logo

روانشناسی موفقیت شغلی به چه معناست؟

روانشناسی موفقیت شغلی

موفقیت چیزی است که بسیاری از افراد، چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‌ای برای آن تلاش می‌کنند و فقط عده کمی واقعا موفق می‌شوند. علم روانشناسی بر این باور است که عوامل اساسی در موفق شدن و موفق نشدن آدم‌ها نقش دارند. عوامل اساسی موفقیت افراد طرز فکر، استقامت و انعطاف‌پذیری روان‌شناختی است و دلایل موفق نشدن آدم‌ها، نداشتن هدف، نداشتن انگیزه، نداشتن پشتکار، به تعویق انداختن کارها، انتقادپذیر نبودن، صبر و تحمل کم، نیاز به تایید دیگران و ترس از موفقیت است.

در این مطلب، روانشناسی موفقیت شغلی را بیشتر بررسی می‌کنیم و اگر هدف شما از موفقیت شغلی، کسب درآمد بیشتر است، توصیه می‌کنیم از دوره رایگان روانشناسی پول نیز استفاده کنید.

تعریف موفقیت از دید روانشناسی

موفقیت برای هر کس یک معنی دارد.

موفقیت یک اصطلاح ذهنی است و برای هر کس یک معنی دارد زیرا ارزش‌ها، آرزوها و شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است.

در واقع، موفقیت چیزی است که شما بر اساس ارزش‌ها، علایق و اهداف خود، آن را تعریف می‌کنید.

با این حال، یک تعریف کلی از موفقیت وجود دارد. موفقیت در تعریف عامیانه به معنای دستیابی به یک هدف است و از دیدگاه روانشناسی، موفقیت یعنی خودشکوفایی و تحقق پتانسیل کامل خود. موفقیت با کلمات دیگری از جمله دستیابی، دستاورد یا پیشرفت نیز همراه است و علم روانشناسی اعتقاد دارد که موفقیت لزوما یک مقصد نیست، بلکه سفری است که منجر به توسعه مهارت‌ها و توانایی‌ها می‌شود.

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

دلایل موفق نشدن از دیدگاه روانشناسی

هر انسانی در این سیاره می‌خواهد موفق باشد اما چرا با وجود اطلاعات و آگاهی فراوان، عده‌ای همچنان نمی‌توانند موفق شوند؟ اگر می‌خواهید به موفقیت برسید باید بدانید که چرا هنوز به آن دست نیافته‌اید. در این قسمت چند دلیل علمی وجود دارد که مانع از موفق شدن افراد در زندگی می‌شود.

 • نداشتن اشتیاق و علاقه
 • نداشتن چشم‌انداز و هدف
 • نداشتن پشتکار
 • نداشتن تعهد به اهداف
 • نداشتن نظم و انضباط و برنامه‌ریزی
 • نداشتن انگیزه
 • افراد نمی‌دانند باید از کجا شروع کنند
 • به تعویق انداختن کارها یا اهمال‌کاری
 • توانایی‌های خودشان را باور ندارند
 • عدم تمرکز
 • نمی‌توانند به دیگران اعتماد کنند و حتی کوچک‌ترین کارها را خودشان به تنهایی انجام می‌دهند.
 • فکر کردن بیش از حد به همه چیز
 • صبر و تحمل کم و عجله داشتن
 • نداشتن انعطاف‌پذیری و سازگاری
 • جاه‌طلب نبودن
 • مغرور بودن
 • نیاز به تایید دیگران
 • برای هر کاری بهانه‌تراشی می‌کنند.
 • کمک نگرفتن از دیگران
 • انتقاد پذیر نبودن
 • ترس از موفقیت و ترس از شکست
 • متواضع نبودن
 • نمی‌توانند “نه” بگویند.
 • نسبت به دیگران دید بدی دارند.
  15 پادکست موفقیت کسب و کار فارسی

 

 

 

کلید‌های زندگی و کسب و کار موفق در روانشناسی

برای موفق شدن در زندگی و کسب و کار، عواملی نقش اساسی دارند و خبر خوب این است که این عوامل اصلی را می‌توان تقویت کرد.

۱_ طرز فکر

طرز فکر افراد به آن‌ها کمک می‌کند که در زندگی موفق شوند.

طرز فکر افراد به آن‌ها کمک می‌کند که در زندگی موفق شوند. یکی از مهم‌ترین عوامل طرز فکر، ذهنیت رشد است. ذهنیت رشد یعنی ما باور داریم که با تلاش کردن می‌توانیم رشد کنیم، یاد بگیریم و با چالش‌ها مقابله کنیم. به معنای دقیق‌تر، افرادی که از ذهنیت رشد برخوردارند، معتقدند که اگر به حرکت ادامه دهند، از فرصت‌ها نهایت استفاده را کنند و در جهت رشد و پیشرفت تلاش کنند، می‌توانند به موفقیت برسند.

کارول دوک، روان‌شناس آمریکایی می‌گوید: “وقتی باور داریم که توانایی‌های ما غیرقابل تغییر هستند و در واقع ذهنیت ثابتی داریم، دست از تلاش کردن برمی‌داریم و در برابر شکست‌ها تسلیم می‌شویم. و زمانی که باور داریم می‌توانیم توانایی‌هایمان را با یادگیری توسعه دهیم و در واقع از ذهنیت رشد برخورداریم، شکست‌ها را به عنوان فرصتی برای یادگیری در نظر می‌گیریم و به موفقیت می‌رسیم.”

۲_ استقامت

روانشناسان می‌گویند برای این‌که موفق شوید به استقامت نیاز دارید. استقامت ترکیبی از اشتیاق و پشتکار است. افرادی که استقامت بالایی دارند به طور مداوم برای اهداف‌شان تلاش می‌کنند و هرگز در برابر سختی‌ها تسلیم نمی‌شوند. استقامت چیزی بیش از استعداد و هوشمندی است و با یادگیری و تلاش به دست می‌آید.

  اصول موفقیت در کسب و کار چیست؟

آنجلا داکورت روانشناس آمریکایی می‌گوید: “استقامت به این معناست که هر روز برای رسیدن به اهداف‌تان تلاش کنید، به آینده درخشان‌تان پایبند باشید و رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید. استقامت یعنی زندگی کردن مانند یک ماراتن، نه دو سرعت.”

۳_ انعطاف‌پذیری روانی

عامل نهایی موفقیت در زندگی، انعطاف‌پذیری روان‌شناختی یا توانایی انطباق خود با دنیای دائم در حال تغییر است. به عقیده روانشناسان، انعطاف‌پذیری روان‌شناختی به شما این امکان را می‌دهد که خارج از چارچوب فکر کنید، در صورت نیاز مسیر خود را تغییر دهید و در مواجه با چالش‌ها خلاق باشید.

چگونه طرز فکر بر موفقیت کسب و کار تاثیر می‌گذارد؟

عاملی که افراد موفق را از دیگران جدا می‌کند، طرز فکر و ذهنیت آن‌هاست. اگر برایتان سوال است که چگونه طرز فکر می‌تواند منجر به موفقیت در کار شود، به خواندن این قسمت از مطلب ادامه دهید.

۱_ ذهنیت رشد

ذهنیت رشد منجر به موفقیت می‌شود.

یکی از مهم‌ترین عوامل دستیابی به موفقیت، داشتن ذهنیت رشد است. یعنی باور به این که می‌توان توانایی‌ها و استعدادهای خود را با صبر و سخت‌کوشی توسعه داد. افرادی که ذهنیت رشد دارند بر چالش‌ها غلبه می‌کنند، در برابر شکست‌ها تسلیم‌ناپذیرند و در نهایت، به اهداف‌شان می‌رسند.

در مقابل ذهنیت رشد، ذهنیت ثابت وجود دارد. افراد با ذهنیت ثابت معتقدند که توانایی‌ها و استعدادهای آن‌ها ثابت هستند و قابل تغییر نیستند. این افراد ممکن است از چالش‌ها دوری کنند، به راحتی تسلیم شوند و هرگز نتوانند به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنند.

در نتیجه، با پرورش ذهنیت رشد می‌توانید به پتانسیل کامل خود دست یابید و به موفقیت‌های زیادی در زندگی و حرفه خود برسید.

  فروش موفق چطور اتفاق می‌افتد؟

۲_ مثبت‌اندیشی

یکی دیگر از عوامل کلیدی در موفقیت شغلی، قدرت مثبت‌اندیشی است. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که ذهنیت مثبتی دارند، به احتمال بیشتری در شغل و حرفه‌شان موفق می‌شوند. به این دلیل که ذهنیت مثبت به افراد کمک می‌کند تا بر موانع غلبه کنند، در مسیر موفقیت به حرکت‌شان ادامه دهند و در مواجه با سختی‌ها، انگیزه خود را از دست ندهند. (منبع علمی)

در مقابل ذهنیت مثبت، ذهنیت منفی قرار دارد که اصلی‌ترین مانع رسیدن به موفقیت است. افراد با ذهنیت منفی به خود و توانایی‌هایشان شک دارند، کارهایشان را به تعویق می‌اندازند و در نهایت شکست می‌خورند.

بنابراین با تمرکز بر نکات مثبت اطراف‌تان و حفظ نگرش مثبت می‌توانید توانایی‌های خود را به کار بگیرید و در شغل‌تان به موفقیت‌های بیشتری برسید.

 

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

 

۳_ خودکارآمدی

یکی از اصول کسب و کار موفق، خودکارآمدی است. خودکارآمدی یعنی به باور داریم که می‌توانیم در یک موقعیت خاص موفق شویم. افرادی که خودکارآمدی بالایی دارند، اهداف چالش‌برانگیزی را تعیین می‌کنند، در برابر شکست‌ها تسلیم نمی‌شوند و به احتمال زیاد به موفقیت می‌رسند.

در مقابل، افراد با خودکارآمدی پایین قرار دارند که از انجام کارهای جدید دوری می‌کنند، در برابر شکست‌ها تسلیم می‌شوند و در نهایت، شکست می‌خورند.

با به چالش کشیدن خود و دستیابی به پیروزی‌های کوچک، خودکارآمدی‌تان را افزایش دهید تا اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری لازم برای دستیابی به موفقیت‌های بی‌شمار را به دست آورید.

 

  مزایای موفقیت شغلی و روش رسیدن به آن

 

۴_ پشتکار

پشتکار یکی از عوامل حیاتی برای دستیابی به موفقیت است.

در نهایت، پشتکار یکی از عوامل حیاتی برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار است. پشتکار داشتن به معنای توانایی استقامت در برابر چالش‌ها، موانع و شکست‌هاست. افرادی که پشتکار بالایی دارند به احتمال بیشتری به اهداف‌شان می‌رسند و موفق می‌شوند.

در مقابل، افرادی که پشتکار پایینی دارند هرگز به موفق شدن فکر نمی‌کنند زیرا توانایی مقابله با چالش‌ها را ندارند و از این، به موفقیتی دست نمی‌یابند.

انعطاف‌پذیری و اراده‌تان را تقویت کنید تا پشتکاری لازم برای موفق شدن در کار را به دست آورید.

موفقیت شغلی چگونه تعریف می‌شود؟

موفقیت شغلی به این معناست، افراد از کاری که انجام می‌دهند لذت می‌برند، از وضعیت مالی‌شان راضی هستند و به طور کلی وقتی به انتخاب‌های شغلی خود در زندگی فکر می‌کنند، احساس رضایت و خشنودی دارند.

موفقیت شغلی نیز برای هر کس یک معنی دارد. به عنوان مثال این موفقیت برای یک نفر به معنای کسب درآمد بالا و برای یک نفر دیگر، رسیدن به جایگاه بالاتر است. حتی این تعریف شخصی ممکن است در طول زندگی تغییر کند؛ یعنی آن‌چه در دوره‌ای برای شما مهم بوده است می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

کلام آخر

روانشناسی موفقیت شغلی موضوعی پیچیده و چند وجهی است و طیف وسیعی از عوامل روانشناختی را در برمی‌گیرد. علم روانشناسی معتقد است که طرز فکر افراد بر موفقیت شغلی آن‌ها تاثیر می‌گذارد و با پرورش ذهنیت رشد، حفظ نگرش مثبت، تقویت خودکارآمدی و داشتن پشتکار لازم، می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری در حرفه‌تان برسید.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان