پتانسیل
Search
Close this search box.

چگونه ویژگی های افراد موفق را شخصی کنیم!

آیا تابه‌حال به این موضوع که چرا برخی افراد جامعه در زندگی خود موفق هستند و برخی دیگر نیستند فکر کرده‌اید؟ به‌طور کلی مردم جامعه به دو گروه افراد موفق و ناموفق دسته‌بندی شده‌اند که هر یک ویژگی‌هایی دارند. برخی از ویژگی های افراد موفق شامل برنامه‌ریزی، سحرخیزی، مثبت‌اندیشی، پایداری و پشتکار بسیار است.

تعریف موفقیت از نظر هر فردی متفاوت بوده و ممکن است کسی موفقیت را، در درآمد بالا و فرد دیگری آن را در زندگی عالی ببیند. ولی باید بدانید که استمرار یکی از لازمه‌های دستیابی به موفقیت بوده که هر فردی ممکن است برای رسیدن به اهداف خود، چندین بار شکست را تجربه کند تا در نهایت به مسیر موفقیت برسد. در این مقاله به ویژگی های افراد موفق پرداخته‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.

خصوصیات و ویژگی های افراد موفق

مردی بر بلندی ایستاده و به نشانه پیروزی دستهایش را به طرفین باز کرده است.

هیچ فردی از همان بدو تولد موفق نبوده و با تلاش و پشتکار بسیار در طول زندگی خود، توانسته به جایگاه موفقیت برسد. شما نیز با الگو قراردادن افراد موفق می‌توانید نقش بسزایی را در زندگی خود ایفا کرده و صاحب موفقیت‌های بسیاری شوید. هر فرد موفقی دارای یکسری ویژگی و خصوصیاتی است که به‌واسطه آن‌ها توانسته صاحب زندگی موفقی شود. خصوصیات و ویژگی های افراد موفق عبارتند از:

۱- تعیین اهداف

تمامی افرادی که به موفقیت رسیده‌اند، اهدافی داشتند و با انجام یک‌سری کارها قادر به دستیابی آن‌ها شده‌اند. تعیین اهداف و نوشتن آن‌ها می‌تواند انگیزه‌تان را افزایش و شما به سمت مسیر موفقیت سوق دهد. معمولا افراد موفق هر چیزی را بر اساس اهداف خود بررسی کرده و به آن اهمیت می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

۲- اهمیت ندادن به حاشیه ها

راز موفقیت افراد موفق، بی‌اهمیتی به حاشیه‌ها است. آیا تابه‌حال فرد موفق و مشهوری را دیده‌اید که خود را درگیر حاشیه‌ها کند؟ با بی‌توجهی به حاشیه‌ها می‌توانید تمرکز خود را روی اهدافتان گذاشته و در طی مدت کوتاهی آن‌ها را به واقعیت تبدیل کنید. ولی زمانی که فکر و ذهن خود را روی مسائل انحرافی بگذارید، به‌صورت ناخودآگاه از اهداف و مسیر خود دور خواهید شد.

۳- مثبت اندیشی

مثبت‌اندیشی نیز یکی از ویژگی های افراد موفق است که احساس خوبی را به افراد انتقال می‌دهد. فکرکردن به موفقیت تأثیر بسزایی روی پیشرفت انسان دارد و از قدیم نیز گفته‌اند که به هر چیز فکر کنی، به آن دست خواهی یافت. البته از یاد نبرید که برای این دستیابی، نیازمند تلاش هستید و حتی ممکن است در مسیر موفقیت چندین بار با شکست نیز مواجه شوید.

۴- داشتن برنامه ریزی

یکی از لازمه‌های حیاتی موفقیت، داشتن برنامه‌ریزی است که با طراحی آن، بتوانید خود را ملزم به انجام کارهایتان کنید. این برنامه به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را بر اساس اولویت دسته‌بندی کرده و مسیر همواری را در پیش داشته باشید.

۵- سعی و پشتکار

موفقیت چیزی نیست که بدون سعی و تلاش حاصل شود و باید بتوانید با پشتکار بسیار، شکست را از خود دور سازید. استمرار در کارها منجر به ساخت عادت‌های مناسب شده و باید بدانید که تمامی افراد موفق امروز، زمانی در حال سعی و تلاش بودند.

۶- کسب تجربه از شکست و اشتباهات

یکی دیگر از بهترین ویژگی های افراد موفق، این است که از شکست‌ها و اشتباهات خود درس می‌گیرند و مجدد دست به تلاش می‌زنند. ولی افراد بسیاری با یک شکست از مسیر کنار رفته و قید اهداف و خواسته‌های خود را می‌زنند. به این دلیل تفاوت بسیاری میان افراد موفق و ناموفق وجود دارد.

قوانین زندگی افراد موفق

مسیر موفقیت سختی‌های بسیاری دارد که برای رسیدن به آن، باید قادر به پشت سر گذاشتن تمامی دشواری‌ها شوید. افراد موفق برای دستیابی به اهداف خود، قوانینی را در زندگی شخصی و کاری خود به کار گرفته و رعایت می‌کنند.

یک مرد در حال بالا رفتن از پله های بی شمار.

این قوانین تأثیر بسزایی روی پیشرفت انسان داشته و می‌تواند افراد را ملزم به تلاش بیشتر جهت دستیابی به موفقیت کند. قوانین مربوط به زندگی افراد موفق به شکل زیر هستند:

۱- هر روز بهتر از دیروز باشید

یکی از مسائل مهم در زندگی انسان این است که هر روز بهتر از دیروز خود باشد. چرا که همین تغییرات کوچک زمینه‌ساز تغییرات بزرگ خواهند بود و به شما کمک می‌کنند که عملکرد بهتری را از خود نشان دهید. برای اینکه هر روز بهتر از دیروز باشید، نیازمند تلاش و پشتکار بسیاری هستید تا بتوانید با پایداری مداوم، موفقیتی به دست بیاورید.

۲- از شکست های خود درس بگیرید

تمامی افراد در طول زندگی خود با چندین و چند شکست مواجه می‌شوند؛ ولی آیا چاره کار دست‌کشیدن از موفقیت است؟ در واقع باید بتوانید از شکست‌های خود درس گرفته و با تلاش بسیار به‌صورت پرقدرت عمل کنید. افراد موفق معتقد هستند که دستیابی به موفقیت همانند بازی است که باید در آن شکست را قبول نکنید. لازمه حیاتی موفقیت تلاش است و اگر حتی با شکستی نیز روبرو شدید، باید از راه‌های دیگری دست‌به‌کار شوید.

بیشتر بخوانید:

۳- بر اساس برنامه‌ریزی درست پیش بروید

سومین قانون مهم زندگی افراد موفق، طرح برنامه‌ریزی و عمل‌کردن بر اساس آن است. این برنامه درصورتی‌که به شکل اصولی نوشته شود، می‌تواند شما را به سمت پیشرفت و موفقیت سوق دهد. استفاده از چک‌لیست‌های روزانه از جمله راز موفقیت افراد موفق بوده که منجر به انجام تمامی کارهایتان در زمان مربوطه خواهد شد، به‌طوری‌که هیچ کاری از قلم نیفتد.

ویژگی های رفتاری افراد موفق

مردی ایستاده با مشت گره کرده به افق نگاه میکند.

علاوه بر خصوصیات و ویژگی‌های بیان شده، افراد موفق دارای یکسری ویژگی‌های رفتاری نیز هستند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • توجهی به گذشته و اشتباهات خود نمی‌کنند.
 • عزت‌نفس و انگیزه بسیاری برای دستیابی به پیشرفت و اهداف خود دارند.
 • به جزئیات هر موضوع اهمیت می‌دهند و بدون اطلاع از آن‌ رد نمی‌شوند.
 • در موقعیت‌های سخت، نگرانی و استرس را به خود راه نمی‌دهند.
 • افراد به‌شدت قدردانی هستند و با هر موفقیت و پیشرفت، به خود جایزه می‌دهند.
 • هر روز بهتر از دیروز خود می‌شوند.
 • علاقه زیادی به کمک‌کردن و ارتباط‌ با دیگران دارند.
 • مسئولیت‌پذیری بسیاری دارند و هر کار خود را به‌موقع انجام می‌دهند.
 • به گفته‌ها و نظرات دیگران اهمیتی قائل نمی‌شوند و در واقع فقط صحبت‌های آن‌ها را می‌شنوند.
 • ریسک‌پذیری، خودکنترلی و انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

جملاتی که افراد موفق به زبان نمی آورند

بسیاری از گفته‌ها بار منفی دارند و می‌توانند تأثیراتی روی زندگی انسان بگذارند. به این دلیل بسیاری از افراد موفق در صحبت و گفته‌های خود دقت بالایی را به کار می‌گیرند و همیشه دید مثبتی به زندگی دارند. چرا که این دیدگاه مثبت آن‌ها را به فرد شاداب و باانگیزه‌ای تبدیل می‌کند تا موفقیت‌های بیشتری به ‌دست بیاورند. برخی از جملاتی که افراد موفق هرگز آن‌ها را به زبان نمی‌آورند؛ به شکل زیر است:

 • انجام این کار غیرممکن بوده و هیچ راهی برای موفقیت در آن نیست.
 • امکان تغییر سرنوشت خود را ندارم.
 • وقت دیگری را برای دستیابی به این هدف خود تعیین می‌کنم.
 • شکست، امکان موفقیت من را از بین می‌برد، پس از آن هراس دارم.
 • تلاش و پایداری برای اهداف فایده‌ای ندارد و هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.
 • امکان فکرکردن و انجام کاری را ندارم.
 • به‌تنهایی از عهده این کار بر نخواهم آمد و به کمک کسی نیاز دارم.

دوری از افراد سمی، یکی از اصول موفقیت!

در صورتی‌ که افراد ناموفق بسیاری در اطرافتان وجود دارد، حتما شما را تحت‌تأثیر گفته‌های خود قرار خواهند داد. به این خاطر باید عزت‌نفس خود را تقویت کنید و با هیچ گفته‌ای از اهدافتان دست نکشید. به جملات زیر دقت کنید تا شاید تلنگری برای شروع‌تان شود:

 • به افرادی که قصد تضعیف شما را دارند و می‌گویند که تو نمی‌توانی، لبخند بزنید! سال‌ها بعد هنگام مواجه‌شدن با شما از دلیل خنده‌تان آگاه خواهند شد.
 • به‌جای ارتقای لوازم منزل یا خودرو، کتابخانه خود را بزرگ‌تر کنید. افراد موفق و ثروتمند دارای کتابخانه عظیم و افراد فقیر دارای لوازم بیهوده‌ای هستند.
 • باور انسان اهمیت بسیاری دارد و اگر باور به موفقیت خود داشته باشید، انگار نصف مسیر را طی کرده‌اید.
 • اهداف بزرگی که در سر دارید، نیازمند انگیزه و تلاش بی‌نهایتی نیز هستند.

دلیل موفق نشدن تمامی انسان ها

مردی به نشانه پیروزی دستهایش را بالا برده است.

موفقیت واژه‌ای با معانی مختلف است که هر کسی امکان رسیدن به آن را ندارد. چرا که تنها برخی از افراد هستند که روی اهداف و خواسته‌های خود پایداری می‌کنند و از هر چیز خود تنها به‌خاطر موفقیت دست می‌کشند. ولی این اتفاق برای همه انسان‌ها رخ نمی‌دهد و ممکن است تنها تعداد اندکی از انسان‌های کره زمین به افراد موفقی تبدیل شوند.

افراد موفق تنها به بهترشدن خود نسبت به دیروز فکر می‌کنند و به مسائل دیگر اهمیتی نمی‌دهند. به‌صورت کلی اگر فرد بهانه‌‌تراشی هستید، امکان موفقیت نخواهید داشت. تنها زمانی به فرد موفق تبدیل می‌شوید که ویژگی‌ های افراد موفق را در خود ریشه دهید و همانند آن‌ها عمل‌گرا باشید.

کلام آخر

زندگی انسان بدون موفقیت پوچ و خالی از هر چیزی است که برای رنگ و بو دادن به آن، باید به فرد موفقی تبدیل شوید. افراد موفق دارای ویژگی‌های بسیاری همچون برنامه‌ریزی، مثبت اندیشی، سعی و پشتکار و… هستند که لازمه دستیابی به موفقیت علاقه و تلاش بسیار است.

ما در این مقاله به بررسی ویژگی های افراد موفق پرداختیم تا شما نیز بتوانید با آگاهی از این خصوصیات به آینده‌ای روشن دست یابید.

منبع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *