پتانسیل

۸ تا از مهم ترین رازهای موفقیت شغلی

بخش قابل توجهی از افراد می‌خواهند رازهای موفقیت شغلی را بدانند و تحول عظیمی را در شغل و زندگی‌شان رقم بزنند. نظرسنجی صورت گرفته توسط ICIMS نشان داد که ۴۴ درصد مردم در جستجوی فرصت رشد هستند. یعنی میل به تجربه پیشرفت، ترفیع و افزایش درآمد دارند که البته این با ذات انسان هم سازگاری دارد. (منبع نظرسنجی)

بسیاری از افراد آشنا و غریبه می‌خواهند مسیر موفقیت را به دیگران نشان بدهند اما به چه کسی می‌توان اعتماد کرد؟ کدام مسیر بیشترین تطابق با شرایط واقعی را دارد؟ در ادامه به این موضوع پرداخته‌ایم، لطفا با ما همراه باشید.

اهمیت پیشرفت شغلی

رازهای موفقیت شغلی
رازهای موفقیت شغلی

تجربه پیشرفت شغلی لذت‌بخش، کارآمد و مطلوب است اما از سمت دیگر، بی‌توجهی به این موضوع اثرات منفی متعددی را به دنبال دارد. مطالعات زیر را بخوانید و کاملا صادقانه، بگویید کدام یک از این تحقیقات در مورد شرایط شغلی شما صدق می‌کند؟

گاتنر در مطالعه‌های خود متوجه این موضوع شد که ۴۵ درصد از افراد می‌خواهند بیشتر یاد بگیرند و رشد کنند، به همین خاطر شغل فعلی خود را ترک می‌کنند. همچنین، ۳۵ درصد از افراد شغل‌شان را ترک می‌کنند تا در یک مسیر بهتر قدم بگذارند. علاوه‌برآن، ۴۸ درصد از افراد، برای تامین مخارج زندگی و دریافت حقوق و مزایای بیشتر، شغل فعلی‌شان را رها می‌کنند. (تحقیق گاتنر)

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

طبق نظرسنجی انجام شده توسط Monster، ۵۴% فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به مشاغل فاقد رشد شغلی، نه می‌گویند! این نظرسنجی نشان داده که ۴۳% افراد، مشاغل معمولی فاقد فرصت پیشرفت را ترک می‌کنند. (منبع نظرسنجی)

موفقیت شغلی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و توجه محققان را به خود جلب کرده است. یکی دیگر از نظرسنجی‌های صورت گرفته را McKinsey & Company انجام داده و چهارمین عامل بیکاری کارگران را عدم پیشرفت شغلی دانسته است. (منبع نظرسنجی)

اگر دچار روزمرگی شده‌اید و مسائل‌مالی شما را با استرس و اضطراب درگیر کرده است، یک خبر خوب برایتان داریم… محققان با بهره‌گیری از طریق روش‌علمی، راهکارها و تکنیک‌هایی را معرفی کرده‌اند که واقعا اثر دارد!

یعنی راهکارهایی که بیشترین تطابق را با شرایط واقعی دارد و پایبندی به آنها، سرعت رشد را چندین و چند برابر می‌کند. این راهکارها را می‌توانید در محیط شغلی و در فضای کسب‌وکار مورد استفاده قرار دهید و موفقیت های قابل‌توجهی را تجربه کنید.

 

✅ پیشنهاد ویژه: دوه رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

 

رازهای موفقیت شغلی

راهکارهای موفقیت شغلی

شناخت راهکارها و رازهای موفقیت شغلی یک مزیت‌رقابتی برجسته در دنیای کسب‌و‌کار است! در ادامه با ۸ راهکار آشنا خواهید شد که از پشتوانه علمی برخوردار بوده و شما را نسبت به همکاران‌تان متمایز می‌کند.

۱_ در مسیر اهداف تان، با اعتمادبه‌نفس باشید

هدف‌گذاری، ترسیم چشم‌انداز و متمرکز شدن بر این مسیر، فرصت ارتقاء شغلی را فراهم می‌کند. به خودتان و هدف‌تان ایمان داشته باشید، در این صورت، ایمان و اعتماد دیگران به شما افزایش می‌یابد.

محققان دانشگاه ملبورن یک تحقیق جهانی در مورد اعتماد‌به‌نفس و رابطه آن با پیشرفت شغلی انجام دادند. محققان دریافتند که افراد با اعتمادبه‌نفس بالا، در مقایسه با افرادی که سطح پایینی از اعتمادبه‌نفس دارند، رشد شغلی بیشتری را تجربه می‌کنند. (لینک مطالعه)

کافی است به مسیری که انتخاب کرده‌اید اطمینان داشته باشید و با واقع‌بینی، به سمت آن حرکت کنید. در این مسیر شکست‌های زیادی را تجربه خواهید کرد اما سختی و شکست، نباید این اطمینان را تخریب کند.

 

بیشتر بخوانید: «افراد موفق خارجی»

 

۲_ در جلو بردن کارها عالی باشید

تجربه موفقیت شغلی نیازمند انجام کارهای بزرگ است. انجام درست کارها در ابتدای مسیر بعید به نظر می‌رسد و بدون صبر، یادگیری، تمرین و صرف زمان، امکان‌پذیر نیست. اگر مبتدی هستید، کافی است برای مدت زمان کوتاهی، ادای خوب بودن را در بیاورید تا به‌مرور تغییرات رفتاری را مشاهده کنید.

برای اینکه کارها را طبق برنامه جلو ببرید، به نظم و انضباط نیاز دارید. مطالعه منتشر شده در Psychological Science نشان داده است که ارتقاء خصوصیات رفتاری مثل وظیفه‌شناسی، ثبات هیجانی، مهارت‌های ارتباطی و… باعث می‌شود به پیشرفت و توسعه علاقه‌مند شوید. (لینک تحقیق)

ابتکار عمل را به دست بگیرید، خودتان را به چالش بکشید و در زمینه‌هایی که فرصت رشد وجود دارد، پیشنهاد بدهید و اقدام کنید. صاحبان کسب‌وکار برای افراد عمل‌گرا احترام زیادی قائلند و آنها را شایسته جایگاه‌های بالاتر می‌دانند.

 

بیشتر بخوانید: «سحرخیزی و موفقیت»

 

۳_ یاد بگیرید و مهارت کسب کنید

کسب مهارت و رشد شغلی

یادگیری چیزهای جدید و کسب مهارت‌های مفید، فرصت‌های تازه‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهد. سازمان‌ها، کسب‌وکارها و شرکت‌ها بیشتر از هر چیز دیگری، به ارزش نیاز دارند و به دنبال جذب افرادی هستند که این ارزش‌ها را به آنها ارائه کند.

کسب‌وکارها به دنبال جذب افرادی هستند که پتانسیل‌های آینده را بشناسد و به آنها نشان دهد. یکی از مهم‌ترین راه‌های شناسایی پتانسیل‌ها را می‌توان یادگیری موارد جدید و تجربه کردن آنها دانست. یادگیری را می‌توان از برجسته‌ترین راه‌های اثرگذاری بر دیگران دانست.

برای پروژه‌های مختلف داوطلب شوید، کارهای اضافی را برعهده بگیرید و خودتان را در معرض افراد و تیم‌های جدید قرار دهید. همیشه به دنبال پیدا کردن کانال‌های جدید مثل کلاس‌های حضوری یا آنلاین باشید و علاوه‌برآن، از همکاران‌تان درخواست کنید چیزهای جدیدی که یادگرفته‌اند را برای شما توضیح بدهند.

علاوه‌براین موارد، برای خود مربی انتخاب کنید، از تجربیات او بیشترین بهره ممکن را ببرید و بخواهید که شما را راهنمایی کند. تصمیم‌هایتان را با مربی در میان بگذارید، بازخورد بگیرید و از این طریق، احتمال موفقیت‌تان را بالا ببرید.

۴_ مهارت رهبری (لیدرشیپ) را یاد بگیرید

در یک مطالعه علمی، مشخص شد که افراد فعال و دارای اعتمادبه‌نفس، کنجکاو هستند و می‌خواهند کنترل مثبت داشته باشند. این افراد به دنبال اثرگذاری و تغییر هستند و از سمت دیگر، نمی‌توانند انفعال را بپذیرند. (مشاهده تحقیق)

این خصوصیات را می‌توان در دسته مهارت‌های رهبری قرار داد و شرکت‌ها هم به دنبال جذب افراد رهبر هستند. یعنی افرادی که بتوانند مشکلات را شناسایی و حل کنند، روی تیم اثر مثبت بگذارند، اعضای تیم را در جریان اقدام‌هایشان قرار دهند و انگیزه افراد را افزایش دهند.

فعال بودن، احتمال موفقیت شغلی شما را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده که ارتقاء مهارت رهبری، احتمال پیشرفت و رشد را افزایش می‌دهد و روی درآمد و رضایت شغلی اثر جدی دارد. (مشاهده تحقیق)

 

بیشتر بخوانید: «بهترین کتاب های موفقیت»

 

۵_ شبکه‌سازی را تمرین کنید

رازهای موفقیت شغلی

شبکه‌ای که ایجاد کرده‌اید، می‌تواند از افراد مختلف تشکیل شده باشد، اما این شبکه ارتباطی باید شما را به سمت جلو هل بدهد. شبکه ارتباطی شامل افرادی است که از شما با تجربه‌تر هستند، افرادی که با شما هم مسیر هستند و حتی کسانی که از شما حمایت می‌کنند.

برای ایجاد یک شبکه ارتباطی قدرتمند، لازم است مهارت ارتباط موثر را فرا بگیرید و با افراد در سطوح مختلف آشنا شوید. تصور کنید در یک جمع در مورد ارتقاء شغلی صحبت می‌شود و نوبت به اسم شما می‌رسد، زمانی که بیشتر افراد حاضر در اتاق با شما آشنا باشند، شانس موفقیت شما دوچندان خواهد شد.

برای تجربه موفقیت شغلی، از این موضوع اطمینان حاصل کنید که افراد بانفوذ شما را می‌شناسند، از فعالیت‌های شما مطلع هستند و در جریان اثرگذاری شما قرار دارند. خوشبختانه، ارتباط موثر و اثرگذاری را می‌توان از راه‌دور هم انجام داد. تحقیقات نشان داده که شبکه‌سازی در شرایط دورکاری هم سبب پیشرفت و افزایش درآمد می‌شود. (مشاهده تحقیق)

۶_ برنامه‌ریزی معکوس را امتحان کنید

در برنامه‌ریزی معکوس، فرایند رسیدن به هدف را به صورت معکوس بررسی می‌کنیم. طبق مطالعات، زمانی که از انتها به موضوع نگاه کرده و سپس برنامه‌ریزی کنیم، در مسیر حرکت به سمت هدف، سطح انگیزه بالاتری خواهیم داشت. (مشاهده تحقیق)

مثال: تصور کنید به دنبال یک شغل مناسب هستید. آخرین اقدامی که باید انجام دهید، احتمالا مذاکره در مورد حقوق و مزایا است. حالا یک گام به عقب بیایید! به احتمال خیلی زیاد دارید برای مصاحبه شغلی آماده می‌شوید و پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهید. باز هم یک گام به عقب بیایید، تا جایی که به شرایط فعلی خود برسید.

محققان دانشگاه آیووا و دانشگاه پکن بیان کرده‌اند که در روش برنامه‌ریزی معکوس، از نگاه به گذشته استفاده شده است و این «کمک می‌کند به یک پیش‌بینی بهتر در مورد دست‌یابی به هدف برسیم و مهم‌تر از آن، رفتارمان مبتنی‌بر هدف خواهد بود». (مشاهده تحقیق)

۷_ اهدافِ عادت‌محور تعیین کنید

تعیین هدف و عادت سازی

هدف‌گذاری از یک مسیر دایره‌ای پیروی می‌کند و یک الگوی خطی نیست. در واقع مسیر موفقیت شغلی را باید متشکل از رفتارهای منظمی مثل توسعه و تقویت شبکه ارتباطی، شناخت شرکت‌ها یا بازار، بررسی فرصت‌های شغلی، یادگیری‌های جدید، مهارت‌اندوزی دائمی و… بدانیم.

شما روی این که استخدام شوید یا مشتری از شما خرید کند، کنترلی ندارید اما می‌توانید هدف‌تان را ارسال رزومه یا افزایش مشتری بگذارید. نکته مهم این است که باید اهداف مبتنی‌بر عادت داشته باشید و نحوه ایجاد عادت‌های جدید را یاد بگیرید.

طبق مطالعه‌های صورت گرفته، این عادات تکرارشونده هستند که شما را به موفقیت می‌رسانند. (مشاهده تحقیق)

 

بیشتر بخوانید: «موفقیت سریع»

 

۸_ موفقیت‌ها و دستاوردها را جشن بگیرید

حتی اگر یک برنامه‌ریزی قدرتمند داشته باشید، باز هم لازم است به انگیزه‌تان توجه داشته باشید و آن را تقویت کنید. به همین منظور، یک سیستم پاداش ایجاد کنید که متشکل از جوایز کوچک و بزرگ باشد و شما را به سمت اهداف‌تان هل دهد.

سیستم پاداش و اثر آن بر انگیزه از نظر علمی اثبات شده است اما توجه داشته باشید که نباید برای سیستم پاداش خود زیاد هزینه کنید! زمانی‌که این سیستم را با جایزه‌های گران‌قیمت همراه کنید، انگیزه درونی‌تان تضعیف خواهد شد. (مشاهده تحقیق)

به‌جای در نظر گرفتن جایزه‌های گران‌قیمت مثل خرید کفش، مسافرت رفتن و…، می‌توانید خود را به یک فنجان قهوه در پایان هفته دعوت کنید یا اینکه مدت‌زمان کوتاهی را در بیرون از خانه بگذرانید. (مشاهده تحقیق)

علم تصویرسازی ذهنی و خودگویی مثبت

تصویرسازی ذهنی و خودگویی مثبت

این نکته را به یاد داشته باشید که در سفر موفقیت، شکست را بارها خواهید دید. هر موقع ناامید شدید، با خودتان خلوت کنید، یک کاغذ و قلم بردارید و فلسفه و معنای هدف‌تان (مثلا هدف پیگیری شغل مناسب) را مرور کنید.

چرا می‌خواهید این شغل را به دست بیاورید؟ آینده موفقی که در پیش دارید را مرور کنید و دوباره مسیر شغلی‌تان را مشخص کنید. (مشاهده تحقیق)… طبق مطالعات، تصویرسازی ذهنی و خودگویی مثبت از قدرتمندترین ابزارهای بهبود عملکرد و دست‌یابی به موفقیت است.

مطالعات علوم اعصاب نشان داده است که مغز تفاوت بین تصویرسازی ذهنی و رفتار فیزیکی را متوجه نمی‌شود و در هر دو حالت، بخش‌های مختلف مغز درگیر خواهند شد. این درگیر شدن، منجر به ایجاد و تقویت مسیرهای عصبی و در نتیجه، افزایش عملکرد می‌شود.

این تمرین ذهنی، توانایی افراد را بهبود بخشیده و شانس موفقیت آنها در شرایط واقعی را افزایش می‌دهد.

چرا تصویرسازی ذهنی و خودگویی مثبت اهمیت دارد؟

مطالعات نشان داده که تجسم و تصویرسازی ذهنی، بسکتبالیست‌ها را نسبت به دیگر افراد متمایز می‌کند. در واقع، بسکتبالیست هایی که تصویرسازی ذهنی انجام داده بودند، نسبت به گروه کنترلی که از تکنیک تجسم را نادیده گرفته بودند، ۲۳ درصد بهتر عمل کردند.

محققان میگویند: تصویرسازی ذهنی اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد، میزان انگیزه را بالا برده و تمرکز را بیشتر می‌کند، یعنی همان مهارت‌هایی که در دنیای ورزش و در فضای کسب‌وکار مورد توجه است. 

کلام آخر

اگر روی حیطه شغلی تان متمرکز شوید و موفقیت های قابل توجهی را رقم بزنید، به دنبال آن شاهد پیشرفت در سایر حیطه های زندگی خود خواهید بود. در این مطلب آموزشی ۸ مورد از مهمترین تکنیک ها و رازهای موفقیت شغلی را شناختید. امیدوارم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد، از اینکه تا انتها با ما همراه بودید از شما متشکریم.

منابع:

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان