پتانسیل
Search
Close this search box.

جدیدترین راهکارهای موفقیت زنان

همه ما نسبت به محدودیت‌های شغلی زنان آگاه هستیم و تحقیقات علمی و آکادمیک نیز این موضوع را نشان می‌دهد. اما اگر جامعه امروزی و زندگی گذشتگان را مطالعه کنید، با حجم گسترده‌ای از موفقیت خانم‌ها مواجه خواهید شد. خانم‌هایی که با سخت‌کوشی، محدودیت‌های انکارناپذیر موجود در جامعه را پشت‌سر گذاشته‌اند. اما راز موفقیت زنان چیست؟ در این مقاله از مجموعه آموزش‌های پتانسیل به این موضوع پرداخته‌ایم.

موفقیت زنان

موفقیت زنان و کشف دلایل این موضوع به‌ویژه در جامعه امروزی، مورد توجه دنیای علم قرار گرفته و حالا شما هم به این داده‌های ارزشمند دسترسی دارید. راهکارهای زیر کمک می‌کند پیشرفت شغلی بیشتری را تجربه کنید.

۱- به عنوان یک خانم، با خانم‌های بیشتر ارتباط بگیرید

بیش از 75 درصد از زنانی که در موقعیت‌های مختلف جایگاه فوق‌العاده‌ای را به دست آورده‌اند، با زنان قدرتمند در ارتباط هستند. تحقیقات علمی نشان داده که این خانم‌ها در شبکه ارتباطیشان به صورت پیوسته با زنان دیگر در تماس هستند. (منبع علمی)

طبق مطالعه انجام شده، اگر دایره ارتباطی زنان را جنس مخالف آنها تشکیل دهد، احتمال تجربه ارتقاء شغلی برای آن‌ها سخت‌تر خواهد بود. اما این موضوع برای مردان صدق نمی‌کند و پیشرفت شغلی آن‌ها، به جنسیت افراد در شبکه ارتباطیشان بستگی ندارد.

محققان دانشگاه نوتردام در ایندیانا و دانشگاه نورث وسترن، دایره ارتباطی بیش از 700 دانشجوی فارغ‌التحصیل از یک مدرسه عالی کسب‌وکار در ایالات‌متحده را مورد بررسی قرار دادند. لارا کالن مربی کسب‌وکار، معتقد است این موضوع دلیل عصبی مربوط به نابرابری جنسیتی دارد.

طبق این مطالعه زمانی که یک خانم با زنان دیگر ارتباط دارد، هورمون اکسی توسین ترشح شده در مغز، سطح استرس او را کاهش می‌دهد. اما زمانی که یک خانم در محیط کار با مردان مختلف در ارتباط باشد، این آرامش را تجربه نخواهد کرد.

خانم‌ها به این کاهش استرس برای تجربه احساس امنیت نیاز دارند. احساس خوب تجربه شده توسط خانم‌ها، ظرفیت ذهنی آنها را افزایش داده، روی تصمیم‌های آنها اثر می‌گذارد و کمک می‌کند رفتارهای بهتری را رقم بزنند.

۲- خصوصیات مردانه کنترل‌شده داشته باشید

ویژگی‌های مردانه قابل کنترل، به افزایش موفقیت کمک می‌کند.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که زنان قاطع، جسور و با اعتمادبه‌نفس در فضای کسب‌وکار، پیشرفت شغلی زیادی را تجربه می‌کنند. البته در صورتی که بتوانند این خصوصیات (مردانه) را در زمان مناسب به کار بگیرند. خانم‌های با این ویژگی، حتی بیشتر از مردان می‌توانند پیشرفت شغلی را تجربه کنند.

طبق یک مطالعه علمی، خانم‌های دارای ویژگی مردانه در محیط کار عملکرد بسیار حرفه‌ای از خود نشان می‌دهند. این زنان تا 1.5 برابر بیشتر از مردان ارتقاء شغلی پیدا کرده و نسبت به مردانی که ویژگی‌های زنانه دارند (بدون توجه به این که بتوانند خصوصیات زنانه خود را کنترل کنند یا نه)، تا 2 برابر پیشرفت می‌کنند.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که این خانم‌ها نسبت به سایرین که روی خصوصیات مردانه خود کنترل ندارند، تا 3 برابر پیشرفت شغلی دارند. این تحقیق می‌گوید که داشتن رفتار مردانه برای زنان، به تنهایی کافی نیست و لازم است روی این رفتارها کنترل خوبی داشته باشند.

نکته جالب این است که توانایی مدیریت رفتار جسورانه و قاطع در خانم‌ها، آنها را با مردان در یک رده قرار نمی‌دهد؛ بلکه فرصت‌های بیشتری را در اختیار آنها قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید پیشرفت شغلی چشم‌گیری را تجربه کنید، لازم است این مهارت فوق العاده را جدی بگیرید. (منبع علمی)

۳- انتقادپذیر باشید

مدیریت انتقاد

اگر می‌خواهید پیشرفت شغلی چشم‌گیری را تجربه کنید، باید مهارت انتقادپذیری را به خوبی یاد بگیرید. به این معنی که بتوانید انتقادهایی که توسط افراد دور و نزدیک و در شرایط مختلف دریافت می‌کنید را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

خانم‌ها نسبت مردان پیشرفت شغلی خیلی کمتری را تجربه می‌کنند، این موضوعی است که توسط یک شرکت بزرگ بررسی شده است. این موسسه چند جانبه از طریق یک مطالعه بیان کرد که بین 382 رهبر تاریخ‌شان، تنها 47 نفر از آنها زن بوده‌اند. در حال حاضر این عدد برای شرکت Fortune 500 به 10 درصد هم رسیده است. (مطالعه علمی)

اما این سوال پیش می‌آید که چرا پیشرفت و موفقیت زنان کمتر از مردان است؟ در بخش قبل گفتیم که یکی از دلایل این موضوع، عدم وجود جسارت و اعتمادبه‌نفس کنترل شده در خانم‌هاست. اما تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که خانم‌ها به صورت پیوسته در معرض انتقاد هستند و این موضوع پیشرفت شغلی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مطالعه اخیر صورت گرفته روی 913 نفر از زنان در ایالات‌متحده و بررسی چهار صنعت نشان می‌دهد که اغلب، زنان را گزینه خوبی برای رهبری کردن نمی‌دانیم. (منبع مطالعه)

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود خانم‌ها در جایگاه شغلی پایین‌تر از مردان قرار بگیرند، انتقادهای مختلفی است که زنان با آن مواجه هستند. اغلب زنان زمانی که با انتقاد یا تحقیر روبرو می‌شوند، آن را جدی می‌گیرند و معتقدند که این انتقاد کاملا موجه است. (منبع مطالعه)

مطالعات مختلف صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که خانم‌ها از جنبه‌های مختلف مورد انتقاد قرار می‌گیرند که شامل موارد زیر است:

 • توانایی جسمی آنها درست مثل افراد کم‌توان، باعث شده در معرض انتقاد، اضطراب و افسردگی قرار بگیرند. (منبع علمی)
 • میزان جذابیت زنان باعث می‌شود مورد انتقاد قرار بگیرند. (منبع علمی)
 • خانم‌ها تنش‌های خانوادگی بیشتری را بر سر موضوعات کاری تجربه می‌کنند و این مانع پیشرفت شغلی است. (منبع علمی)
 • سن زنان باعث می‌شود مورد انتقاد قرار بگیرند. (منبع علمی)
 • نژاد خانم‌ها از دیگر موارد تعیین کننده است. (منبع علمی)

 

بیشتر بخوانید: «برای موفقیت باید چکار کرد؟+ رازگشایی 6 رمز کلیدی»

 

۴- مهارت‌هایتان را افزایش دهید

تحقیقات علمی صورت گرفته نشان می‌دهد که زنان در موقعیت‌های مشابه کمتر از مردان حقوق دریافت می‌کنند. (منبع 1، منبع 2) این موضوع هم در مورد ایران و هم در مورد سایر کشورها صدق می‌کند. اما به عنوان یک خانم چطور می‌توانید این محدودیت را پشت سر بگذارید؟

در اولین گام لازم است نسبت به حقوق‌تان آگاهی داشته باشید، حساب‌وکتاب و استفاده از فرمول‌های ریاضی را یاد بگیرید و مهارت قاطعیت و جرات‌ورزی را در خود ارتقا دهید. البته که هرچقدر هم توانایی‌های خود را افزایش دهید، باز هم نمی‌توانید محدودیت‌ها را به صورت کامل از بین ببرید.

به عنوان آخرین راه‌حل می‌توانید سراغ مشاغل پردرآمد برای بانوان بروید، شغل مورد علاقه‌تان را یافته و در آن زمینه رشد کنید.

 

بیشتر بخوانید: «راهکارهایی برای موفقیت در کار»

 

چهار ویژگی کلیدی موفقیت زنان

در این بخش از آموزش، چهار کلید موفقیت زنان آورده شده است:

۱- احساس کنترل و عامل بودن (Agency)

عامل بودن یعنی کاملا آگاهانه اقدام کنید. این کار تا زمانی ادامه دارد که به هدف‌تان برسید. برای اینکه عامل باشید، باید روی خودتان کنترل کافی داشته باشید و در مسیر درست گام بردارید، به حیطه شغلی خود جهت بهتری دهید و مهارت رهبری را در خود تقویت کنید.

به عنوان یک زن، باید تصمیم‌های بهتری بگیرید و در راستای کسب قدرت، اعمال سیاست و راحتی در انجام این موارد اقدام کنید.

راهکارهای زیر کمک می‌کند سریع‌تر به احساس کنترل و عامل بودن دست پیدا کنید:

 • مراحل شغلی‌تان را بررسی کنید و هم برای محیط کار و هم برای زندگی‌تان هدف‌گذاری کنید.
 • چالش‌های جدید تعریف کنید، از ناحیه امن‌تان خارج شوید و دیدگاه‌ها و تجربیات جدیدی را به دست آورید.
 • به عنوان رهبر، یک تصویر و برند مثبت از خود ایجاد کنید.
 • به تمام جنبه‌های زندگی‌تان توجه داشته باشید، تا کمتر دچار فرسودگی شوید.
 • اهدافی را تعریف کنید که مطابق با ارزش‌هایتان باشد و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 

بیشتر بخوانید: «علت ترس از موفقیت چیست؟»

 

۲- اصالت (Authenticity)

اصیل بودن از رازهای موفقیت زنان

اصالت یعنی اینکه خودتان باشید. یک فرد اصیل تحت هر شرایطی به باورهایش و خودش وفادار است و این یکی از فاکتورهای تعیین کننده موفقیت زنان است. یعنی به خود اجازه نمی‌دهد که کاملاً مطابق میل خانواده، دوستان و آشنایان رفتار کند.

اصالت یعنی ارزش‌ها و اهداف‌مان را بشناسیم و در راستای آنها حرکت کنیم، از دیگران تقلید نکنیم و نظرمان را صادقانه (و محترمانه) بیان کنیم. همه رهبران باید اصالت (Authenticity) داشته باشند و اصیل بودن برای زنان چالش‌های خاص خودش را دارد.

ممکن است استانداردهای دوگانه جنسیتی به زنان اجازه ندهد در یک شرکت یا سازمان خود واقعی‌شان باشند. مطالعات صورت گرفته به خوبی اهمیت اصالت برای زنان در محیط کار را نشان می‌دهد. بدون در نظر گرفتن این‌که از اینکه آیا خود فرد احساس اصیل بودن دارد یا نه.

اصیل بودن شجاعت زیادی می‌طلبد. نشان دادن خود واقعی ممکن است اعتراض یا نارضایتی دیگران را به‌دنبال داشته باشد. گاهی اوقات مجبور هستید عقاید سیاسی مخالف‌تان را بیان کنید یا نظرتان را در مورد تصمیم‌گیری‌های شغلی کاملا صادقانه بیان کنید.

 

بیشتر بخوانید: «چگونه به موفقیت برسیم و آن را از دست ندهیم؟»

 

۳- ایجاد ارتباط (Connection)

ارتباط‌سازی یعنی تمرکزتان را روی روابط قرار دهید. طبق تحقیقات، زنان تمایل بیشتری به ایجاد دوستی‌های صمیمی و پیوندهای خانگی دارند و این را می‌توان در اهداف، انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌های آن‌ها مشاهده کرد.

ایجاد ارتباطات جدید برای رهبران اهمیت زیادی دارد. اما زمانی که صحبت از زنان یا گروه‌های خاص می‌شود، این موضوع اهمیت خودش را بیشتر نشان می‌دهد. اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، بهتر است زندگی‌نامه افراد بزرگ و ارتباط‌هایشان را مورد بررسی قرار دهید. استفاده از تجربیات یک مربی با تجربه کمک می‌کند این مسیر را سریع و درست طی کنید.

برای ایجاد ارتباطات حرفه‌ای و تقویت آن می‌توانید:

 • برای مردم بیشتر وقت بگذارید.
 • ارتباطات جدید بسازید.
 • به صورت جدی روی مهارت شبکه‌سازی متمرکز شوید.

۴- کامل بودن (Wholeness)

ایجاد تعادل بین بخش‌های مختلف زندگی

کامل بودن به این معنی نیست بین جنبه‌های مختلف زندگی مثل کار، روابط، معنویت و… تعادل ایجاد کنید. در واقع باید تمام حیطه‌های زندگی‌تان را بشناسید، آن‌ها را بپذیرید و برای آن‌ها ارزش قائل باشید. در حال حاضر دستیابی به این مهارت به ویژه برای زنانی که با کمبود حمایت درگیر هستند، دشوار و حتی ترسناک خواهد بود.

مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که برخی از زنان، به جز کار چیز دیگری ندارند و این موضوع آن‌ها را نگران کرده است. علاوه‌بر‌این، سایر افراد هم نگران موضوع “کامل بودن” هستند و احساس می‌کنند باید برای تمام نقش‌های خود انرژی بگذارند.

اگر می‌خواهید احساس کامل بودن داشته باشید، این ذهنیت که “باید به تمام نقش‌ها و حیطه‌های زندگی رسیدگی کرد.” را رها کنید. Wholeness یعنی این که تعهدات، اولویت‌ها و ارزش‌هایتان را بشناسید.

کلام آخر

در این مطلب آموزشی راهکارهایی گفته شد که به کمک آنها می‌توانید محدودیت‌های جامعه امروزی را کاهش دهید و حتی در راستای موفقیت زنان از این محدودیت‌ها به نفع خود استفاده کنید. امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منابع:

fastcompany.com

gsb.stanford.edu

nature.com

independent.co.uk 

ccl.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *