پتانسیل

موفقیت در دانشگاه؛ ۱۲ نکته‌ مهم که باید دانشجویان بدانند

موفقیت در دانشگاه اصول و راهکارهای خاص خودش را دارد. به‌عنوان یک دانشجو باید این راهکارها را بشناسید.

آنچه در طول این مقاله آموزشی خواهید خواند:

 1. اهداف و ارزش‌های خودتان را بشناسید.
 2. اهداف بلندمدت را به‌برنامه‌های کوتاه‌مدت تبدیل کنید.
 3. به کلاس بروید و در محیط دانشگاه حضور داشته باشید.
 4. مهارت‌های مرتبط با درس خودتان را درست کنید.
 5. سبک یادگیری خودتان را ارزیابی کنید.
 6. چیزهای جدید را امتحان کنید.
 7. تعادل اجتماعی را حفظ کنید.
 8. زمان خودتان را با اهداف مشخص مدیریت کنید.
 9. مراقب سلامتی خود باشید.
 10. همیشه نگرش مثبتی داشته باشید.
 11. مسئولیت‌پذیر باشید.
 12. خودکنترلی را یاد بگیرید.

در ادامه اصول موفقیت در دوران دانشجویی به‌صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است. لطفا با ما همراه باشید.

موفقیت در دانشگاه

مهارت‌های تحصیلی را می‌توان مجموعه‌ای از توانایی‌ها، استراتژی‌ها و عادت‌هایی دانست که به موفقیت در دوران دانشجویی منجر می‌شود. با یادگیری مهارت‌های یک دانشجوی موفق، تسلط‌تان بر روی دروس مختلف افزایش خواهید یافت. توسعه مهارت‌های تحصیلی می‌تواند به بهبود توانایی یادگیری، شرکت در آزمون‌ها، برقراری ارتباط با سایر دانش‌آموزان، رشد شخصیتی و تکمیل کردن پروژه‌ها کمک کند. (منبع)

نکاتی که در ادامه مقاله می‌خوانید، به شما برای رسیدن به موفقیت در دانشگاه و حتی موفقیت سریع کمک زیادی می‌کند! با ما همراه باشید.

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

موفقیت در دانشگاه

۱_ اهداف و ارزش‌های خودتان را بشناسید

شناخت اهداف خود می‌تواند یکی از راه‌های تجسم نسخه موفقیت شما باشد. در واقع تشخیص اینکه با ادامه تحصیل قصد دارید به چه‌چیزی برسید، می‌تواند به روشن شدن ارزش‌های شما کمک کند و حتی از این ارزش‌ها برای ایجاد انگیزه در خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر هدف شما گرفتن مدرک لیسانس است تا آینده شغلی خودتان را تضمین کنید، به احتمال زیاد برای استقلال و تامین نیاز خود ارزش قائل هستید. حفظ ارزش‌های خود در حین تفسیر موفقیت به شما کمک می‌کند تا روی نسخه فردی موفقیت خود متمرکز بمانید و از افتادن در تله‌های مقایسه دوری کنید.

اگر برای پی بردن به اهداف و ارزش‌های خودتان مشکل دارید، سعی کنید چند سوال مهم از خود بپرسید. این پرسش‌ها منجر به فکر کردن عمیق‌تر در شما می‌شود. اما نکته کلیدی این است که با خود صادق باشید و قضاوت را حذف کنید. چند نمونه از سوالاتی که باید از خودتان بپرسید عبارتند از:

 • از دانشگاه چه چیزی می‌خواهم؟
 • برای رسیدن به چه چیزی تلاش می‌کنم؟
 • موفقیت چه حسی دارد؟
 • چه زمانی در گذشته احساس موفقیت کرده‌ام؟
 • وقتی به یک ورژن کامل‌تر از خودم فکر می‌کنم، چه چیزی را می‌بینم؟

 

 

 

 

۲_ اهداف بلند مدت را به برنامه‌های کوتاه مدت تبدیل کنید

اکنون که ایده‌ای از موفقیت در دوران دانشجویی خودتان دارید، می‌توانید برای تبدیل ایده‌ها به یک برنامه عملیاتی کار را شروع کنید. در برنامه‌های عملی اهداف بزرگ به دستاوردهای کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. این کار می‌تواند دو مزیت داشته باشد. اهداف بزرگ را قابل دسترس‌تر می‌کند و همچنین این فرصت را به شما می‌دهد که در طول مسیر خودتان را بررسی کنید.

یکی از روش‌های تقسیم اهداف بلند مدت به برنامه‌های کوتاه مدت، ایجاد اهداف اسمارت «SMART» است. SMART مخفف عبارت زیر است:

 • خاص: وظیفه خود را مشخص کنید.
 • قابل اندازه‌گیری: نحوه اندازه‌گیری هدف خودتان را مشخص کنید.
 • قابل دست یافتنی: اهداف واقع بینانه‌ای ایجاد کنید که تا حدودی بر آنها کنترل دارید.
 • واقع‌بینانه: روی اهدافی تمرکز کنید که شما را به سمت ایده موفقیت هدایت می‌کند.
 • محدود به زمان: برای خود یک ضرب‌الاجل تعیین کنید تا بر روی کار باقی بمانید.

اهداف اسمارت به شما کمک می‌کند تا به روشی قابل مدیریت روی دستیابی به هدف نهایی خودتان متمرکز بمانید. بنابراین، اگر هدف بلندمدت شما کسب مدرک دانشگاهی است، شرایط شخصی را که برای کسب مدرک خود نیاز دارد، در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال، یکی از این الزامات احتمالا داشتن یک معدل خاص است.

 

 

 

 

۳_ به کلاس بروید و در محیط دانشگاه حضور داشته باشید

حضور در کلاس می‌تواند موفقیت در دوران دانشجویی را از راه‌های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد. اولا کلاس مکان اصلی یادگیری است. اگر استاد موضوع جدیدی را معرفی کند، اغلب آن را در کلاس تشریح می‌کند. حتی این موضوعات می‌تواند شامل اطلاعاتی باشد که کتاب‌های درسی آن را پوشش نداده‌اند. حضور شما در کلاس به استاد نشان می‌دهد که به عملکرد خوب خودتان اهمیت می‌دهید.

با حضور در ساعات اداری و  ارتباط با اساتید خود یک قدم جلوتر ببرید. بسیاری از دانشجویان از این زمان‌ها برای برطرف کردن مشکلات، اطلاع از نمره خود، دریافت مشاوره در مورد اهداف شغلی آینده یا صرفا ارتباطات اجتماعی استفاده می‌کنند. اساتید دانش زیادی دارند. شما می‌توانید از این دانش برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

مشارکت در فعالیت‌های دانشگاه به شما کمک می‌کند تا پس از فارغ‌التحصیلی نزد کارفرمایان متمایز باشید. بسیاری از کارفرمایان برای ویژگی‌هایی مانند رهبری و مشارکت ارزش قائل هستند؛ بنابراین فعال بودن در دانشگاه و انجام دوره‌های کارآموزی می‌تواند به شما مزیت رقابتی بدهد.

موفقیت در دوران دانشجویی

۴_ مهارت‌های مرتبط با درس خودتان را درست کنید

همانطور که برای مدرک خود کار می‌کنید، احتمالا در این مسیر بعضی از کارها را به‌صورت مکرر انجام می‌دهید. یک دانشجوی رشته انگلیسی ممکن است مقالات زیادی بنویسد؛ اما یک دانشجوی رشته شیمی احتمالا روی گزارش‌های آزمایشگاهی زیادی کار کند.

اگر معیار شما برای موفقیت در دانشگاه شامل پیشرفت تحصیلی است، به احتمال زیاد باید مهارت‌هایی را که اغلب در آن‌ها امتحان می‌شوید، تقویت کنید. البته باید بدانید چگونه از نقاط قوت خود استفاده کنید و هیچ‌وقت کمبودهای خودتان را قضاوت نکنید. همچنین ممکن است دانشگاه یا گروه تحصیلی شما برای کمک به بهتر شدن دانشجویان، منابع و کارگاه‌های دیگری را به‌صورت مجزا برگزار کند.

 

✅پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

۵_ سبک یادگیری خودتان را ارزیابی کنید

هر شخصی می‌تواند به‌صورت متفاوت اطلاعات مختلف را پردازش کند. اگر شما خودتان را بهتر بشناسید و درک اینکه در چه شرایطی بهتر یاد می‌گیرید، می‌تواند باعث اعتماد‌به‌نفس شما در زمان دانشجویی شود. برای اینکه این موضوع را بهتر از قبل درک کنید، امتحانی را تصور کنید که در آن نمره بالایی به دست آورده‌اید؟ برای این آزمون چگونه خودتان را آماده کردید؟ چقدر زمان را به آن اختصاص دادید؟ در چه شرایطی درس خواندید؟

اگر شما اختلال کمبود توجه (ADD)، اختلال کمبود توجه بیش‌فعالی (ADHD) یا هر گونه تنوع عصبی را دارید، احتمالا باید از تکنیک‌های بیشتر کمک بگیرید. در این شرایط باید چند نکته زیر را در نظر داشته باشید:

 • برای خودتان یک روتین درست کنید.
 • زمان بیشتری را برای مطالعه در نظر بگیرید.
 • استراحت را در نظر داشته باشید.
 • یادداشت‌های خودتان را بازنویسی کنید.
 • با برجسته کردن مطالب، نوشتن توضیحات در حاشیه یا مطالعه با صدای بلند تحریک بمانید.
 • مطابق با برنامه روزانه کارها را پیگیری کنید.

 

 

 

 

۶_ چیزهای جدید را امتحان کنید

تنها معیار موفقیت در دانشگاه، موفقیت تحصیلی نیست. شما احتمالا قصد داشته باشید از زمان خودتان در دانشگاه برای به دست آوردن مهارت‌های جدید استفاده کنید. اگر اهل ماجراجویی و اکتشافات جدید هستید، یکی دیگر از معیارهای موفقیت در دانشگاه کسب تجربه است. آیا از رشته آموزشی خود احساس رضایت دارید؟ آیا خودتان را به چالش می‌کشید؟

برای بهره گرفتن از دوره‌هایی که دانشگاه شما ارائه می‌دهد، در کلاس‌های سرگرم‌کننده هستند، شرکت کنید. از دروس انتخابی خودتان برای توسعه خط فکری کمک بگیرید. همچنین یک بخش جزئی از یک موضوع اصلی را انتخاب کنید. این کار می‌تواند برای مغز معجزه کند، برای غلبه بر ترس‌ها به شما کمک کند، خلاقیت خودتان را تحریک کنید و جنبه‌های جدیدی از خودتان را بشناسید.

۷_ تعادل اجتماعی را حفظ کنید

در کنار تحصیلات و تجربیات، یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید موفقیت در دانشگاه را اندازه‌گیری کنید، زندگی اجتماعی‌تان است. یکی از مزایای دانشگاه این است که شما در کنار افرادی حضور دارید که اهداف‌تان مشابه است.

همانطور که به‌طور همزمان اهداف مشابه خود را آغاز می‌کنید، احتمالا در مورد نحوه دستیابی به آن‌ها به همدیگر کمک کنید. در بازه زمانی کوتاهی، ممکن است یادداشت‌ها را با یک همکلاسی خود ردوبدل کنید یا برای امتحانات با هم مطالعه را انجام دهید.

همچنین انجمن‌هایی که در دانشگاه و با شرکت در باشگاه‌ها و فعالیت‌های مشترک تشکیل می‌دهید، می‌توانند به مشارکت‌های همیشگی تبدیل شوند. حتی سال‌ها پس از فارغ‌التحصیلی، برای شرایط مختلف بر این روابط تکیه داشته باشید.

دانشجوی موفق

۸_ زمان خودتان را با اهداف مشخص مدیریت کنید

مدیریت زمان یک تمرین روزانه است. وقتی نوبت موفقیت در دانشگاه می‌رسد، از اهداف خود برای مدیریت زمان استفاده کنید. البته، انتظار اینکه اولویت‌های شما به آسانی در یک راستا قرار گیرند، واقع‌بینانه نیست. گاهی اوقات اتفاقاتی در زندگی رخ می‌دهند که ممکن است بهترین‌ زمان را از شما بگیرد. یک نظرسنجی در ایالات متحده از ۲۲۱۹ نفر نشان داد که ۸۸ درصد از افراد اعتراف کردند که حداقل یک ساعت در روز را به تعویق انداخته‌اند.

شما باید در برنامه روزانه خودتان برای کارهای اضطراری زمان را در نظر بگیرید تا به این روش به خودتان کمک کنید. برخی از افراد برای پروژه‌های مهم تاریخ تحویل نزدیک‌تر را تعیین می‌کنند؛ در حالی که بعضی دیگر از افراد احتمالا چندین ساعت از هفته برای آن برنامه‌ریزی کنند. اگر در اولویت‌بندی اهداف خودتان با مشکل روبه‌رو هستید، به این سوال جواب دهید که آیا سبک زندگی و نیازهای‌تان اجازه می‌دهد تا به اهداف خودتان برسید؟

 

 

 

 

۹_ مراقب سلامتی خود باشید

مهم‌تر از همه، شما نمی‌توانید بدون مراقبت از خودتان به موفقیت در دانشگاه برسید. حفظ سلامت روحی و جسمی شما برای رسیدن به اهداف‌تان بسیار مهم است. به‌عنوان مثال، کمبود خواب می‌تواند عملکرد بدن شما را مختل کند. اگر مسئولیت‌هایی خارج از دانشگاه مانند وظایف کاری یا خانوادگی برعهده می‌گیرید، پیدا کردن تعادل بین فعالیت‌های تحصیلی و اجتماعی شما می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

۱۰_ همیشه نگرش مثبتی داشته باشید

شاید هدف شما از رفتن به دانشگاه پیدا کردن شغل مناسب خودتان باشید، یا شاید به‌عنوان اولین فردی که از خانواده به دانشگاه می‌روید، رکوردی داشته باشید! هر هدفی که در ذهن دارید، همه چیز از نگرش شما شروع می‌شود. نگرش شما می‌تواند به یک عادت تبدیل شود و این عادت به موفقیت در دانشگاه تبدیل شود. در این شرایط:

 • در مورد توانایی خود برای موفقیت مثبت باشید.
 • منتظر چیزی باشید که یاد خواهید گرفت.
 • ذهن پرسشگر داشته باشید و در مورد موضوعات مختلف کنجکاو باشید.

۱۱_ مسئولیت‌پذیر باشید

زمانی‌که بخشی از زندگی‌تان را در دانشگاه سپری می‌کنید، خودتان هستید و خودتان، پس باید مسئولیت همه‌چیز را برعهده بگیرید! مثل بیدار شدن به‌موقع برای کلاس، به‌انتها رساندن فعالیت‌های درسی، اقدام به‌موقع برای غذا خوردن و… .

بهتر است مسئولیت‌پذیری را در خانه تمرین کنید، تا زمانی که وارد دانشگاه شدید، چالش کمتری را تجربه کنید. از خانواده بخواهید که شما را بیدار نکنند، پیگیر انجام فعالیت‌های شما نباشند و مسئولیت‌هایی که برعهده دارید را به خودتان بسپارند.

۱۲_ خودکنترلی را یاد بگیرید

فرقی نمی‌کند بخواهید یک دانشجوی موفق باشید یا یک مدیر موفق، در هر صورت باید مهارت خودکنترلی را در خود ارتقا دهید. در کنار مسئولیت‌پذیری، لازم است عواطف و هیجانات را به‌شکل بهتر کنترل کنید و روی رفتارهایتان تسلط داشته باشید.

لازمه موفقیت در دوران دانشجویی این است که بودجه‌تان را به شکل صحیح مدیریت کنید و پیش‌نیاز آن، خودکنترلی است. برای موفقیت در دانشگاه از همین الان شروع کنید و این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید.

کلام آخر

تحصیل در دانشگاه با تحصیل در دبیرستان متفاوت است. شما با پایان دبیرستان و ورود به دانشگاه از یک برنامه مشخص به یک جدول زمانی منعطف می‌روید و اگر از خانه خارج می‌شوید، باید در مدیریت امور مالی و ایجاد تعادل بین مطالعه و کار، مراقب خود باشید. برای دستیابی به نمرات خوب باید با چندین چیز در یک محیط یادگیری جدید سازگار شوید. موفقیت در دانشگاه فقط به دست آوردن نمرات خوب نیست؛ بلکه به معنای رشد و آماده‌سازی برای آینده شغلی و در عین حال حفظ سلامت روانی و عاطفی است. زمانی‌که کارها را با ارزش‌های‌تان هماهنگ می‌کنید، می‌توانید خود را برای موفقیت در دوران دانشجویی آماده کنید.

منبع:

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان