چگونه پولدار شویم

چگونه پولدار شویم؟

در مطلب پیش‌رو، نگاه دقیقی به این موضوع می‌اندازیم که چگونه پولدار شویم و راهکارهای ثروتمند شدن را به شما ارائه می‌کنیم:

 • تعیین اهداف
 • صرف نظر از وام‌های بهره بالا
 • بودجه‌بندی کردن
 • پس‌انداز کردن
 • سرمایه‌گذاری کردن
 • افزایش درآمد
 • راه‌اندازی کسب و کار شخصی
 • یادگیری از طریق خودآموزی
 • کمک از افراد متخصص
 • تقویت مهارت‌های رهبری
 • داشتن طرز فکر سالم
 • صرفه‌جویی در وقت

همچنین راهکارهای دیگری را نیز بررسی کرده‌ایم تا یاد بگیریم در ایران چگونه پولدار شویم:

 • کسب درآمد دلاری
 • راه‌اندازی تجارت شخصی
 • کسب درآمد به صورت آنلاین

روش های پولدار شدن

اهداف مالی تعیین کنید.

افراد ثروتمند خودساخته به‌طور تصادفی و شانسی پولدار نمی‌شوند، آن‌ها راهکارهای خاصی را برای ثروتمند شدن به کار می‌گیرند. اگر شما هم با این دغدغه فکری درگیر هستید که چگونه پولدار شویم، باید بگوییم که انتخاب و تعهد به یک برنامه گام به گام به شما کمک می‌کند کنترل امور مالی خود را در دست بگیرید و ثروت‌تان را افزایش دهید.

۱_ اهداف خود را مشخص کنید

شما برای پولدار شدن، قبل از هر چیز به یک برنامه مالی نیاز دارید. هنگام تنظیم و طراحی برنامه مالی ابتدا سوالات زیر را از خود بپرسید و به آن‌ها جواب دهید:

 • ثروتمند بودن از نظر من یعنی چه؟ آیا عدد خاصی وجود دارد که می‌خواهم به آن دست پیدا کنم؟
 • هدف مالی من چیست؟ آیا به دنبال کسب ثروت برای پرداخت بدهی هستم یا سرمایه‌گذاری؟
 • آیا به دنبال بازنشستگی زودهنگام هستم؟

برای پاسخ دادن به این سوالات خوب فکر کنید تا از اهداف دقیق‌تان آگاه شوید. پس از آن‌که به چشم‌انداز موردنظرتان پی بردید، آن‌ها را به اهداف کوچک‌تر و کوتاه‌مدت‌تر تقسیم کنید تا دستیابی به آن‌ها آسان‌تر شود. واقعیت این است که با طراحی یک نقشه راه، درک واضح‌تری از مقصد و نحوه رسیدن به آن پیدا می‌کنید.

 

 

۲_ از گرفتن وام‌هایی که بهره بالایی دارند صرف نظر کنید

هیچ چیز مانند وام‌های بهره بالا جلوی سرمایه‌گذاری را نمی‌گیرند. در این شرایط معمولا بازپرداخت چالش‌برانگیز می‌شود زیرا فرد نه تنها باید کل مبلغی که قرض گرفته است را پرداخت کند بلکه باید بهره بالای آن را نیز بپردازد. از این رو فرد برای پرداخت اقساط سنگین خود مجبور است از پس‌اندازش استفاده کند.

اگر از وام‌هایی که بهره بالایی دارند استفاده نکنید، پول کمتری را برای پرداخت بهره‌های بالا خرج می‌کنید و در نتیجه پول بیشتری برایتان می‌ماند و می‌توانید با آن مبلغ سرمایه‌گذاری کنید.

۳_ بودجه‌بندی کنید

یکی از روش‌های پولدار شدن این است که پول‌تان را مدیریت کنید.

برای رسیدن به اهداف مالی خود بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه پول‌تان را مدیریت کنید. برای اجرای یک برنامه بودجه‌بندی اساسی می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • هزینه‌هایتان را شناسایی کنید: برای شروع ابتدا میزان درآمد و هزینه‌های خود را یادداشت کنید تا از هزینه‌هایتان آگاه شوید.
 • هزینه‌های اصلی‌تان را دسته‌بندی کنید: در این مرحله بررسی کنید که به طور ماهانه چه مقدار برای اجاره، آب و برق، خوراکی، پوشاک و… هزینه می‌کنید. فراموش نکنید که هزینه‌های احتمالی مانند هدیه خریدن، دکتر رفتن و… را نیز در نظر بگیرید.
 • به دنبال راهکارهایی برای صرفه‌جویی مالی باشید: هنگامی که هزینه‌هایتان را به طور ماهانه بررسی کردید، به دنبال راهکارهایی برای بودجه‌بندی باشید تا از ولخرجی جلوگیری کنید. به عنوان مثال به جای رستوران و کافه رفتن، بیشتر در خانه غذا بخورید یا شاید فعالیت‌های رایگانی وجود داشته باشد که بتوانید آن‌ها را انجام دهید تا کمتر برای تفریح و سرگرمی هزینه کنید.

و در نهایت به یاد داشته باشید که هر ماه مقداری از پول‌تان را برای هزینه‌های اضطراری و سرمایه‌گذاری پس‌انداز کنید.

 

 

 

۴_ پس‌انداز کنید

یکی از روش‌های پس‌انداز کردن این است که بخشی از حقوق‌تان را در یک حساب جداگانه واریز کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نتوانید به راحتی پول خرج کنید و به این ترتیب پول‌تان کم کم جمع می‌شود.

علاوه‌بر آن، این راهکار کمک می‌کند تا برای مواقع غیرمنتظره به اندازه کافی پول داشته باشید زیرا بدون داشتن پول کافی، افراد در شرایط سخت، موقعیت مالی سختی را تجربه می‌کنند.

مبلغی که پس‌انداز می‌کنید را ترجیحا نقد یا در کارتی که همیشه به آن دسترسی دارید نگه ندارید. بهتر است برای این هدف، حساب جداگانه‌ای باز کنید.

 

 

۵_ سرمایه‌گذاری کنید

سرمایه‌گذاری بهترین راه برای پولدار شدن است.

سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌ها برای کسب ثروت در طول زمان است. البته فراموش نکنید که برای سرمایه‌گذاری باید دانش و تخصص کافی داشته باشید تا آن را به‌طور موفقیت‌آمیزی انجام دهید. به عنوان مثال، اگر پول‌تان را در حساب بانکی نگه دارید، ارزش پول‌تان به دلیل تورم کاهش می‌یابد؛ از این رو بهتر است سرمایه‌گذاری را به روش دیگری انجام دهید مانند خرید ملک، زمین، سهام و…

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری این است که در سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) سرمایه‌گذاری کنید تا هر چه زودتر بتوانید از قدرت سود مرکب استفاده کنید. قدرت سود مرکب همان اتفاقی است که باعث می‌شود سرمایه یک فرد بیش از حد معمول رشد کند.

به عنوان مثال اگر از سن ۳۰ سالگی به‌طور ماهانه ۱۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کنید، با نرخ بازدهی ۷٪، پس از ۱۰ سال بیش از ۱۷۰ هزار دلار، پس از ۲۰ سال ۵۰۰ هزار دلار و پس از ۳۰ سال ۱.۱۵ میلیون دلار خواهید داشت. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند هر چه زودتر سرمایه‌گذاری کنید تا زمان بیشتری برای کسب سود مرکب داشته باشید.

دو دسته حساب اصلی برای سرمایه‌گذاری پول در بازار سهام وجود دارد:

 • حساب‌های بازنشستگی دارای مزیت مالیاتی مانند ۴۰۱ (K) یا IRA
 • حساب‌های کارگزاری مانند Stash، Betterment یا SoFi

علاوه‌بر این روش‌ها شما همچنین می‌توانید با خرید اوراق قرضه و… سرمایه‌گذاری کنید. فقط باید در نظر داشته باشید که این انتخاب‌ها با ریسک زیادی همراه هستند و بر استراتژی سرمایه‌گذاری شما تاثیر می‌گذارند. به طور کلی سرمایه‌گذاری روش هوشمندانه‌ای برای پس‌انداز کردن است.

۶_ درآمد خود را افزایش دهید

چگونه پولدار شویم؟ با افزایش درآمد

یکی دیگر از روش‌های پولدار شدن، افزایش درآمد است زیرا فقط با داشتن پول زیاد یا کم خرج کردن می‌توان پس‌انداز کرد.

اگر می‌خواهید بدهی‌های خود را سریع بازپرداخت کنید، سهام‌های خود را افزایش دهید و…، به دنبال راه‌هایی برای افزایش درآمدتان باشید. برای افزایش درآمد یکی از روش‌های زیر را به کار بگیرید:

 • در صورتی که از شغل فعلی‌تان راضی هستید: به کارفرمای خود درخواست افزایش حقوق دهید یا برای ارتقای جایگاه شغلی‌تان تلاش کنید. با مدیرتان در مورد اهداف شغلی صحبت کنید تا دریابید که برای پیشرفت و دستیابی به سمت اهداف‌تان باید چه مراحلی را طی کنید.
 • در صورتی که به دنبال موقعیت جدیدی هستید: در این شرایط می‌توانید دوره‌های حرفه‌ای مختلفی را بگذرانید و مدرک تخصصی آن دوره را دریافت کنید. کسب مدرک و گواهینامه، شانس استخدام شما را بالا می‌برد، حقوق‌تان را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در موقعیت‌های رقابتی، در رده‌های بالا قرار بگیرید.

علاوه‌بر افزایش درآمد از طریق شغل اول‌تان، می‌توانید شغل دومی نیز داشته باشید. به عنوان مثال می‌توان کسب و کار آنلاینی را راه‌اندازی کرد، وبلاگی طراحی کرد یا به طور پاره وقت در اسنپ و تپسی کار کرد. به طور کلی، کارهای خلاقانه زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید استعداد و روحیه کارآفرینی خود را به کار بگیرید و درآمد جدیدی داشته باشید.

 

 

۷_ کسب و کار شخصی خود را راه‌اندازی کنید

رابرت کیوساکی در کتاب خود به نام “چهار راه پول‌سازی” گفته است چهار نوع شغل برای کسب درآمد وجود دارد؛ کارمند، خود اشتغال، صاحب کسب و کار و سرمایه‌گذار. او توصیه می‌کند افراد برای ثروتمند شدن باید از کارمند بودن به سرمایه‌گذار و صاحب کسب و کار تبدیل شوند زیرا بیشترین ثروت در اختیار این دو شغل است. بنابراین اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باید هدف‌تان این باشد که سرمایه‌گذار شوید یا کسب و کار شخصی خود را راه‌اندازی کنید.

افرادی که در این دو حیطه کار می‌کنند به جای می‌رسند که سیستم‌شان برای آن‌ها کار می‌کند.

۸_ دانش لازم را از طریق خودآموزی کسب کنید

دانش مورد نیاز را از طریق خودآموزی کسب کنید.

کار دیگری که برای ثروتمند شدن باید انجام داد، کسب دانش لازم در حیطه تخصصی‌تان است. اکثر افراد ثروتمند در جهان، کسب و کار خودشان را راه‌اندازی کرده‌اند و سرمایه‌گذار هستند و معمولا دانش مورد نظرشان را از راه‌هایی غیر از آموزش سنتی کسب کرده‌اند.

بنابراین، خودآموزی روشی است که بیشتر کارآفرینان، دانش لازم برای ثروتمند شدن را از این طریق به دست می‌آورند. اما چرا؟ زیرا این افراد در مشاغلی فعالیت می‌کنند که معمولا هیچ معلم یا سیستم آموزشی در آن حوزه وجود ندارد و آن‌ها در حین کار، دانش لازم را کسب می‌کنند. اکثر کارآفرینان، کسب و کارشان را به این دلیل راه‌اندازی کردند تا درک بیشتری در آن زمینه به دست آورند، در واقع آن‌ها برای انجام کارها پیش قدم شدند.

 

 

 

 

۹_ از افراد متخصص کمک بگیرید

افراد ثروتمند تقریبا همیشه به دنبال این هستند تا در حرفه خود تسلط پیدا کنند، همه چیز را یاد بگیرند و از سایر رقبای خود جلوتر باشند. نکته کلیدی این است که آن‌ها معمولا در این مسیر از یک متخصص یا مربی حرفه‌ای کمک می‌گیرند. یک مربی خوب، چشم‌انداز لازم برای دستیابی به اهداف و آگاهی از چالش‌های کار را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بنابراین از تجارب افراد متخصص که در حوزه کاری شما فعالیت دارند، استفاده کنید، توصیه‌های آن‌ها را به یاد بسپارید، از آن‌ها سوال بپرسید و حتی در صورت نیاز، صحبت‌هایشان را یادداشت‌برداری کنید. فراموش نکنید که این افراد می‌توانند با ارزش‌ترین دیدگاه‌ها و ایده‌ها را در اختیار شما قرار دهند.

۱۰_ مهارت‌های رهبری خود را توسعه دهید

مهارت رهبری خود را افزایش دهید.

برای پولدار شدن باید توانایی‌های رهبری و مدیریت خود را توسعه دهید. به عنوان مثال، برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق، ابتدا باید یک مدیر یا رهبر عالی باشید زیرا یک کارآفرین قرار است تیمی را دور خودش جمع کند که به صورت گروهی با یکدیگر همکاری کنند و برای رشد شرکت و کسب ثروت تلاش کنند. از این رو کارآفرین به مهارت‌هایی نیاز دارد و باید به فردی تبدیل شود که دیگران از او پیروی کنند.

بنابراین شما نمی‌توانید بدون داشتن مهارت‌های رهبری و مدیریت به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید:

 • مدیریت یعنی انجام کارها از طریق افراد و منابع دیگر
 • رهبری یعنی تاثیرگذاری بر مردم برای حرکت به سمت چشم‌انداز پیش رو

برای این‌که یک رهبر عالی باشید به یک چشم‌انداز واضح، صداقت و مهارت‌های خاصی نیاز دارید تا بتوانید بر افراد تاثیر بگذارید تا بخواهند در تیم و در کنار شما باشند. یک رهبر حرفه‌ای چشم‌انداز خود را طراحی می‌کند و شرایط را به درستی و در جهت رسیدن به آن مدیریت می‌کند به‌طوری که همه اعضای تیم برای رسیدن به آن چشم‌انداز دست به کار شوند. اگر می‌خواهید یک رهبر عالی باشید باید کتاب‌های افراد مشهور در این زمینه را بخوانید، برخی از دیدگاه‌هایتان را تغییر دهید و در این مسیر از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.

 

برای اطلاعات بیشتری می‌توانید از دوره رایگان روانشناسی پول نیز استفاده کنید.

دوره روانشناسی پول

۱۱_ طرز فکرتان را تغییر دهید

اگر به مشکلات مالی عادت داشته باشید ممکن است هرگز باور نکنید که ثروتمند شدن برای شما امکان‌پذیر است. این باور محدودکننده، دستیابی به مراحل بالاتر و پیشرفت را دشوارتر می‌کند. به همین دلیل است که تغییر طرز فکر و پرورش ذهن ثروت‌ساز برای یادگیری این موضوع که “چگونه پولدار شویم”، ضروری است. علاوه‌بر این، برای موفقیت و رشد مالی، تلاش مستمر هم لازم است.

بنابراین اگر معتقدید که ثروتمند شدن برای شما غیرممکن است، احتمال دارد اقدامات لازم برای رسیدن به اهداف مالی‌تان را انجام ندهید. از این رو توصیه می‌شود ذهنیت خود را تغییر دهید و باورهای محدودکننده را کنار بگذارید تا بتوانید بیشتر از همیشه ثروت کسب کنید.

۱۲_ در وقت خود صرفه‌جویی کنید

در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

افراد ثروتمند می‌دانند که زمان محدود است و به همین دلیل انرژی و وقت خود را صرف کارهای بیهوده نمی‌کنند. اگر هم این کار را بکنند، پس از آن است که تمام کارهایشان را انجام داده‌اند.

وقت خود را عاقلانه سپری کنید و برای روزهایتان برنامه‌ریزی کنید. افراد ثروتمند دائم در حال طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و کنجکاو در مورد فعالیت‌های خود هستند. وقتی افراد دیگر در حال تفریح هستند، کارآفرینان ثروتمند و موفق در حال خواندن کتاب‌های سازنده، گوش دادن به سخنرانی یا کتاب صوتی، حل مسئله، آموزش و… هستند.

البته فراموش نکنید که حتما باید برای استراحت کردن وقت بگذارید تا ذهن‌تان باز شود و برای روز جدید به اندازه کافی انرژی داشته باشید. همچنین باید خانواده خود را در اولویت قرار دهید و با آن‌ها نیز وقت بگذرانید. به طور کلی، منظور ما این نیست که همه زند‌گی‌تان کار شود، بلکه منظور این است که باید تا حد امکان از زمان خود استفاده کنید.

 

 

در ایران چگونه پولدار شویم؟

بسیاری از افراد موفق در طول زمان به دلیل سخت‌کوشی و هوش مالی خود به ثروت دست می‌یابند، به خصوص اگر خانواده پولداری نداشته باشند. حال برخی از افراد هستند که پشتکار لازم برای این کار را دارند اما نمی‌دانند بهتر است چه کاری انجام دهند. از این رو بسیار اهمیت دارد که بدانیم در ایران چگونه پولدار شویم؟ در ادامه چندین راهکار را بررسی می‌کنیم:

۱_ درآمد دلاری داشته باشید

با کسب درآمد دلاری در ایران می‌توان پولدار شد.

کسب درآمد دلاری در ایران راحت نیست اما امکان‌پذیر است. به عنوان مثال می‌توانید:

 • کالاهایی را به خارج از کشور صادر کنید
 • فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید و محصولات خود را در سطح بین‌المللی بفروشید
 • در بازارهای خارجی سرمایه‌گذاری کنید، به عنوان فریلنسر کار کنید و از سراسر جهان پروژه بگیرید
 • به صورت آنلاین و جهانی در زمینه تخصصی خود به دیگران آموزش‌هایی ارائه دهید
 • از طریق پلتقرم‌های جهانی با مهارت‌های‌تان مانند موسیقی، هنر و… کسب درآمد کنید
 • مترجم گردشگران خارجی شوید و…

۲_ کاری را راه‌اندازی کنید

برای راه‌اندازی تجارت شخصی، بسیار مهم است که با افراد متخصص مشورت کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید. بهترین فرصت‌های تجاری در ایران عبارتند از راه‌اندازی نیروگاه برق خورشیدی، کارخانه تولید پوشاک، مخازن نفت، فرآورده‌های نفتی مانند سوخت و بنزین، خدمات لوله‌گذاری، کارخانه پالایش پتروشیمی، خدمات طلا و جواهر، مشاغل فرآوری چرم، شرکت بیوتکنولوژی، کشاورزی تجاری میوه و سبزیجات، کارخانه مونتاژ خودرو، شرکت داروسازی، شرکت تولیدکننده گاز طبیعی، بانک‌داری و کلینیک درمانی سلول‌های بنیادی، فروشگاه عتیقه‌جات، شرکت معماری، کارخانه فرش دستباف، تولید آلات موسیقی محلی، استودیوی انیمیشن، رستوران و…

۳_ از طریق اینترنت کسب درآمد کنید

یکی از مدرن‌ترین راه‌های کسب درآمد و پولدار شدن، کار کردن با کمک اینترنت است. به عنوان مثال می‌توانید در رسانه‌های اجتماعی مختلف اینفلوئنسر شوید، یک کانال یوتیوب راه‌اندازی کنید، به عنوان یک فریلنسر فعالیت کنید و کارهایی از جمله طراحی وب، ترجمه، تولید محتوا، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، تصویرسازی و… انجام دهید، در بازارهای بورس خرید و فروش و سرمایه‌گذاری کنید، وی پی ان (VPN) بسازید و بفروشید و…

کلام آخر

در این مقاله، به سوال مهم “چگونه پولدار شویم؟” جواب دادیم و دریافتیم که از طریق راهکارهایی چون هدف‌گذاری مالی، برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری، افزایش درآمد، کمک گرفتن از یک فرد متخصص، تغییر طرز فکر و… می‌توان شانس خود را برای ثروتمند شدن و رسیدن به اهداف مالی افزایش داد.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *