پتانسیل

شکست های افراد موفق

شکست های افراد موفق

شکست خوردن به همان اندازه که آزاردهنده است، می‌تواند بخش ضروری زندگی باشد زیرا در برخی مواقع، موفق شدن را به همراه دارد. با خواندن داستان شکست های افراد موفق بیشتر می‌توان این موضوع را درک کرد. در این مطلب، داستان افراد مختلفی چون:

 • آبراهام لینکلن
 • آلبرت انیشتین
 • چارلز داروین، مدونا
 • چارلی چاپلین
 • کریس گاردنر
 • مرلین مونرو
 • کلنل هارلند سندرز
 • کورتیس جیمز
 • دکتر زوس
 • الیزابت آردن
 • توماس ادیسون
 • مارک زاکربرگ
 • هنری فورد
 • جیمز دایسون
 • رولینگ
 • و استیو جابز

را بررسی می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که ما انسان‌ها فقط برای زنده ماندن ساخته نشده‌ایم؛ ما به این دنیا آمده‌ایم تا رشد کنیم، دانش خود را گسترش دهیم، تکنولوژی را پیشرفت دهیم و کیفیت زندگی خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیم.

داستان شکست های افراد موفق

چارلی چاپلین کودکی سختی داشت.

شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که در واقع موفق‌ترین و مشهورترین افراد دنیا، بیشترین شکست‌ها را در زندگی متحمل شده‌اند. آن‌ها بارها و بارها شکست خوردند اما دوباره بلند شدند و به راه خود ادامه دادند؛ این دقیقا همان چیزی است که برای موفقیت لازم است. در این قسمت، چند شکست در زندگی افراد موفق را بررسی می‌کنیم:

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

۱_ آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا بود. او مدافع حقوق برابر بود و اعلامیه آزادی بردگان را در آمریکا صادر کرد. داستان شهرت لینکلن از ابتدا موفقیت‌آمیز نبود؛ او بارها شکست خورد تا توانست بالاترین مقام را در این کشور به دست آورد.

او در ۲۳ سالگی شغلش را از دست داد، در همان زمان در قانون‌گذاری ایالتی شکست خورد، در ۲۶ سالگی عشق زندگی‌اش، آن راتلج درگذشت، در ۲۹ سالگی ریاست مجلس نمایندگان ایلینوی را از دست داد، در ۳۹ سالگی نتوانست به کمیسر اداره کل زمین در دی سی تبدیل شود و در ۴۹ سالگی در تلاش برای تبدیل شدن به سناتور ایالات متحده شکست خورد.

او با وجود تمام شکست‌های شخصی، تجاری و سیاسی باز هم تسلیم نشد تا این‌که در سن ۳۷ سالگی به مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب شد و در آن‌جا لایحه‌ای را برای لغو قانون برده‌داری به تصویب رساند. او سرانجام در ۵۲ سالگی توانست به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا دست پیدا کند. لینکلن یکی از مشهورترین شکست‌خورده‌های تاریخ آمریکاست و هم‌اکنون چهره او روی اسکناس ۵ دلاری آمریکا دیده می‌شود.

 

 

 

۲_ آلبرت انیشتین

انیشتین تا ۴ سالگی نمی‌توانست حرف بزند.

حتی مردی که همه ما او را به‌عنوان یکی از باهوش‌ترین افراد روی زمین می‌شناسیم نیز روزی در زندگی‌اش شکست خورده است. اولین شکست انیشتین در کودکی بود؛ او تا ۴ سالگی صحبت نمی‌کرد.

او همچنین در ۱۶ سالگی در آزمون ورود به مدرسه پلی تکنیک فدرال سوئیس واقع در زوریخ شکست خورد. اگرچه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد اما در طول تحصیلش عملکرد بسیار ضعیفی داشت و تقریبا ترک تحصیل کرد. انیشتین چنان وضعیت وخیمی داشت که پدرش او را یک فرد شکست‌خورده می‌دانست و این، انیشتین جوان را بسیار ناراحت کرده بود.

انیشتین پس از فارغ‌التحصیلی سرگردان بود و نمی‌دانست باید با زندگی خود چه کند. او مدتی به‌عنوان فروشنده بیمه مشغول به کار شد و ۲ سال بعد به‌عنوان دستیار بازرس در اداره ثبت اختراعات استخدام شد.

همان‌طور که می‌بینید، این‌ها تجارب همان فردی است که کارهای پیشگامانه‌ای در علم فیزیک و ریاضیات انجام داده است. او نظریه نسبیت و نظریه کوانتومی را توسعه داد و به ما کمک کرد تا درک عمیق‌تری در مورد نحوه عملکرد جهان پیدا کنیم. آلبرت انیشتین در سال ۱۹۲‍۱ یعنی در ۴۲ سالگی به دلیل دستاوردهایش در فیزیک، برنده جایزه نوبل شد.

۳_ چارلز داروین

زندگی چارلز داروین به‌قدری به هم ریخته بود که پدرش او را یک پسر شکست‌خورده و بیکار می‌دانست. به دلیل علاقه‌اش به طبیعت در ۱۸ سالگی از تحصیلات دانشگاهی در رشته پزشکی انصراف داد. او دوباره در ۲۲ سالگی در دانشگاه ثبت‌نام کرد اما این بارم هم نتوانست ادامه تحصیل بدهد؛ بنابراین برای بار دوم دانشگاه را رها کرد و پدرش بیش از پیش از او ناامید شد.

سرانجام همه چیز برای داروین این‌طور باقی نماند؛ امروزه او یکی از تاثیرگذارترین افراد عصر ماست. تئوری‌های او در مورد انتخاب طبیعی و تکامل، تاثیر عمده‌ای بر درک ما از گونه‌های مختلف، زندگی روی زمین و پیشرفت موجودات بیولوژیکی داشته است.

 

 

 

 

۴_ مدونا

مدونا ملکه پاپ آمریکایی است.

مدونا، ملکه پاپ آمریکایی مادرش را در ۵ سالگی بر اثر سرطان سینه از دست داد و این اتفاق تاثیر زیادی بر زندگی او گذاشت. او تحصیلاتش را رها کرد و با ۳۵ دلار به نیویورک رفت تا رویای خود را به واقعیت تبدیل کند و یک رقاص حرفه‌ای شود. در آن‌جا برای به دست آوردن هزینه‌های زندگی مشغول به کار شد اما به دلیل بدرفتاری در محل کار اخراج شد.

سپس مجبور شد به دنبال کار دیگری بگردد. او مدتی در گروه‌های رقص مدرن فعالیت داشت؛ در همان زمان یک شب هنگامی که بعد از تمرین به خانه بازمی‌گشت دو مرد با چاقو به او تجاوز کردند.

مدونا با وجود تمام چالش‌های پیش رو به جای تسلیم شدن به حرکتش ادامه داد. او قطعات مختلفی خواند و در گروه‌های متفاوتی اجرا کرد تا این‌که توجه سیمور استین را به خود جلب کرد. سرانجام در سن ۲۴ سالگی اولین تک آهنگ خود را منتشر کرد که موفقیت بزرگی برایش به همراه داشت. پس از آن، اولین آلبوم خود به نام مدونا را منتشر کرد و از آن زمان به بعد به یکی از مشهورترین خوانندگان در دنیا تبدیل شد و بر بسیاری از خوانندگان و رقاصان تاثیر گذاشت.

۵_ چارلی چاپلین

چارلی چاپلین کودکی سختی داشت و با فقر همراه بود. پدر و مادرش هر دو بازیگر بودند اما خیلی زود از یکدیگر جدا شدند؛ پدر چارلی آن‌ها را در ۲ سالگی رها کرد و مادرش را با مشکلات مالی زیادی تنها گذاشت. آن‌ها به‌قدری با فقر درگیر بودند که چارلی مجبور شد در ۷ سالگی به اردوی کار برود. در ۹ سالگی مادرش در آسایشگاه روانی بستری شد و چارلی دوباره مجبور شد به اردوی کار برگردد. سرانجام چارلی ۱۱ سال داشت که پدرش به علت سیروز کبدی ناشی از اعتیاد به الکل درگذشت.

در تمام این مدت، چارلی به روی صحنه می‌رفت و همزمان استعدادهای کمدی و مهارت‌های رقصش را تقویت می‌کرد. در نهایت او راه خود را به هالیوود پیدا کرد اما آن‌جا هم شکست بزرگی را تجربه کرد و مورد طرد قرار گرفت. سرانجام توانست به بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بازیگر سینما در فیلم‌های صامت تبدیل شود.

 

 

 

 

۶_ کریس گاردنر

کریس گاردنر کارآفرین آمریکایی است.

کریس گاردنر کارآفرین آمریکایی است که داستان زندگی‌اش در یکی از الهام‌بخش‌ترین فیلم‌های تاریخ معاصر به نام در جستجوی خوشبختی با بازی ویل اسمیت آورده شده است. گاردنر کودکی سختی داشت؛ پدرش حضور نداشت و مادر و خواهر و برادرش دائم توسط ناپدری‌اش مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند.

زمانی که ۲۳ سال داشت با شری دایسون ازدواج کرد اما با زن دیگری وارد رابطه شد و با باردار شد او، تصمیم گرفت همسر اولش را ترک کند. در سال ۱۹۸۱ پسرش کریستوفر به دنیا آمد و کریس به‌عنوان دستیار آزمایشگاه تحقیقاتی کار می‌کرد اما از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آمد. این تجربه باعث شد تا کریس تصمیم بگیرد و به یک فروشنده تجهیزات پزشکی تبدیل شود.

گاردنر متعهد شده بود تا زندگی بهتر و بدون آشفتگی داشته باشد. او با یک راننده آشنا شد که او را برای تبدیل شدن به یک دلال سهام راهنمایی کرد اما این تجربه منجر به اخراج شدن، بی‌خانمانی، افتادن به زندان و در نهایت طلاق او شد. زندگی او به‌قدری سخت شده بود که مدت زیادی را در دستشویی عمومی زندگی می‌کرد. با این حال، این تجارب مانع از تسلیم شدنش نشد. اکنون او یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان جهان است و در سال ۲۰۰۰ شرکت گاردنر ریچ را تاسیس کرد.

 

 

 

 

۷_ مرلین مونرو

مرلین مونرو هنرپیشه و مدل آمریکایی که هرگز پدر بیولوژیک خود را نشناخت و خواهر و برادری داشت که تا ۱۲ سالگی از آن‌ها بی‌خبر بود. او ۸ سال داشت که مادرش به اسکیزوفرنی مبتلا شد و تا آخر عمر در بیمارستان روانی ماند. مرلین تا مدت‌ها در یتیم‌خانه زندگی می‌کرد و پس از آن برای پیدا کردن یک خانواده به خانه‌های سرپرستی مختلف منتقل می‌شد اما در این مدت بارها مورد آزار جنسی قرار گرفت و این اتفاق باعث گوشه‌گیری و لکنت او شد.

پس از مدتی، دوست مادرش سرپرست قانونی او شد اما مرلین توسط شوهر او نیز مورد آزار و اذیت قرار گرفت و دوباره سرپرستش را عوض کردند. او در ۱۶ سالگی ترک تحصیل کرد و با پسر یکی از همسایه‌هایشان ازدواج کرد.

در ۲۰ سالگی در حالی که به مدت ۶ ماه دوره‌های مختلف رقص، بازیگری و آواز را گذرانده بود، قراردادی با آژانس بازیگری امضا کرد اما با تمام شدن قرارداد، دیگر آن را تمدید نکردند. دوباره در ۲۲ سالگی با مجموعه دیگری قرارداد بست و در فیلمی بازی کرد اما باز هم قرارداد او تمدید نشد. از آن‌جایی که او روحیه تسلیم نشدنی داشت، برای بار سوم با آژانس دیگری قرارداد امضا کرد.

سرانجام فیلم‌هایی که مونرو در آن‌ها بازی کرده بود مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و آن فیلم‌ها بیش از ۲۰۰ میلیون دلار فروش رفتند و مرلین در ۲۴ سالگی توانست به موفقیت بزرگی برسد.

۸_ کلنل هارلند سندرز

کلنل سندرز بنیان‌گذار مرغ سوخاری کنتاکی است.

کلنل سندرز بنیان‌گذار مرغ سوخاری کنتاکی (KFC) است که نه تنها به خاطر دستور پخت مرغ بلکه به دلیل شکست‌های متعددش در زندگی و تجارت نیز معروف است. او در ۵ سالگی پدرش را از دست داد و مادرش به تنهایی از سه فرزندش مراقبت می‌کرد اما اکثر اوقات خانه نبود و کلنل که تنها ۷ سال داشت مجبور بود از خواهر و برادرش مراقبت کند. این اتفاق باعث شد که کلنل در آن مدت به یک آشپز ماهر تبدیل شود.

او قبل از موفق شدنش کارهای زیادی انجام داد از جمله کشاورزی، فروشندگی، پمپ بنزین، کارمندی و… تا این‌که در ۴۰ سالگی رستوران کوچکی در اتاقک یک پمپ بنزین راه‌اندازی کرد و خودش به‌عنوان آشپز در آن‌جا شروع به کار کرد. زمانی که ۴۹ سال داشت توانست صاحب یک متل و یک رستوران شود اما این دارایی‌های او تنها ۴ ماه بعد در اثر آتش‌سوزی از بین رفت.

در ۵۰ سالگی تصمیم گرفت بیشتر از قبل روی دستور غذای مرغش کار کند اما باز هم ۲ سال بعد در طول جنگ مجبور شد تجارتش را بفروشد و در همین حین از همسرش جدا شد. اما شکست او تمامی نداشت او دوباره در ۶۵ سالگی یکی از رستوران‌هایش را از دست داد.

قبل از این‌که یک نفر با ایده کلنل موافقت کند، توسط ۱۰۰۹ رستوران رد شد اما او هرگز تسلیم نشد و دست از تلاش کردن برنداشت. سرانجام زمانی که ۶ هزار شعبه در سراسر جهان داشت بر اثر سرطان خون درگذشت.

 

✅پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

۹_ کورتیس جیمز

کورتیس جیمز که به فیفتی سنت معروف است یکی از شناخته‌شده‌ترین رپرها و بازیگران آمریکایی است. کودکی کورتیس با فقر همراه بود. او در محله‌ای بزرگ شد که انواع جنایت‌ها در آن اتفاق می‌افتاد اما بدتر از همه این بود که مادرش فروشنده مواد مخدر بود. زمانی که ۸ سالش بود مادرش را آتش‌سوزی از دست داد، پدرش نیز او را ترک کرد و مادربزرگش کورتیس را بزرگ کرد.

شرایط زندگی آن‌قدر برای او سخت بود که در سن ۱۲ سالگی به خرید و فروش مواد مخدر روی آورد. در ۱۹ سالگی به جرم حمل مواد مخدر و سلاح گرم توسط پلیس دستگیر و به زندان فرستاده شد.

پس از آزادی به موسیقی رپ روی آورد و با انتشار یکی از آلبوم‌هایش مورد توجه امینم قرار گرفت. سرانجام توانست اولین آلبوم استودیویی خود را با تهیه‌کنندگی امینم و دکتر دره ضبط کند؛ این آلبوم باعث شد تا فیفتی سنت به یکی از پرفروش‌ترین رپرها تبدیل شود.

۱۰_ دکتر زوس

دکتر زوس داستان‌نویس کودکان است.

تئودور سئوس گیزل معروف به دکتر زوس داستان‌نویس کودکان، شاعر، تصویرگر و انیماتور آمریکایی بود.

تئودور دارای مدرک دکتری در رشته ادبیات انگلیسی بود. به پیشنهاد همسرش از فعالیت‌های حرفه‌ای خود دست کشید و به حرفه‌ای در زمینه طراحی مشغول شد. او سال‌ها برای شرکت‌های مختلف طراحی تبلیغات انجام داد تا این‌که سرانجام اولین دست‌نوشته‌اش را نوشت. اولین دست‌نوشته او قبل از پذیرش ۲۸ بار رد شد؛ در واقع پافشاری او باعث موفقیتش شد. تا زمان مرگ گیزل بیش از ۶۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌هایش به ۲۰ زبان مختلف ترجمه و فروخته شده بودند.

۱۱_ الیزابت آردن

الیزابت آردن یک تاجر کانادایی-آمریکایی و یکی از ثروتمندترین زنان دنیا بود که برند الیزابت آردن در زمینه بهداشتی آرایشی را تاسیس کرد. او ۱۵۰ سالن در آمریکا و اروپا داشت و بیش از هزار محصولش در ۲۲ کشور فروخته می‌شدند.

او در ۳۱ سالگی در تجارتش شکست خورد اما دوباره با انرژی بیشتری بلند شد و شرکت خود به نام الیزابت آردن را تاسیس کرد. الیزابت در همان سال به فرانسه سفر کرد و در آن‌جا تکنیک‌های زیبایی را یاد گرفت و به کمک یک شیمیدان کارش را شروع کرد. الیزابت آردن یکی از موفق‌ترین کسب و کارها در زمینه زیبایی است که فروش او به بیش از یک میلیارد دلار در سال می‌رسد.

 

 

 

 

۱۲_ توماس ادیسون

توماس ادیسون مخترع آمریکایی بود که در یک خانواده بسیار پرجمعیت بزرگ شد. او در کودکی دچار مشکلات شنوایی بود و به همین دلیل مدرسه نمی‌رفت و مادرش در خانه به او درس یاد می‌داد.

ادیسون در ۳۰ سالگی گرامافون را اختراع کرد و همه مردم را شگفت‌زده کرد. سال بعد شروع به کار روی یک لامپ کرد. او در این مسیر بیش از هزار بار شکست خورد تا در نهایت توانست رویایش را به واقعیت تبدیل کند یعنی لامپ را اختراع کند. یکی از جملات معروف توماس ادیسون این بود:

من شکست نخورده‌ام، من فقط هزار راه پیدا کردم که به موفقیت ختم نمی‌شدند.

ادیسون تاثیر زیادی بر جامعه داشت؛ اختراعات او اساس بسیاری از فناوری‌هایی است که امروزه از آن‌ها لذت می‌بریم. توماس ادیسون نیز مانند هر فرد موفق دیگری بارها شکست خورد اما جایی که دیگران تسلیم می‌شدند او با پشتکار زیاد به کارش ادامه داد.

۱۳_ مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ بنیان‌گذار فیس‌بوک است.

مارک زاکربرگ بنیان‌گذار فیس‌بوک نیازی به معرفی ندارد.

اگرچه زاکربرگ امروزه بسیار مشهور، ثروتمند و محبوب است اما همیشه این‌طور نبوده است. مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی فیس‌بوک، ۳ نفر علیه مارک شکایت کردند که فیس‌بوک ایده آن‌ها بوده و مارک آن را دزدیده است؛ این اتفاق موج عظیمی از ناامیدی و استرس را برای مارک به همراه داشت. سرانجام این پرونده با پرداخت ۱.۲ میلیون دلار جریمه توسط زاکربرگ حل و فصل شد.

علاوه‌بر این، قبل از راه‌اندازی فیس‌بوک، زاکربرگ سایتی افتتاح کرد که به دانشجویان دانشگاه هاروارد اجازه می‌داد تا از بین مجموعه‌ای از عکس‌های دانشجوها، افراد با ظاهر بهتر را انتخاب کنند. در پی این جریان نیز دانشجویان زیادی از مارک شکایت کردند که بدون رضایت از عکس‌های آن‌ها استفاده شده است. سپس مارک از آن‌ها عذرخواهی کرد.

با این حال، موفقیت فیس‌بوک غیرقابل انکار است و اکنون مارک زاکربرگ یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین افراد جهان است.

۱۴_ هنری فورد

هنری فورد شرکت خودروسازی فورد را تاسیس کرد و با این کار به یکی از مشهورترین و ثروتمندترین افراد دنیا تبدیل شد.

هنری در ۳۰ سالگی مهندس ارشد بود و در همین زمان شروع به آزمایش موتورهای بنزینی کرد. او در ۳۵ سالگی یک وسیله نقلیه را طراحی کرد و یک سال بعد شرکت خودروسازی دیترویت را تاسیس کرد اما دو سال بعد، شرکت به دلیل عدم پرداخت وام‌ها و ناکارآمدی در طراحی خودرو شکست خورد.

بعد از این اتفاق، فورد از یکی از شرکایش خواست تا فرصت دیگری به او بدهد اما او برای بار دوم نیز شکست خورد. سرانجام هنری در سن ۴۰ سالگی و پس از دو بار شکست خوردن، دوباره تلاش کرد و شرکت خودروسازی فورد را راه‌اندازی کرد.

۱۵_ جیمز دایسون

جیمز دایسون برند محبوب دایسون را تاسیس کرد.

جیمز دایسون کارآفرین بریتانیایی است که برند محبوب دایسون را تاسیس کرده است.

جیمز در اواخر دهه ۱۹۷۰ ایده ساخت یک جاروبرقی شارژی را داشت و برای عملی کردن ایده‌اش دست به کار شد. او در آن زمان زندگی سختی داشت؛ در حال ساخت پانزدهمین نمونه خود بود که فرزند سومش به دنیا آمد و همسرش مجبور بود به‌عنوان معلم هنر کار کند تا بتواند خرج زندگی را درآورد. در نهایت جیمز با اختراع خود توانست تمام مشکلاتشان را حل کند.

در سال ۱۹۹۱ او یک محصول عالی ساخت اما هیچ یک از فروشندگان بزرگ قبول نکردند تا آن را بفروشند. سرانجام زمانی که جیمز ۴۶ سال داشت، شرکت خود به نام دایسون را راه‌اندازی کرد. تا سال ۲۰۰۵ او حجم فروش بالایی داشت و توانست محصولات کاربردی دیگری را تولید و روانه بازار کند. با وجود شکست‌های متعدد، جیمز دایسون هرگز امیدش را از دست نداد.

۱۶_ جی. کی. رولینگ

رولینگ نویسنده مجموعه کتاب‌های بسیار محبوب هری پاتر است. او دوران کودکی پر فراز و نشیبی داشت؛ از یک طرف رابطه پر تنشی با پدرش داشت و از طرفی دیگر در حال مقابله با بیماری مادرش بود. در سن ۱۷ سالگی تلاش کرد تا در دانشگاه آکسفورد قبول شود اما رد شد.

در ۲۵ سالگی ایده هری پاتر به ذهنش رسید و تصمیم داشت هنگام عملی کردن این ایده، تمام جزئیات را بیان کند. چند ماه بعد مادرش بر اثر MS درگذشت و این اتفاق او را بسیار مضطرب و ناراحت کرد. چند ماه بعد با مردی آشنا شد و با او ازدواج کرد اما رابطه بسیار سختی داشت و آزارهای خانگی زیادی را تجربه کرد و همین باعث شد تا از آن مرد طلاق بگیرد. در این مدت او ۳ فصل از هری پاتر را نوشته بود.

پس از طلاق رولینگ خود را یک فرد شکست‌خورده می‌دانست؛ او درگیر افسردگی شده بود و قصد خودکشی داشت. سرانجام در سال ۱۹۹۵ هری پاتر را به پایان رساند اما هنگام تلاش برای انتشار آن، همه ۱۲ انتشارات بزرگ او را رد کردند. سرانجام دو سال بعد اولین کتاب هری پاتر منتشر شد. بر اساس گزارش فوربس، در سال ۲۰۰۴ رولینگ اولین نویسنده‌ای بود که از طریق نوشتن کتاب میلیاردر شده بود.

۱۷_ استیو جابز

استیو جابز موسس اپل است.

استیو جابز موسس یکی از مشهورترین و موفق‌ترین شرکت‌های دنیا یعنی Apple است.

زندگی جابز نیز پر از شکست بود و قبل از این‌که به موفقیت برسد، رنج‌های زیادی را تحمل کرد. استیو به دلیل این‌که توسط خانواده‌اش به فرزندخواندگی گرفته شده بود تا مدت‌ها احساس ناخواسته بودن می‌کرد. او دانشگاه را رها کرد و تصمیم گرفت به دور دنیا سفر کند.

سرانجام جابز به همراه یکی از دوستانش شرکت اپل را تاسیس کردند. در سال ۱۹۸۳ جابز، جان اسکالی را به‌عنوان مدیرعامل شرکت استخدام کرد و این یکی از بدترین تصمیمات حرفه‌ای بود زیرا جابز و اسکالی با یکدیگر اختلاف نظر داشتن و از آن‌جایی که جابز نتوانست او را برکنار کند، مجبور شد خودش از شرکت استعفا دهد.

پس از استعفا از شرکت اپل تصمیم گرفت شرکت جدیدی به نام نکست را راه‌اندازی کند؛ این تصمیم، شجاعت جابز را نشان می‌داد زیرا اپل نوپا و در حال ورشکستگی بود. سرانجام نکست رشد کرد و در نهایت در سال ۱۹۹۷ توسط اپل خریداری شد.

کلام آخر

خواندن داستان موفقیت و شکست های افراد موفق بسیار ارزشمند است زیرا ما را با چالش‌های مختلف، تجربیات آن‌ها، نحوه درس گرفتن آن‌ها از مشکلات و… آشنا می‌کند. همچنین به ما کمک می‌کند تا بفهمیم که برای رسیدن به موفقیت باید چه کارهایی انجام دهیم و چه اتفاقات احتمالی را پشت سر می‌گذاریم.

منابع: wanderlustworker

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان