پتانسیل

هدف از درس خواندن چیست؟

هدف از درس خواندن چیست

درس خواندن هم برای رشد شخصی و هم برای ساختن آینده‌ای بهتر مفید است. در این مقاله، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که “دلایل و هدف از درس خواندن چیست؟” برخی از این دلایل به اختصار عبارتند از:

 • کسب موفقیت
 • کسب تعریف و تمجید از سوی دیگران
 • توسعه فردی
 • داشتن هدف برای آینده
 • مهاجرت آسان‌تر
 • فرصت‌های شغلی بیشتر
 • ایجاد تغییر در دنیا

همچنین، برای بهتر درس خواندن نیز به ۱۰ راهکار پرداختیم که به‌طور خلاصه شامل موارد زیر هستند:

 • منظم بودن
 • غیبت نکردن در کلاس
 • یادداشت‌برداری در کلاس
 • فعال بودن در کلاس
 • تعیین زمان محدود برای مطالعه کردن
 • طراحی یک برنامه مطالعاتی
 • مطالعه مجدد
 • درس خواندن در فضای مناسب
 • درس پرسیدن از خود
 • درس خواندن با یک همراه

دلایل و هدف از درس خواندن چیست؟

یکی از اهداف درس خواندن، کسب موفقیت است.

درس خواندن نه فقط در حوزه آموزش، بلکه در زندگی روزمره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شما کمک می‌کند تا برای آینده خود آماده شوید؛ این آمادگی می‌تواند شامل پیشرفت تحصیلی یا وارد شدن به بازار کار باشد. در ادامه شما را با چند نمونه از دلایل مهم درس خواندن آشنا می‌کنیم:

 

دنبال افزایش درآمد هستی؟

با این ۷ درس رایگان حساب کار دستت میاد و می‌تونی درآمدت رو افزایش بدی!
.

 

۱_ کسب لذت موفقیت

وقتی به اهدافتان می‌رسید و نمرات مورد نظرتان را کسب می‌کنید، احساس غرور و آرامش می‌کنید و این دستاوردها باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شما می‌شود. علاوه‌بر این، این تجارب می‌تواند انگیزه‌ی زیادی برای ادامه دادن به مسیر باشد.

۲_ کسب تحسین و تمجید از سوی دیگران

درس خواندن باعث می‌شود که شما به‌ عنوان یک فرد باهوش و موفق از سوی والدین، معلمان، دوستان و سایر اطرافیان مورد تحسین قرار بگیرید. البته فراموش نکنید که در این مسیر، حتما باید دلیل و انگیزه درونی داشته باشید تا بتوانید خوشحال باشید.

۳_ توسعه فردی

تلاش برای تبدیل شدن به بهترین نسخه از خود بسیار انگیزه‌بخش، با ارزش و یکی از دلایل اصلی درس خواندن است. علاوه‌بر این، آگاهی از این‌که در حال ایجاد عادات خوب و یادگیری مداوم مهارت‌های جدید هستید، می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه کسی هستید و می‌خواهید به چه کسی تبدیل شوید.

۴_ داشتن هدف برای آینده

داشتن هدف، بخش مهمی از فرایند انگیزشی درس خواندن است و انگیزه برای رسیدن به اهداف شخصی می‌تواند دلیل اصلی ادامه تحصیل باشد. این اهداف اغلب با رشته و دانشگاه شما مرتبط است.

۵_ مهاجرت آسان‌تر

اگر دوست دارید برای زندگی کردن به خارج از کشور مهاجرت کنید، مهاجرت تحصیلی راحت‌ترین راه است. بنابراین، کسب نمرات خوب و سوابق تحصیلی قوی برای رسیدن به این هدف مهم هستند.

 

 

 

 

۶_ فرصت‌های شغلی بیشتر

دومین هدف، فرصت‌های شغلی بیشتر است.

سوابق تحصیلی اغلب زمینه‌ساز یک شغل موفق و رضایت‌بخش است زیرا موفقیت تحصیلی می‌تواند فرصت‌های شغلی زیادی را فراهم سازد و رسیدن به جایی که می‌خواهید را برای شما آسان‌تر کند.

از آن‌جایی که بسیاری از مسیرهای شغلی به تحصیلاتی فراتر از مدرک لیسانس نیاز دارند، جاه‌طلب بودن در این مسیر بسیار کمک‌کننده است.

۷_ ایجاد تغییر در جهان

انگیزه بسیاری از محصلان این است که به مردم کمک کنند و در دنیا تاثیری از خودشان به جا بگذارند. تحصیل و کار در حوزه‌های پزشکی، مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی، معلمی و مربی و…، این انگیزه شما را برآورده می‌کند.

علاوه‌بر این، با پیشرفت تحصیلی ممکن است بتوانید روزی نوآوری‌ها و اختراعاتی انجام دهید و جامعه بشری را حتی در سطح جهانی بهبود بخشید.

آیا درس تنها راه موفقیت است؟

درس خواندن یک مسیر قابل قبول اجتماعی است و کسب مدرک درسی همیشه نشانه موفقیت بوده و هست. اگرچه درس خواندن کار بسیار ارزشمندی است و اغلب منجر به موفقیت می‌شود اما امروزه چنین باوری وجود ندارد که درس، تنها راه موفقیت است زیرا تحصیلات آکادمیک برای همه جواب نمی‌دهد.

احتمالا همه ما با این باور بزرگ شده‌ایم که برای موفقیت باید دانشگاه برویم و به چشم دیده‌ایم که رقابت زیادی برای قبول شدن در دانشگاه وجود دارد، نرخ بیکاری در بین افراد با مدرک لیسانس کمتر از افراد با مدرک دیپلم است و…

در حقیقت، درس خواندن می‌تواند شانس شما را برای رسیدن به جایگاه‌های بالاتر اقتصادی، اجتماعی و… افزایش دهد و حقایق زیاد دیگری وجود دارند که ثابت می‌کنند درس خواندن با موفقیت همراه است. اما واقعیت این است که داشتن تجربه و مهارت، با ارزش‌تر از مدرک تحصیلی و بلد بودن تئوری‌های مختلف است. افراد زیادی گفته‌اند که هنگام طی کردن روند استخدام در شرکت‌های مختلف، برای اکثر کارفرماها مهارت، سابقه و تجربه کاری و… بیشتر از مدرک تحصیلی اهمیت دارد.

همچنین لازم است این نکته را هم یادآوری کنیم که برخی از افراد موفق در جهان مانند بیل گیتس، مارک زاکربرگ و… ترک تحصیل کردند اما توانستند مسیر موفقیت‌شان را پیدا کنند و نه تنها فقط در کشور خودشان، بلکه در کل دنیا موفق شوند، تغییراتی در دنیا به وجود آورند و اثر ماندگاری از خود بر جا بگذارند.

 

 

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

برای بهتر درس خواندن ابتدا نظم را برقرار کنید.

واقعیت این است که هر کس تکنیک‌های یادگیری متفاوتی دارد و راهکاری که برای یک نفر کار می‌کند ممکن است برای شما مفید نباشد. با این حال، روش‌هایی برای بهبود حافظه بلندمدت و یادآوری مطالب وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به کار بگیرید؛ فقط کافی است تلاش کنید و بهترین روش مطالعه برای خودتان را پیدا کنید.

۱_ منظم باشید

وقت گذاشتن برای مرتب بودن و برقراری نظم در کارهایتان به شما کمک می‌کند تا به اهداف یادگیری‌تان برسید. نکات مهم برای منظم بودن عبارتند از:

 • کارهای روزانه و برنامه‌های مهم‌تان را همراه با تاریخ و ساعت دقیق در یک دفتر بنویسید.
 • از شب قبل، وسایل کلاس فردایتان را آماده کنید و تمام وسایل موردنیاز را همراه خود ببرید.

۲_ تا حد ممکن در کلاس غیبت نکنید

غیبت در کلاس بر یادگیری و دستیابی به اهداف تحصیلی‌تان تاثیر منفی می‌گذارد. فراموش نکنید که با تمرکز بر آن‌چه استادان در کلاس می‌گویند و انجام یادداشت‌بردای، مهارت گوش دادن فعال در شما تقویت می‌شود.

۳_ در طول کلاس درس یادداشت‌برداری کنید

یادداشت‌برداری در طول کلاس مغزتان را درگیر کرده و به ذخیره اطلاعات در حافظه بلند مدت کمک می‌کند. یادداشت‌برداری همچنین کمک می‌کند تا هنگام مرور و مطالعه دوباره، مطالب بهتر در ذهن‌تان بمانند.

علاوه‌بر این، بهتر است بعد از کلاس، یادداشت‌هایتان را پاک‌نویس کنید تا کامل‌تر شوند و خواندن آن‌ها راحت‌تر باشد. در طی این کار زیر نکات کلیدی خط بکشید، آن‌ها را هایلایت کنید و حتی در صورت دلخواه می‌توانید مطالب را خلاصه‌برداری کنید. یکی دیگر از خوبی‌های پاک‌نویس کردن این است که اگر مطلبی برایتان مبهم بود، می‌توانید جلسه بعد از استادتان بخواهید دوباره آن را برایتان توضیح دهد.

همچنین می‌توانید با خلاصه‌برداری‌های دیداری مانند کشیدن جدول، نمودار و…، مطالب را ساده‌سازی کنید تا بهتر در ذهن بمانند و مطالعه آن‌ها راحت‌تر باشد.

 

 

 

 

۴_ در کلاس فعال باشید

برای یادگیری بهتر در کلاس فعال باشید.

یکی دیگر از روش‌های یادگیری سریع‌تر، فعال بودن در کلاس است. یادگیری تعاملی یا همان سوال پرسیدن حین یا بعد از کلاس به شما کمک می‌کند تا اشکالات‌تان همان جا رفع شود، رابطه‌تان با استادتان بیشتر و بهتر شود و تمرکزتان بیشتر روی محتوای درس باشد.

استادان می‌توانند هر موضوع مبهمی را بیشتر توضیح دهند و علاوه‌بر این، آن‌ها بدون شک تحت تاثیر فعال بودن شما قرار خواهند گرفت و همچنین خوشحال می‌شوند که به شما کمک کنند.

۵_ مدت زمان درس خواندن را کم کنید

یکی از موثرترین روش‌های درس خواندن این است که مدت زمان درس خواندن‌تان را کم کنید و به روزهای آن اضافه کنید. یعنی اگر حجم درسی که باید مطالعه کنید را در چند روز تقسیم کنید، اطلاعات بسیار راحت‌تر و بهتر در حافظه بلند مدت شما می‌ماند تا این‌که بخواهید همه مطالب را در یک روز جمع کنید.

 

✅پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

۶_ برای مطالعه کردن برنامه‌ریزی کنید و به آن پایبند باشید

یکی دیگر از نکات مهم مطالعه، برنامه‌ریزی کردن برای آن است. برنامه‌ریزی همچنین برای مدیریت زمان شما فوق‌العاده مفید است و می‌تواند در رسیدن به اهداف‌تان به شما کمک کند. فواید برنامه مطالعاتی عبارتند از:

 • به شما انگیزه درس خواندن می‌دهد زیرا در برنامه‌ریزی، زمانی را به یادگیری اختصاص داده‌اید.
 • به‌طور موثری می‌توانید به سایر کارهایتان از جمله تفریحات، کار کردن و… برسید.
 • مدت زمان مطالعه کردن را در زمان‌های مختلفی پخش می‌کنید.
 • با برنامه مطالعاتی، زمانی برای تکمیل تکالیف‌تان دارید و دیگر قرار نیست آن‌ها را عجله‌ای یا در لحظه آخر انجام دهید.

 

 

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان