پتانسیل
Search
Close this search box.

آیا تنها راه موفقیت درس است؟

به مدرسه بروید، درس بخوانید، نمرات خوب بگیرید و به دنبال شغلی باشید که به شما درآمد ثابتی بدهد، بدهی‌هایتان را بپردازد و پول‌تان را پس‌انداز کند. این توصیه‌ای است که توسط والدین و سرپرستان به اکثر افراد می‌شود. آیا تنها راه موفقیت درس خواندن است؟ هر کسی می‌تواند نظر متفاوتی در مورد این سوال داشته باشد. بسیاری از افراد لزوما تنها راه موفقیت را در درس خواندن نمی‌بینند؛ اما در مقابل برخی دیگر بر این باورند که کلید موفقیت در ادامه تحصیل است.

در این مقاله از پتانسیل قصد نظرات موافق و مخالف در مورد این سوال را بررسی کنیم، تا شما هم بهتر بتوانید تصمیم‌گیری کنید. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

راز موفقیت در زندگی

دیدگاه اول: راز موفقیت در زندگی درس نیست

امروزه جهان در حال تغییر است و همه مشاغل به جنبه سنتی مدرسه نیاز ندارند. هرکسی که در مدرسه عملکرد خوبی دارد، به طور قطع موفق نمی‌شود. بسیاری از افراد بدون آموزش رسمی به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند. افرادی مانند ریچارد برانسون، استیو جابز و مارک زاکربرگ از نمونه‌های معروف هستند که بدون اتمام تحصیلات خود به موفقیت دست یافتند. در این ادامه چند دلیل وجود دارد که چرا تنها راز موفقیت در زندگی درس نیست؛ پس حتما آن‌ها را بخوانید.

1. فرصت‌های شغلی محدودی دارید

گرفتن مدارک تحصیلی به تلاش و پشتکار زیادی نیاز دارد. با این حال، بازار کار چندان دوستانه نیست و مدارک تحصیلی همیشه مهم نیستند. ایجاد یک شغل ممکن است یک سفر طولانی و نامطمئن باشد. تنها برای دریافت یک دوره کارآموزی درخواست‌های بسیار زیادی وجود دارد. اما آموزش فنی برای یک مسیر شغلی خاص، شانس شما را برای دریافت فرصت‌ها در آینده افزایش می‌دهد.

هنگامی که متوجه شدید که مدارک تحصیلی شما برای مسیر شغلی مورد نظر شما کافی نیست، مسیر خودتان را تغییر دهید. به همین دلیل افراد به مشاغلی رضایت می‌دهند که هرگز فکر نمی‌کردند در آن کار کنند. این دسته از افراد فقط برای اینکه بتوانند نیاز روزانه خود و خانواده را تامین کنند، کار می‌کنند. در نتیجه رویای موفق شدن را کنار می‌گذارند.

2. بر روی کتاب درسی تمرکز دارد

شغل‌های خاص رابطه محور هستند. موفقیت در این مشاغل تنها به توانایی شما در ایجاد و رشد روابط بستگی دارد. مهارت‌های ایجاد رابطه در کتاب مدرسه آموزش داده نمی‌شود. به همین دلیل بسیاری از افراد موفق ترک تحصیل کردند. برخی از این افراد رهبران برندهای خودشان هستند. راز موفقیت در زندگی آن‌ها درس خواندان نیست و حتی در روزمه این افراد، درس نقش بسیار کم رنگی دارد. بنابراین، شما می‌توانید بدون وابستگی زیاد به آنچه در مدرسه به شما آموزش داده می‌شود، موفق شوید.

راز موفقیت در زندگی

3. درس و مطالب به‌روز نیستند

متاسفانه، مطالب درسی با شرایط دنیا تغییر نمی‌کند. آنچه که شما ده سال پیش در مدرسه یاد گرفته‌اید، ممکن است در وضعیت فعلی مناسب نباشد. مهارت‌ها، الزامات و خواسته‌ها دائما در حال تغییر و تحول هستند. شما باید در شرایطی باشید که بتوانید از طریق یادگیری و آموزش مداوم مطابق با نیاز روز حرکت کنید. پس این موضوع می‌تواند راز موفقیت در زندگی باشد.

مدارک تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها لزوما بستر لازم برای انجام این کار را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. باید مطمئن شوید که آموزش‌های جدید شما را به روز نگه می‌دارند؛ چراکه دنیا به‌صورت پیوسته در حال تغییر است. این مهارت‌ها به شما کمک می‌کنند تا تلاش خودتان برای موفقیت را آغاز کنید.

4. بر روی امتحان و نمره متمرکز است

شما ممکن است در امتحانات نمره‌های خیلی خوبی کسب کنید. برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان به توانایی‌های خود در حفظ کردن درس‌ها افتخار می‌کنند. اما مشاغل موفق از طریق انعطاف‌پذیری، سخت‌کوشی و فداکاری ساخته می‌شوند. وقتی در بازی بی‌رحمانه ساختن شغل وارد می‌شوید، کسانی که انعطاف‌پذیری و توانایی آموزش دارند، در درازمدت موفق می‌شوند.

5. ساختار یکنواختی وجود دارد

ساختار یکنواخت در مدارس، حس نادرستی از دنیای بیرون را می‌دهد. دنیای خارج از مدرسه و دانشگاه متنوع و چالش‌برانگیز است. فرد باید خارج از چارچوب فکر کند و به صورت مداوم خود را با محیط پویا وفق دهد. این موضوع می‌تواند یک راز موفقیت در زندگی باشد. شما می‌توانید امتحانات ریاضی خود را با استفاده از قوانینی که به شما آموزش داده می‌شود، قبول کنید. اما فرصت‌ها و موقعیت‌های شغلی را می‌توان به گونه‌ای در نظر گرفت که نیاز به تفکر خلاق و تطبیق‌پذیری دارد. البته تمام این جنبه‌های عملی در کلاس‌های درس در مدرسه آموزش داده نمی‌شود.

6. بر آموزش تخصصی تمرکز ندارد

مدارس و دانشگاه‌ها مجموعه‌ای از موضوعات را ارائه می دهند که بسیاری از آن‌ها اجباری هستند. اگر به گذشته نگاه کنید، بسیاری از این موضوعات به زندگی واقعی ارتباطی ندارد. زیرا مدارس شما را برای مشاغل خاص آموزش نمی‌دهند. به‌عنوان مثال، شغل نمایندگی فروش را در نظر بگیرید. این شغل چیزی نیست که در مدرسه آموزش داده شود. اما راهی برای آزادی مالی و ثروت است. چنین مشاغلی نیاز به آموزش تخصصی دارند. ابزارها و منابع آنلاین می‌توانند افرادی که به دنبال این شغل هستند را آماده کند. شما با یادگیری تخصصی در زمان صرفه‌جویی می‌کنید و بلافاصله شروع به ساختن شغلی برای خودتان می‌کنید.

دیدگاه دوم: درس کلید موفقیت در زندگی است

بر اساس دیدگاه افراد دسته دوم برای تغییر سرنوشت خود، تنها چیزی که نیاز دارید آموزش و تلاش سخت است. تحصیلات ارزش فرد را مشخص می‌کند. شما هر چه بیشتر یاد بگیرید، فرصت‌های بیشتری در دسترس‌تان قرار می‌گیرد. مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانند جای خوب برای آموزش شما باشند. چندین دلیل وجود دارد که تنها راز موفقیت در زندگی درس خواندن است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

1. رویاها را به واقعیت تبدیل می‌کند

دوست دارید چه کاره باشید؟ شما احتمالا آرزو داشته باشید که یک پزشک، مهندس، کارآفرین یا یک حرفه دیگر داشته باشید. این موضوع می‌تواند با ارزش‌ترین فانتزی شما باشد. سپس درس آن را به واقعیت تبدیل کند. درس می‌تواند به شما در تحقق اهداف و دستیابی به موفقیت کمک کند. رویاهای خود را هرگز فراموش نکنید؛ چراکه وقتی تحصیل کرده‌اید، آن‌ها تبدیل به یک برنامه می‌شوند. همیشه آن برنامه را در ذهن داشته باشید و برای به واقعیت رسیدن آن تلاش کنید.

2. به کنترل زندگی کمک می‌کند

شما یا فقیر هستید یا ثروتمند. شرایط خانواده شما هر چه باشد، آموزش و تحصیلات می‌تواند آنها را تغییر دهد. هیچ کس نمی‌تواند یک فرد فقیر را از توسعه زندگی خود از مسیر آموزش باز دارد. یک دزد می تواند پول شما را بدزدد، اما نمی‌تواند با دانش شما این کار را بکند. در نتیجه، درس‌هایی که یاد می‌گیرید تا آخر عمر با شما خواهد ماند و راز موفقیت در زندگی خواهد بود.

3. باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود

درس به احتمال زیاد عزت نفس شما را تقویت کند و طرز فکرتان را تغییر دهد. شما هر کسی که باشید، اگر تحصیل کرده باشید، با نگرش خوب می‌توانید با هر مشکلی مقابله کنید. اگر آموزش مناسب را نداشته باشید، احتمالا در هر زمینه‌ای شکست بخورید. از طرف دیگر فردی با تحصیلات خوب می‌تواند با اطمینان در هر موقعیتی برخورد کند.

راز موفقیت در زندگی

4. باعث تقویت مهارت‌ها می‌شود

آموزش و تحصیلات به افراد کمک می‌کند تا توانایی‌هایی مانند مدیریت زمان، مهارت‌های فردی، مهارت‌های سازمانی و غیره را توسعه دهند. مدارس مهارت‌های دانش ما را توسعه می‌دهند، دانشگاه‌ها مهارت‌های نرم ما را توسعه خواهند داد، و تجربیات مهارت‌های کاری ما را بیشتر می‌کنند. این کار به رشد مهارت‌های افراد کمک می‌کند. چه کارمند یا صاحب کسب‌وکار باشید، مهارت‌هایی که در دانشگاه آموخته‌اید به شما در کارتان کمک می‌کند.

کلام آخر

راز موفقیت چیست؟ مدرسه و دانشگاه لزوما راز موفقیت در زندگی را تعیین نمی‌کنند. مدرسه فرصت‌هایی را برای برخی ارائه می‌دهد؛ اما این موضوع برای همه افراد صادق نیست. در واقع درس خواندن تضمینی برای موفقیت شغلی نیست. یکنواختی، مهارت‌های قدیمی و ارزیابی‌های مبتنی بر نمره کمکی به رشد شغلی نمی‌کند. با این حال، آموزش برای یک مسیر شغلی خاص ممکن است به شما در درازمدت موفقیت کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *