logo

۱۰ روش سرمایه گذاری با پول کم

سرمایه گذاری با پول کم

یک ضرب‌المثل انگلیسی قدیمی وجود دارد که می‌گوید: «برای اینکه پول دربیاوری، باید پول خرج کنی!» برای بیشتر ما که حقوق کمی دریافت می‌کنیم، امکان سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز آن‌چنانی وجود ندارد؛ زیرا پولمان به‌سرعت صرف نیازهای اولیه می‌شود. اینجاست که گزینه‌های سرمایه ‌گذاری با پول کم به کمک ما می‌آیند تا در طول زمان، ارزش پولمان را حفظ کنیم:

 • سپرده گذاری در بانک‌
 • فعالیت مستقیم در بورس
 • عرضه اولیه
 • صندوق های سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری با پول کم در طلا و سکه
 • بازار فارکس
 • ارز‌های دیجیتال
 • سرمایه گذاری در مسکن، ملک و زمین
 • کرادفاندینگ
 • سرمایه‌گذاری در خودرو
 • خرید اوراق
 • خرید دلار
 • راه‌اندازی کسب و کار

اصول سرمایه ‌گذاری با پول کم چیست؟

سرمایه گذاری با پول کم بسیار پر ریسک است.

در این بخش به بررسی اصول مهم و اساسی سرمایه‌گذاری با پول کم می‌پردازیم تا امکان ضرر سرمایه‌گذاران مبتدی را به حداقل برسانیم:

۱_ هدف‌گذاری سرمایه‌ گذاری با سرمایه کم

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که چرا دارم سرمایه‌گذاری می‌کنم؟ ممکن است هدف شما خرید یک وسیله گران‌قیمت در بازه زمانی مشخص، سرمایه‌گذاری برای آینده فرزند و غیره باشد. زمانی که هدفتان را تعیین کنید، به درک درستی از موارد زیر خواهید رسید و مسیر سرمایه‌گذاری‌تان را مشخص خواهید کرد:

 • چه مقدار سرمایه وارد بازار کنم؟
 • برای رسیدن به این هدف، تا کی باید پولم را در بازار نگه دارم؟
 • رسیدن به کدام هدف آسان‌تر و سریع‌تر است؟
 • چقدر طول می‌کشد تا بتوانم با سود این سرمایه گذاری، کاری مانند کارآفرینی با سرمایه کم انجام دهم؟

۲_ میزان سرمایه

قدم اول برای سرمایه گذاری با پول کم، برداشتن فشار مالی از روی دوشتان است؛ یعنی حدود ۳ تا ۶ ماه تا جای ممکن صرفه‌جویی کنید تا بتوانید مبلغ قابل عرضی جمع کنید. سپس با همین پول وارد دنیای سرمایه گذاری شوید تا خدای‌نکرده با ازدست‌رفتن آن پول، زندگی‌تان مختل نشود. به‌طورکلی، از سرمایه اصلی خود استفاده نکنید؛ می‌توانید با کمک سایت های کسب درآمد، شغل‌های جانبی پیدا کنید و درآمد آن را وارد این حوزه کنید.

 

 

 

۳_ زمان سرمایه گذاری

زمان یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده موفقیت در سرمایه گذاری با پول کم است:

 • هر چه زودتر شروع به سرمایه گذاری کنید، بیشتر سود خواهید کرد.
 • باتوجه‌به اینکه در سنین پایین تعهدات مالی زیادی ندارید (خانواده، کسب‌وکار بزرگ و غیره) بازدهی سرمایه گذاری شما معمولا بیشتر خواهد بود.
 • هر چه صبورتر باشید و سرمایه گذاری بلندمدت داشته باشید، سود بیشتری هم نصیبتان خواهد شد.
 • هنگامی که بازار در بدترین حالت و قیمت‌ها پایین هستند وارد بازار شوید تا در کف بخرید و در سود بفروشید.
 • چشم‌انداز بلندمدت داشته باشید و بر اساس نوسانات کوتاه‌مدت، توصیه‌های اطرافیان، نیاز مالی لحظه‌ای و احساسات تصمیم نگیرید.

البته که این توصیه‌ها کلی هستند و شما باید باتوجه‌به سرمایه و اهداف خودتان با یک مشاور مالی مشورت کنید.

۴_ سرمایه گذاری منظم

سرمایه گذاری منظم از مهم‌ترین اصول هر نوع سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

یکی از اصول سرمایه گذاری با پول کم، سرمایه گذاری منظم است؛ یعنی در بازه‌های زمانی مشخص، مبالغ مشخصی را سرمایه گذاری کنید و از این چارچوب خارج نشوید. در این صورت، میانگین سود شما بیشتر خواهد شد و تصمیمات معقول‌تری برای مدیریت سرمایه‌تان خواهید گرفت. ضمن آنکه با انجام این کار، سرمایه گذاری تبدیل به یک اولویت و عادت مالی می‌شود و محدود به زمان‌های خاص نخواهد شد.

زمانی که به طور منظم سرمایه گذاری می‌کنید، می‌توانید در بازارهای صعودی، نزولی و ثابت سود کنید و دیگر منتظر زمان مناسب برای سرمایه گذاری نخواهید بود. بهتر است بخشی از دریافتی ماهانه‌تان را مخصوصا برای این کار کنار بگذارید و هر زمان صلاح بود، آن را وارد بازار کنید. این کار میانگین هزینه سرمایه گذاری شما را در درازمدت کاهش خواهد داد و از ضرر سنگین هنگام نوسانات بازار جلوگیری خواهد کرد. اگر داستان های انگیزشی افراد موفق را مطالعه کرده باشید، حتما متوجه این الگوی قدم‌به‌قدم در تمام کارهای آن‌ها شده‌اید.

  بهترین شغل برای پولدار شدن در ایران (25 شغل)

 

 

 

۵_ ریسک‌پذیری

اولین چیزی که باید بدانید این است که ریسک همان نوسانات بازار نیست. نوسانات، افزایش و سقوط طبیعی بازارها هستند که از کنترل ما خارج خواهند بود. ما باتوجه‌به اهداف مالی، مدت‌زمان سرمایه گذاری و شرایط شخصی، نوعی از سرمایه گذاری را انتخاب می‌کنیم؛ این انتخاب و عواقب احتمالی آن، نشان‌دهنده میزان ریسکی است که حاضریم بپذیریم. اگر بتوانیم مفهوم ریسک و مدیریت صحیح آن را یاد بگیریم، دچار اشتباهات رایج سرمایه گذاری نخواهیم شد. توجه داشته باشید که:

 • هر چه ریسک بالاتر باشد، بازده بالقوه آن بیشتر خواهد بود و برعکس.
 • درصورتی‌که سرمایه گذاری بلندمدت با ریسک بالا انجام می‌دهید، باید حتما تورم را در نظر بگیرید و سرمایه‌گذاری‌هایتان را با افزایش نرخ تورم هماهنگ کنید.
 • ریسک‌پذیری برای اهداف بلندمدت بیشتر و برای اهداف کوتاه‌مدت کمتر باشد.
 • حساب‌شده ریسک کنید و سود به دست آمده را برای راه اندازی کسب و کار با ۱۰ میلیون تومان و کمتر صرف کنید تا پولتان رشد سریع‌تری را تجربه کند.

 

 

 

۶_ تنوع سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری با پول کم، حتما حوزه‌های مختلف مالی را در نظر داشته باشید.

این اصل مهم را هرگز از یاد نبرید:

هنگام سرمایه گذاری با پول کم، هرگز تمام تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید! (منبع: Fidelity)

برخلاف باور عموم، بازار کاملا غیرقابل‌پیش‌بینی است و حتی متخصصان و سرمایه‌گذاران بزرگ و به نام نیز هرگز با اطمینان ۱۰۰ درصدی معامله نمی‌کنند؛ بنابراین، بهتر است اصطلاحا یک سبد سرمایه گذاری متنوع داشته باشید و سرمایه‌تان را در بازارها و حوزه‌های مالی مختلف پخش کنید تا اگر ارزش یکی سقوط کرد، دیگری خسارت شما را جبران کند.

توجه داشته باشید هر بازاری در زمان‌های مختلف دچار رکود خواهد شد؛ توصیه می‌کنیم بعد از پیشرفت در سرمایه گذاری، حتما هزینه چند ماه زندگی خود را تخمین بزنید و در یک حساب جدا نگه دارید؛ در این صورت، هنگام رکود بازارها به مشکل نخواهید خورد و مجبور نمی‌شوید سهام خود را زیر قیمت بفروشید. (منبع: Privatebank)

۷_ سرمایه گذاری با برنامه

همیشه رویدادهایی وجود دارند که منجر به صعودی یا نزولی شدن بازارها خواهند شد؛ در این شرایط، حتی سرمایه‌گذاران باتجربه هم تمرکزشان را از دست می‌دهند. بهترین روش برای جلوگیری از این لغزش، ایجاد یک برنامه سرمایه گذاری مشخص و متعهد ماندن به آن است. در یک برنامه سازمان‌یافته، میزان ورودی و خروجی شما به بازار در مدت‌زمان مشخص تنظیم می‌شود و دیگر با نوسان بازار فریب نخواهید خورد. (منبع ۱، ۲، ۳، ۴)

 

 

 

انواع سرمایه گذاری با پول کم

حتما ظرفیت روانی خود را هنگام انتخاب نوع سرمایه گذاری و ریسک های احتمالی آن در نظر بگیرید.

بعد از سبک‌سنگین کردن شرایط مالی، روانی و مواردی که در قسمت قبل بیان شد، زمان آن رسیده است که یک نوع سرمایه گذاری با پول کم را انتخاب کنیم و پا در این مسیر بگذاریم. یادتان هست گفته بودم باید سبد متنوع داشته باشید؟ این نکته در شروع مسیر صدق نمی‌کند. در شروع مسیر سرمایه گذاری با پول کم، توصیه می‌کنیم:

 • آسان‌ترین روش را انتخاب کنید تا احتمال اشتباهات شما کم باشد.
 • کم‌ریسک‌ترین و کم نوسان‌ترین بازار را انتخاب کنید تا اگر چیزی به دست نیاوردید، همین سرمایه را نیز از دست ندهید.
 • اگر دانش کافی ندارید و مبتدی هستید، تنها در یک بازار فعالیت کنید تا بتوانید تمرکزتان را به‌خوبی حفظ کنید.
  ۱۳ راهکار برای پولدار شدن بدون سرمایه

انواع سرمایه گذاری با پول کم در ایران به شرح زیر هستند:

۱_ سرمایه گذاری با پول کم  با سپرده گذاری در بانک‌

سرمایه گذاری در بانک انتخاب ساده و مطمئنی برای کسب سود ماهانه از پول محسوب می‌شود؛ اما باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • سود بانک بسیار ناچیز است و برای بلندمدت مناسب نیست.
 • سپرده‌گذاری در بانک تنها در شرایطی توصیه می‌شود که بخواهید نقدینگی اندکی در دسترس خود نگه دارید و تمام دارایی را وارد بازار نکنید.
 • نرخ شکست سود بانک در صورت برداشت زودتر از موعد باید در نظر گرفته شود.
 • سرمایه گذاری با پول کم در بانک “شاید” بتواند از سرمایه شما در برابر تورم محافظت کند، اما سود خاصی نصیب شما نخواهد کرد.
 • سپرده‌گذاری در بانک در اکثر موارد منجر به کاهش ارزش پول شما خواهد شد؛ یعنی قدرت خرید شما هر سال چند درصد کاهش خواهد یافت.

 

 

۲_ سرمایه گذاری با پول کم با فعالیت در بورس

بازار بورس یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سرمایه گذاری با پول کم است.

فعالیت در بورس یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری با پول کم در ایران محسوب می‌شود. نکته جالب این بازار در میزان سرمایه اولیه سرمایه‌گذاران است؛ شما می‌توانید با حداقل ۵۰۰ هزار تومان سهم خریداری کنید (سرمایه گذاری مستقیم) و با حداقل ۱۰۰ هزار تومان وارد صندوق‌های سرمایه گذاری (سرمایه گذاری غیرمستقیم) شوید. ورود به این بازار بسیار ساده است و شما باید به‌صورت آنلاین و از طریق یکی از کارگزاری‌ها (آگاه، مفید و غیره) ثبت‌نام کنید و کد بورسی و کد سجام دریافت کنید. تمام مراحل به‌صورت اینترنتی انجام خواهد شد.

نکات مهمی که باید برای ورود به این بازار در نظر داشته باشید به شرح زیر هستند:

 • برخلاف باور عموم، بورس بازار بسیار پیچیده‌ای است و فعالیت در آن نیاز به یادگیری مفاهیم سرمایه گذاری، توانایی تحلیل تکنیکال و بنیادی بازار، مهارت‌های مدیریت ریسک، شناخت شرکت‌ها و سواد بررسی اطلاعات مالی آن‌ها، شناخت عوامل موثر بر بازار و غیره خواهد داشت.
 • اگر مایل به سرمایه گذاری بلندمدت هستید، بورس برای شما مناسب است.
 • بازار بورس پر از شرکت‌ها و صنایع مختلف است که هر کدام شرایط و سطح ریسک مخصوص به خود را دارند؛ بنابراین، شما می‌توانید سهامی که کاملاً منطبق با شرایط شما باشد را به‌راحتی پیدا کنید.
 • سود این بازار مرکب است؛ یعنی سود امروز شما به کل سرمایه‌تان اضافه می‌شود و مجموع این دو در روزهای بعد به شما سود خواهند داد.
 • شما می‌توانید با صرف مبلغ بسیار کمی وارد بورس شوید و تجربه فعالیت در یک بازار مالی رسمی را داشته باشید.

۳_ سرمایه گذاری با پول کم با خرید عرضه اولیه

عرضه اولیه یعنی یک شرکت برای اولین‌بار وارد بورس شده است و در حال عرضه سهامش به خریداران بالقوه است. این سهام قابل‌معامله در بازار هستند؛ اما چرا عرضه اولیه سودآور است؟

زمانی که سهام برای بار اول عرضه می‌شوند، در ارزان‌ترین حالت خود قرار دارند؛ یعنی فارغ از نوع و صنعت آن شرکت، سهام اولیه بلااستثنا رشد خواهد کرد. از طرفی، استقبال و تقاضای بالا برای خرید این سهام موجب ایجاد بازدهی بالا در زمان کم خواهد شد. در نتیجه، رصد اخبار و شناسایی عرضه اولیه‌های پتانسیل دار می‌تواند فرصت‌های مناسبی برای سرمایه گذاری با پول کم باشد. یکی از مزایای این سرمایه گذاری این است که برخلاف سایر سهم‌ها، عرضه اولیه محدودیت حداقل ۵۰۰ هزارتومانی ندارد و شما می‌توانید با مبالغ کمتر نیز آن‌ها را بخرید.

  آموزش پس انداز برای خرید خانه (6 تکنیک)

 

 

 

۴_ سرمایه گذاری با پول کم در صندوق‌های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری غیر مستقیم مناسب افرادی است که دانش مالی بالایی ندارند.

این مورد هم زیرمجموعه بازار بورس است. خریدوفروش سهام سود بالا و به همان نسبت، ریسک بالایی دارد و نیازمند دانش، تجربه، تخصص و زمان زیادی است. برای افرادی که این شرایط را ندارند، امکان سرمایه گذاری غیرمستقیم به کمک صندوق‌های سرمایه گذاری فراهم شده است. به زبان ساده:

صندوق سرمایه گذاری یک ابزار مالی است که در آن، افراد متخصص و باتجربه مدیریت امور را به دست دارند؛ اما برای انجام معاملات کلان با سود بالا، سرمایه کافی ندارند. در این شرایط، افرادی مانند من و شما که تخصص این بازارها را نداریم، دور هم جمع می‌شویم و هر کدام مبلغ دلخواهی را در صندوق قرار می‌دهیم. مدیران صندوق با استفاده از سرمایه ما و تخصص خود معامله می‌کنند و هر کس به نسبت پولی که در صندوق دارد، سود دریافت خواهد کرد.

برای سرمایه گذاری در صندوق‌ها به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • سرمایه گذاری در صندوق‌ها ریسک کمی دارد، اما سود آن‌ها تضمینی نیست و متناسب با نوسانات بازار خواهد بود.
 • در صورت سرمایه گذاری در صندوق‌ها از مالیات معاف می‌شوید و کارمزد کمی برای تراکنش‌های شما در نظر گرفته می‌شود.
 • برای فعالیت در صندوق‌ها نیازی به دانش بورسی ندارید، اما بهتر است با یک مشاور مالی برای انتخاب بهترین صندوق متناسب با شرایطتان مشورت کنید.
 • این صندوق‌ها ضامن نقدشوندگی دارند و شما هر زمان که اراده کنید (حتی زمان رکود بازار) می‌توانید سرمایه‌تان را خارج کنید.

 

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

۵_ سرمایه گذاری با پول کم در طلا و سکه

طلا و سکه از گزینه‌های محبوب سرمایه‌گذاران خرد محسوب می‌شوند؛ زیرا خریدوفروش آن‌ها نیاز به دانش چندانی ندارد و ریسک کمی به دنبال خواهد داشت. قیمت طلا تحت‌تأثیر بازار جهانی است و شما باید بتوانید دسترسی به اخبار موثق و دست‌اول داشته باشید. البته این در صورتی است که قصد خریدوفروش دائم داشته باشید؛ در غیر این صورت، تنها زمانی که قیمت طلا سقوط کرده است سرمایه‌تان را به طلا تبدیل کنید و منتظر بمانید تا رشد کند. شما می‌توانید به دو صورت در طلا سرمایه گذاری کنید:

 • خرید طلای فیزیکی: این روش قدرت خرید شما را حفظ می‌کند؛ اما اگر به‌صورت شمش نباشد، باید اجرت قابل‌توجهی برای آن پرداخت کنید.
 • خرید طلا از طریق بورس: شما می‌توانید با استفاده از صندوق سرمایه گذاری طلا یا گواهی سپرده سکه سرمایه گذاری خود را انجام دهید.

۶_ سرمایه گذاری با پول کم در بازار فارکس

برای سرمایه گذاری با پول کم، از همان اول سراغ فارکس و بازارهای جهانی نروید؛ مگر اینکه دانش یا کمک یک متخصص را داشته باشید.

اگر بخواهم خیلی‌خیلی ساده به این مورد بپردازم، می‌شود گفت بازار فارکس همان بورس است، اما از نوع جهانی‌اش! بازار ارز جهانی فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی جهان است و فعالیت در آن درآمد دلاری برای شما به همراه خواهد داشت. منتها توجه داشته باشید که فعالیت در این بازار مستلزم تسلط به زبان انگلیسی، اصول معامله و دانش اقتصادی است. توصیه می‌کنیم ابتدا با بازارهای ساده‌تر کارتان را شروع کنید و سپس سراغ فارکس بروید.

۷_ سرمایه گذاری با پول کم در ارز‌های دیجیتال

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی، رمزارز یا پول رمزنگاری شده هستند که ویژگی مهم آن‌ها، غیرمتمرکز بودن است. تمام آن‌ها در بستر بلاک‌چین ایجاد شده‌اند و برخلاف دارایی‌های فیزیکی، هر کدام یک پروژه محسوب می‌شوند که ارزششان را مدیون شرکت، اکوسیستم سازنده و تعداد مشارکت‌کنندگان هستند. ارزهای دیجیتال متنوعی باقیمت‌های مختلف وجود دارند که شما می‌توانید بسته به ترجیحات و شرایطتان، هر کدام را خریداری کنید.

  لیست کاملی از ایده‌ های پولساز در روستا

فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر ریسک محسوب می‌شود؛ زیرا ماهیت آن حذف واسطه بین خریدار و فروشنده است و تحت نظارت هیچ دولت و ارگانی قرار نمی‌گیرد. به‌عنوان‌مثال، اگر تنها یک قسمت از آدرس کیف پولتان را اشتباه وارد کنید، کل سرمایه از دست خواهد رفت و قابل بازگردانی نخواهد بود. توصیه می‌کنیم حتماً در این زمینه دانش کافی کسب کنید و در ابتدا به کمک یک منتور یا به‌صورت گروهی ‌ترید کنید. درصورتی‌که اهل ریسک نیستید، می‌توانید ارزهایی مانند تتر که ارزش معادل دلار  دارند خریداری کنید تا صرفاً ارزش پولتان حفظ شود.

۸_ سرمایه گذاری با پول کم در مسکن، ملک و زمین

باتوجه‌به قیمت روزافزون املاک و مسکن، سرمایه گذاری با پول کم در این حوزه بستگی به تعریف شما از “پول کم” دارد! بااین‌حال، درصورتی‌که امکان گرفتن وام بلندمدت یا قرض دارید و به یک مهارت پولساز مسلط هستید که می‌تواند اقساط را به‌سرعت بپردازد، جای فعالیت در این بازار هست. شما می‌توانید:

 • ملک‌های خارج شهر را بخرید و چندین سال بعد با افزایش قیمت بفروشید.
 • املاک را پیش‌خرید کنید.
 • از تعاونی‌ها ملک بخرید و بهای آن را به‌صورت اقساطی پرداخت کنید.

۹_ سرمایه گذاری با پول کم با کرادفاندینگ (Crowdfunding)

سرمایه کم برای صاحبش ارزش زیادی دارد؛ بنابراین، باید برای سرمایه گذاری هر ریالش بسیار تحقیق کنید.

کرادفاندینگ کمی شبیه صندوق‌های سرمایه گذاری است! فرض کنید شخصی به دنبال ایجاد یا توسعه کسب‌وکار، شرکت یا بیزینسی است. درگذشته، این فرد مجبور بود برای تأمین سرمایه اولیه خود یا به بانک مراجعه کند و وام بگیرد، یا از کسی قرض بگیرد یا یک سرمایه‌گذار ثروتمند پیدا کند. کرادفاندینگ این مشکل را برطرف کرده است و تحت عنوان سرمایه گذاری جمعی، سرمایه اولیه را تأمین می‌کند.

کرادفاندینگ یعنی تعدادی از افراد دور هم جمع شوند تا برای انجام یک هدف مشخص (مثلاً تأسیس یک شرکت) مشارکت نقدی داشته باشند.

این سرمایه اولیه به یک کارآفرین یا مدیر داده می‌شود و او در ازای این سرمایه، مواردی مانند سود مالی، سهام شرکت یا هر پاداش دیگری را به سرمایه دهندگان ارائه خواهد داد. این موارد توافقی هستند و به‌صورت یک قرارداد ذکر خواهند شد. شما می‌توانید با جست‌وجوی این کلیدواژه اطلاعات بیشتری کسب کنید و با پلتفرم‌های مخصوص آن آشنا شوید.

۱۰_ سرمایه‌گذاری با پول کم در خودرو

یکی از روش‌های کمتر شنیده شده سرمایه گذاری با پول کم که هنوز جای پیشرفت دارد، سرمایه گذاری در خودرو است. شما می‌توانید خودروهای کارکرده داخلی و خارجی را خریداری کنید (به کمک وام یا قرض) و آن‌ها را با قیمت بیشتری در آینده یا در شهرهای دیگر به فروش برسانید. مواردی مانند صافکاری و تعمیر خودرو یا اجاره‌دادن خودروهای خارجی، کلاسیک و خاص روش‌های دیگری برای کسب سود از بازار خودرو هستند.

سایر روش‌های سرمایه گذاری با پول کم در ادامه لیست شده‌اند:

 • خرید اوراق‌قرضه
 • خرید دلار
 • راه‌اندازی کسب‌وکارهای آنلاین یا خانگی به عنوان مشاغل ساده اما پر درآمد که حاشیه سود بالایی دارند.

کلام آخر

با گسترش بازارهای مالی، دیگر کم‌بودن بودجه جلوی شما را برای سرمایه گذاری و پیشرفت مالی نخواهد گرفت. سرمایه گذاری با پول کم برای افرادی مناسب است که سرمایه کمی دارند، مبتدی هستند یا سرمایه گذاری تنها یکی از روش‌های کسب درآمد آن‌ها است. توصیه می‌کنیم حتماً سرمایه‌گذاری‌های کوچک را امتحان کنید و پیشرفت مالی قابل‌توجهی برای خود رقم بزنید.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان