چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟

چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ ۱۰ راهکار تضمینی

چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ در این مطلب آموزشی، ۱۰ راهکار موثر و اثبات‌شده دو یا چند برابر کردن پول، آورده شده است.

مهم‌ترین مواردی که در این آموزش خواهید خواند:

 • قبل‌از هرچیز، نقشه‌راه خودتان را ایجاد کنید.
 • پس‌انداز کردن را جدی بگیرید.
 • صندوق اضطراری (ضربه‌گیر) بسازید.
 • روی مهارت‌هایتان کار کنید.
 • درآمدتان را افزایش دهید.
 • یک استراتژی سرمایه‌گذاری منعطف داشته باشید.
 • کسب‌و‌کار خودتان را داشته باشید.
 • اگر در ابتدای راه یا درحال تجربه بحران هستید، از نظر تخصصی مشاوران مالی استفاده کنید.
 • جلوی هزینه‌های غیرضروری را بگیرید.
 • بدهی‌های با بهره بالا را زودتر پرداخت کنید.

با پتانسیل همراه باشید، در ادامه با مهم‌ترین دلایل موفقیت افراد ثروتمند آشنا خواهید شد.

چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟

چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ 10 راهکار موثر

زمانی‌که از دو برابر شدن پول صحبت می‌کنیم، منظورمان مجموعه استراتژی‌های ثابت‌شده‌ای است که واقعا کار می‌کند. پس نباید به‌دنبال یک فرمول عجیب و غریب باشید! اما چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ در ادامه ۱۰ راهکار واقع‌بینانه و کاربردی آورده شده است.

 

 

۱_ یک نقشه‌راه منحصربه‌فرد داشته باشید

قبل از هرچیز، باید کاملا واقع‌بینانه به موضوع ثروت‌سازی نگاه کنید. همان‌طور که می‌دانید، مسیر خلق‌ثروت، پر پیچ و خم است. بدون داشتن یک نقشه‌راه روشن و کاربردی، نمی‌توان در این مسیر قدم گذاشت. این نقشه باید شما را به زندگی ایده‌آل و موردنظرتان، نزدیک‌تر کند.

برنامه و اهداف‌تان را باید کاملا هوشمندانه تعیین کنید. نقشه‌راه شما باید منحصربه‌فرد باشد، درست مثل اثر انگشت‌تان. همچنین باید اهداف‌تان کاملا واضح باشد. برنامه مالی شما، باید شامل اهداف کوتاه‌مدت (مثل پرداخت بدهی‌ها) و اهداف بلندمدت (مثل رسیدن به آزادی مالی) باشد.

در تعیین اهداف دقیق باشید. به جای گفتن جمله “باید بیشتر پس‌انداز کنم”، مقدار پس‌انداز ماهانه‌تان را مشخص کنید. در واقع، باید آرزوها و خواسته‌هایتان را به اهداف واقع‌بینانه و دست‌یافتنی تبدیل کنید.

زندگی پر از چالش‌های غیرمنتظره است و نقشه‌راه شما باید به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد، تا بتوانید بر این چالش‌ها غلبه کنید. مثلا اگر پیشرفت شغلی را تجربه کرده‌اید، متناسب با میزان افزایش حقوق، باید مقدار پس‌انداز ماهیانه را بیشتر کنید. برنامه مالی شما باید ساده، سرراست و اقدام‌محور باشد. پس هدف‌تان را بنویسید و آن را جذاب کنید.

۲_ فورا پس‌انداز را شروع کنید

همین الان شروع به پس‌انداز کنید! نگران نباشید، در بازی ثروت‌سازی، جادوی اثر مرکب را دارید. براساس این فرمول، هرچه زودتر شروع کنید، پول‌تان رشد بیشتری خواهد داشت.

تمام آن چیزی که در این ماه پس‌انداز کرده‌اید، در آینده به یک کارمند خستگی‌ناپذیر تبدیل خواهد شد، برای ثروتمند کردن شما. این همان جادوی اثر مرکب است. البته که پس‌انداز، نباید محدود به آینده باشد. در واقع باید هم برای آینده‌تان پس‌انداز کنید و هم برای روزهای سخت و غیرقابل پیش‌بینی.

با هر مبلغی که می‌توانید شروع کنید. حتی اگر پس‌اندازتان کم است، این عدد در طول زمان رشد خواهد کرد. حالا وقت آن است که صرفه‌جویی را به یک فرایند خودکار تبدیل کنید. کافی است از سرویس انتقال‌وجه خودکار استفاده کنید و به‌محض دریافت حقوق، مقدار تعیین‌شده برای پس‌انداز را برداشت کنید.

به‌مرور شما متوجه این برداشت وجه‌های منظم نخواهید شد اما رقمی که در طول زمان جمع می‌شود، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. همین الان شروع به پس‌انداز کنید! نه سال آینده، نه زمانی‌که حقوق‌تان افزایش خواهد یافت، همین الان اقدام کنید.

 

 

۳_ ضربه‌گیر اقتصادی بسازید

اول باید نگرانی‌هایمان را به حداقل برسانیم، بعد با یک خاطر آسوده، به این موضوع بپردازیم که چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ و برای آن راهکار پیدا کنیم. ضربه‌گیر اقتصادی که اغلب بودجه اضطراری هم نامیده می‌شود، همان چیزی است که آرامش خاطرتان را افزایش می‌دهد.

این ضربه‌گیر، باید بخشی جدایی‌ناپذیر از نقشه‌راه شما باشد، چون در مواقع بحرانی و پیش‌بینی نشده به آن نیاز دارید. مهم‌ترین مزیت ضربه‌گیر اقتصادی این است که مشکلات حال‌حاضر شما را برطرف می‌کند، بدون این‌که لازم باشد به پس‌انداز اصلی‌تان دست بزنید.

در این صورت، زمان مواجهه با اتفاقات بحرانی، نگرانی مالی نخواهید داشت، چون ضربه‌گیر اقتصادی در کمترین زمان ممکن (معمولا طی ۳ روز) می‌تواند به پول نقد تبدیل شود. هر ماه بخشی از درآمدتان را به ضربه‌گیر اقتصادی اختصاص دهید و این صندوق را از سرمایه‌گذاری اصلی‌تان جدا کنید.

۴_ مهارت‌هایتان را توسعه دهید

توسعه توانمندی‌ها

به‌جای این‌که تمرکزتان را بر روی خوب‌بودن قرار دهید، لازم است برای عالی شدن تلاش کنید. زمانی‌که روی ارزش‌ها تمرکز می‌کنید، تقاضا برای خدمات‌تان افزایش می‌یابد و به‌دنبال آن، درآمد بیشتری را تجربه خواهید کرد.

جیم کالینز می‌گوید: خوب، یک دشمن بزرگ است.

پیشنهاد ما این است که روی مهارت‌های سودآور تمرکز کنید. توانمندی‌هایی مثل خلاقیت، حل‌مسئله و روابط قوی ثروت‌ساز هستند و دیگر مهارت‌های سودآور را با کمی جستجو، می‌توانید پیدا کنید. زمانی‌که روی توانمندی‌های کمیاب و منحصربه‌فرد تمرکز کنید و این مهارت‌ها را در خود ارتقاء دهید، نسبت به افراد عادی، سطح درآمد بسیار بالاتری را تجربه خواهید کرد.

شاید در به دست آوردن پول محدودیت داشته باشید، اما ثروت چیزی است که شما آن را خلق می‌کنید و به‌همین خاطر می‌تواند بی‌نهایت باشد. با توسعه مهارت‌ها و توانایی‌های خود، هم ثروت خلق می‌کنید و هم به جامعه هم منفعت می‌رسانید.

کلید خلق ثروت، تسلط و تخصص است. تسلط به این معنی است که در یک کار بهترین باشید و خب، برای رسیدن به رتبه اول، به تلاش و پشتکار نیاز دارید. ممکن است بخواهید در یک حیطه خاص متخصص و بهترین باشید، تصمیم‌گیری آن با خود شماست. اما توجه داشته باشید که این تصمیم، می‌تواند تمام زندگی‌تان را تغییر دهید.

۵_ درآمد خود را افزایش دهید

افزایش درآمد یعنی سوخت‌رسانی به موشک خلق ثروت. از جایی‌که هستید شروع کنید، یعنی شغل فعلی‌تان. فرصت‌هایی که در اختیار دارید را پیدا کنید، فرصت‌هایی که کمک می‌کنند از نردبان موفقیت بالا بروید.

اگر امکان مذاکره در مورد افزایش حقوق وجود دارد، نباید از این موضوع خودداری کنید. گاهی‌اوقات، ساده‌ترین راه افزایش درآمد، این است که درخواست‌تان را مطرح کنید. حالا، باید سراغ فرصت‌های جدید بروید و آنها را بررسی کنید.

ممکن است در جایگاهی باشید که امکان رشد و افزایش حقوق وجود نداشته باشد، یا این‌که بالاترین نقطه را تجربه کرده باشید. در حیطه کاری خود، سراغ مشاغلی بروید که فرصت کسب درآمد و آینده شغلی بهتری را فراهم می‌کند.

این نکته را نادیده نگیرید: سریع‌ترین راه افزایش درآمد، تغییر شغل است.

چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ کمی قبل‌تر با مهارتِ “مهارت‌اندوزی” آشنا شدید. اگر می‌خواهید در بازار بدرخشید و ارزش خدمات‌تان را بالا ببرید، لازم است روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید، یاد بگیرید، مدرک کسب کنید و مهارت‌هایتان را افزایش دهید.

 

✅پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

 

۶_ یک استراتژی سرمایه‌گذاری ایجاد کنید

استراتژی سرمایه‌گذاری انعطاف‌پذیر

اهمیت صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها بر هیچ‌کسی پوشیده نیست اما برای چند برابر کردن پول، لازم است پا را فراتر بگذارید. در واقع، باید کاری کنید که پول برایتان کار کند. به همین خاطر، باید سراغ یک استراتژی قدرتمند سرمایه‌گذاری بروید، سرمایه‌گذاری‌هایی که جادوی اثر مرکب را به شما نشان دهد.

در انتهای این فرآیند، پس‌انداز شما به یک منبع تمام‌نشدنی ثروت تبدیل می‌شود. قانون طلایی تنوع را فراموش نکنید. تنوع، سنگ‌بنای استراتژی‌های سرمایه‌گذاری هوشمندانه است. این اصل را می‌توان در ضرب‌المثل “تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید!” خلاصه کرد.

کاری که باید بکنید، این است که سرمایه‌تان را وارد زمینه‌های مختلف مثل سهام، اوراق‌قرضه، ملک و املاک، ارزهای دیجیتال، کسب‌وکار و… کنید. این تنوع، میزان ریسک شما را کاهش می‌دهد و در صورتی‌که در یک حیطه خاص ضرر کنید، از مسیرهای دیگر این ضرر جبران خواهد شد.

سرمایه‌گذاری یک فرآیند فعال و بلندمدت است و در صورت مشاهده نوسانات کوتاه‌مدت، نباید رفتار تکانشی داشته باشید. فقط باید نسبت به بازار آگاه باشید و استراتژی‌تان را به‌صورت دوره‌ای تنظیم و سازگار کنید.

 

 

۷_ کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید

در کتاب “The Millionaire Next Door”، توماس استنلی و ویلیام دانکو تعدادی از حقایق جالب درمورد ثروتمندان را آشکار کرده‌اند. در این کتاب آمده است که دو سوم میلیونرها برای خودشان کار می‌کنند، کار کارمندی ندارند و اغلب افراد ثروتمند را کارآفرینان تشکیل می‌دهند.

این دو نویسنده، به این نکته اشاره می‌کنند که اکثر میلیونرها سابقه فعالیت کاری طولانی مدت دارند، بخش کوچکی از درآمدشان را خرج می‌کنند، بخش قابل‌توجهی از درآمدشان را به پس‌انداز اختصاص می‌دهند و سرمایه‌گذاری هوشمندانه را بلدند.

نقش کارآفرینان در ثروت‌آفرینی بسیار حائز اهمیت است. در سال ۱۹۸۴، در فهرست ۴۰۰ ثروتمند آمریکایی که توسط فوربس ارائه شده است، کمتر از نیمی از افراد ثروتمند خودساخته بودند. اما این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۶۷ درصد افزایش یافت که پیشرفت قابل‌توجهی است. این آمار نشان می‌دهد که تعداد میلیونرهای خودساخته در حال افزایش است.

در واقع، از هر چهار فرد ثروتمند، سه نفر کارآفرین است یا برای خودش کار می‌کند. به همین خاطر، راه‌اندازی کسب‌وکار می‌تواند گامی مهم در مسیر ثروتمندشدن باشد. مسلما کارآفرین بودن یک شبه اتفاق نمی‌افتد و راه سریعی برای ثروتمند شدن نیست.

رشد کسب‌وکار زمان می‌برد و همیشه سودآور نیست. طبق گزارش اداره کسب‌وکار کوچک ایالات متحده، کارآفرینان موفق اغلب دارای ویژگی‌هایی مانند خلاقیت، پایداری، انعطاف‌پذیری و انگیزه و اشتیاق هستند.

اگر این ویژگی‌ها را در خودتان می‌بینید، کارآفرین شدن می‌تواند یک راه فوق‌العاده برای افزایش ثروت و خالص‌دارایی شما باشد.

۸_ از مشاوره مالی متخصصان استفاده کنید

چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ مشاوره مالی

سفر ثروتمندشدن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و گاهی‌اوقات لازم است به افراد متخصص مراجعه کنید. اگر می‌خواهید به تلاش‌هایتان جهت بدهید، یک‌پارچگی و انسجام بیشتری داشته باشید و تصمیم‌گیری‌های واضح‌تری داشته باشید، مشاوره مالی را باید جدی بگیرید.

یک مشاور مالی خوب، می‌تواند مسیر سرمایه‌گذاری درست را به شما نشان دهد، استراتژی‌تان را اصلاح کند و در مسیر خلق و حفظ ثروت، کنارتان باشد. اما فراموش نکنید، که شما مسئول پول‌تان هستید! به‌همین خاطر، باید موضوع سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه را با علاقه زیاد، دنبال کنید.

چه زمانی باید به‌دنبال مشاوره مالی باشیم؟

 • زمان شروع: اگر در زمینه ثروت‌آفرینی مبتدی هستید، به مشاوره مالی نیاز خواهید داشت. این مشاوره، در ایجاد یک برنامه‌مالی مناسب کمک کننده خواهد بود.
 • تجربه شرایط پیچیده: در صورت تجربه شرایط پیچیده مثل طلاق، ورشکستگی، ارث و میراث و… دریافت مشاوره مالی ضرورت دارد.
 • بهبود استراتژی سرمایه‌گذاری: مشاوره مالی کمک می‌کند ریسک سرمایه‌گذاری‌هایتان را کاهش دهید و عملکرد بهتری را شاهد باشید.

دوباره باید این نکته را یادآوری کنیم که ثروت شما متعلق به خودتان است و باید خودتان مدیریت آن را برعهده بگیرید.

۹_ هزینه‌هایتان را مدیریت کنید

در این مقاله، به این موضوع پرداخته‌ایم که چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ اما قبل‌از آن، لازم است نحوه مدیریت هزینه‌ها را یاد بگیریم. به‌عبارتی، باید یاد بگیریم پولی که در اختیار داریم را به بهترین شکل مدیریت کنیم.

بودجه‌بندی: اولین قدم برای کاهش هزینه‌ها، این است که نسبت به نحوه خرج کردن پول‌تان آگاه باشید. به همین خاطر، لازم است درآمد و هزینه‌هایتان را به‌صورت دقیق ثبت و بررسی کنید. در گام بعد، باید ببینید در کدام زمینه‌ها امکان صرفه‌جویی وجود دارد.

نکاتی برای بودجه‌بندی:

 • از ابزارهای جذاب و پیشرفته مثل اپلیکیشن‌ها استفاده کنید.
 • تمام درآمد و هزینه‌هایتان را ثبت کنید.
 • هزینه‌ها را دسته‌بندی کنید و آنها را تجزیه و تحلیل کنید.

بهترین قیمت را پیدا کنید: زمان خرید چیزهای مختلف، مناسب‌ترین قیمت را پیدا کنید. از خوراکی و پوشاک گرفته تا بیمه خودرو و خدمات مسافرتی.

نکاتی برای یافتن بهترین قیمت:

 • قبل از اقدام برای خرید، تحقیق کنید. می‌توانید قیمت‌ها را به‌صورت آنلاین چک کنید یا اینکه از چند فروشگاه قیمت محصولات را بپرسید.
 • محصول موردنظرتان را در حراج و تخفیف خریداری کنید.
 • مهارت چانه‌زنی را یاد بگیرید و مبلغ صرفه‌جویی شده را پس‌انداز کنید.

حذف هزینه‌های غیرضروری: زمانی‌که هزینه‌هایتان را ثبت کردید، بودجه‌تان را نگاه کنید و اگر هزینه غیرضروری وجود داشت، آن را حذف کنید. برای مدیریت بهتر امورمالی، انتخاب‌های روزانه‌تان را مرور کنید.

از خودتان بپرسید که آیا این خرید ضرورت دارد؟ در نهایت، باید هزینه‌های اضافی را کاهش دهید و به اهداف مالی‌تان نزدیک‌تر شوید.

به‌عنوان مثال:

 • شاید بتوانید یک تلویزیون ارزان قیمت‌تر تهیه کنید.
 • شاید بتوانید در خانه غذا بخورید و هزینه اضافی غذای بیرون را پس‌انداز کنید.
 • شاید بتوانید سراغ برندهای ارزان‌تر بروید.

هزینه مسکن: هزینه مسکن، بزرگ‌ترین بخش هزینه‌های افراد را تشکیل می‌دهد. به‌همین خاطر باید توجه بیشتری به صرفه‌جویی در این مورد داشته باشید.

روش‌های صرفه‌جویی در هزینه مسکن:

 • در صورتی که به فضای زیاد نیاز ندارید، یک آپارتمان کوچک تهیه کنید.
 • در صورت امکان، به یک منطقه ارزان‌تر نقل مکان کنید.
 • و…

 

 

۱۰_ پرداخت بدهی را در اولویت بگذارید

پرداخت بدهی را در اولویت بگذارید

همه بدهی‌ها بد نیستند، اما بدهی‌هایی که بهره بالا دارند، اجازه نخواهند داد پول‌تان را دو یا چند برابر کنید. اگر هدف شما ثروتمندشدن است، باید برای پرداخت بدهی‌های سنگین برنامه داشته باشید. علاوه‌بر بدهی‌های سنگین، باید برای وام‌ها و بدهی‌های سبک‌تر هم برنامه‌ریزی کنید.

در ادامه، یک روش محبوب و کارآمد مدیریت بدهی را معرفی کرده‌ایم. در این روش، لازم است بدهی‌هایی که نرخ‌بهره بالایی دارند را در اولویت قرار دهید و فرآیند پرداخت را شروع کنید.

استراتژی پرداخت بدهی:

 • بدهی‌هایتان را بر اساس نرخ‌بهره فهرست کنید. از بالاترین نرخ‌بهره تا کمترین نرخ‌بهره.
 • تا آن‌جایی که می‌توانید، درآمد و پول‌تان را به تسویه کردن بدهی‌های با بهره بالا اختصاص دهید.
 • برای دیگر بدهی‌ها، حداقل پرداخت را در نظر بگیرید.
 • زمانی‌که بدهی‌های با بهره بالا را به‌صورت کامل پرداخت کردید، لازم است منابع‌تان را به تسویه بدهی‌های با نرخ‌بهره پایین اختصاص دهید.
 • این فرآیند را تا زمانی ادامه دهید که تمام بدهی‌هایتان پرداخت شود.

در ایران چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟

در ایران چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟

اقتصاد ایران تحت‌تاثیر پدیده تورم قرار دارد. تورم در مقابل جریان‌های مالی مثل یک سد عمل می‌کند. گاهی‌اوقات، این سدها را خود دولت ایجاد می‌کند، تا جریان‌های مالی را هدایت و کنترل کند و گاهی‌اوقات، این پدیده در اثر عوامل خارجی و جهانی رخ می‌دهد.

در اثر تورم، به‌مرور ارزش سرمایه کاهش پیدا می‌کند و به‌دنبال آن، قدرت خرید افراد کم می‌شود. به‌عبارت دیگر، هر هزار تومان امروز، بیشتر از هزار تومان فردا ارزش دارد.در اقتصادهای تورمی، دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین تاجر عمل می‌کند و بخش عمده‌ای از نوسانات قیمتی را ایجاد و مدیریت می‌کند.

در این اقتصادها، بهتر است سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت را رها کنید، تا با ریسک و احتمال ضرر مواجه نشوید. اما در ایران چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ گزینه‌هایی که پیش روی خود دارید، به‌شرح زیر است:

 • بازارهای مالی: این بازارها اغلب به‌عنوان اولین گزینه مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید پول‌تان را دوبرابر کنید، بهتر است دانش خود را در مورد بازارهای سرمایه افزایش دهید.
 • سپرده‌های بانکی: باتوجه به نرخ تورم بالا در ایران، سود حاصل از سپرده‌های بانکی حتی نمی‌تواند ارزش پول شما را حفظ کند، چه برسد به این‌که آن را دوبرابر کند.
 • بازار بورس و طلا: این دو بازار می‌توانند پول شما را دوبرابر کنند اما باید ریسک بالای آنها را بپذیرید.

در اقتصادهای تورمی مثل اقتصاد کشور ایران، سرمایه‌ها به‌صورت مداوم در معرض خطر کاهش ارزش قرار دارند. دولت در تعیین روند اقتصادی و نوسانات قیمتی نقش مهمی دارد و بهتر است این روندها را بشناسید. همچنین، سرمایه‌گذاری در بازارهای پرریسک مانند بورس و طلا نیازمند دانش و تجربه کافی است.

کلام آخر

در انتها، امیدواریم با طرزفکر و اقدام‌های افراد ثروتمند آشنا شده باشید و در دوراهی‌های مالی، به راهکارهای این آموزش ( مقاله چگونه پول خود را دو برابر کنیم؟ ) مراجعه کنید. از این‌که تا انتهای این مطلب آموزشی با ما همراه بودید، از شما متشکریم.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *