پتانسیل

ذهن ثروت ساز چگونه به دست می‌آید؟

ذهن ثروت ساز

بدون داشتن ذهن ثروت ساز نمی‌توان به موفقیت مالی دست یافت. از این رو، تصمیم گرفتیم در این مطلب به اهمیت ذهن پول‌ساز و راهکارهایی برای تقویت این ذهنیت را بررسی کنیم و سپس به ویژگی‌های ذهنیت فقیر بپردازیم.

اهمیت داشتن ذهن ثروت‌ساز شامل موارد زیر است:

 1. تغییر طرز فکر
 2. تعیین هدف
 3. کسب آموزش مالی
 4. غلبه بر موانع مالی
 5. ایجاد عادات مثبت مالی
 6. ارتباط با افراد همفکر
 7. پذیرش ذهنیت رشد
 8. تمرین قدردانی

ذهنیت فقیر ویژگی‌های زیر را دارد:

 1. باورهای تغییر ناپذیر
 2. تفکر کوتاه‌مدت
 3. ترس از شکست
 4. ذهنیت کمیابی

و راهکارهای ایجاد ذهن ثروت‌ ساز به‌طور خلاصه عبارتند از:

 1. تغییر باورها
 2. پذیرش ذهنیت رشد
 3. اولویت‌بندی اهداف
 4. مدیریت مالی
 5. یادگیری و آموزش
 6. ارتباط با افراد همفکر
 7. بخشیدن اشتباهات گذشته

ذهنیت ثروت ساز چیست؟

ذهنیت ثروت ساز برای ثروتمند شدن ضروری است.

ثروتمند شدن فقط به معنی داشتن ثروت زیاد و سرمایه نیست، بلکه مستلزم پرورش یک ذهن ثروت ساز است. اگر داستان زندگی افراد میلیاردر را عمیق‌تر بخوانید متوجه می‌شوید که این افراد به ندرت موفقیت خود را به یک لحظه معجزه‌آسا ربط می‌دهند. در عوض، آن‌ها از طرز فکر خود به عنوان اصلی‌ترین دلیل برای ثروتمند شدن‌شان یاد می‌کنند. طرز فکر شما، نقطه شروع ماجراست.

ذهنیت ثروت ساز مجموعه‌ای از باورها، عادات و رفتارهایی است که افراد ثروتمند را از دیگران جدا می‌کند. این طرز فکر به شما کمک می‌کند تا از پولی که دارید، حداکثر استفاده را بکنید. به بیان دیگر، ذهنیت ثروت‌ساز به معنای هزینه کمتر، سرمایه‌گذاری عاقلانه‌تر و یافتن راه‌هایی برای بهبود وضعیت مالی با کمترین خطر است.

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

ذهنیت پول‌ساز شامل اتخاذ عادات مالی مثبت، غلبه بر موانع مالی و ایجاد یک ذهنیت متمرکز بر موفقیت بلند مدت است. بیایید اهمیت تقویت ذهنیت ثروت ساز را با یکدیگر بررسی کنیم که به شما کمک می‌کند بر موانع مالی غلبه کنید و به اهداف مالی خود برسید:

 • تغییر طرز فکر: پرورش ذهنیت پول‌ساز با تغییر باورها و نگرش‌ها در مورد پول شروع می‌شود. این باور را بپذیرید که توانایی ایجاد و رشد مالی از طریق تصمیمات هوشمندانه و تلاش‌های مداوم را دارید. همچنین باید بدانید که ثروت قابل دستیابی و موفقیت مالی در دسترس شماست.
 • تعیین هدف: این ذهنیت به شما کمک می‌کند اهداف مالی خود را تعیین کنید. اهداف‌تان را به روش SMART (اهداف مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان) تعیین کنید و خود را در حال دستیابی به این اهداف تجسم کنید تا باورتان در دستیابی به هدف تقویت شود.
 • کسب آموزش مالی: این ذهنیت شما را مجبور می‌کند تا به‌طور مستمر به دنبال یادگیری در مورد امور مالی، سرمایه‌گذاری و کسب ثروت باشید. در کارگاه‌ها شرکت کنید، کتاب بخوانید، پادکست گوش کنید و کارشناسان مالی معتبر را دنبال کنید تا درک‌تان از مدیریت پول و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری افزایش یابد.

اهمیت ایجاد ذهن ثروت ساز، کسب آموزش مالی است.

 • غلبه بر موانع مالی: با تقویت ذهن ثروت ساز، راحت‌تر می‌توانید موانع مالی را شناسایی و برطرف کنید. موانع مالی عبارتند از بدهی، باورهای محدودکننده و عادات مالی منفی مثل ولخرجی. گام‌های پیشگیرانه‌ای برای کاهش بدهی بردارید، باورهای محدودکننده خود را به چالش بکشید و عادات مثبت مالی را جایگزین عادات منفی کنید.
 • ایجاد عادات مثبت مالی: اتخاذ عادات مثبت مالی برای کسب ثروت ضروری است. بودجه‌ای ایجاد کنید که با اهداف مالی‌تان همسو باشد، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را در اولویت قرار دهید، خواسته‌های غیرضروری‌تان را به تاخیر بیندازید، بین نیازها و خواسته‌ها تفاوت قائل شوید و تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد هزینه‌هایتان بگیرید که با اهداف بلند مدت‌تان همسو باشد.
 • ارتباط با افراد همفکر: یکی دیگر از فواید تقویت ذهنیت مالی این است که با افراد همفکر و هم هدف مشاجره می‌کنید و این ارتباطات به شما کمک می‌کند تا با انرژی بیشتری به سمت هدف‌تان حرکت کنید.
 • پذیرش ذهنیت رشد: ذهنیت مالی به شما کمک می‌کند طرز فکر رشد در شما تقویت یابد. یعنی شکست‌ها را به عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری و پله‌های موفقیت در نظر بگیرید.
 • تمرین قدردانی: کم کم با به دست آوردن وضعیت مالی خوب یاد می‌گیرید بابت فرصت‌ها، شرایط و پیشرفت‌تان، قدردان چیزهایی که دارید باشید و کمتر بر نداشته‌ها تمرکز کنید.

 

 

 

 

ذهنیت فقیر چیست؟

ذهنیت فقیر، دیدگاهی محدود به ثروت و این اعتقاد و باور است که وضعیت شما تغییر ناپذیر است. افراد با این ذهنیت صرفا به کمک حقوق و دستمزدی که دارند زندگی‌شان را می‌گذرانند، سواد مالی ندارند و نگاه‌شان به پول و ثروت منفی است. برخی از ویژگی‌های کلیدی ذهنیت فقیر عبارت است از:

 • باورهای تغییر ناپذیر: یکی از ویژگی‌های اصلی ذهنیت فقیر، این باور است که شرایط قابل تغییر نیست. این افراد اغلب فکر می‌کنند سرنوشت آن‌ها فقیر شدن است و هیچ راهی برای رهایی از وضعیت مالی فعلی‌شان وجود ندارد. این باور می‌تواند توانایی آن‌ها را برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی محدود کند، حتی زمانی که شانس با آن‌ها همراه است.

باورهای تغییرناپذیر، ویژگی اصلی افراد با ذهنیت فقیر است.

 • تفکر کوتاه‌مدت: این افراد به جای اهداف بلند مدت، بر ارضای فوری نیازها تمرکز دارند. آن‌ها پول‌شان را بدون فکر کردن برای اقلام غیرضروری خرج می‌کنند و معمولا برای آینده‌شان پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. تفکر کوتاه‌مدت مانع از رشد مالی و کسب ثروت در طول زمان می‌شود.
 • ترس از شکست: افراد دارای ذهنیت فقیر از ریسک کردن، دنبال کردن فرصت‌های جدید، اشتباه کردن و مواجه با طرد شدن می‌ترسند. آن‌ها اغلب به فکر حفظ اعتبارشان هستند و دائم نگران این هستند که “دیگران چه فکری می‌کنند؟”. این ترس، افراد را در وضعیت مالی فعلی‌شان نگه می‌دارد و آن‌ها را از کشف فرصت‌های جدید برای رشد و موفقیت باز می‌دارد.
 • ذهنیت کمیابی: افراد با این ذهنیت معتقدند که منابع محدود است. آن‌ها نسبت به موفقیت دیگران احساس حسادت یا رنجش می‌کنند و معتقدند اگر شخص دیگری موفق شود به این معناست که منابع کمی برای سایر افراد باقی مانده است. ذهنیت کمیابی نه تنها توانایی آن‌ها را در استفاده از فرصت‌ها برای رشد کاهش می‌دهد، بلکه به روابط آن‌ها با مردم نیز آسیب می‌زند. هیچ‌کس دوست ندارد با کسی در ارتباط باشد که از موفقیتش خوشحال نمی‌شود!

 

 

 

 

اگر به دنبال راهنمایی‌های تخصصی‌تری هستید، توصیه می‌کنیم دوره رایگان روانشناسی پول را نیز مشاهده کنید.

روانشناسی پول

تکنیک های ایجاد ذهن ثروت ساز

بدون ذهن ثروت ساز بعید است بتوان به ثروت رسید. ذهنیت ثروت ساز برای موفقیت مالی لازم است اما به تنهایی کافی نیست زیرا این ذهنیت، تغییر بزرگی در زندگی مالی شما ایجاد می‌کند. با تکنیک‌های زیر می‌توانید ذهنیت پول‌ساز خود را تقویت کنید.

۱_ باورها و دیدگاه‌های خود را تغییر دهید

اولین قدم برای ایجاد ذهن ثروت ساز، بررسی و تغییر باورها و دیدگاه‌های خود درباره پول است. افراد معمولا چنین اعتقادی دارند که پول نایاب است یا فقط تعداد کمی می‌توانند به موفقیت مالی دست یابند. این باورها را به چالش بکشید و به خودتان یادآوری کنید که ثروت برای همه قابل دستیابی است. همچنین، یادآوری جملات تاکیدی مثبت و خواندن داستان‌های موفقیت را فراموش نکنید.

۲_ ذهنیت رشد را بپذیرید

داشتن ذهنیت رشد برای ایجاد ذهن ثروت ساز لازم است.

ذهنیت رشد یک عنصر حیاتی در سفر به سمت موفقیت مالی است. موفقیت مالی از پیش تعیین‌شده نیست بلکه نتیجه یادگیری مداوم، رشد و تلاش است. در این مسیر، چالش‌ها و شکست‌ها را به عنوان فرصت‌هایی برای رشد و بهبود بپذیرید، تمایل به یادگیری در زمینه‌هایی مانند امور مالی، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری داشته باشید و با تقویت ذهنیت رشد، فرصت‌های جدیدی برای خودتان باز کنید و ظرفیت خود را برای کسب ثروت گسترش دهید.

۳_ اهداف‌تان را اولویت‌بندی کنید

شناسایی اولویت‌ها و تمرکز بر اهداف خاص به افراد این امکان را می‌دهد که اولویت‌های مالی خود را نیز بهتر تعیین کنند. به عنوان مثال اگر اولویت شما افزایش سرمایه‌گذاری باشد، از نظر ذهنی آماده می‌شوید تا در پول خود صرفه‌جویی کنید. از طرفی دیگر، اگر هدف شما خرج کردن X مقدار پول برای سفر باشد، می‌توانید خرج کردن پول برای سایر بخش‌های کم اهمیت‌تر را کاهش دهید و بر این اساس، برای رسیدن به اهداف شخصی خود پس‌انداز کنید.

 

 

 

 

 

۴_ امور مالی خود را مدیریت کنید

تقویت ذهنیت ثروت ساز مستلزم مدیریت منظم امور مالی است. برای مدیریت مالی، با ایجاد بودجه و پایبندی به آن شروع کنید. تمام هزینه‌های خود را بنویسید، هزینه‌های غیرضروری را شناسایی کنید و در صورت امکان آن‌ها کاهش دهید و تا جایی که می‌توانید سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کنید. همچنین از خریدهای آنی خودداری کنید و بر اهداف بلند مدت مالی تمرکز کنید.

مدیریت مالی نه تنها منجر به کسب ثروت می‌شود بلکه احساس قدرت و کنترل بر آینده مالی را افزایش می‌دهد.

۵_ آموزش مالی ببینید

سواد مالی، تاثیر زیادی بر تقویت ذهن ثروت ساز دارد. به عنوان مثال اگر در مدیریت مالی چالش خاصی دارید می‌توانید در یک دوره آموزشی شرکت کنید یا از یک مشاور مالی کمک بگیرید تا دانش مالی‌تان افزایش یابد. به‌طور کلی هر چه بیشتر در مورد مسائل مالی آموزش ببینید، تصمیمات مالی آگاهانه‌تری می‌گیرید.

 

 

 

 

۶_ با افراد همفکر در ارتباط باشید

برای ایجاد ذهن ثروت ساز با افراد همفکر رفت و آمد کنید.

افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید بر طرز فکر، آٰرزوها و حتی آینده شما تاثیر زیادی می‌گذارند. از این رو توصیه می‌شود برای تقویت ذهنیت ثروت ساز به دنبال افرادی باشید که اهداف‌شان مشابه و طرز فکر مالی‌شان نزدیک به شما باشد.

برای ارتباط بیشتر با این افراد می‌توانید در رویدادهای خاص شرکت کنید، به گروه‌های این چنینی بپیوندید یا در کارگاه‌های آنلاین با محوریت کسب ثروت شرکت کنید. ارتباط با افراد همفکر، حمایت‌گر و الهام‌بخش، بینش‌های ارزشمندی برای شما فراهم می‌آورد که می‌تواند سفر شما به سمت موفقیت مالی را تسریع بخشد.

۷_ اشتباهات گذشته‌تان را ببخشید

احساسات منفی در مورد اشتباهات مالی بر طرز فکرتان در مورد پول و ثروت تاثیر منفی می‌گذارد. یادتان باشد اگر از پرداخت به موقع اقساط غافل شوید، جریمه شوید، بدهکار شوید یا حتی ورشکست شوید، این به معنی پایان دنیا نیست و احساسات منفی و شرمساری که این اتفاقات به همراه دارند بسیار طبیعی است.

راهکار درست این است که اشتباهات مالی خود را بپذیرید و بر پیشرفت تمرکز کنید. به جای احساس گناه به خودتان انگیزه دهید تا بتوانید با احساسات مثبت بیشتری به حرکت ادامه دهید و از وقوع دوباره چنین اشتباهاتی در آینده جلوگیری کنید.

کلام آخر

کسب ثروت از طرز فکر شروع می‌شود. با ایجاد و تقویت ذهن ثروت ساز می‌توانید باورهای خود را مجددا تنظیم کنید، به رشد و یادگیری ادامه دهید، مدیریت مالی را تمرین کنید و با افراد حمایت‌گر و متخصص در ارتباط باشید.

منابع:

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان