logo

انواع موفقیت چیست؟

اگرچه مسیر موفقیت افراد متفاوت است و هیچ دونفری را نمی‌توان پیدا کرد که کاملا شبیه به هم باشند، اما انواع موفقیت در مورد همه صدق می‌کند و در افراد یکسان است.

انواع موفقیت شامل ۱۱ مورد زیر است:

 • موفقیت درونی
 • موفقیت فیزیکی
 • موفقیت مادی
 • موفقیت خانوادگی
 • موفقیت شغلی
 • موفقیت اقتصادی
 • موفقیت اجتماعی
 • موفقیت ماجراجویی
 • موفقیت در اثرگذاری
 • موفقیت در تحقق
 • موفقیت اخلاقی

زمانی‌که انواع موفقیت را می‌شناسید، امکان شناسایی موفقیت‌هایتان را خواهید داشت و علاوه‌بر آن، می‌توانید برای آینده‌تان بهتر برنامه‌ریزی کنید. در ادامه، با انواع موفقیت آشنا خواهید شد.

انواع موفقیت

موفقیت فیزیکی یعنی تلاش کردن برای سالم ماندن.

موفقیت یعنی خودتان را دوست داشته باشید، کاری که انجام می‌دهید را دوست داشته باشید و از نحوه انجام آن لذت ببرید. (لینک)

هر یک از موفقیت‌ها اهداف مختص خود را دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

۱_ موفقیت درونی

موفقیت درونی همان پیدا کردن آرامش در وجود خودمان است که نمونه‌های زیادی از این موفقیت را می‌توان در ادیان و مذاهب مشاهده کرد. البته این بدان معنا نیست که افرادی غیر مذهبی هرگز نمی‌توانند به موفقیت درونی برسند، بلکه آن‌ها به روش دیگری این موفقیت را در درون خودشان کشف می‌کنند مانند به کارگیری روش‌های کنترل استرس، خوش بین بودن و…

بنابراین افراد باورهای متفاوتی دارند و تعریفشان از موفقیت متفاوت است اما نوع موفقیت همه افراد با یکدیگر یکسان است.

 

 

 

 

۲_ موفقیت فیزیکی

موفقیت فیزیکی و جسمانی یعنی داشتن سلامتی؛ هدف در موفقیت فیزیکی این است که افراد برای سالم ماندن و داشتن عمر طولانی‌تر برای خودشان و دیگران تلاش می‌کنند. همانطور که کشف موفقیت درونی در افراد گوناگون متفاوت است، دستیابی به سلامتی نیز در افراد مختلف مشابه نیست؛ به عنوان مثال یک بیمار در حال مرگ هدفش غلبه بر بیماری و ادامه زندگی است در حالی که هدف یک ورزشکار است که برای قهرمان شدن، وضعیت جسمانیش را بیشتر از قبل بهبود بخشد. انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش کردن، داشتن تغذیه سالم، کاهش مصرف الکل و سیگار و… همگی تلاش‌هایی هستند در جهت دستیابی به موفقیت فیزیکی و جسمانی.

  15 راهکار ایجاد انگیزه برای موفقیت (تاثیر دوپامین)

۳_ موفقیت مادی

موفقیت مادی همان دارایی‌های آدم‌هاست مانند ماشین، خانه، لباس و هر چیز دیگری که از نظر شما موفقیت مادی را تعریف می‌کند. موفقیت مادی تا زمانی که افراد بدانند دقیقا چه چیزی را می‌خواهند و مطمئن شوند که آن چیز با اصول، اخلاقیات و ارزش‌هایش مطابقت دارد، چیز بدی نیست و قبل از این که برای رسیدن به آن‌ها تلاش کند، باید این موارد را بررسی کند.

۴_ موفقیت خانوادگی

خانواده مهمترین افراد برای هرکس است و این نباید فقط مختص خانواده‌های بیولوژیکی باشد. موفقیت خانوادگی به این معناست که بچه‌ها بدانند والدینشان آن‌ها را بدون قید و شرط دوست دارند؛ چنین تجربه‌ای برای سلامت روانی بچه‌ها ضروری است. به طور کلی هدف در این موفقیت این است که افراد برای شاد بودن خانواده تلاش کنند. گاهی افراد برای این هدف تلاش می‌کنند اما هیچگاه به آن دست نمی‌یابند در حالی که در طی این مسیر به موفقیت‌های دیگری مانند موفقیت شغلی و اقتصادی می‌رسند؛ از جمله این افراد می‌توان به افرادی اشاره کرد که برای موفق شدن در آینده به کشورهای دیگری مهاجرت می‌کنند. به همین خاطر گاهی موفقیت خانوادگی می‌تواند به این معنا باشد که افراد بخواهند اعضای خانواده‌شان به انواع دیگری از موفقیت برسند.

 

✅پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

۵_ موفقیت شغلی

موفقیت شغلی به معنای موفق شدن در شغل و حرفه است اما موفق شدن در شغل و حرفه دقیقا به چه معناست؟ وقتی این سوال مطرح می‌شود، ذهن اکثر افراد به طور خودکار به سمت پولدار شدن می‌رود در حالی که موفقیت شغلی لزوما به معنای کسب درآمد بالا نیست، بلکه می‌تواند منجر به کسب درآمد بالا شود. بنابراین موفقیت شغلی به این معناست که افراد برای رسیدن به هدف نهایی در شغل و حرفه خود تلاش می‌کنند و می‌خواهند به بالاترین استانداردهای حرفه‌ای خودشان دست پیدا کنند که این می‌تواند منجر به کسب درآمد بیشتر و رسیدن به انواع دیگری از موفقیت‌ها شود.

  متن موفقیت کوتاه

رسیدن به موفقیت شغلی بسیار سخت است و دلیل آن این است که بسیاری از افراد فقط برای کسب درآمد کار می‌کنند در حالی که انگیزه افرادی که برای رسیدن به موفقیت شغلی تلاش می‌کنند این است که می‌خواهند به جایگاه‌های بالاتری در حرفه‌شان برسند و از آن طریق بتوانند بیشتر و بیشتر پول درآورند. موفقیت شغلی بیشتر در افرادی دیده می‌شود که شغل خود را دوست دارند، آن‌ها همیشه به دنبال این هستند که کارهای بیشتری انجام دهند، بیشتر از قبل تلاش کنند و هیچگاه به کم قانع نباشند.

در یک پژوهش ایرانی، پژوهشگران با هدف بررسی موفقیت شغلی فارغ التحصیلان رشته کشاورزی، به این نتیجه رسیدند که میزان علاقه افراد از رشته دانشگاهیشان بر میزان موفقیت شغلی آن‌ها تاثیر بسیار مثبتی دارد. (منبع علمی)

همچنین پژوهشگران ایرانی در یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسیدند که میزان موفقیت شغلی افراد با ویژگی‌های روانشناختی و شخصیتی آن‌ها ارتباط زیادی دارد؛ از این رو ضرورت دارد تا قبل از ورود افراد به مشاغل خاص، از آن‌ها آزمون‌های هوش، استعداد سنجی و… گرفته شود تا ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها مشخص شود و افراد به کمک این ابزارها متوجه شوند که در چه حرفه‌ای می‌توانند موفق‌تر باشند. (منبع علمی)

 

 

 

 

موفقیت شغلی به معنای موفق شدن در شغل و حرفه است.

۶_ موفقیت اقتصادی

موفقیت اقتصادی همان موفقیت مالی است. ثروتمند بودن با موفقیت اقتصادی متفاوت است زیرا فردی که به موفقیت اقتصادی دست پیدا کرده است، فردی است که پول کافی برای شاد بودن دارد و زمانی که بازنشسته می‌شود می‌تواند در آرامش زندگی کند و از زندگی خود لذت ببرد اما یک فردی که ثروتمند است اما به موفقیت اقتصادی نرسیده است تا زمان مرگ می‌خواهد کار کند و هر روز پول بیشتری به دست آورد؛ به همین دلیل است که موفقیت اقتصادی اهمیت زیادی دارد زیرا این افراد در پایان زندگی احساس خوبی دارند. موفقیت اقتصادی همچنین می‌تواند بسیار غم‌انگیز باشد زیرا بسیاری از مردم می‌خواهند به آن برسند اما نمی‌توانند.

۷_ موفقیت اجتماعی

موفقیت اجتماعی به این معناست که مردم از نظر روانی و فیزیکی نیاز به ارتباط اجتماعی دارند و از بین موفقیت‌های گفته شده، موفقیت اجتماعی و موفقیت خانوادگی بیشترین ارتباطات اجتماعی را شامل می‌شوند؛ در هر دو مورد اهمیت اعضای خانواده مطرح است اما در موفقیت اجتماعی این اهمیت به خانواده محدود نمی‌شود و دوستان، همکاران، افرادی که دوستشان داریم و به طور کلی بسیاری از اعضای جامعه را نیز در برمی‌گیرد. موفقیت اجتماعی نیز موفقیت سختی است زیرا افرادی که به این موفقیت دست پیدا کرده‌اند دوست دارند کل جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند شاد باشند.

  زندگینامه یک کارآفرین زن موفق ایرانی + 8 توصیه مهم ایشان به مدیران

معمولا رهبران بزرگ کشور مانند رئیس جمهور به موفقیت اجتماعی رسیده‌اند و یکی از علل اهمیت موفقیت اجتماعی این است که تاثیر زیادی بر عملکرد رهبران بزرگ دارد زیرا آن‌ها هستند که مردم را با یکدیگر متحد می‌کنند و رفاه را برای شهروندان فراهم می‌آورند.

موفقیت اجتماعی یعنی توانایی برقراری ارتباط با دیگران.

۸_ موفقیت ماجراجویی

موفقیت ماجراجویی یعنی سفر کردن و سفر کردن فعالیتی است که بسیاری از مردم آن را دوست دارند. علاوه بر سفر رفتن در واقعیت، بسیاری از فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی نیز نمونه‌های بارزی از موفقیت ماجراجویی هستند زیرا معمولا بازی‌هایی که هر نوع اکشنی دارند باعث می‌شوند که گیمرها در مناطق مختلف جهان حرکت کنند. موفقیت ماجراجویی می‌تواند حتی برعکس هم باشد، یعنی افرادی که سفرهای ماجراجویانه دیگران را تماشا می‌کنند، می‌توانند باعث موفقیت ماجراجویی آن‌ها شوند. به طور کلی این نوع موفقیت هم اهمیت زیادی دارد زیرا باعث می‌شود که افراد خاطرات زیادی را برای زندگیشان بسازند و همچنین آدم‌ها بعد از هر مسافرت احساس می‌کنند که کاری انجام داده‌اند و این احساس، حال آن‌ها را خوب می‌کند.

 

 

 

۹_ موفقیت تاثیرگذار

موفقیت تاثیرگذار به این معناست یک فردی بر دیگران تاثیرگذار گذاشته باشد و مهم نیست این تاثیر چقدر کوچک و بزرگ باشد یا چقدر خوب و بد باشد؛ به هر حال اگر شخصی بر زندگی فرد دیگری تاثیر بگذارد، در راه موفقیت تاثیرگذار قدم برداشته است. وقتی مردم به این نوع از موفقیت فکر می‌کنند معمولا افراد بسیار مشهوری مانند آلبرت انیشتین، آدولف هیتلر، جورج واشنگتن و… به ذهنشان خطور می‌کند. موفقیت تاثیرگذار همانطور که یکی از رایج‌ترین انواع موفقیت است، همچنین یکی از انواع موفقیت‌هایی است که بسیار هم نادیده گرفته می‌شود.

  فرمول موفقیت به زبان ساده!

۱۰_ موفقیت در تحقق

موفقیت در تحقق به معنای شادی کوتاه مدت است که به سرعت هم از بین می‌رود؛ یعنی هر کاری که باعث رضایت فوری می‌شود. با این حال، فردی که به موفقیت در تحقق دست یافته باشد، به خوشبختی بلند مدت و همیشگی رسیده است، به این معنا که در بیشتر جنبه‌های زندگی از جمله خانوادگی، مالی، سلامتی، شغلی، اجتماعی و ذهنی احساس رضایت می‌کند.

موفقیت در تحقق آخرین موفقیتی است که همه به دنبال آن هستند و همچنین می‌تواند یکی از سخت‌ترین نوع موفقیت‌ها باشد.

۱۱_ موفقیت اخلاقی

موفقیت اخلاقی یا انسانی، صرفاً به‌معنای رسیدن به اهداف و دستاوردهای شخصی نیست. در واقع لازم است پا را فراتر بگذارید و نسبت به ارتقاء فضایل اخلاقی حساس‌تر باشید، ارزش‌هایتان را دنبال کنید و در دنیا اثری مثبت ایجاد کنید.

این نوع از موفقیت بر پایه‌ی اصول و ارزش‌های انسانی بنا شده است. فردی که در این مسیر گام برمی‌دارد، به صداقت، عدالت، شفقت‌ورزی و احترام به کرامت انسانی پایبند است و در رفتار و تصمیم‌های او می‌توان این ارزش‌ها را مشاهده کرد.

موفقیت اخلاقی و انسانی تنها به خود فرد محدود نمی‌شود، بلکه به‌نفع اطرافیان و جامعه نیز هست. این امر از طریق یاری رساندن به دیگران، مشارکت در امورخیر، و تلاش برای بهبود شرایط جامعه حاصل می‌شود.

 

کلام آخر

موفقیت تعاریف زیادی دارد و دلیل آن این است که همه افراد با یکدیگر متفاوت هستند، هر کس اهداف خودش را دارد و هیچ دو نفری شبیه هم فکر نمی‌کنند. با این همه، درست است که افراد اهداف متفاوتی دارند و تعاریفشان از موفقیت متفاوت است، اما انواع موفقیت که شامل ۸ نوع موفقیت درونی، فیزیکی، خانوادگی، شغلی، اقتصادی، اجتماعی، ماجراجویی و تاثیرگذار است، در میان همه انسان‌ها مشابه است و همه افراد اهداف اصلی موجود در این موارد را دنبال می‌کنند، فقط روش هر کس متفاوت است.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان