پتانسیل
Search
Close this search box.

معرفی انواع فرمول موفقیت به زبان ساده!

هر کسی در زندگی خود اهدافی دارد که آن‌ها را دنبال می‌کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که اهداف زیادی در سر دارید، باید تمام تلاش خود را بکنید تا به اهداف مورد نظر خود برسید. بررسی فرمول موفقیت به شما کمک می‌کند که بهتر بتوانید به هدف خود دست یابید.

فرمول موفقیت یک فرمول ثابت، ساده ولی پیچیده است که باید همواره آن را در نظر داشته باشید. اگر الگوریتم خاصی را برای رسیدن به موفقیت در ذهن خود داشته باشید، می‌توانید آن‌طور که می‌خواهید زندگی کنید. در حالت کلی می‌توانید کارهایی که افراد موفق انجام می‌دهند را یاد بگیرید و همان کار را انجام دهید؛ افراد موفق را الگوی خود کنید تا پس از رسیدن به موفقیت، دیگران هم شما را الگوی زندگی خود کنند. در این مقاله به بررسی فرمول‌های موفقیت پرداخته‌ایم؛ پس همراه ما باشید.

چگونه به موفقیت برسیم؟

فرمول موفقیت چیست؟

برای رسیدن به موفقیت، کافی است اراده داشته باشید و برای چیزی که می‌خواهید تلاش کنید. موفقیت انتسابی نیست که با خود بگویید من شانس ندارم و فرد موفقی نمی‌شوم! برعکس موفقیت اکتسابی است؛ یعنی شما باید با تلاش و کوشش خود بتوانید از موانع راه خود برای موفقیت عبور کنید. به یاد داشته باشید که شکست پایان راه نیست و همچنین مهم نیست که چند بار شکست می‌خورید.

اگر هشت بار شکست خوردید، برای بار نهم دوباره بلند شوید و برای رسیدن به اهداف خود بجنگید. این عملکرد شما است که نشان می‌دهد فرد موفقی خواهید شد یا خیر! عملکرد و موفقیت رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؛ از این رو باید جهت رسیدن به موفقیت عملکرد خوبی داشته باشید. همچنین بهتر است یک فرمول موفقیت برای خود در نظر داشته باشید تا این فرمول بتواند راز موفقیت شما باشد.

 

 

 

فرمول موفقیت چیست؟

فرمول موفقیت ساده ولی پیچیده است و به پشتکار و تلاش نیاز دارد. باید بدانید که فرمول زندگی موفق، به دو عامل مهم اهداف و عادات بستگی دارد. از همین رو باید عادت‌های ناپسند خود را کنار بگذارید، اهداف خوبی برای آینده خود داشته باشید و به صورت دقیق برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند که بهتر بتوانید به کارهای خود برسید. همچنین شما باید روی اهداف خود تمرکز کنید و تا حد امکان اهداف خود را به کسی بازگو نکنید. علاوه بر این، واقع بین باشید و برای خود نیز ارزش قائل شوید.

متخصصان، یک شیوه برای هدف‌گذاری به نام SMART  تعریف کرده‌اند که مخفف موارد زیر است:

  • واضح و مشخص (Specific): برای رسیدن به اهداف خود باید اهداف مشخص و واضحی داشته باشید؛ به طوری که کاملا واضح بوده و هیچ ابهامی در آن‌ها وجود نداشته باشد.
  • قابل اندازه‌گیری (Measurable): برای رسیدن به موفقیت، باید اهدافی که قابل مشاهده و اندازه‌گیری هستند را تعیین کنید. به عنوان مثال با خود بگویید که من تا یک سال آینده، ده کیلو وزن اضافه خواهم کرد.
  • قابل دستیابی (Achievable): هدفی که قابل دستیابی باشد یک هدف خوب به شمار می‌رود. در واقع هدف شما باید براساس مهارت، توانایی‌ها و امکانات شما تنظیم شده باشد.
  • واقع بینانه و مرتبط (Relevant): هدفی خوب است که شما برای انجام آن توانایی کافی را داشته باشید؛ الگو گرفتن از افراد موفق خوب است؛ ولی باید ببینید که آیا به هدف خود علاقه دارید یا خیر. اگر علاقه نداشته باشید، انگیزه کافی برای تلاش جهت رسیدن به موفقیت نخواهید داشت.
  • محدودیت زمانی (Time- bound): بازه زمانی نقش موثری برای رسیدن به اهداف دارد. بعد از مشخص کردن هدف خود، باید بازه زمانی که قرار است برای هدف خود صرف کنید را نیز مشخص کنید.

 

 

 

 

فرمول سه مرحله‌ای برای موفقیت

راز موفقیت و فرمول زندگی موفق، باید با توجه به شرایط ومهارت‌های شما تعیین شود. برای اینکه بتوانید به موفقیت برسید، باید سعی و تلاش خود را بکنید تا موانع سر راه خود را از بین ببرید. اهدافتان را به صورت دقیق مشخص کنید و از اهداف کوچک شروع کنید یا اهداف خود را به هدف‌های کوچک‌تری تقسیم کنید تا به این شکل بتوانید به اهداف بزرگ‌‌تر خود نزدیک‌تر شوید.

برای موفقیت یک فرمول سه مرحله‌ای نیز وجود دارد که شامل مراحل زیر هستند:

  1. بررسی چالش‌های احتمالی
  2. ارتقا مهارت‌ها
  3. وارد شدن به مسیر موفقیت با آمادگی کامل همراه با بررسی شرایط

فرمول موفقیت سه مرحله ای

آیا فرمول موفقیت واقعا تاثیرگذار است؟

فرمول موفقیت در صورتی می‌تواند تاثیرگذار باشد که راه را برای رسیدن به هدف شما هموار کند. اگر فرمول خاصی را برای خود تعیین کنید، به این صورت می‌توانید راحت‌تر به اهداف خود برسید. بنابراین باید بدانید که فرمول موفقیت برای رسیدن شما به موفقیت تاثیر زیادی دارد. البته در برخی مواقع مانند: نداشتن برنامه‌ریزی، ابتلا به بیماری خاص، اولویت‌بندی اشتباه، عدم انگیزه، ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن و شکست خوردن، منفی‌نگر بودن، اهمال کاری و عدم هدف‌گذاری صحیح باعث می‌شود شما نتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید.

 

✅پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

فرآیند ۶ مرحله‌ای E.N.G.A.G.E برای موفقیت

E.N.G.A.G.E یک فرآیند شش مرحله‌ای است که در واقع فرمول زندگی موفق هم به شمار می‌آید. اگر واقعا به دنبال پیشرفت و رسیدن به اهداف خود هستید، می‌توانید طبق مراحلی که در ادامه ذکر شده است، پیش بروید تا افراد را کنجکاو راز موفقیت زندگی خود کنید.

۱_ جستجو کنید (Explore Your Meaning)

معنای هدف خود را جستجو کنید و واقع بین باشید. این قدرت ذهن است که می‌تواند شما را در رسیدن به هدف خود یاری کند؛ از همین رو باید با قاطعیت تصمیم خود را بگیرید. همچنین هنگام تعیین هدف باید مثبت نگر باشید و نیمه پر لیوان را ببینید.

۲_ اهداف خود را مشخص کنید (Narrow Your Goals)

تغییر طرز تفکر شما می‌تواند اثرات جادویی به همراه داشته باشد؛ به همین دلیل باید هدف خود را بهتر و واضح‌تر مشخص کنید تا تاثیر خوبی برای رسیدن به موفقیت شما داشته باشد. مطالعات متعدد نشان داده که تعیین هدف یک الگوریتم کوچک جهت رسیدن به موفقیت است. بنابراین اهداف واضحی را تعیین کنید؛ می‌توانید آن‌ها را روی برگه بنویسید تا به شما انرژی بدهند.

۳_ برنامه ‌ریزی کنید (Generate a Plan)

برنامه‌ریزی نقش موثری در یک زندگی موفق دارد. برنامه‌ریزی دقیق راز موفقیت و رسیدن به اهداف است. با برنامه‌ریزی می‌توانید کارهای خود را اولویت بندی کنید و در زمان کوتاه‌تری به همه کارهایتان برسید.

۴_ موانع را پیش بینی کنید (Anticipate Roadblocks)

هنگام مشخص کردن اهداف با توجه به فرمول موفقیت، باید موانع راه خود را نیز پیش‌بینی کنید و هیچ هراسی نداشته باشید. از شکست خوردن نترسید و انعطاف‌پذیر باشید. مثبت فکر کنید و با موقعیت‌های استرس‌زا کنار بیایید. بهترین راه برای مقابله با چالش‌ها این است که خودتان را گم نکنید و عصبانی نشوید.

 

 

 

۵_ برای رسیدن به اهداف پافشاری کنید (Gain Persistence)

راز موفقیت، تسلیم نشدن در برابر سختی‌ها است. به راه خود ادامه بدهید و تسلیم نشوید؛ باید بدانید که افرادی که در زندگی خود ریسک پذیر هستند، شانس بیشتری برای موفقیت دارند. برای اینکه به اهداف خود برسید، هنگامی که کم آورده‌اید، پافشاری کنید، ریسک کنید و کاری خارج از برنامه خود انجام دهید؛ در غیر این صورت نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

۶_ خود را بهبود ببخشید (Elevate Yourself)

مهم‌ترین فرمول موفقیت، این است که عادات ناپسند خود را ترک کرده و عادات خود را بهبود ببخشید. برای انجام این کار از فردی که به شما کمک کرده تا به جایی برسید، قدردانی کنید. به خودتان ارزش قائل شوید و نا امید نباشید.

رسیدن به هدف براساس فرمول موفقیت و دانایی

کلام آخر

انسان بدون داشتن هدف، زندگی پوچی خواهد داشت؛ چرا که اگر کسی هدف نداشته باشد، هیچ انگیزه‌ای برای زندگی نیز ندارد. فرمول موفقیت به شما کمک می‌کند که به هدف خود برسید و اهداف خود را مشخص کنید. همچنین از عادات ناپسند دوری کرده و نگرش مثبتی به زندگی داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی برخی از فرمول‌های موفقیت پرداختیم تا شما بتوانید با استفاده از آن‌ها به موفقیت برسید. در صورت داشتن سوال یا تجربه در استفاده از فرمول موفقیت، می‌توانید آن را در بخش دیدگاه‌های این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: themuse

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *