پتانسیل
Search
Close this search box.

15 مورد از قوانین موفقیت در زندگی و کسب‌و‌کار

در گذشته تنها افراد خوش‌شانس می‌توانستند به مهم ترین قانون موفقیت دست پیدا کنند و علاوه‌برآن، شرایط رشد و پیشرفت برای همگان فراهم نبود. خوشبختانه ما در عصری زندگی می‌کنیم که علاوه شکل‌گیری آزادی‌های لازم برای ثروتمند شدن، دستیابی به دانش و مهارت مورد‌نیاز برای تولید ثروت هم ساده شده است. اما زندگی در عصر اطلاعات یک محدودیت بزرگ دارد! این‌که به سختی می‌توان اطلاعات درست را از اطلاعات نادرست تشخیص داد. در این مطلب آموزشی “ قوانین موفقیت ” را خواهید شناخت، البته با پشتوانه‌های علمی آن! با پتانسیل همراه باشید.

قوانین موفقیت

خوشبختی کلید موفقیت است

قوانین موفقیت که اغلب برگرفته از تحقیقات علمی و سبک‌زندگی افراد موفق هستند، بین شما و دیگران تفاوت‌های چشم‌گیری ایجاد خواهند کرد. با مطالعه این قوانین و دستورالعمل‌ها مسیر موفقیت را سریع‌تر از دیگران طی خواهید کرد.

در ادامه، 15 مورد از قدرتمندترین قوانین موفقیت را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

1- عملکرد ما محدود، اما موفقیت نامحدود است

در سال 2009، یک کتاب موفق شد در یک هفته 120.000 نسخه بفروشد و رتبه دوم پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز را به دست بیاورد. اما کتاب راز داوینچی که رتبه اول را کسب کرد، به تعداد 1.200.000 نسخه فروش رفت.

درست خواندید! کتاب رتبه اول 10 برابر کتاب رتبه دوم فروخته شد، و البته که کیفیت این کتاب 10 برابر بهتر نبود. علم آمار این پدیده را با اصطلاح توزیع نرمال و توزیع دم‌کلفت توضیح داده است. (The Formula: The Universal Laws of Success)

همه ما انیشتین را تحسین می‌کنیم و در مورد دستاوردهای او صحبت می‌کنیم اما فیزیکدان‌های زیادی مثل نیوتن، پلانک، بوهر، هایزنبرگ و… هم بوده‌اند که به همان اندازه تاثیر مثبت داشتند. ولی دستاوردهای افراد بزرگ به تنهایی باعث نمی‌شود در حافظه جمعی ما ثبت شوند. این نشان می‌دهد که موفقیت نامحدود است و اگر عکس انیشتین را در خیابان به افراد نشان دهید، متوجه این قانون خواهید شد.

 

بیشتر بخوانید: «موفقیت شغلی چیست؟»

 

2- ذهنیت رشد را بپذیرید

مطالعات علمی صورت گرفته توسط دکتر کارول دوک، روانشناس دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد که طرز فکر افراد نسبت به شخصیت خود، نقش تعیین کننده‌ای در رسیدن به شادکامی و موفقیت دارد. طی تحقیقات صورت گرفته طرز فکر و نحوه نگرش افراد به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • طرز فکر ایستا: یعنی شخصیت، خلاقیت و هوش را تغییر ناپذیر و ثابت بدانیم.
  • طرز فکر رشد: یعنی شکست را بخشی از مسیر رشد بدانیم، انتقاد را ارزشمند دانسته و به دنبال پیشرفت باشیم. (مهم ترین قانون موفقیت)

طرز فکر رشد نمی‌گوید که همه باید به انیشتین یا بتهوون تبدیل شوند. بلکه بیان می‌کند هر فرد می‌تواند پتانسیل فردی خودش را پیدا کند و با سخت‌کوشی و تمرین مداوم جایگاهی را تجربه کند که هرگز تصور آن را نداشت.

3- یک داستان خیلی خوب داشته باشید

از قوانین موفقیت؛ ایجاد یک داستان خوب

ما انسان ها در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم اما از نظر ژنتیکی همان انسان عصر حجر هستیم. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان اولیه و میمون‌ها، اندازه بزرگ‌تر بخشی از مغز بود که نئوکورتکس نام دارد.

نئوکورتکس بزرگ یک عنصر بسیار مهم به نام نورون‌های آینه‌ای را در خود جای داده است. زمانی‌که فردی در حال تعریف یک داستان احساسی است، این سلول‌های مغزی فعال می‌شوند و همان احساس را در درون ما ایجاد می‌کنند.

طبق گفته روان‌شناس Brian Sturm در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، اگر داستان‌های قابل درک خوبی داشته باشید، این قدرت را خواهید داشت که دیگر افراد را به خودتان نزدیک‌تر کرده و اعتماد آن‌ها جلب کنید. در واقع این “داستان” است که افراد را بخشی از قبیله می‌کند و داستان است که شرکای تجاری را متقاعد می‌کند.

توجه داشته باشید که داستان می‌تواند احساسات شنونده را درگیر کند ولی افراد بخش خیلی زیادی از اطلاعات ارائه شده در خارج از داستان را فراموش می‌کنند. در واقع، دیگران با گذشت یک زمان مشخص کوتاه، 90 درصد چیزهایی که گفته‌اید را فراموش خواهند کرد. (منبع علمی)

بهتر است از ابزار قدرتمند داستان برای تغییر نظر و تصمیم مشتریان و سرمایه‌گذاران خود استفاده کنید و با استفاده از داده‌ها، آمار و حقایق جذاب داستان‌تان را جذاب تر کنید.

 

بیشتر بخوانید: «جدیدترین تکنیک‌های روانشناسی موفقیت»

 

4- کار تیمی به همه افراد اعتبار می‌دهد

کار گروهی یک ترکیب کامل متشکل از تیم و رهبر قدرتمند را می‌طلبد و نیازمند وجود تنوع و تجربیات مشترک بین اعضای گروه است. تیم می‌تواند از افراد جدید و قدیمی تشکیل شود، افرادی که به خوبی یکدیگر را می‌شناسند، نسبت به قوانین موفقیت متعهد هستند، ساختاری کاملا یکپارچه ایجاد کرده و با مهربانی دیدگاه‌های مخالف را می‌پذیرند.

زمانی که گروه تحت‌نظر یک رهبر با تجربه رو‌به‌جلو گام برمیدارد، به موفقیت نزدیک و نزدیک‌تر خواهد شد. اما یک نکته ظریف وجود دارد که شاید نادیده گرفته شود. این‌که اعتبار موفقیت‌های تیمی معمولا به نام یک نفر تمام می‌شود.

افرادی مثل استیو جابز، مایکل جردن، وینستون چرچیل و… در سایه کار تیمی به موفقیت رسیده‌اند اما فقط و فقط نام این افراد بزرگ در تاریخ هک شده است.

هرچه‌قدر هم که در یک تیم خوش بدرخشید، اعتبار نهایی به نام رهبر آن تیم تمام می‌شود و البته این کاملا هم طبیعی است. مردم هیچ اطلاعی نسبت به اتفاقات داخل گروه شما ندارند و فقط نام رهبر گروه و دستاوردها را به خاطر می‌سپارند.

برای کنار زدن این محدودیت، لازم است دست به کار شوید و یک مسیر جداگانه برای خود ترسیم کنید. مهارت رهبری، استخدام و مدیریت را در خود ایجاد کنید و اعتباری که مد نظر دارید را به دست بیاورید.

5- اقدام کنید و اعتمادبه‌نفس‌‌تان را بهبود دهید

ظرفیت و اعتماد به نفس، لازمه‌ی موفقیت

کتی کی و کلر شیپمن، نویسندگان کتاب «The Confidence Code» یک مقاله برجسته در زمینه اعتماد‌به‌نفس برای مجله آتلانتیک نوشته‌اند. در این مقاله شکاف اعتمادبه‌نفس بین زنان و مردان مورد توجه قرار گرفته و این را نشان می‌دهد که موفقیت به شایستگی و اعتمادبه‌نفس وابسته است.

این مقاله بیان می‌کند که اعتمادبه‌نفس پایین سبب اجتناب و اقدام نکردن می‌شود. اعتمادبه‌نفس را باید از طریق عمل‌گرایی، موفق شدن و حتی شکست خوردن تقویت کنید. (منبع علمی)

اقدام کردن سبب تقویت ایمان فرد به توانایی‌هایش می‌شود و این لازمه موفقیت است.

6- استراحت را فراموش نکنید

وظایف امروزتان را بنویسید، برای انجام آنها زمان در نظر بگیرید و سپس میزان استراحت امروزتان را تعیین کنید. انجام فعالیت های روزمره ذهن و جسم ما را خسته می‌کند و بی توجهی به این موضوع، در بلند مدت آسیب زا خواهد بود.

مهم ترین قانون موفقیت قرار نیست یک چیز عجیب و غریب باشد! همین که از طریق تحقیقات علمی متعدد اهمیت استراحت نشان داده شده است، یعنی باید آن را جدی بگیرید.

7- زیاد شکست بخورید، اما شکست کم هزینه!

شکست خوردن بخشی از مسیر

شاید این عنوان کمی عجیب به‌نظر برسد اما این یکی از قوانین موفقیت است: شکست‌های زیاد اما کم هزینه سرعت رشد شما را افزایش می‌دهند. در واقع این شکست‌ها نباید هزینه سنگینی را بر شما تحمیل کند!

کافی است داستان زندگی افراد بزرگ و برندهای معروف در سطح جهان را بخوانید تا با دنیایی از شکست‌های متنوع، کوچک و بزرگ آشنا شوید.

به عنوان مثال:

  • اولین کتاب هری پاتر جی.کی. رولینگ را 12 ناشر رد کردند.
  • مایکل جردن از تیم بسکتبال دبیرستان حذف شد.
  • بازیکن بزرگ جری رایس به اندازه توانایی‌هایش دیده نشد و 15 تیم از امضای قرارداد با او صرف‌نظر کردند.

در نهایت، هر سه نفر به واسطه تلاش و پشتکار خود، موفقیت‌هایی را کسب کردند که آرزوی هر فردی است. اگر به یک دید جدید در مورد شکست نیاز دارید و می‌خواهید ذهنیت بهتری نسبت به این موضوع کسب کنید، می‌توانید سخنرانی تکان‌دهنده رولینگ در هاروارد را مشاهده کنید.

 

بیشتر بخوانید: «اصول موفقیت در کسب و کار چیست؟»

 

8- به جای کار زیاد، هوشمندانه کار کنید

بسیاری از مدیران و شرکت‌ها طرفدار کار زیاد هستند و استدلال آنها این است که خوب این‌طوری می‌توانم حقوق کمتر پرداخت کنم. برای اینکه نشان بدهیم این یک باور بی‌اساس است، یک تحقیق علمی که ده‌ها سال قبل توسط شرکت فورد موتور صورت گرفته را آورده‌ایم.

طبق مطالعات شرکت فورد موتور، اگر کارگران 40 ساعت در هفته کار کنند، میزان بازدهی آنها در بالاترین سطح قرار خواهد گرفت. اگر ساعت کار کارگران بیشتر شود، در ابتدا کمی بهره‌وری مشاهده خواهد شد اما پس از 4 هفته، میزان بازدهی کارگران کاهش می‌یابد. (منبع علمی)

این تحقیق بیان می‌کند به جای اینکه میزان فعالیت‌های خود را افزایش دهید یا این که تصمیم بگیرید فناوری را جایگزین این کاهش زمان کنید، لازم است هوشمندانه‌تر عمل کنید. کار هوشمندانه یعنی پرداختن به کارهای مهم و حذف کارهایی که غیر مهم هستند. یعنی کارهایی را انجام دهید که نیازمند 20 درصد زمان و هزینه هستند، اما 80 درصد نتیجه نهایی از پرداختن به آن‌ها حاصل می‌شود.

9- سرسختی را تمرین کنید

روانشناس آنجلا داکورث پس از چندین سال مطالعه در مورد کودکان و بزرگسالان، یک عامل پیش‌بینی کننده موفقیت را شناسایی و معرفی کرده است: سرسختی.

آنجلا داکورث در سخنرانی تد خود این‌طور می‌گوید: یک فرد سرسخت استقامت و تاب‌آوری بالایی دارد، توجه به آینده را محدود به روز و هفته و ماه نکرده و به صورت سالانه آینده خود را ترسیم می‌کند و تا زمان محقق شدن آن سخت کار می‌کند.

دکتر آنجلا داکورث می‌گوید یک فرد سرسخت (یا Grit) زندگی را یک دو ماراتن می‌بیند، نه یک دو سرعت. اگر می‌خواهید بیشتر با مفهوم سرسختی و استقامت آشنا شوید، می‌توانید سخنرانی تد مرتبط با سرسختی را مشاهده کنید. (سخنرانی TED)

10- به مهارت‌های اجتماعی نیاز دارید

تحقیقات صورت گرفته توسط اقتصاددان دانشگاه سانتا باربارا، کاترین وینبرگر نشان می‌دهد که افراد موفق و ثروتمند، هم از نظر شناختی و هم از نظر اجتماعی عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. البته که این موضوع در سال‌های قبل صدق نمی‌کرد.

این اقتصاددان اطلاعات مربوط به مهارت‌های بازه نوجوانی که در سال‌های 1972 تا 1992 صورت گرفته را با اطلاعات مربوط به بزرگسالان تطبیق داد و متوجه شد که مهارت‌های شناختی و اجتماعی در آن دوران زیاد منجر به موفقیت نمی‌شد.

اما ترکیب این دو مهارت در حال حاضر روی کیفیت زندگی و موفقیت افراد اثر جدی دارد. امروزه افرادی که از هوش و مهارت‌های اجتماعی بیشتر برخوردار هستند، نسبت به افرادی که در سال 1980 مشغول به کار بودند، درآمد بالاتری دارند. (تحقیق علمی)

11- سرمایه‌گذاری روی روابط را جدی بگیرید

یکی از قوانین موفقیت؛ سرمایه‌گذاری روی روابط

جورج ویلانت روانپزشک، از سال‌های 1938 تا 1940 زندگی 268 مرد دانشجوی کارشناسی هاروارد را برای چندین دهه مورد بررسی قرار داد و در نهایت به این نتیجه رسید: داشتن روابط خوب، کلید خوشبختی است.

طی این تحقیقات جورج ویلانت به این نتیجه رسید که شاید افراد در حیطه شغلی خود موفق باشند، پس‌انداز آنها قابل توجه باشد و حتی از سلامتی مطلوبی برخوردار باشند، اما در صورتی که روابط عاشقانه مناسبی را تجربه نکنند، رضایت‌مندی را تجربه نخواهند کرد. به همین خاطر، سرمایه گذاری روی روابط به عنوان یکی از مهمترین قوانین موفقیت شناخته شده است. (تحقیق علمی)

طی این مطالعه بلندمدت اثبات شد که شادکامی و رضایت از زندگی به دو چیز بستگی دارد: عشق – راهی برای کنار آمدن با زندگی. (با این هدف که از روابط عاشقانه مطلوب دور نشویم).

 

بیشتر بخوانید: «موفقیت در دانشگاه؛ 10 نکته‌ مهم که باید دانشجویان بدانند»

 

12- استرس را به حداقل را برسانید

از این ساده‌تر نمی‌توان گفت: علم ثابت کرده که استرس از بزرگ‌ترین دشمنان موفقیت است. طبق چیزی که انجمن روانشناسی آمریکا بیان کرده، استرس سبب ایجاد مشکلات جسمی مختلف می‌شود. استرس مشکلاتی مثل سردرد، مشکلات عضلانی، اختلال تمرکز، تحریک‌پذیری، افسردگی، اختلالات تغذیه‌ای، اعتیاد و دوری از اجتماع را به همراه دارد.

مشکلات این چنینی از یک سمت باعث می‌شود از کار فاصله بگیرید و از سمت دیگر باعث می‌شود حین کار کردن بازدهی پایینی داشته باشید. اگر ناخوشی‌های تجربه شده در اثر استرس ماندگار شوند و به سایر کارکنان نیز سرایت کنند، آسیبی که به مجموعه وارد می‌شود جبران ناپذیر خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین منابع استرس در کسب‌وکار، بالا بودن حجم کارهاست و این نگرانی که نکند به خاطر مدیریت نادرست کارها مجبور به پاسخ‌گویی باشم.

13- تمایلات و وسوسه‌ها را مدیریت کنید

مقاومت در مقابل وسوسه‌ها از ملزومات طی کردن مسیر موفقیت

تحقیق معروف مارشمالو در سال 1972 با هدف بررسی مهارت نه گفتن به تمایلات در کودکان انجام شد. در این تحقیق علمی، محقق یک شیرینی خوشمزه مارشمالو را در مقابل یک کودک قرار داده و از او می‌خواست برای مدت 15 دقیقه به این شیرینی دست نزند، تا یک مارشمالو دوم نیز دریافت کند.

محققان زندگی این کودکان را تا 40 سال بعد دنبال کردند و دریافتند که مقاومت در برابر خوردن شیرینی مارشمالو اثرات جدی در زندگی این افراد دارد. این افراد در بزرگسالی از مهارت اجتماعی بهتر برخوردار بودند، نمرات بالاتری در آزمون‌ها کسب می‌کردند و کمتر از سایر افراد درگیر سوء مصرف مواد مخدر شدند.

کودکانی که توانستند جلوی وسوسه خوردن مارشمالو ایستادگی کنند، در بزرگسالی سطح استرس پایین‌تری را تجربه کردند و کمتر از دیگران چاق شدند. (تحقیق مارشمالو)

14- آماده فرصت‌های جدید باشید

فرصت‌ها به ندرت خودشان را نشان می‌دهند و سریعا ناپدید می‌شوند. در صورتی که یک فرد از فرصت‌های بیشتر برخوردار باشد، اصطلاح خوش‌‌شانس را به او نسبت می‌دهیم. اغلب افراد در گفتگوهای روزمره شانس را مهم ترین قانون موفقیت می‌دانند و البته که شانس بسیار اثرگذار است.

حتی اگر به شانس اعتقاد نداشته باشید باز هم با پایش گذشته خود، حضور آن را مشاهده خواهید کرد. اما منظور ما این است که به دنبال شرط‌بندی و جایزه‌های عجیب و غریب باشید؟ به هیچ وجه. به عنوان یک فرد هدفمند لازم است یاد بگیرید از فرصت‌های موجود بیشترین بهره را ببرید. یعنی برای شرایط مختلف آماده باشید و اعتمادبه‌نفس لازم را کسب نمایید.

15- مهم ترین قانون موفقیت : وقت‌تان را تلف نکنید

همه ما افرادی را دیده‌ایم که زیاد در مورد ایده‌ها و اهداف‌شان صحبت می‌کنند اما در این راستا هیچ گامی برنمی‌دارند. کمی وقت بگذارید و عملکرد خودتان و میزان تعهدی که به اهداف‌تان دارید را بررسی کنید. فراموش نکنید، تنها زمانی که به سمت اهداف خود حرکت کنید، به آنها نزدیک خواهید شد.

برای کارهای‌تان ضرب‌العجل تعیین کرده و سپس گام بعدی را مشخص کنید. همچنین برنامه‌ریزی و مدیریت‌زمان را یاد بگیرید و  به آن متعهد به‌گونه‌ای متعهد باشید که انگار این مورد، موثرترین و مهم ترین قانون موفقیت است. تلاش، گام برداشتن و حرکت به سوی یک هدف زمانی که به صورت مستمر و روزانه انجام شود، معجزه می‌کند.

کلام آخر

هدف از شناخت قوانین موفقیت این است که یک خودآگاهی بهتر به دست بیاورید و زمان تصمیم‌گیری به این قوانین توجه بیشتری داشته باشید. حالا می‌توانید دوباره به اهداف‌تان نگاه کرده و موثرترین و مهم‌ترین قانون موفقیت خودتان را تعیین کنید. از این‌که تا انتهای این مطلب آموزشی با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منابع: 

themuse.com

medium.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *