logo

آشنایی با افراد موفق ایرانی که از صفر شروع کردند

افراد موفق ایرانی که از صفر شروع کردند

در این مطلب، افراد موفق ایرانی که از صفر شروع کردند را معرفی کرده‌ایم از جمله:

 • غلامعلی سلیمانی
 • بابک بختیاری
 • ایوب پایداری
 • بهروز فروتن
 • شاهرخ ظهیری
 • محمود خلیلی
 • مجید حسینی‌نژاد
 • میلاد منشی پور
 • برادران محمدی
 • احد عظیم‌زاده
 • حسین ثابت
 • نازنین دانشور
 • سهیلا سلحشور کردستانی
 • فاطمه مقیمی

همچنین، از چند فرد خارجی که بدون سرمایه موفق شدند نیز نام بردیم مانند:

 • اپرا وینفری
 • هاوارد شولتز
 • رالف لورن
 • لری الیسون
 • جان پل دوجوریا

در نهایت، برای ثروتمند با سرمایه کم به چند راهکار پرداختیم که شامل موارد زیر هستند:

 • زود شروع کردن
 • با کم شروع کردن
 • تغییر عادات
 • یادگیری امور مالی

تولیدکنندگان موفق ایرانی که با سرمایه اندک شروع کردند

غلامعلی سلیمانی موسس شرکت کاله است.

برخی از تولیدکنندگان موفق ایرانی تنها از طریق سخت‌کوشی و پشتکار خارق‌العاده‌شان توانستند به موفقیت برسند. در ادامه، چند نفر از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

۱_ غلامعلی سلیمانی

غلامعلی سلیمانی موسس شرکت کاله و یکی از کارآفرینان ایرانی است.

سلیمانی در آمل به دنیا آمد و پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان، به تهران رفت. او در رشته ریاضی دانشگاه ملی به تحصیل پرداخت و از سال دوم دانشگاه برای پرداخت شهریه مشغول به کار شد.

سال ۱۳۵۶ در مکان فعلی شرکت کاله که برای خواهرش بود، کارش را از صفر شروع کرد و با شرکت کالباس‌سازی گیلان به پخش سوسیس و کالباس پرداخت. در سال ۱۳۵۸، اولین کارخانه رسمی او در شیراز راه‌اندازی شد. سپس کارخانه محصولات لبنی‌اش را در آمل تاسیس کرد. باید گفت که این شرکت در سال ۲۰۱۴، ۴۸امین شرکت بزرگ صنایع غذایی در جهان معرفی شد.

۲_ بابک بختیاری

بابک بختیاری، بنیان‌گذار آیس‌پک است و در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان کارآفرین نمونه تهران و کارآفرین برتر کشور معرفی شد. او همچنین در سال ۱۳۸۸ در لیست صد برند برتر ایرانی قرار گرفت.

بابک در طول زندگی‌اش بارها به کارهای گوناگونی پرداخت و با شکست مواجه شد از جمله رانندگی، تاسیس رستوران، کار در بوفه مدرسه، کارگاه تولیدی و… تا جایی که به دلیل ورشکستگی و چک برگشتی به زندان افتاد.

سرانجام پس از یک سفر به چین و تجربه آب‌میوه خوردن در لیوانی دردار با یک نی در وسط آن، فکری در ذهنش جرقه زد. پس از بازگشت از سفر، تولید بستنی رقیق‌شده به همراه میوه را شروع کرد و بعد از ۶ ماه توانست ۱۰۶ شعبه راه‌اندازی کند.

۳_ ایوب پایداری

ایوب پایداری بنیان‌گذار شرکت میهن است.

ایوب در خانواده‌ای بزرگ شد که مشکلات اقتصادی زیادی داشتند؛ به همین دلیل یاد گرفت توانایی‌هایش را گسترش دهد و اجازه ندهد تا شرایط سخت زندگی او را از پای درآورند. او در ۱۵ سالگی ترک تحصیل کرد و برای کار به تهران رفت. ایوب معتقد بود وقتی به دلیل مشکلات مالی مجبور به ترک تحصیل شده است، پس باید تلاش کند و در کارش موفق شود.

در ابتدا به‌عنوان کارگر در قنادی‌ها و بستنی‌فروشی‌ها شروع به کار کرد؛ به دلیل علاقه زیادش به کار و بستنی، تهیه بستنی را به‌خوبی یاد گرفت و تصمیم گرفت کسب و کار خودش را راه‌اندازی کند. برای شروع مغازه‌ای در اسلامشهر اجاره کرد و به تولید بستنی‌های باکیفیت پرداخت تا این‌که سرانجام در سال ۱۳۵۴ بستنی میهن شکل گرفت.

  ارتباط میان سحرخیزی و موفقیت

۴_ بهروز فروتن

بهروز فروتن موسس شرکت بهروز است.

بهروز فروتن یکی از کارآفرینان بزرگ ایرانی و موسس شرکت بهروز است که در طی سال‌ها کار حرفه‌ای، افتخارات داخلی و بین‌المللی زیادی دریافت کرده است.

بهروز در کودکی پدرش را از دست داد و همیشه اصرار پدر برای کار کردن و روی پای خود ایستادن را به یاد داشت و همین، در موفقیت او تاثیرگذار بود.

فروتن پس از فوت پدرش هم درس می‌خواند و هم کار می‌کرد. سرانجام به تولید مواد غذایی در خانه و توزیع آن‌ها در فروشگاه‌ها رو آورد تا این‌که با سخت‌کوشی او، صنعت غذایی بهروز تاسیس شد.

۵_ شاهرخ ظهیری

شاهرخ ظهیری کارآفرین ایرانی و بنیان‌گذار شرکت مهرام بود.

او در خانواده‌ای متوسط بزرگ شد اما با از دست دادن پدرش در ۱۹ سالگی، مجبور شد درس را کنار بگذارد و برای امرار معاش خانواده کار کند. ابتدا به‌عنوان معلم استخدام شد اما در کنار این کار، در بازار هم کار می‌کرد تا این‌که در سال ۱۳۴۹ شرکت غذایی مهرام را راه‌اندازی کرد.

۶_ محمود خلیلی

محمود خلیلی بنیان‌گذار برند بوتان است.

او در ابتدا معلم بود و تدریس را بسیار دوست داشت. پس از آن با کمک خانواده‌اش مغازه‌ای راه‌اندازی کرد و در آن به نصب ماشین‌آلات صنعتی، تعمیر ماشین‌های سبک و سنگین و… پرداخت. با گذر زمان در کارش پیشرفت کرد، پروژه‌های فنی گرفت، برق‌رسانی شهربانی را بهبود بخشید و همان موقع بود که روشنایی نهادها، سازمان‌ها و حتی منازل را ایجاد کرد. سرانجام در اوایل دهه ۳۰، شرکت بوتان را با هدف تولید کپسول‌های گازی تاسیس کرد و گاز وارد خانه‌های مردم شد.

افراد خارجی که بدون سرمایه ثروتمند شدند

حتما لازم نیست خانواده پولداری داشته باشید تا در زندگی به چیزهای بزرگی دست یابید؛ اگرچه این شرایط واقعا کمک‌کننده است. با این حال، بسیاری از میلیاردرهای امروزی با سرمایه کم یا حتی بدون سرمایه کارشان شروع کردند و نداشتن پول، جلوی موفقیت آن‌ها را نگرفت.

در این قسمت، به معرفی چند فرد خارجی می‌پردازیم که بدون سرمایه ثروتمند شدند:

۱_ اپرا وینفری

اپرا وینفری مجری و نویسنده آمریکایی است.

اپرا وینفری مجری و نویسنده آمریکایی است که به‌عنوان یکی از ثروتمندترین آمریکایی-آفریقایی‌تبارهای قرن بیستم معرفی شده است.

بر اساس گزارش فوربس، اپرا وینفری از یک مادر مجرد نوجوان متولد شده است. شرایط مالی آن‌ها مناسب نبود تا جایی که به یاد می‌آورد در طول سال‌های کودکی‌اش، آب و برق نداشتند.

اپرا در مدرسه عملکرد خوبی داشت، در مسابقات زیبایی شرکت می‌کرد و سرانجام با کار در ایستگاه رادیویی توانست وارد دنیای رسانه شود و این نقطه شروع موفقیت او بود.

۲_ هاوارد شولتز

هاوارد شولتز کارآفرین آمریکایی و مدیرعامل استارباکس است. شرکت استارباکس هم‌اکنون دارای ۲۳ هزار فروشگاه در ۷۳ کشور مختلف است و ارزشی حدود ۸۵ میلیارد دلار دارد.

به گزارش فوربس، این تاجر موفق که ۲.۹ میلیارد دلار دارایی خالص دارد، در کودکی از نظر مالی شرایط سختی را تجربه کرده است. شولتز در مصاحبه‌ای گفت پدرش در بسیاری از مشاغل فعالیت داشت اما هیچوقت نه پولی به دست آورد و نه احترامی. در نهایت به نظر می‌رسد که این تجارب و سختی‌ها برای هاوارد انگیزه‌ای شد تا به موفقیت امروزی‌اش دست یابد.

  موفقیت تحصیلی با 13 گام اصولی

۳_ رالف لورن

رالف لورن یک طراح مد آمریکایی است که برند رالف لورن را راه‌اندازی کرد. این برند به دلیل پیراهن‌های پولو و کراوات‌های گران‌قیمتش شناخته می‌شود.

او در شرایط بدی زندگی می‌کرد؛ به دلیل فقر پدرش را نمی‌دید و مادرش هم همیشه سرکار بود. رالف در یک مصاحبه گفت در کودکی‌اش همیشه به لباس علاقه داشت اما پولی برای خرید آن نداشت. سرانجام این تجربه به او انرژی داد تا به آرزوی دوران کودکی‌اش دست پیدا کند؛ میلیاردر شدن.

۴_ لری الیسون

لری الیسون بنیان‌گذار شرکت اوراکل است. این شرکت در زمینه تولید نرم‌افزارهای سازمانی فعالیت می‌کند.

او از یک مادر ۱۹ ساله متولد شد و پدرش در کودکی آن‌ها را ترک کرده بود. مادرش به دلیل این‌که شرایط نگهداری او را نداشت، لری را به عمه و عمواش سپرد. او در یک آپارتمان بسیار کوچک در جنوب شهر، بزرگ شد.

لری در مدرسه عملکرد نسبتا خوبی داشت اما در دانشگاه ترک تحصیل کرد. پس از چندین سال فعالیت در حوزه‌های مختلف، سرانجام وارد یک شرکت شد و کار مورد علاقه‌اش یعنی برنامه‌نویسی را پیدا کرد؛ این نقطه شروع موفقیت او بود.

۵_ جان پل دوجوریا

جان پل دوجوریا یک کارآفرین آمریکایی است.

جان پل دوجوریا یک کارآفرین آمریکایی و یکی از بنیان‌گذاران شرکت جان پل میشل سیستمز، مشهورترین شرکت در زمینه تولید محصولات بهداشتی و مراقبت از مو است.

جان کودکی سختی داشت؛ زمانی که دو سال داشت، پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند. چند سال بعد، به دلیل این‌که مادرش نمی‌توانست مخارج زندگی جان و برادرش را درآورد، آن‌ها را به پرورشگاه سپرد. او مدتی در ماشین زندگی می‌کرد و دورانی بی‌خانمان شده بود  تا جایی که مجبور بود برای به دست آوردن پول، قوطی‌های نوشابه بفروشد.

زندگی او زمانی تغییر کرد که به‌عنوان بازاریاب وارد مجله تایمز شد و پس از استخدام شدن در یکی از شرکت‌های تولید محصولات آرایشی، با یکی از دوستانش تصمیم گرفتند شرکت خود را راه‌اندازی کنند.

 

 

افرادی که بدون سرمایه در ایران ثروتمند شدند

در این قسمت، کارآفرینان ایرانی که از صفر شروع کردند را معرفی می‌کنیم:

۱_ مجید حسینی‌نژاد

مجید حسینی‌نژاد، بنیان‌گذار علی‌بابا و یکی از کارآفرینان بزرگ ایرانی است.

وقتی بچه بود پدرش را از دست داد و از همان کودکی در کارها به مادرش کمک می‌کرد و در نتیجه کسب و کار و استقلال را یاد گرفت. تجارب کودکی او بر بزرگسالی‌اش تاثیر گذاشت و از این رو، تصمیم داشت کسب و کار خودش را راه‌اندازی کند.

حسینی‌نژاد کسب و کارهای مختلفی را راه‌اندازی کرد و در آن‌ها شکست خورد تا این‌که سرانجام ایده علی‌بابا شکل گرفت و در آن موفق شد. این شرکت هم‌اکنون یکی از معروف‌ترین استارتاپ‌های ایرانی در حوزه سفر است.

۲_ میلاد منشی‌پور

میلاد منشی پور یکی از بنیان‌گذاران شرکت تپسی است و در سال ۱۳۹۸، لوح کارآفرینی امین‌الضرب به او اعطا شد.

  تلاش برای موفقیت؛ 20 راهکار برای موفقیت در سال 2024

منشی پور برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به فرانسه رفت و چند سال در آن‌جا کار کرد و ایده تپسی همان‌جا به ذهنش خطور کرد. سپس به ایران بازگشت و با دو نفر از دوستانش شرکت تپسی را تاسیس کردند. تپسی یک پلتفرم آنلاین درخواست خودرو است که پس از راه‌اندازی در سال ۱۳۹۵ تاکنون به رشد و موفقیت زیادی دست یافته است.

۳_ برادران محمدی

دوتا از افراد موفق ایرانی که از صفر شروع کردند، برادران محمدی هستند.

برادران محمدی یعنی حمید محمدی و سعید محمدی در سال ۱۳۸۵ شرکت دیجی‌کالا را بدون هیچ سرمایه‌ای تاسیس کردند. دیجی‌کالا یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آنلاین ایران است.

ایده راه‌اندازی دیجی‌کالا زمانی به ذهن این دو برادر خطور کرد که پس از خرید یک دوربین عکاسی متوجه شدند لنز دوربین دست دوم است؛ این تجربه تلخ، جرقه شکل‌گیری دیجی‌کالا را در ذهن آن‌ها ایجاد کرد.

دیجی‌کالا در ابتدا فقط بر محصولات دیجیتال مانند موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و… متمرکز بود اما با گذر زمان، محصولات متنوع‌تر و قابلیت‌های بیشتری به آن اضافه شد.

۴_ احد عظیم‌زاده

احد عظیم‌زاده یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان ایرانی در حوزه تجارت فرش است.

او در ۷ سالگی پدرش را از دست داد و به دلیل اوضاع مالی نامناسب روزها قالی می‌بافت و شب‌ها درس می‌خواند. احد حتی قالی‌ها را برای فروش به شهر دیگری می‌برد. احد به دلیل فشار مالی نتوانست درسش را ادامه دهد؛ از این رو، تصمیم گرفت با سخت‌کوشی تمام ثروتمند شود.

او ابتدا کارگاه کوچک قالی‌بافی خود را راه‌اندازی کرد و سرانجام با ایده تجارت خارجی آشنا شد و این نقطه شروع موفقیت او بود. احد عظیم‌زاده هم‌اکنون بزرگ‌ترین تاجر فرش ایرانی است.

۵_ حسین ثابت

حسین ثابت کارآفرین و معروف‌ترین هتلدار ایرانی است.

او در مشهد به دنیا آمد، برای ادامه تحصیل به اروپا رفت و پس از بازگشت به ایران، فعالیت‌های تجاری‌اش را شروع کرد. ابتدا در زمینه واردات و صادرات و سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی از جمله کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و… مشغول به کار شد. سرانجام در سال ۱۳۵۴ هتل داریوش کیش را تاسیس کرد. علاوه‌بر این، او دارای ۴ هتل دیگر در کیش، ۹ هتل در جزایر قناری و مجموعه‌های مختلفی از جمله پارک دلفین‌های کیش، شرکت اسب ایران و… است.

زنان موفق ایرانی که از صفر شروع کردند

در این قسمت، ۳ تا زنان موفق ایرانی که از صفر شروع کردند را معرفی می‌کنیم:

۱_ نازنین دانشور

نازنین دانشور یکی از کارآفرینان ایرانی که از صفر شروع کردند، است.

نازنین دانشور بنیان‌گذار شرکت تخفیفان و یکی از زنان موفق ایرانی است. تخفیفان اولین سایت تخفیف و خرید گروهی در ایران است.

او در یک خانواده تحصیل‌کرده بزرگ شد، در رشته کامپیوتر درس خواند و برای کار به انگلستان مهاجرت کرد. پس از بازگشت به ایران یک سوپر مارکت آنلاین راه‌اندازی کرد اما به دلایل زیادی این پروژه شکست خورد. پس از آن، نازنین با سرمایه خیلی کم شرکت تخفیفان را تاسیس کرد؛ تخفیفان سایتی است که دارای تمام خدمات و محصولات با تخفیف است.

۲_ سهیلا سلحشور کردستانی

سهیلا سلحشور کردستانی کارآفرین موفق ایرانی و بنیان‌گذار شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی کیتوتک است.

  15 مورد از قوانین موفقیت در زندگی و کسب‌و‌کار

سهیلا فقط دوران ابتدایی را در ایران گذراند زیرا پدرش او را برای ادامه تحصیل به انگلستان برد. او تا دکتری تخصصی در رشته شیمی به تحصیل پرداخت و همان‌جا مشغول به کار شد. سرانجام در سال ۱۳۷۲ به ایران بازگشت.

پس از بازگشت به ایران استاد دانشگاه امیرکبیر شد. او علاوه‌بر تدریس، در زمینه مشاور تولید وسایل پزشکی فعالیت می‌کرد تا این‌که در سال ۱۳۸۱، شرکت خود را تاسیس کرد.

۳_ فاطمه مقیمی

فاطمه مقیمی یکی دیگر از کارآفرینان موفق ایرانی است که اولین شرکت بین‌المللی حمل و نقل را در ایران تاسیس کرد و اولین کسی بود که گواهینامه پای یک داشت.

او در رشته عمران درس خواند و برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت. پس از بازگشت به ایران در یک شرکت حمل و نقل مشغول به کار شد و به دلیل علاقه‌اش در این حوزه تصمیم گرفت شرکت خود را تاسیس کند. سرانجام با تلاش بی‌وقفه توانست در سال ۱۳۶۳ شرکت خود به نام “شرکت حمل و نقل بین المللی تیزرانان” را تاسیس کند. او همچنین در سال ۱۳۶۹ شرکت حمل و نقل بین المللی سدید بار را راه‌اندازی کرد.

 

 

چگونه با سرمایه کم به ثروت برسیم؟

یک روش برای پولدار شدن با سرمایه کم، یادگیری در مورد امور مالی است.

درآمد یا سرمایه کم نمی‌تواند مانعی برای ثروتمند شدن باشد. درحقیقت با برنامه‌ریزی، پشتکار و داشتن ذهنیت مالی می‌توان به ثروت رسید. در این‌جا به چند راهکار برای شروع می‌پردازیم.

۱_ پس‌انداز و کار کردن را زود شروع کنید

شروع زودهنگام حتی از داشتن سرمایه زیاد نیز مهم‌تر است. اگر بتوانید از ۱۸ سالگی کارتان را شروع کنید، در سن کم به درآمد بالا می‌رسید و همچنین خیلی زود بازنشسته می‌شوید.

علاوه‌بر این، بسیاری از مردم قدرت پس‌انداز کردن را دست کم می‌گیرند در حالی که هر چه زودتر پس‌انداز کنید، ارزش پول‌تان بیشتر می‌تواند رشد کند.

۲_ از کم شروع کنید

برای ثروتمند شدن حتما لازم نیست کار بزرگی انجام دهید؛ همیشه شروع کردن حتی در حد کم، بهتر از شروع نکردن است و زودتر شما را به اهداف‌تان می‌رساند.

۳_ عادت‌های خود را تغییر دهید

برای پولدار شدن بسیار مهم است که عادت‌های خود را تغییر دهید. به‌عنوان مثال ذهنیت خود را در مورد پول و ثروت تغییر دهید، برای خود بودجه مشخصی تعیین کنید، از مقدار پولی که خرج می‌کنید آگاه باشید، اهداف مالی خود را پیگیری کنید و…

۴_ در مورد امور مالی بیاموزید

هیچوقت برای شروع یادگیری در مورد امور مالی، پول و سرمایه‌گذاری دیر نیست. روش‌های مختلفی برای یادگیری این مسائل وجود دارد که باید بهترین آن را پیدا کنید. این روش‌ها عبارتند از:

 • کتاب‌های مالی گوناگون
 • پادکست‌های مختلف
 • دوره‌های آنلاین
 • سمینارها و کارگاه‌های آموزشی
 • کوچینگ و مربی‌گری

کلام آخر

با بررسی افراد موفق ایرانی که از صفر شروع کردند، نتیجه می‌گیریم شرایط سخت زندگی نمی‌تواند مانع موفقیت افراد با اراده و سخت‌کوش شود. اگرچه ثروت خانوادگی در مسیر موفقیت کمک‌کننده است اما با صبر، پشتکار و تلاش می‌توان تغییرات بزرگی در زندگی ایجاد کرد و موفقیت‌های خارق‌العاده‌ای برای خود رقم زد.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان