اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat
 . موضوع  . تحصیلی و مطالعه  . بی حوصلگی در درس خواندن | چگونه حس درس خواندن پیدا کنیم

بی حوصلگی در درس خواندن | چگونه حس درس خواندن پیدا کنیم

حتما برایتان پیش آمده که بعضی از روزها حوصله درس خواندن نداشته اید. بسیاری از داوطلبان که برای درمان بی حوصلگی در درس خواندن به مرکز مشاوره مراجعه می کنند، می گویند: حوصله درس خوندن ندارم چیکار کنم؟! می خوام درس بخونم اما باور کنید نمیشه! شاید این سوال در ذهن شما هم باشد که چگونه حوصله درس خواندن داشته باشیم؟ اصلا چگونه حس درس خواندن را پیدا کنیم؟!  در این قسمت بررسی می کنیم که چگونه بی حوصلگی در درس خواندن را از بین ببریم و چگونه حس درس خواندن را در خودمان ایجاد کنیم.

1- اهرم رنج و لذت

اولین تکنیک درمان بی حوصلگی در درس خواندن، مشخص کردن اهرم رنج ها و لذت ها است. لطفا برای خودتان یک اهرم رنج و لذت تعریف کنید. فلسفه اهرم رنج و لذت و تعریف آن به این شکل است:

اساسا همه آدم ها عاشق لذت بردن ها، خوشی ها، تفریحات و استراحت ها هستند و از رنج، سختی، زحمت کشیدن و درد کشیدن فراری اند. هیچ کسی نیست که بگوید من از خوشی و تفریح و لذت خوشم نمی آید! یا بگوید دوست دارم زحمت بکشم و درد بکشم! واقعیتی که در زندگی وجود دارد این است که برای هر آنچه که دوست داریم به آن برسیم، باید چیزهایی را تحمل کنیم که ممکن است دوست نداشته باشیم. همچنین برای رسیدن به هر چیزی باید چیز دیگری را از دست بدهیم. این قانون معادله زندگی است.

کسی که قبولی در رشته پزشکی یا دندان پزشکی را می خواهد، می پرسد: چگونه می توانم در رشته پزشکی قبول شوم. جواب آن خیلی ساده است. برای قبول شده در این رشته یا برای رسیدن به هر هدفی، باید ببینید که چه چیزهایی را باید تحمل کنید و چه کارهایی باید انجام دهید. همه می خواهند به خوشی ها و لذت ها برسند اما کسانی می توانند که قبل از آن ناخوشی هایی تحمل کرده باشند. برای مثال کسی که از تفریحاتش کم کرده باشد، بیشتر از بقیه درس خوانده باشد، از موبایلش کمتر استفاده کرده باشد، بازی های کامپیوتری را کنار گذاشته باشد و..

درست است که گاهی دچار بی حوصلگی در درس خواندن می شوید. اما واقعیت این است که برای رسیدن به اهداف تان باید بهایی را پرداخت کنید. گاهی اوقات بهایش این است که از تلوزیون دیدن بگذرید. از بیرون رفتن های زیاد با دوستانتان بگذرید. از پس اندازتان برای کلاس های کنکور و مشاوره تحصیلی استفاده کنید و هر چیز دیگری. این بها بسته به هر شخصی متفاوت است اما مطمئنا یک بهایی را باید پرداخت کنید.

 

تحمل سختی های مسیر

 

حالا باید مشخص کنید که سختی های مسیر را چگونه می خواهید تحمل کنید؟ باید خودتان و ذهن تان را قانع کنید که سختی ها را باید تحمل کنید. شخصی که بیمار است برای سالم شدن باید درد آمپول را تحمل کند. اگر نتواند این درد را تحمل کند ممکن است بیماری اش تشدید شود. پس باید خودش را قانع کند. به خود بگوید که اگر درد آمپول را تحمل نکنم مریضی ام سخت تر خواهد شد و ممکن است یکی از اعضای بدنم را از دست دهم یا شاید بمیرم!

تعیین کنید که چه سختی هایی را باید تحمل کنید. اگر امروز 12 ساعت درس نخوانید چه رنجی را در آینده تحمل خواهید کرد؟! بهتر نیست الان آن رنج را تحمل کنید؟ به این فکر کنید که چه لذتی را در آینده بدست خواهید آورد؟

پس بر روی یک کاغذ، دو ستون در نظر بگیرید. یک ستون را بنویسید اگر به هدف مورد علاقه تان برسید چه لذت هایی را بدست می آورید. ستون دیگر را بنویسید اگر به هدفتان نرسید چه رنج هایی را باید تحمل کنید. اینها را برای خودتان مشخص کنید تا ذهن تان بداند که چرا باید تلاش کند. باید بتوانید ذهن تان را قانع کنید. در غیر اینصورت اهمال کاری، تنبلی و بی حوصلگی در درس خواندن بر شما غلبه خواهد کرد و نمی توانید حس درس خواندن را در خود ایجاد کنید.

بی حوصلگی در کنکور

چگونه حوصله درس خواندن داشته باشیم

2- انجام کار سخت در ابتدای روز

انجام کار سخت در ابتدای روز بسیار مهم است. برایان تریسی در کتاب قورباغه ات را قورت بده، کارهای افراد را در طول روز به قورباغه هایی تشبیه می کند که باید خورده شوند. هر کاری که سخت تر است و در آینده تان تاثیر مهم تری می گذارد، معمولا قورباغه بزرگتر و زشت تری است. اگر قورباغه بزرگ و زشت را در ابتدای روز بخورید تا انتهای روز انرژی بیشتری خواهید داشت. زیرا دیگر خیالتان راحت است که کار بزرگ و سخت را انجام داده اید و می توانید با خیال راحت سراغ قورباغه های آسان تر بروید.

این تکنیک را به کارهای خودتان تعمیم دهید. برای مثال یک داوطلب رشته تجربی، احتمالا با خودش بگوید کار سخت امروز من این است که زیست شناسی را بخوانم. اگر این داوطلب در ابتدای روز زیست شناسی را از ساعت 7 تا 9 صبح بخواند و بعد سراغ درس های دیگر برود، دوپامین و آندورفین بیشتری در مغزش ترشح می شود و آن روز را سرحال تر و شاداب تر شروع می کند. زیرا دیگر کار سخت را در اول روز انجام داده است و مابقی روز خیالش راحت است که وظیفه مهم آن روز را انجام داده است. او بقیه کارهایش را با آرامش بیشتری انجام می دهد و انرژی بیشتری خواهد داشت. در اینجا مهم این است که خودش را قانع کند کار بزرگ و سخت را اول انجام دهد. اگر شما هم این کار را کنید بخش زیادی از برنامه تان تا آخر روز اجرا می شود.

3- ایجاد عادت های جدید

ایجاد عادت های جدید می تواند کمک شایانی به درمان بی حوصلگی در درس خواندن تان کند. باید یکسری عادات جدید برای خود تعیین کنید. یکی از آن ها می تواند تغییر ساعت وعده های غذایی باشد. مثلا از این به بعد ساعت 6 صبح صبحانه، ساعت 1 ظهر ناهار و ساعت 8 شب شام تان را بخورید. از طرف دیگر باید بازه های زمانی یکسان برای خود در نظر بگیرید. این بازه ها برای ساعات مطالعه تان مفید خواهد بود. مثلا ساعت 6 که صبحانه می خورید ساعت 6:45 تا 7:15 درس بخوانید. بعد یک ربع استراحت و دوباره ساعت 7:30 درس خواندن را شروع کنید. به همین شیوه بازه هایی مشخص کنید که طبق همان ها جلو بروید.

 

یک نکته مهم

نکته مهم در ارتباط با ایجاد عادت های جدید این است که عادت ها در سه دوره 10 روزه ایجاد و ثبت می شوند. ده روز اول، روزهای تحمل ناپذیر هستند. فرقی نمی کند چه عادتی را می خواهید در خود ایجاد کنید، اما ده روز اول روزهای بسیار سختی اند. ده روز دوم را ده روز نسبتا سخت می گویند. دیگر تحمل ناپذیر نیست و شاید راحت تر شده است اما باز هم کمی سخت است. ده روز سوم را توفق ناپذیر می گویند. ده روزی است که می توانید با قدرت جلو بروید و دیگر هیچ چیز نمی تواند مانع شما شود. در این مرحله دیگر عادت جدید درون تان تثبیت می شود. اگر بتوانید سه هفته اول را تحمل کنید و به عادت های جدید و انجام آنها پایبند باشید، مطمئنا برنامه تان را بعد از آن به صورت خودکار انجام می دهید.

بی حوصلگی در کنکور

درمان بی حوصلگی در درس خواندن

4- اثر مرکب

تکنیک چهارم برگرفته از قانون اثر مرکب است. اثر مرکب می گوید زندگی از گرفتن تصمیم های بزرگ تشکیل نشده است. زندگی این نیست که بگوییم یک نفر در یک روز تصمیم گرفت و در نهایت موفق شد! زندگی از تصمیمات لحظه به لحظه تشکیل می شود. اینکه امروز تصمیم بگیرید درس بخوانید، فردا هم همینطور، و به همین روال یکسال هر روز منظم درس بخوانید، در نهایت شما را به یک پاداش بزرگ خواهد رساند.

اگر فکر می کنید کسی که یک روز درس نخواند در کنکور رد می شود، کاملا اشتباه است. در صورتیکه یک روز بشود یک هفته و بعد یک ماه و سه ماه و بیشتر، آن وقت نتایج متفاوت می شود. در واقع قانون اثر مرکب همانقدر که می تواند به نفع شما باشد همانقدر هم می تواند به ضرر شما باشد. این بستگی به شما دارد که چگونه از آن استفاده می کنید.

 

وابسته نباشید

اگر خودتان را به شرایط بیرونی وابسته کنید، مثلا اینکه اول اتاقتان تمیز باشد، حالتان خوب باشد، فلان کتاب و فلان جزوه ها را داشته باشید، هیچ وقت درس خواندنتان را شروع نخواهید کرد. خودتان زیاد وابسته به این نکنید که امروز حوصله یا انگیزه دارید یا نه. سعی کنید عادت های جدیدی در خودتان بوجود بیاورید و برای اهدافتان بجنگید. یکبار آنها را بوجود بیاورید و خودتان را قانع کنید که چرا می خواهید به آنها برسید. بعد از آن به هیچ  چیز دیگری فکر نکنید.

 

گاهی از اوقات بی حوصلگی ها را بپذیرید اما سعی کنید برای درمان بی حوصلگی در درس خواندن تکنیک هایی را که گفته شد، اجرا کنید. رمز موفقیت خیلی از کسانی است که در کنکور به نتایج مطلوبی رسیده اند هم، همین است. این بخش را با جمله ای از مایکل جردن به پایان می رسانم که می گوید: من به شانس خیلی اعتقاد دارم، زیرا هر چه بیشتر تلاش می کنم بیشتر شانس می آورم!

چگونه حوصله درس خواندن داشته باشیم

چگونه حس درس خواندن پیدا کنیم؟

موضوع: بی حوصلگی در درس خواندن-مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت 1 فصل 3 سریال #تاکنکور - چگونه حس درس خواندن پیدا کنیم
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: 12 دقیقه 30 ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

نظرات

 • رضا امینی

  شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

  سلام ممنونم که رایگان این همه حرف خوب زدید؛من بعد ده سال میخوام کنکور بدم و نیازمند انگیزه بودم .
  متشکرم

  پاسخ به نظر ایشان
 • رفیع الله صادقی

  مهر ۶, ۱۳۹۷

  ممنون ازشما

  پاسخ به نظر ایشان
 • Mahtab

  فروردین ۱۵, ۱۳۹۸

  خیلی ممنون از مطلب مفیدتون، واقعا خیلی ارتباط برقرار کردم با متن به طوری که حس کردم کسی که قبلا واقعا با شرایط کنکور و بی حوصلگی در مطالعه مواجه شده این متن رو نوشته نه صرفا کسی که به صورت آکادمیک مشاوره تحصیلی خونده. سپاس🙏🏻🙌🙌

  پاسخ به نظر ایشان
 • ALI

  آبان ۱۴, ۱۳۹۸

  واقعا عالی بود همین حرف هارو مشاورای بیرون به قیمت میلیونی میگن واقعا ممنون

  پاسخ به نظر ایشان
 • F.m

  آذر ۲۲, ۱۳۹۸

  سپاس.

  پاسخ به نظر ایشان
 • محمدمهدی

  دی ۲۴, ۱۳۹۸

  اگر میتونستم به خاطر این مطالب کاری برای شما انجام بدم دریغ نمیکردم.
  ممنون که دلسوزید.
  (شریفی)

  پاسخ به نظر ایشان
 • Rozhi

  بهمن ۱۰, ۱۳۹۸

  واقعا عالی بود ممنون

  پاسخ به نظر ایشان
 • امیری

  بهمن ۱۳, ۱۳۹۸

  بسیار عالی و تاثیر گذار

  پاسخ به نظر ایشان
 • اشنااشنا

  اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

  مشاورتون واقعاعالی بودممنون

  پاسخ به نظر ایشان
 • اشنا

  اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

  ببخشیدفقط یه مشکلی هست این که هروقت میخوام شروع به درس خوندن کنم نمیشه بالاخره یه اتفاقی میوفته که مانع درس خوندم میشه یاتاکتاب رودستم میگرم خوابم میگرههه

  پاسخ به نظر ایشان
 • F

  اسفند ۱۴, ۱۳۹۸

  عالی بود خدا خیرتون بده. ممنون از مطالب خوبتون

  پاسخ به نظر ایشان
 • Deli

  فروردین ۳, ۱۳۹۹

  خیلی عالی و تاثیر گذار بود ممنونم

  پاسخ به نظر ایشان
 • ...

  فروردین ۱۰, ۱۳۹۹

  سلام ببخشید خسته نباشید من ی دانش اموز کلاس دهمی هستم ک معدل پارسالم و بیشت شدم و معدل امسال دی هم نوزده و هشتاد و الانم تو یکی از مدارس خوب شیراز درس میخونم مدرسه پژمان ولی خب اصن خرخون نیستم دانش اموز شب امتحانی هستم هر چی هم ب دوستام میگم باورشون نمیشه و فک میکنن من ار اینا هستم ک خر میزنم و بعد میگم هیچی نخوندم کلاسم هیچی نمیرم و کتاب هم چیزی نخریدم و برای امتحانم همون جزوه ای ک معلما میگفتن مینوشتیمو خوندم من مامان بابام بهم پیشنهاد دادن بفرستیمت کلاس و اینا ولی ‌درو مادر من ی اخلاقی دارن ک اگر برات خرج کنن باید نتیجشم ببینن و اونا هم ک دنبال پزشکی و اینا من خودم ب پرستاری و مامایی تو دانشگاه شیراز و تهران و اینا امید دارم ولی اینکه فک کنم دندونپزشکی و پزشکی و اینا اصن نمیتونم بهش فک کنم ک قبول میشم و با اینکه مثلن اول سال ک اومده بودم تو این مدرسه بعضیاشون خ ادعاشون میشد و اینا رو تونستم از سر راهم بردارم و نمرشونم از من پایین تر شد ولی هنوز اونارو از خودم بهتر میدونم نمیدونم باید چیکار کنم درس خوندن اولش برام سخته وای وقتی میخونم ب نظرم خودم الکی گندش کردم و اینا ولی نمد چ مرگم شده اصن نمد گیج شدم😐🤦🏽‍♀️

  پاسخ به نظر ایشان
 • ❤️Atena❤️

  فروردین ۲۳, ۱۳۹۹

  سلام من دانش آموز کلاس هفتمم نمی‌دونم بعضی وقتا حوصله ی درس خوندنم اصلا ندارم ولی بعضی موقع ها هم خیلی حوصله دارم به طوری که می شدیم چهار ساعت و بیشتر درس می خونم اونایی که از من بزرگترن میگن تو درسات آسونه می توپی از پسش بر بیای ولی خب من زیاد حوصله ندارم یعنی من وقتی انگیزه و حوصله نداشته باشم نمی‌دونم اصلا کاری کنم…😭😭😭

  پاسخ به نظر ایشان
 • نیلوفر

  اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

  من واقعا نمیتونم تمرکزمو جمع کنم و درس بخونم همش انگار خسته و چند ماه بیشتر تا کنککر نمونده و سال دومم هست واقعا میترسم

  پاسخ به نظر ایشان

نظرتان را بنویسید