فقط همین یک بار!

escape-from-work-potansiel

به نام خدا

فقط همین یک بار!

این جمله ای است که بسیاری از ما در روز چندین بار به صورت مکرر ، بدون فکر کردن به قید و شرط ، و پیامدهای بعد از آن ؛ به کار می بریم. می خواهیم ، کاری را انجام دهیم، می گوییم فقط همین یک بار. می خواهیم کاری را انجام ندهیم و پشت گوش می اندازیم ، دنبال یک کار دیگری را می گیریم، می گوییم فقط همین یک بار!

فقط همین یک بار می روم .

فقط همین یک بار می گویم.

 فقط همین برنامه ریزی درسی را کنار می گذارم.

فقط همین یک بار با دوستانم به گردش می روم.

فقط همین یک بار به جای درس خواندن ، می خوابم.

man-thinking-potansiel 

فقط همین یک بار از زیر بار عذاب وچدان خود خلاص می شویم و به سمتی می رویم که آسوده تر باشیم. نوعی گریز از مرکز داریم. نوعی خارج از برنامه عمل می کنیم. نوعی تنبلی و اهمال کاری داریم و بعد می گوییم فقط همین یک بار!

بگذارید روشن و شفاف با شما صحبت کنم. اگر یک بار از این جمله استفاده کنید، برای بار دوم ، سوم و  هزارمین بار هم می گویید. این موضوع ثابت شده است که ما انسان ها برای گریز از تصمیم گیری، یا به نوعی ترس از تصمیم گیری هایمان به نوعی دفاع شخصی در ذهن پناهنده می شویم.

kenji-yamaki

جمله ی -فقط همین یک بار- همین نوع دفاع شخصی است.

مراقب باشید دچار توهم تصمیم گیری هم نشوید. مثلا وقتی تصمیم می گیرید کاری را انجام دهید، اما ترس از پیامدهای آن شما را از انجام آن بازمی دارد. پس به نوعی در ذهن خود ، تصور می کنید که آن کار را انجام داده اید در حالیکه در واقعیت ، این طور نیست و شما فقط با گفتن جمله – فقط همین یک بار- از گرفتن تصمیمی سر باز زده اید و دچار توهم تصمیم گیری شده اید.

این گونه توهم ها، تخریب کننده هستند. آدم را به جای نامعلومی از شرایط می کشانند که وقتی آگاه می شویم، کار از کار گذشته است. مثلا تصور کنید برنامه ریزی درسی داشته اید، بعد تصمیم گرفته اید با گفتن -فقط همین یک بار- از سومین مرحله از برنامه ریزی درسی این هفته تان چشم پوشی کنید و به جای آن به یک گردش دسته جمعی با دوستان تان رفته اید. بعد در ذهن خود، دچار عذاب وجدان می شوید! البته اگر به برنامه ریزی تان اهمیت بدهید. آن وقت است که مغز به دنبال آرامش می گردد تا از بار این عذاب وجدان خلاص شود. می دانید چه اتفاقی می افتد؟ دو حالت دارد. یا شما دچار عذاب وجدان عظیمی می شوید که فقط با انجام کار عقب افتاده و برنامه درسی عقب مانده تان آرامش میگیرید!  که این حالت خیلی متعالی و خوب است.  و یا اینکه در حالت دوم، مغز شما به دنبال دریافت شرایط مطلوب آرامش، شروع به فرماندهی مغز و سیستم عصبی شما می کند. به شما رویاها و خواب هایی را نشان می دهد که در آن شما موفق شده اید بر  این عذاب وجدان پیروز شوید. به طور مثال در خواب می بینید که خانواده تان در حال تشویق از شما برای رتبه کنکور یا موفقیت درسی تان هستند!

این حالت همان حالت ویرانگر و تخریب کننده است. باید حواستان باشد. این فرماندهی مغز شما است که باید در اختیار شما باشد! مغز هم بخشی از وجود شماست اما در شرایط نامتعادل روانی می تواند همه چیز را تحت کنترل خود قرار دهد. پس می توانید با مدیریت زمان – مدیریت فردی خود را به بهترین شکل ممکن به دست بگیرید.

smile-is-potansiel 

به شما چند پیشنهاد ساده می دهم؛

  • همیشه قبل از اینکه از تصمیم بگیرید، یا برنامه ریزی داشته باشید، اهداف خود را مشخص کنید. چرا باید چنین تصمیمی بگیرید؟ چرا باید چنین برنامه ریزی داشته باشید؟ پاسخ سوال تان را واضح بیان کنید. اینها دلایل شما برای ادامه راه است. همه ی ما در مسیری که حرکت می کنیم، ممکن است دچار شک و تردید شویم. این پاسخ ها، به شکلی چراغ انگیزه و انرژی برای شما هستند.
  • اگر به ذهن تان رسید که از جمله ی-فقط همین یک بار- استفاده کنید، بدانید که این ترفند مغز شما برای پرت انداختن شما، از مسیر اصلی است. پس مانع او شوید. فقط همین یک بار را فراموش کنید و هرگز – فقط همین یک بار – را به کار نبرید.
  • به شنیدن -فقط همین یک بار – از زبان دیگران عادت کنید! گاهی دوستان شما از این جمله خیلی استفاده می کنند تا شما را در دنیای خودشان شریک کنند. با شما وقت بگذرانند و با شما باشند. پس ؛ به شنیدن جمله -فقط همین یک بار- از زبان آنها عادت داشته باشید و فریب نخورید.

 

موفق باشید.

 

بخوانید  چگونه مطالب یادگیری شده را به حافظه بسپارید؟

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

Please wait...

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

3000 نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*