پتانسیل
Search
Close this search box.

ارتباط میان سحرخیزی و موفقیت

یکی از ویژگی‌های اکثر مدیران و افراد موفق در جهان، سحرخیز بودن است. هدف این افراد از زود بیدار شدن این است که روزشان را زودتر از سایر رقبا شروع کنند، ساعت‌های بیشتری کار کنند و زمان کافی برای زندگی شخصی داشته باشند.

سحرخیز بودن فواید زیادی دارد از جمله، عملکرد افراد در اوایل روز بهتر است، افراد وقت کافی برای ورزش کردن و صبحانه خوردن دارند و… اگر شما هم دوست دارید چنین عادت سالمی را در زندگیتان ایجاد کنید، در این مقاله راهکارهایی را پیشنهاد دادیم که امیدواریم برایتان مفید باشد. توصیه ما این است، حداقل به مدت یک ماه این راهکارها را انجام دهید و پس از آن تغییراتتان را مشاهده کنید.

مزایای سحرخیزی

اکثر افراد موفق در جهان سحرخیز هستند.

وقتی صحبت از فواید سحرخیز بودن می‌شود، باید این فواید را به دو دسته تقسیم کرد؛ فواید بیولوژیکی و فواید رفتاری. هر دو دسته می‌تواند به شما کمک کند تا روز و شب‌های بهتری داشته باشید.

1- عملکرد بهتر

یکی از فواید سحرخیز بودن این است که افراد صبح‌ها عملکرد بهتری دارند زیرا در این زمان معمولا تماس‌های تلفنی کمتر است، پیام‌های کمتری ارسال می‌شود، جلسه‌ای وجود ندارد و از انبوه ایمیل‌های دریافتی خبری نیست. همچنین صبح‌ها محرک‌های کمتری وجود دارند که باعث حواس پرتی شوند و از آن جایی که اکثر مردم سحرخیز نیستند، کسی نیست تا تمرکز افراد را به هم بزند؛ به همین دلیل، صبح‌ها عملکرد افراد بهتر است و آن‌ها می‌توانند قبل از اینکه روز شلوغ‌شان شروع شود، کارهای ضروری که در اولویت هستند را انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

2- وقت برای ورزش کردن

ورزش کردن و سالم ماندن یکی از بهترین کارهایی است که افراد می‌توانند در زندگی، برای کمک به خودشان انجام دهند. افرادی که صبح‌ها ورزش می‌کنند روزشان را با انرژی، اعتماد به نفس و آمادگی ذهنی بیشتری شروع می‌کنند و این عوامل نقش زیادی در موفق شدن افراد دارد. در نتیجه یکی دیگر از فواید زود بیدار شدن این است که شما زمان کافی برای ورزش کردن دارید.

3- وقت برای صبحانه خوردن

تحقیقات نشان می‌دهد که صبجانه، مهمترین وعده غذایی روزانه است؛ در حالی که بیشتر مردم برای خوردن یک صبحانه خوب و سالم وقت نمی‌گذارند.(منبع علمی) بنابراین اگر زود بیدار شوید، زمان بیش‌تری برای خوردن صبحانه خواهید داشت.

4- کاهش ابتلا به بیماری‌های مزمن

سحرخیز بودن همچنین بر سلامت متابولیکی شما تاثیر می‌گذارد. یک مطالعه اخیر نشان داد افرادی که زود از خواب بیدار می‌شوند، بدن‌شان هنگام ورزش و استراحت کردن سوخت و ساز بیشتری دارد و میزان حساسیت‌شان به انسولین نیز بیشتر است و این باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود. (منبع علمی)

علاوه بر این، یک مطالعه دیگر نشان داد افرادی که زود از خواب بیدار می‌شوند، در طول روز فعالیت بدنی بیشتری دارند؛ تحرک برای سلامتی یک معجزه است و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، اضطراب، برخی از سرطان‌ها و… را کاهش می‌دهد. (منبع علمی)

سحرخیزی باعث کاهش ابتلا به بیماری‌های مزمن می‌شود.

 

5- کاهش ابتلا به بیماری‌های روانی

سحرخیزی همچنین خلق و خو را تنظیم می‌کند و به بهبود سلامت روان کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که اختلال در ریتم شبانه روزی و چرخه خواب و بیداری، علائم افرادی که مستعد اختلالات خلقی مانند اختلال افسردگی اساسی و اضطراب هستند را تشدید می‌کند (منبع علمی).

جالب است بدانید که یکی از راه‌های درمان افسردگی، تنظیم ساعت خواب و قرار دادن افراد در معرض نور طبیعی صبح است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ با بیش از ۸۴۰ هزار شرکت کننده نشان داد افرادی که صبح‌ها زودتر از خواب بیدار می‌شوند، ۲۳٪ کمتر از دیگران در معرض ابتلا به اختلال افسردگی اساسی قرار دارند.

6- لذت بردن از طلوع خورشید

هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از تماشای آسمانی که از تاریکی به روشنایی می‌رود نیست. در این زمان جو به اندازه‌ای آرام است که به شما کمک می‌کند تا برای روز شلوغ و پرکارتان آماده شوید. افراد سحرخیز امکان چنین تجربه‌ای را دارند.

معایب سحرخیزی

باید به این نکته مهم نیز اشاره کنیم که سحرخیز بودن در کنار تمام فوایدی که دارد، می‌تواند مضراتی هم به دنبال داشته باشد که شامل موارد زیر است:

1- بالا بودن هورمون استرس

مطالعه‌ای در دانشگاه وست مینستر نشان داد افرادی که سحرخیز هستند، یعنی بین ساعت ۵:۲۲ تا ۷:۲۱ صبح بیدار می‌شوند، نسبت به افراد دیگر استرس بیشتری را تجربه می‌کنند. در واقع در این افراد، هورمون کورتیزول که هورمون استرس می‌باشد بالاتر است (منبع علمی).

2- فرسودگی شغلی

به گفته برخی از متخصصان، خواب طبیعی دارای عملکردهای ترمیمی و سم زدایی است و اگر خواب افراد سحرخیز کم باشد، این سم زدایی در بدن‌شان اتفاق نمی‌افتد و ضایعات عصبی در هنگام بیداری روی هم انباشه می‌شوند و به بدن آن‌ها آسیب می‌رساند. بنابراین یکی از عوامل اصلی فرسودگی شغلی در مدیران کسب و کار، کمبود خواب و سحرخیزی است.

3- احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی

تنظیم نادرست ساعت خواب بدن، یعنی زمانی که افراد خیلی زود از خواب بیدار می‌شوند، می‌تواند احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد. برای کاهش بروز چنین مشکلی متخصصان توصیه می‌کنند حتما به همان اندازه‌ای که بدن‌تان نیاز دارد بخوابید، بهتر است شب‌ها موقع خواب هیچ نوری وجود نداشته نباشد و حتی از پرده‌های ضخیم و چشم بند استفاده شود و اگر انقدر زود از خواب بیدار می‌شوید که هوا تاریک است، حتما از نورهای مصنوعی استفاده کنید تا هورمون‌هایتان تحریک شود و راحت‌تر بتوانید از خواب بیدار شوید و هوشیاری‌تان افزایش یابد.

سحرخیزی می‌تواند احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد.

گام‌های ساده تا سحرخیزی

سحرخیز شدن کار آسانی نیست به خصوص اگر با راهکارهای نامناسبی برای این هدف تلاش می‌کنید یا می‌خواهید یک دفعه این اتفاق برایتان بیفتد. بنابراین برای ایجاد این عادت سالم و مثبت، بهتر است آرام آرام تکنیک‌های زیر را اجرا کنید تا در نهایت به هدف‌تان برسید.

1- ساعت خوابتان را به تدریج تغییر دهید

بهترین راه برای رسیدن به هدف و موفق شدن، قدم به قدم انجام دادن کارهاست. بنابراین اگر می‌خواهید صبح‌ها زودتر از همیشه از خواب بیدار شوید، باید این کار را به تدریج انجام دهید و به بدن‌تان اجازه دهید تا آرام آرام به ساعت جدید عادت کند. به عنوان مثال، اگر همیشه ساعت ۸ صبح بیدار می‌شوید و از این به بعد می‌خواهید ساعت ۶ بیدار شوید، ابتدا باید تا چند روز ساعت را روی ۷:۳۰ تنظیم کنید، پس از آن که مطمئن شدید بدن‌تان به این تایم عادت کرد و راحت در این ساعت بیدار می‌شوید، دوباره زمان جدید را نیم ساعت زودتر، یعنی برای ساعت ۷ کوک کنید و صبر کنید تا بدن‌تان به تایم جدید عادت کند؛ انقدر این کار را تکرار کنید تا به هدف‌تان، یعنی ساعت ۶ برسید.

بیشتر بخوانید:

2- زنگ ساعت را دور از تخت‌تان قرار دهید

اگر ساعتی که صبح‌ها شما را بیدار می‌کند کنارتان باشد، متوقف کردن یا به تاخیر انداختن آن کار بسیار راحتی خواهد بود و اغلب هم این اتفاق می‌افتد. به همین دلیل توصیه می‌شود زنگ ساعت را دور از تخت قرار دهید تا برای خاموش کردن آن مجبور باشید بلند شوید؛ این بلند شدن می‌تواند به بیدار شدن‌تان کمک کند.

در سال ۲۰۱۳ مصاحبه‌ای توسط گاردین انجام شد؛ این مطالعه نشان داد که همه مدیر عامل‌های موفق بلافاصله از رختخواب بلند می‌شوند و بعد از هشدار صدای زنگ نه چرت می‌زنند و نه تنبلی می‌کنند. آن‌ها گفتند، ما هر روز ایمیل‌هایی برای پاسخ دادن داریم که بهتر است هر چه زودتر این کار را انجام دهیم. (منبع علمی)

ساعتی که صبح بیدارتان می‌کند را دور از تخت قرار دهید.

3- بلافاصله پس از بیدار شدن چراغ را روشن کنید

این تکنیک می‌تواند مکمل بلند شدن از رخت خواب برای خاموش کردن زنگ ساعت باشد. بنابراین وقتی برای خاموش کردن زنگ هشدار بیدار می‌شوید، همان لحظه چراغ را هم روشن کنید؛ زیرا وقتی همه جا تاریک باشد هر لحظه ممکن است دوباره بخواهید به رختخواب برگردید. علاوه بر آن، روشن بودن اتاق کمک می‌کند تا خواب از سرتان بپرد. شاید انجام این تکنیک‌ها در روزهای اول سخت و ناخوشایند باشند، اما پس از چند روز به آن عادت می‌کنید.

4- به اندازه کافی بخوابید

خواب شبانه نرمال از ۷ تا ۱۰ ساعت است و هر کسی می‌داند که بدنش به چه مقدار خواب نیاز دارد. بنابراین اگر با هدف موفق شدن، خیلی کمتر از این ساعت می‌خوابید، نه تنها مفید نیست بلکه خواب کم برای سلامتی جسمی و روحی مضر است و شما را دچار فرسودگی می‌کند.

افراد موفقی که سحرخیز هستند

بسیاری از افراد موفق در جهان سحرخیز هستند و این ویژگی یکی از عوامل موثر در موفق شدن آن‌هاست؛ چرا که سحرخیز بودن باعث شده این افراد ساعت‌های بیشتری کار کنند، زودتر از رقبا کارشان را شروع کنند و به اندازه کافی برای هر کاری وقت داشته باشند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • دن آکرسون، مدیرعامل جنرال موتورز
  • دیوید کوش، مدیرعامل ویرجین آمریکا (شرکت هواپیمایی آمریکا)
  • تیم کوک، مدیر عامل اپل
  • رابرت ایگر، مدیر عامل والت دیزنی
  • حیم سابان، مدیر عامل شرکت سرمایه سابان (شرکت سرمایه گذاری آمریکا)
  • استیو رینموند، مدیرعامل سابق پپسی
  • هاوارد شولتز، مدیر عامل استارباکس
  • جورج اچ دبلیو بوش و جورج دبلیو بوش، روسای جمهور سابق

کلام آخر

سحرخیز بودن و صبح‌ها زود بیدار شدن کار بسیار سختی است اما موضوع این است که برای رسیدن به موفقیت، گاهی باید کارهای سختی انجام داد. همچنین شاید بهتر باشد این نکته را یادآوری کنیم، دلیلی وجود دارد که اکثر افراد موفق مانند تیم کوک، بنجامین فرانکلین و… به سحرخیز بودن عادت کرده‌اند؛ دلیل آن، رسیدن به اهداف بزرگ و موفقیت است.

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *