود سرمایه گذاری کنید

با کمی جستجو درون خود می‌توانید به نقاط قوت و ضعفتان پی ببرید. با رفع یا کاهش نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت می‌توانید روزبه‌روز پیشرفت کنید.

۵- افکار منفی را دور کنید

افکار منفی را دور بریزید و با برخورداری از افکار مثبت، به ‌طور قوی و منظم به‌ سوی هدف خود بروید. مثبت‌اندیشی به شما کمک‌های بسیاری می‌کند و با تشویق خود نیز می‌توانید رفته‌رفته به سمت پیروزی‌های بدون شکست بروید.

۶- شکست را قبول کنید

همان‌طور که قبلا هم اشاره شد مسیر موفقیت پر از چالش و دشواری‌هایی است که موانع مسیر هستند. به این دلیل باید تحمل و تعهد خود را بالا ببرید تا در صورت وقوع شکست نیز، به‌صورت قوی به مسیر خود ادامه دهید. پذیرش شکست در اینکه چگونه به موفقیت برسیم از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند شما را به فرد موفقی تبدیل کند.

۷- زمان حال را از یاد نبرید

امروزه افراد بسیاری زمان حال را از یاد می‌برند و تنها تمرکز خود را روی آینده می‌گذارند؛ اما ترس مداوم و افراطی از آینده، انگیزه‌ و انرژی پیمودن مسیر را کاهش می‌دهد. البته که نمی‌توان نسبت به آینده بی‌توجه بود؛ اما به خود یادآوری کنید که تلاش در لحظه‌ی اکنون شما را به موفقیت می‌رساند و حال را قربانی ترس‌های آینده نکنید. پس برای اینکه بتوانید تجربه خوبی از زمان حال را به یاد بیاورید، مهارت و توانایی‌های خود را در راستای دستیابی به موفقیت به کار بگیرید.

  گام‌های رسیدن به موفقیت کدام‌اند؟

۸- به دیگران کمک کنید

شاید فکر کنید که کمک‌ کردن به دیگران چه نقشی در موفقیت انسان دارد؟ ولی باید بدانید که با یاری رساندن به اطرافیان، می‌توانید فرد بهتر و موفق‌‌تری از خود بسازید.

روی آخرین پله فردی ایستاده و به دوردست خیره شده است.

خصوصیات و ویژگی های افراد موفق

موفقیت واژه پیچیده و درعین‌حال جذابی است که موجب برتری افراد نسبت به یک‌دیگر خواهد شد. افراد موفق نیز همانند هر کس دیگری دارای یک‌سری خصوصیات و ویژگی‌هایی هستند و با به‌کارگیری آن‌ها، برای اهداف و خواسته‌های خود تلاش می‌کنند. برخی از خصوصیات و ویژگی‌های افراد موفق عبارتند از:

 • اعتماد به‌ نفس و عزت‌نفس بالا
 • انگیزه و شوق بسیار برای انجام کار‌ها
 • کنترل و مدیریت احساسات خود
 • توانایی و قدرت زیاد در اداره کارها
 • مهارت برنامه‌ریزی درست
 • صبر و تحمل زیاد در مواجه با چالش‌های مسیر
 • اعتماد به خود
 • افکار مثبت و کنترل افکار منفی
 • مسئولیت‌پذیری بالا
 • عدم تسلیم در برابر موانع و مشکلات
 • ریسک‌پذیری بالا

چه اشتباهاتی مانع دستیابی به موفقیت می شوند؟

افراد در راه موفقیت تنها روی پیروزی تمرکز می‌کنند و ممکن است بنا به دلایلی دچار اشتباهاتی شوند. اشتباهات رایج در راه موفقیت به شکل زیر هستند:

 1. نداشتن هدف در زندگی و خیال‌پردازی یکی از اشتباهات رایجی است که منجر به عدم موفقیت می‌شود.
 2. بهانه‌تراشی باعث عقب افتادن گام‌ها و بروز شکست خواهد شد.
 3. مشورت‌نکردن و کمک نگرفتن از افراد موفق نیز یکی دیگر از این اشتباهات است و می‌تواند شما را فرد مغرور و خودخواهی جلوه دهد.
 4. شک و تردید به خود و اهدافتان، تأثیر بدی روی زندگی‌تان دارد و باعث منحرف‌سازی شما از مسیر موفقیت خواهد شد.
 5. قبول‌نکردن مسئولیت کارهای خود در صورت بروز شکست نیز یکی دیگر از این اشتباهات است که معمولا در این مواقع، برای بی‌گناه نشان‌دادن خود دیگران را مقصر خواهید دانست.
 6. نداشتن سعی و تلاش در این مسیر نه‌تنها پیشرفت و موفقیتی را برای شما به ارمغان نمی‌آورد، بلکه می‌تواند موجب تضعیف روحیه و عزت‌نفستان نیز شود.
  ۱۳ رمز موفقیت ایلان ماسک در زندگی و کار

شخص درحال بالا رفتن از پله

کلام آخر

موفقیت مفهومی خاص و درعین‌حال پیچیده است و احتمال دارد افراد در راستای دستیابی به آن، با پیروزی یا شکست‌هایی مواجه شوند. در پاسخ به اینکه چگونه به موفقیت برسیم می‌توان به روش‌های بسیاری همچون تعیین اهداف، برنامه‌ریزی، مسیریابی درست، کمک‌گیری از افراد موفق و سایر موارد اشاره کرد. با دوری از اشتباهات رایج در مسیر موفقیت، می‌توانید در مدت کوتاهی صاحب پیروزی‌های بسیار شوید.

منبع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان