logo

بررسی روش‌های کسب درآمد از یوتیوب

کسب درآمد از یوتیوب

در این مقاله، به‌طور کامل موضوع کسب درآمد از یوتیوب را بررسی می‌کنیم و به مزایا، شرایط و روش‌های مختلف کسب درآمد از این طریق می‌پردازیم و در نهایت متوجه می‌شویم که یوتیوبرهای موفق چقدر درآمد دارند.

روش‌های کسب درآمد از طریق یوتیوب به‌طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • راه‌اندازی کانال یوتیوب
 • بارگذاری محتوا
 • رعایت شرایط اولیه کسب درآمد
 • فعال کردن گزینه monetization
 • راه‌اندازی Google AdSense
 • جذب مخاطب
 • عضویت در YouTube Partner
 • فعال کردن channel memberships
 • روشن کردن قابلیت Super Chat و Super Stickers
 • استفاده از قابلیت Super Thanks
 • تجزیه و تحلیل محتواها
 • به اشتراک گذاشتن ویدئوها

مزایای کسب درآمد از یوتیوب

مزیت کسب درآمد از یوتیوب، ایجاد درآمد ثابت است.

راه‌اندازی کانال یوتیوب و کسب درآمد از طریق آن، با طیف گسترده‌ای از مزایای شخصی و حرفه‌ای همراه است. در این‌جا برخی از مزیت‌های آن را بررسی می‌کنیم:

۱_ داشتن درآمد ثابت

اولین مزیت آن، به دست آوردن پول است. یوتیوبرها از طریق ویژگی‌های مختلفی مانند تبلیغات، عضویت در کانال، یوتیوب پریمیوم، Super Chat و… می‌توانند از طریق محتواهای خود، پول به دست آورند و درآمد ثابتی داشته باشند.

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

۲_ دسترسی گسترده به مخاطب

کانال‌های یوتیوب دارای درآمد به ابزارها و قابلیت‌های بیشتری دسترسی دارند که به افراد این امکان را می‌دهد که مخاطبان بیشتری برای خود جذب کنند. به عنوان مثال، یوتیوب ویدئوهای مخصوص کسب درآمد را از طریق برنامه یوتیوب پارتنر تبلیغ می‌کند و این باعث می‌شود آن ویدئو به افراد بیشتری نشان داده شود و در نتیجه، مخاطبان بیشتری جذب کند.

۳_ افزایش فرصت‌های همکاری و حمایت

کسب درآمد از یوتیوب، درها را به روی فرصت‌هایی برای همکاری و حمایت مالی باز می‌کند. به عنوان مثال، وقتی برندها و شرکت‌های بزرگ می‌بینند که شما با مخاطبان زیادی در ارتباط هستید، برای تبلیغ محصولات‌شان به شما روی می‌آورند.

۴_ رشد و توسعه کانال

برای پول درآوردن از طریق یوتیوب، یوتیوبرها مجبورند کانال خود را رشد و توسعه دهند. آن‌ها بودجه خود را صرف ارتقای تجهیزات می‌کنند، کیفیت تولید محتواهایشان را بالا می‌برند، افرادی را برای کمک استخدام می‌کنند، دانش بازاریابی خود را افزایش می‌دهند و به معنای واقعی کلمه روی کانال‌شان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

۵_ دسترسی به قابلیت‌های پیشرفته یوتیوب

یوتیوبرهای حرفه‌ای به قابلیت‌های پیشرفته یوتیوب دسترسی دارند. آن‌ها می‌توانند به کمک مطالب، کارگاه‌ها و رویدادهای آموزشی، مهارت‌های تولید محتوای خود را بهبود بخشند و درآمد خود را به حداکثر برسانند.

 

 

 

 

شرایط اصلی کسب درآمد از یوتیوب

برای کسب درآمد از یوتیوب باید شرایط اصلی را رعایت کرد.

شرط اصلی کسب درآمد از یوتیوب به این صورت است که باید در طی یک سال گذشته حداقل ۱۰۰۰ دنبال‌کننده و ۴۰۰۰ ساعت بازدید ویدئو داشته باشید یا در ۹۰ روز گذشته ۱۰۰۰ دنبال‌کننده و ۱۰ میلیون بازدید از ویدئوهای کوتاه‌مدت داشته باشید. در صورتی که یکی از شروط بالا را داشته باشید، می‌توانید به یوتیوب پارتنر درخواست دهید و اکانت‌تان را برای کسب درآمد فعال کنید.

  ۳۱ ایده برای کارآفرینی با سرمایه کم

سایر شرایط برای فعالیت و کسب درآمد از یوتیوب عبارتند از:

 • ساخت محتوای مناسب. شاید این موضوع را ندانید اما یوتیوب، محتواهایی که افراد بارگذاری می‌کنند را حسابی تجزیه و تحلیل می‌کند. به عنوان مثال، با محتواهایی که حاوی مضامین خاص یا موضوعات حساس هستند نمی‌تواند درآمد کسب کرد یا در برخی شرایط ممکن است به دلیل محتواهای نامناسب مانند صحبت‌های جنسی، توهین‌های بیش از حد، صحبت درباره سلاح‌های مختلف و…، یوتیوب، کانال شما را مسدود کند.
 • زندگی در کشور یا موقعیت جغرافیایی واجد شرایط
 • ساخت حساب Google AdSense

به طور خلاصه، کسب درآمد در یوتیوب برای همه مناسب نیست. شما باید محتوای مورد تایید یوتیوب را بسازید و تعداد قابل توجهی بازدید به دست آورید. بدیهی است که باید چندین میلیون بازدید در ماه داشته باشید تا بتوانید به درآمد برسید.

تعرفه کسب درآمد از یوتیوب

تعرفه کسب درآمد از یوتیوب بر اساس تعداد بازدید ویدئوها است.

طبق داده‌های اینفلوئنسر مارکتینگ هاب، میانگین درآمد کانال یوتیوب برای هر بازدید حدود ۰.۰۱۸ دلار است. یعنی به هر ۱۰۰۰ بازدید، ۱۸ دلار تعلق می‌گیرد.

اما نکته اصلی این‌جاست که تعداد بازدیدها با میزان درآمد ارتباطی ندارد. اگر ویدئوی شما هزاران بازدید داشته باشد اما هیچ‌کس تبلیغ را تماشا نکند یا روی آن کلیک نکند، هیچ درآمدی کسب نخواهید کرد. معیار یوتیوب برای پول دادن به یوتیوبرها این است: “بیننده باید روی تبلیغ کلیک کند یا تبلیغ را به‌طور کامل (۱۰، ۱۵ یا ۳۰ ثانیه) تماشا کند تا بتوانید پول دریافت کنید.”

یوتیوبرهای حرفه‌ای مانند MrBeast، از طریق فعالیت‌شان در یوتیوب، سالانه ده‌ها میلیون دلار درآمد کسب می‌کنند. اگرچه کانال این فرد بسیار حرفه‌ای و درآمدش هم بسیار زیاد است اما کانال‌های کوچک هم می‌توانند به‌راحتی کسب درآمد کنند.

به عنوان مثال، کانال یوتیوب جاستین لکونت یک میلیون دنبال‌کننده دارد. او به مردم یاد می‌دهد که چگونه می‌توانند بهتر لباس بپوشند و اصول مد را رعایت کنند. بر اساس مجموع بازدیدهای ویدئوهای او و فقط درآمد تبلیغاتی‌اش، تخمین زده می‌شود میزان درآمد او حدود ۳۰۴,۲۵۹ دلار باشد که به‌طور میانگین به ازای هر ویدئو، ۹۷۹ دلار دریافت می‌کند. بر اساس این اعداد تخمینی، جاستین با آپلود یک یا دو ویدئو در هفته، از کانال یوتیوب خود درآمد کسب می‌کند.

البته این نکته مهم را فراموش نکنید که این برآوردها فقط تخمین هستند. جاستین ممکن است بیشتر یا کمتر از اعداد گفته شده درآمد داشته باشد و این عدد بسته به استراتژی‌های درآمدزایی که یوتیوب برای کسب و کار خود در نظر می‌گیرد، متفاوت است.

 

 

 

 

روش های کسب درآمد از یوتیوب

اگر به فعالیت در یوتیوب علاقه‌مند هستید، راه‌های خلاقانه زیادی برای کسب درآمد از این راه وجود دارد. در این قسمت، ۱۲ روش مختلف برای کسب درآمد از یوتیوب را بررسی می‌کنیم.

۱_ کانال یوتیوب خود را راه‌اندازی کنید

برای کسب درآمد از یوتیوب باید کانال ساخت.

برای راه‌اندازی کانال یوتیوب ابتدا باید یک حساب کاربری برای خودتان بسازید. سپس کلمات کلیدی مرتبط با محتوای خود را اضافه کنید تا افراد به راحتی بتوانند کانال شما را پیدا کنند. این، کلید کسب درآمد از یوتیوب است.

  بررسی شغل های پردرآمد برای خانم ها

بهتر است نام کاربری که انتخاب می‌کنید، کوتاه باشد تا افراد به آسانی آن را به خاطر بسپارند. شما می‌توانید تا ۳ بار نام کاربری خودتان را تغییر بدید و پس از آن، برای تغییر مجدد باید ۹۰ روز صبر کنید.

۲_ تولید محتوا کنید

سعی کنید محتواهایی بارگذاری کنید که کیفیت بالایی داشته باشند و خیلی طولانی نباشند. هر چه محتواهای شما جذاب‌تر باشد، شانس بیشتری برای کسب درآمد از این طریق خواهید داشت. یادتان باشد حتی اگر محتواهای شما در ابتدا عالی نیستند، به این کار ادامه دهید؛ تمرین و تکرار، کیفیت کارتان را بالا می‌برد. همچنین آپلود منظم محتوا باعث می‌شود مخاطب در کانال شما بماند.

می‌توانید به کمک یک دوربین با کیفیت‌تر و نرم‌افزارهای بهتر برای ویرایش ویدئو، محتواهای خود را بهبود بخشید. سعی کنید هر ویدئویی که درست می‌کنید بهتر از قبلی باشد. به عنوان مثال، زاویه دوربین و نحوه فیلمبرداری را تغییر دهید، از پایه دوربین استفاده کنید، نور محیط را بیشتر کنید و… همه این نکات به شما کمک می‌کنند تا محتوای بهتری تولید کنید و مخاطبان بیشتری جذب محتواهای شما شوند.

 

اگر دوست دارید از این طریق به درآمدزایی برسید، توصیه می‌کنیم از دوره رایگان روانشناسی پول هم استفاده کنید.

روانشناسی پول

۳_ شرایط اولیه کسب درآمد را رعایت کنید

برای شروع کسب درآمد در یوتیوب، محتواهای شما باید در ۱۲ ماه گذشته حداقل ۴ هزار ساعت دیده شده باشند و کانال‌تان هزار دنبال‌کننده (subscribe) داشته باشد. اگر شرایط اولیه بالا را دارید، برای کسب درآمد باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • وقتی می‌خواهید ویدئوتان را آپلود کنید، گزینه Monetization tab را کلیک کنید و سپس “Monetize with Ads” را فعال کنید تا از ویدئویی که آپلود می‌شود کسب درآمد کنید.
 • همچنین برای کسب درآمد پس از آپلود ویدئو، گزینه Video Manager را بزنید و روی علامت “$” در کنار ویدئویی موردنظرتان کلیک کنید.

۴_ گزینه monetization را فعال کنید

برای کسب درآمد از یوتیوب می‌توانید تبلیغات انجام دهید.

با فعال کردن گزینه “monetization”، در واقع به یوتیوب اجازه می‌دهید که تبلیغاتی را در ویدئوهای شما قرار دهد. این کار همچنین به این معنی است که شما اثبات می‌کنید ویدئوتان دارای کپی‌رایت (حق نسخه‌برداری) نیست.

برای فعال کردن این گزینه به سایت یوتیوب بروید، روی گزینه “My Channel” کلیک کنید، روی “Video Manager” کلیک کنید و سپس “Channel” را کلیک و “monetization” را فعال کنید.

۵_ Google AdSense را راه اندازی کنید

گوگل ادسنس، سرویس تبلیغاتی گوگل است که وب‌مسترها می‌توانند به کمک آن و از طریق نمایش تبلیغات در سایت خود، درآمد کسب کنند.

برای راه‌اندازی گوگل ادسنس به وب‌سایت AdSense مراجعه کنید، روی دکمه Sign Up Now کلیک کنید و حساب کاربری خود را بسازید. برای ثبت نام موفق باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید، حساب بانکی، یک آدرس پستی معتبر و اطلاعات دیگری که نیاز است را وارد کنید تا AdSense تایید کند که شما چه کسی هستید و پول قرار است برای چه کسی ارسال شود. پس از اتمام ثبت نام، شما می‌توانید از طریق تبلیغات و تعداد بازدیدها درآمد کسب کنید.

  چگونه ماهی 40 میلیون درآمد داشته باشیم؟

 

 

 

 

۶_ مخاطب جذب کنید

جذب مخاطب، کلید کسب درآمد از یوتیوب است زیرا شما به افرادی نیاز دارید تا محتواهای شما را تماشا کنند، آن‌ها را لایک کنند، به اشتراک بگذارند، تبلیغات شما را تماشا کنند و به‌طور کلی از شما و فعالیت‌هایتان حمایت کنند. هیچ رازی برای جذب مخاطب وجود ندارد، فقط باید سعی کنید بهترین محتوایی که می‌توانید را بسازید. برای جذب مخاطب به این چند نکته توجه کنید:

 • همیشه افرادی وجود دارند که با فعالیت‌های شما مخالفند، تنها کاری که باید بکنید این است که آن‌ها را نادیده بگیرید. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید باید اعتماد به نفس داشته باشید.
 • محتواهای خود را در جاهای مختلف به اشتراک بگذارید تا افراد بیشتری آن‌ها را ببینند.
 • به‌طور مستمر محتوا آپلود کنید.
 • با مخاطبان خود تعامل داشته باشید؛ به نظرات آن‌ها پاسخ دهید، به سوالات‌شان جواب دهید و به انتقادها توجه کنید.

۷_ در برنامه YouTube Partner عضو شوید

یکی از روش‌های کسب درآمد از یوتیوب، عضویت در برنامه YouTube Partner است.

این برنامه به یوتیوبرها اجازه می‌دهد تا به کمک ویدیوهایشان و از طریق یوتیوب، به روش‌های مختلفی کسب درآمد کنند. با عضویت در این برنامه، افراد می‌توانند به ابزارهای بیشتری برای تولید محتوا و پشتیبانی اجتماعی بیشتری دسترسی پیدا کنند و به ازای تعداد بینندگانی که دارند، جوایز دریافت کنند.

هر زمان که بخواهید می‌توانید عضو یوتیوب پارتنر شوید. تنها شرط آن این است که باید ویدئوهایتان در ۹۰ روز گذشته ۱۵ هزار بازدید داشته باشند.

۸_ channel memberships را فعال کنید

این قابلیت به یوتیوبرها این امکان را می‌دهد که با دریافت هزینه ماهانه، محتواهای خاصی برای اعضای خود بسازند و همچنین هدیه‌های ویژه‌ای به اعضای آن‌ها می‌دهد مانند ایموجی‌های منحصر به فرد، لایو چت و… و این باعث می‌شود مخاطبان برای حمایت شما انگیزه داشته باشند.

برای فعال کردن این قابلیت باید شرایط اولیه را داشته باشید از جمله هزار دنبال‌کننده، بالای ۱۸ سال و عضویت در یوتیوب پارتنر و…

۹_ Super Chat و Super Stickers را روشن کنید

این قابلیت به مخاطبان شما این اجازه را می‌دهد که با پرداخت پول، پیام‌هایشان برای مدت زمان مشخصی در لایو چت، پین شود. از این رو، Super Chat و Super Stickers می‌توانند درآمد یوتیوبرها را افزایش دهند.

۱۰_ از قابلیت Super Thanks استفاده کنید

این قابلیت شبیه انعام دادن است. به کاربران این امکان را می‌دهد تا به عنوان قدردانی و تشکر از ویدئوهای مفید تولیدکننده، به او پول دهد.

۱۱_ فعالیت‌تان را تجزیه و تحلیل کنید

پس از این‌که چند ویدئو آنلاین داشتید، ویدئوها مشاهده شدند و درآمد کسب کردید، می‌توانید برای سنجش وضعیت کلی فعالیت‌تان، عملکرد ویدئوها را تجزیه و تحلیل کنید.

برای این کار، گزینه Analytics را کلیک کنید، در این گزینه می‌توانید درآمدهای تخمینی، عملکرد تبلیغات، بازدیدهای ویدئوها، آمار جمعیتی و موارد دیگر را مشاهده کنید.

۱۲_ ویدیوهایتان را به اشتراک بگذارید

پس از آپلود ویدیوها در یوتیوب، آن‌ها را در جاهای دیگر هم به اشتراک بگذارید تا افراد زیادی بتوانند با کانال و محتواهای شما آشنا شوند. به عنوان مثال، یک وبلاگ راه‌اندازی کنید، یک وب‌سایت بسازید یا ویدئوها را در سایر سایت‌های ویدئویی مانند آپارات و سایر رسانه‌های اجتماعی مانند تلگرام و… پست کنید.

  معرفی 30+ مورد از بهترین شغل های ساده اما پر درآمد در ایران

هر چه محتواهای شما بازدید بیشتری داشته باشند، بیشتر می‌توانید از این طریق پول درآورید.

 

 

 

 

کسب درآمد از یوتیوب در ایران

کسب درآمد از یوتیوب در ایران امکان‌پذیر است.

کسب درآمد از یوتیوب در ایران راحت نیست اما امکان‌پذیر است. همان‌طور که می‌دانید، امروزه اکثر مردم ایران به دنبال ساخت ویدئو و یوتیوبر شدن هستند. اگر برایتان سوال است که چرا، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 • دلیل اول این است که درآمد یوتیوب دلاری است.
 • دلیل دوم این است که بسیاری از مردم به ساختن محتوا، صحبت کردن، جلوی دوربین آمدن و… علاقه دارند. پس چه بهتر که برای این فعالیت‌ها پول هم دریافت می‌کنند!
 • دلیل سوم این است که ساخت محتوا برای یوتیوب، تنها با داشتن یک گوشی هم امکان‌پذیر است.
 • دلیل چهارم و آخرین دلیل هم این است، از آن‌جایی که یوتیوب به ازای تعداد بازدید ویدیوها به صاحب کانال پول می‌دهد، یوتیوبرها حتی اگر ویدئویی هم آپلود نکنند، همچنان می‌توانند از به اشتراک‌گذاری ویدئوهای قبلی‌شان درآمد داشته باشند. به این درآمد، درآمد غیرفعال می‌گویند.

اگرچه راه‌اندازی کانال یوتیوب، ساخت و آپلود ویدئو و افزایش دنبال‌کننده‌ها کار راحتی است اما متاسفانه به دلیل تحریم‌های مختلف در ایران، کسب درآمد از یوتیوب برای یوتیوبرهای ایرانی کمی سخت است زیرا:

 • اپلیکیشن یوتیوب در ایران فیلتر است و باید با استفاده از فیلترشکن، موقعیت جغرافیایی خودتان را تغییر دهید تا بتوانید وارد این برنامه شوید.
 • باز کردن حساب خارجی در ایران دشوار است.
 • یوتیوبرها باید به کمک گوگل ادسنس، درآمدشان را نقد کنند در حالی که این سیستم برای کاربران ایرانی تحریم است. از این رو آن‌ها باید از شرکت‌های واسطه‌ای یا یک آدرس خارجی استفاده کنند تا بتوانند درآمدشان را دریافت کنند.
 • به دلیل این‌که کاربران ایرانی با فیلترشکن و با موقعیت‌های جغرافیایی مختلف وارد برنامه یوتیوب می‌شوند، ممکن است بازدیدها توسط یوتیوب به عنوان ربات شناخته شود و در این صورت، درآمدی به صاحب کانال تعلق نمی‌گیرد.
 • همچنین باید به این موضوع هم اشاره کنیم، از آن‌جایی که ارزش دلار در ایران بسیار بالاست، ممکن است “کسب درآمد” به هدف اصلی یوتیوبرهای ایرانی تبدیل شود و این هدف باعث مشکلاتی از جمله افت کیفیت محتوا، اهمیت ندادن به مخاطب و… می‌شود.

کلام آخر

در نهایت می‌توان چنین نتیجه گرفت که یکی از بهترین قابلیت‌های یوتیوب، درآمدزایی از طریق آن است. همان‌طور که بررسی کردیم، کسب درآمد از یوتیوب به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است و مزیت‌های زیادی به همراه دارد. به همین دلیل است که امروزه، شاهد تلاش بسیاری از افراد برای یوتیوبر شدن هستیم.

منابع:

برچسب ها:

اگر می‌خواهید یک زندگی مشترک بدون دردسر و با حداقل مشکلات مالی داشته باشید، ضروری

نگرانی هر والدینی این است که آینده خوبی برای فرزندان‌شان بسازند اما برخی از آن‌ها

اگر بخواهیم موفقیت را تعریف کنیم باید اول به این نکته اشاره کنیم که موفقیت

نظرات شما