پتانسیل

روش‌های کسب درآمد بدون سرمایه

کسب درآمد بدون سرمایه

پول درآوردن بدون سرمایه دارای معایب و مزایایی است که در این مقاله به برخی از آن‌ها پرداختیم.

برخی از این مزایا عبارتند از:

 • ثبات مالی
 • انعطاف‌پذیری
 • استقلال
 • عدم وابستگی به حقوق ماهانه
 • بازنشستگی پیش از موعد
 • دستیابی سریع‌تر به اهداف
 • آزادی زمان
 • آزادی مالی

و برخی از معایب آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • کلاهبرداری
 • کار کردن زیاد
 • منزوی شدن

همچنین، کسب درآمد بدون سرمایه با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که در این مطلب، به دو روش کلی مجازی و واقعی می‌پردازیم.

کسب درآمد بدون سرمایه به صورت مجازی به‌طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • بازاریابی وابسته
 • وبلاگ‌نویس
 • دراپ‌شیپر
 • راه‌اندازی کانال یوتیوب
 • اینفلوئنسر اینستاگرام
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • تولید پادکست

و کسب درآمد بدون سرمایه در دنیای واقعی به‌طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • رانندگی
 • ساخت و فروش صنایع دستی
 • پرستاری
 • تدریس
 • استخدام شدن
 • اجاره دادن
 • فروختن وسایل دست دوم

مزایا کسب درآمد بدون سرمایه

مزیت کسب درآمد بدون سرمایه، ثبات مالی است.

مزایای متعدد کسب درآمد بدون سرمایه می‌تواند سبک زندگی شما را بهبود بخشد و به تحقق اهداف شما کمک کند. در این قسمت به برخی از مزایا  پول درآوردن با این روش می‌پردازیم. مزایای آن عبارتند از:

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

۱_ ثبات مالی

کسب درآمد بدون سرمایه با هر روشی که اتفاق افتد می‌تواند یک جریان ثابت درآمد را برای شما فراهم کند. اگر این روش به روش درآمد غیرفعال، سرمایه‌گذاری و… باشد، حتی تحت تاثیر عواملی مانند اقتصاد بازار، بازار کار یا سلامتی شما قرار نمی‌گیرد و این مزیت اصلی آن است.

این مزیت به شما کمک می‌کند تا از پس هزینه‌های زندگی‌تان برآیید، بدهی‌هایتان را پرداخت کنید، برای شرایط اضطراری پس‌انداز کنید و حتی برای آینده خود سرمایه‌گذاری کنید. همچنین می‌تواند استرس و اضطراب مالی شما را کاهش دهد زیرا دیگر نگران از دست دادن درآمد نیستید.

۲_ انعطاف‌پذیری

کسب درآمد بدون سرمایه، انعطاف‌پذیری کامل را برای شما فراهم می‌کند زیرا اگر کار برای خودتان باشد، هر زمان که بخواهید می‌توانید وظایف‌تان را انجام دهید و همچنین هیچ نگرانی برای اضافه کاری، حقوق بیشتر، دیر رسیدن به محل کار و… نخواهید داشت.

۳_ استقلال بیشتر

افرادی که بدون سرمایه کار می‌کنند، احساس استقلال و خودکارآمدی بیشتری دارند. علاوه‌بر آن، اگر کارتان غیرحضوری باشد می‌توانید در هر جای دنیا فقط با داشتن یک اینترنت خوب و یک لپ‌تاپ یا موبایل، کار کنید. حتی در صورت نقل مکان، دیگر لازم نیست نگران پیدا کردن شغل یا منبع درآمد جدید باشید زیرا شما شغل خودتان را دارید. در ضمن می‌توانید فرهنگ‌ها، سبک‌های زندگی و محیط‌های مختلف را تجربه کنید و از آن‌ها بیاموزید.

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

 

۴_ عدم وابستگی به حقوق ماهیانه

کسب درآمد مستقلانه یک مزیت دیگر است.

در صورتی که برای کسی کار نکنید، یکی دیگر از مزایای آن می‌تواند این باشد که شما را از وابستگی به حقوق کارفرما رها می‌کند. در نتیجه شما کنترل بیشتری بر درآمدتان دارید و حتی می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چقدر درآمد داشته باشید و چه زمانی و چگونه می‌خواهید به هدف‌تان برسید.

همچنین به شما این امکان را می‌دهد که بدون به خطر انداختن امنیت مالی خود، وقت بیشتری را برای استراحت، تعطیلات، کارهای شخصی و… خود صرف کنید.

۵_ بازنشستگی پیش از موعد

یکی دیگر از مزایا این است که برخی از روش‌های کسب درآمد از این طریق می‌توانند بازنشستگی زودهنگام را برای شما ممکن سازند. یعنی شما می‌توانید زمان بازنشستگی را بر اساس اهداف شغلی و مالی و ترجیحات شخصی خود انتخاب کنید. علاوه‌بر این، می‌توانید از دوران بازنشستگی خود لذت ببرید زیرا انرژی، زمان و پول بیشتری دارید برای انجام کارهایی که دوست دارید.

۶_ دستیابی آسان‌تر به اهداف

برخی از روش‌های کسب درآمد بدون سرمایه به شما کمک می‌کند سریع‌تر و آسان‌تر به اهداف شخصی و حرفه‌ای خود برسید زیرا منابع و انعطاف‌پذیری بیشتری برای پیگیری و رسیدن به آن‌ها دارید.

چه بخواهید سفر بروید، یک کسب و کار راه‌اندازی کنید، زودتر بازنشسته شوید، خانه بخرید و…، درآمد از این راه می‌تواند به شما کمک کند به رویاهایتان دست پیدا کنید.

۷_ وقت آزاد بیشتر

این مزیت بستگی به روش کاری دارد که پیش گرفته‌اید. اگر روش کاری شما به‌صورت سرمایه‌گذاری است، پس وقت آزاد بیشتری دارید که به دنبال علایق و سرگرمی‌های خود باشید. شما می‌توانید خلاقیت، استعدادها و مهارت‌های خودتان را کشف کنید و همچنین چیزهای جدیدی بیاموزید، دانش جدیدی یاد بگیرید و توانایی‌های جدیدی به دست آورید.

 

 

 

 

۸_ آزادی مالی بیشتر

آزادی مالی یک مزیت دیگر کسب درآمد بدون سرمایه است.

آزادی مالی یعنی شما انتخاب‌ها و فرصت‌های بیشتری برای خرج کردن، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری پول خود دارید.
شما می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه درآمد خود را به جای تعهدات و محدودیت‌ها، بر اساس نیازها، خواسته‌ها و ارزش‌های خود اختصاص دهید. با این شرایط حتی می‌توانید از کارتان لذت ببرید زیرا بعد از کار کردن، پول‌تان را صرف چیزهایی می‌کنید که خوشحالی و رضایت واقعی برایتان به همراه دارد.

معایب کسب درآمد بدون سرمایه

حال زمان آن است که در مورد معایب آن صحبت کنید. اگرچه معایب زیادی ندارد اما نمی‌شود آن‌ها را نادیده گرفت. این معایب عبارتند از:

۱_ کلاهبرداری

اگر روش کسب درآمد شما اینترنتی است، متاسفانه در بسیاری از پلتفرم‌های کسب درآمد آنلاین، برخی از افراد با چنین هدفی در حال فعالیت هستند. به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است کاری را برای انجام دادن به شما واگذار کنند اما پس از اتمام کار، پول شما را پرداخت نکنند. بنابراین قبل از شروع کار، از شرکتی که قصد همکاری با آن‌ها را دارید مطمئن شوید.

۲_ کار کردن زیاد

از آن‌جایی که راه‌اندازی کسب و کار یا کلا انجام دادن هر کاری بدون سرمایه سخت است، برخی از افراد برای کسب درآمد بیشتر مجبور هستند ساعات زیادی از روز را کار کنند. در نتیجه ممکن است دچار فرسودگی شغلی، جسمی و روانی شوند.

۳_ منزوی شدن

اگر روش درآمد شما اینترنتی یا سرمایه‌گذاری است، یکی دیگر از معایب می‌تواند این باشد که شما را تا حدی منزوی کند. از آن‌جایی که در طول کار مجبور هستید برای مدت طولانی با کامپیوتر یا موبایل‌تان کار کنید، ممکن است ارتباط شما را با جامعه بیرونی قطع کند. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید با همکاران‌تان در ارتباط باشید یا حتی با دوستان‌تان همکار شوید.

 

 

 

 

کسب درآمد بدون سرمایه به صورت مجازی

کسب درآمد بدون سرمایه به صورت مجازی تقریبا بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای امکان‌پذیر است. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

۱_ بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته یک روش فروش اینترنتی است.

بازاریابی وابسته یک روش فروش آنلاین است. یعنی شما محصولات یا خدمات دیگران را در یکی از پلتفرم‌های اجتماعی خود قرار می‌دهید و وقتی شخصی روی لینک شما کلیک می‌کند، درصدی پول به شما تعلق می‌گیرد. برای انجام بازاریابی وابسته، تنها کاری که باید انجام دهید این است:

 • عضو گروه‌های برنامه وابسته شوید.
 • یک اکانت برای قرار دادن لینک داشته باشید مانند وبلاگ، کانال تلگرام یا یوتیوب، اینستاگرام و…
 • قرار دادن لینک
 • و یاد بگیرید که چگونه فروش را افزایش دهید.

یادتان باشد همه این موارد برای یادگیری و تسلط به زمان نیاز دارند.

 

اگر این مطلب را دوست داشتید، توصیه می‌کنیم به دوره رایگان روانشناسی پول هم سری بزنید.

روانشناسی پول

۲_ وبلاگ‌نویس

اگر به موضوع خاصی علاقه دارید، یک وبلاگ راه‌اندازی کنید و شروع به نوشتن درباره موضوع مورد علاقه‌تان کنید. وبلاگ‌نویسی هم یک راه عالی برای به اشتراک گذاشتن علایق خود با دیگران است و هم می‌تواند منبع درآمد خوبی برای شما باشد.

چندین راه برای کسب درآمد از طریق وبلاگ‌نویسی وجود دارد:

 • تبلیغات
 • بازاریابی وابسته
 • فروش محصولات دیجیتال مانند کتاب‌های الکترونیکی و…
 • ارائه خدمات مانند مشاوره و…

تنها سرمایه‌گذاری که باید انجام دهید، صرف زمان و تلاش برای رشد وبلاگ‌تان است.

۳_ دراپ‌شیپر

دراپ‌شیپینگ نوعی تجارت الکترونیکی و فروش محصول است. دراپ‌شیپر یعنی زمانی که افراد سرمایه و جای کافی برای محصولات را ندارند، با یک فروشگاه قرارداد می‌بندند که از هر فروش محصول توسط شما، درصدی به شما تعلق بگیرد. به عبارتی، دراپ‌شیپر یک واسطه برای فروش محصولات یک فروشگاه است.

۴_ راه‌اندازی کانال یوتیوب

بررسی‌ها نشان می‌دهد که یوتیوب بعد از گوگل، به دومین موتور جستجوی بزرگ تبدیل شده است. یوتیوب به صورت ماهانه بیش از ۲.۶ میلیارد بازدیدکننده دارد و هر یک از این کاربران به‌طور متوسط حدود ۳۰ دقیقه از وقت‌شان را در این اپلیکیشن صرف می‌کنند. با این اوصاف، تعجب‌آور نیست که مردم با یوتیوب می‌توانند پول زیادی به دست آورند. در واقع بسیاری از مردم به واسطه کانال یوتیوب خود میلیونر می‌شوند.

نکته مهم در مورد کسب درآمد از طریق یوتیوب این است که نیازی به سرمایه اولیه ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید یک حساب یوتیوب و یک تلفن همراه است. اگر بتوانید محتوای با کیفیت تولید کنید و مخاطب جذب کنید، می‌توانید به درآمد برسید.

 

 

 

 

۵_ اینفلوئنسر اینستاگرام

یک روش کسب درآمد بدون سرمایه و آنلاین، اینفلوئنسر شدن است.

به‌طور روزانه حدود ۵۰۰ میلیون کاربر در اینستاگرام فعالیت می‌کنند؛ به همین خاطر کسب درآمد از اینستاگرام نیز امکان‌پذیر است. اینفلوئنسرهای اینستاگرام اغلب برای برندها، فروشگاه‌ها، صاحبان کسب و کار و… تبلیغات انجام می‌دهند و از این طریق درآمد کسب می‌کنند.

آن‌ها همچنین می‌توانند از طریق بازاریابی وابسته، راه‌اندازی کسب و کار شخصی، فروش محصولات دیجیتال و ارائه خدمات به صورت آنلاین، پول کسب کنند.

برای کسب درآمد از طریق اینستاگرام باید حداقل ۳۰ هزار فالوور داشته باشید. البته با کمتر از این عدد هم می‌توان درآمد داشت اما پیدا کردن برندهایی که مایل به همکاری هستند، سخت‌تر می‌شود. نکته کلیدی برای کسب درآمد به عنوان اینفلوئنسر در اینستاگرام، داشتن فالوورهای واقعی و زیاد و تولید محتوای با کیفیت و مداوم است.

۶_ مدیریت شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی به خصوص برای برندها و افراد مشهور بسیار با ارزش هستند زیرا یک راه عالی برای ارتباط با مردم است. امروزه بسیاری از برندها و سلبریتی‌ها از خدمات مدیریت رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند تا حضور مثبت و فعالیت مستمری در دنیای مجازی داشته باشند. شما می‌توانید به راحتی و به صورت فریلنس، مدیر شبکه‌های اجتماعی شوید و از طریق پول به دست آورید.

۷_ تولید پادکست

پادکست هر روز محبوب‌تر می‌شوند. مردم عاشق گوش دادن به پادکست هستند زیرا آن‌ها فوق‌العاده سرگرم‌کننده است و نکته مهم‌تر این است که در حین کارهایی مانند رانندگی، ورزش، شستن ظرف‌ها و… می‌توان به آن‌ها گوش داد.

اگر به موضوع خاصی علاقه دارید می‌توانید پادکست خود را راه‌اندازی کنید و با آن درآمد کسب کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که برای راه‌اندازی پادکست نیازی به سرمایه اولیه نیست. تنها چیزی که نیاز دارید یک میکروفن و زمان برای ضبط پادکست است.

 

 

کسب درآمد بدون سرمایه در دنیای واقعی

اگر به دنبال کسب درآمد بدون سرمایه هستید، در این قسمت شغل‌هایی را بررسی می‌کنیم که به سرمایه اولیه نیازی ندارند.

۱_ رانندگی

یک روش برای کسب درآمد بدون سرمایه به صورت حضوری، رانندگی کردن است.

یکی از روش‌های کسب درآمد بدون سرمایه در دنیای واقعی، رانندگی و کار کردن در شرکت‌هایی مانند اسنپ، تپسی، کارپینو و… است. برای شروع این کار فقط باید یک ماشین و یک موبایل داشته باشید و رانندگی بلد باشید. سپس اگر فکر کردید به این کار علاقه دارید، برای ثبت‌نام به‌عنوان راننده درخواست می‌دهید و پس از مطالعه و تایید شرایط لازم هر شرکت، آن‌جا استخدام می‌شوید.

از مزیت‌های این کار این است که ساعت کار دست خودتان است و هر زمان که خواستید می‌توانید شروع به کار کنید، از خدمات شرکت بهره‌مند می‌شوید و حتی می‌توانید این کار را به‌عنوان شغل دوم در نظر داشته باشید.

۲_ ساخت و فروش صنایع دستی

اگر از کارهای دستی مانند بافندگی، طراحی، مجسمه‌سازی، ساخت زیورآلات و… لذت می‌برید، این کار می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد زیرا به سرمایه آن‌چنانی نیازی ندارد.

می‌توانید دست‌سازه‌های خود را به فروشگاه‌های بزرگ بفروشید، در جشنواره‌های مختلف شرکت کنید، غرفه اجاره کنید و به روش‌های مختلفی محصولات‌تان را بفروشید.

۳_ نگهداری از کودکان و سالمندان

نگهداری از کودکان و سالمندان به مهارت‌های خاصی نیاز دارد که با کمی جستجو می‌توانید آن‌ها را یاد بگیرید. اگر به این کار علاقه دارید و دوست دارید در این زمینه رزومه قوی داشته باشید، می‌توانید در دوره‌های آن‌ها شرکت کنید و مدرک دریافت کنید.

بسیاری از افراد هستند که دوست دارند یک فرد مطمئن و مورد اعتماد از کودک یا والدین‌شان مراقبت کند و شما می‌توانید این خدمات را به صورت پاره وقت یا تمام وقت به آن‌ها ارائه دهید. علاوه‌بر این، شرکت‌های خاصی در این زمینه فعالیت دارند که با ثبت‌نام در این شرکت‌ها می‌توانید به صورت رسمی‌تر و قانونی‌تر، خدمات‌تان را ارائه دهید.

۴_ تدریس و آموزش

تدریس خصوصی یک روش کسب درآمد بدون سرمایه است.

یکی دیگر از گزینه‌های کسب درآمد بدون سرمایه، تدریس حضوری یا حتی غیرحضوری است. امروزه تدریس خصوصی به یکی از پردرآمدترین شغل‌ها تبدیل شده است.

اگر در زمینه خاصی اطلاعات دارید و دوست دارید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، تدریس می‌تواند برای شما انتخاب خوبی باشد. می‌توانید در زمینه‌هایی مانند زبان، آشپزی، آرایشی، رشته تحصیلی‌تان و… به دیگران آموزش دهید.

برای این کار صرفا باید مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشید تا بتوانید هر چه بهتر با افراد ارتباط برقرار کنید و مطالب را طوری به آن‌ها توضیح دهید که قابل فهم و راحت باشند.

۵_ استخدام شدن در شرکت‌های مختلف

تقریبا یکی از راحت‌ترین گزینه‌ها این است که با توجه به مهارت‌هایتان، به دنبال استخدام در یک شرکت باشید. این گزینه نه تنها به سرمایه نیازی ندارد، بلکه برای کسانی که حوصله راه‌اندازی کسب و کار خودشان را ندارند، بهترین گزینه است. تنها هزینه‌ای که باید در نظر بگیرید، هزینه رفت و آمد است.

۶_ اجاره دادن

شما می‌توانید هر چیزی اعم از خانه، ماشین، جای پارک ماشین، اتاق خواب اضافی و هر چیز دیگری که امکان دارد را به دیگران اجاره دهید و از آن طریق درآمد کسب کنید.

برای این کار اپلیکیشن‌های مختلفی در دسترس هستند. همچنین می‌توانید در این باره اطلاعیه پخش کنید یا حتی آن را به املاک بسپارید تا برایتان مشتری پیدا کند.

۷_ فروختن وسایل دست دوم

اگر وسایلی دارید که قدیمی شده‌اند و به هر دلیلی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید مانند لباس، کتاب، وسایل خانه و…، می‌توانید آن‌ها را بفروشید. این کار هم به نفع شماست که می‌توانید از لوازم قدیمی‌تان پول به دست آورید و هم به نفع کسی است که آن را می‌خرد زیرا توانسته وسیله مورد نظرش را با قیمت کمتر تهیه کند.

هنگام فروش این نکات را در نظر بگیرد که تا حد امکان آن وسیله نو باشد، از سالم بودن آن اطمینان داشته باشید، اگر مشکل خاصی داشت حتما آن را به خریدار اطلاع دهید، هزینه منصفانه‌ای برایش در نظر بگیرید و در حین خرید و فروش مراقب کلاهبرداری باشید.

شما می‌توانید وسایل‌تان را هم به صورت آنلاین، از طریق سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف و هم به صورت حضوری بفروشید.

کلام آخر

در آخر نتیجه می‌گیریم که کسب درآمد بدون سرمایه با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است از جمله یوتیوبر شدن، اینفلوئنسر شدن، وبلاگ‌نویسی، دراپ‌شیپر، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، تولید پادکست، رانندگی، تولید صنایع دستی، نگهداری از کودکان و سالمندان، تدریس، استخدام در شرکت مورد نظر، اجاره دادن خانه، ماشین، جای پارک ماشین و…

منابع:

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان