مدیر ذهن و اندیشه خود باشیم
۱ شهریور ۱۳۹۵
لعنت به قانون اول نیوتن
۷ شهریور ۱۳۹۵
نمایش همه

تغییر سبک زندگی

به نام خدا

 

راستگویی خیلی سخت است. انسان های راستگو در بیشتر مسائل دچار تنهایی و شکست می شوند. اما این نتیجه کوتاه مدت راستگویی است. در واقع، راستگویی در درازمدت یک نتیجه عالی به دنبال می آورد. اما به شرط صبوری!

8

تغییر در سبک زندگی

تغییر در سبک زندگی، یکی از مهمترین بحث های این چند ساله است. اینکه همه می دانیم زندگی در حال مدرن شدن و پیشرفت است . اینکه می دانیم نیاز به تغییر داریم. اینکه می دانیم دیگر نمی توان مثل گذشته های دور به درون یک خانواده نگاه نکرد… این ها و همه ی بایدها و نبایدها را کنار هم بگذاریم. به یک اصل مهم می رسیم. این که باید تغییر کنیم. تغییر در نوع سبک زندگی مان.

سبک زندگی چیست؟

اما سبک زندگی چیست؟ سبک زندگی به هر چیزی که در زندگی شما وجود دارد می گویند. به غذایی که می خورید. لباسی که می پوشید. فیلم هایی که می بینید. موسیقی هایی که گوش می دهید. درسی که می خوانید . دوستانی که دارید و ….

در کل این همه موضوعات به سبک زندگی می رسیم. یعنی داشتن یک روش و اصول برای یک زندکی. اصولی که هر شخص می تواند خود انتخاب کند.

 

 7

اما سوال اینجاست…

آیا سبک زندگی ما یک سبک زندگی مستقل و برای خود ماست؟

وقتی انسان از زندگی غار نشینی دست کشید و به زندگی مشارکتی و اجتماعی پیوست، دیگر همه چیز تغییر کرد. سبک زندگی او، هر روز دستخوش تغییر شد. تغییراتی که لازمه ی زندگی با همدیگر و مشارکت های اجتماعی است. پس سبک زندگی امری متغیر است و به  طبع روابط و اجتماعی که در آن زندگی می کنیم قابل تغییر است.

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  مشاوره تحصیلی را از چه زمانی آغاز کنیم؟

اما این تغییر در گذشته به دلیل نبودن امکانات ارتباطات امروری، به این شکل تند و سریع و البته فراگیر نبوده است. چند سال گذشته هنوز می توانستیم به راحتی به منطقه ای خاص برویم و پوشش خاص آن منطقه، گویش ، غذاها و حتی آموزش های کودکان مخصوص آنجا را ببینیم. اکنون اما وضع به شکلی دیگر است. زندگی ما؛ زندگی تمامی مردم کره ی زمین ؛ به سرعت در حال تغییرات و تغییر سبک د ادن است.

 آیا سبک زندگی ما، برداشتی از تمام زندگی های دیگران است؟

وقتی می گوییم سبک زندگی، یعنی روش و شیوه خاص ما ! اما چند درصد ما به واقع سبک زندگی مخصوص خودمان را داریم؟ چند نفر را می شناسید که در  شهر یا محله خود آن طور که دلشان می خواهد و آن طور که سبک زندگی واقعی شان هست، زندگی می کنند؟

درصد کمی ! تازه آن درصد کم اکنون فقط در مادران و پدران، مادربزرگان و پدر بزرگان ما دیده می شود. نمی خواهیم قضاوت کنیم که این تغییرات خوب است یا بد! اما می خواهیم یک چیز ساده را بگوییم. اینکه تغییرات در سبک زندگی امری ضروری است. اما چقدر به آرامش روانی و ساده زیستی در زندگی اهمیت می دهیم؟

این پرسش را خیلی از جامعه شناسان و روان شناسان ما دنبال کرده اند. در کل می توان گفت درصد آرامش روانی و ساده زیستی که در اسلام هم بسیار سفارش شده ، در بین ما روز به روز کمتر می شود.

علت را جستجو کنیم…

کافی است از خودمان شروع کنیم. راه دوری لازم نیست بروید! از خود و خانواده تان شروع کنید. خیلی از کودکان ما هنوز به سن شش سالگی نرسیده اندکه وارد دنیای بازی های کامپیوتری و البته فرهنگی که این بازی ها با خود می آورد ، می شوند.

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  بهترین راه های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

خیلی از نوجوانان ما هنوز باید ها ونبایدهای روابط اجتماعی، خط قرمزهای روابط با دوستان را نمی دانند که وارد دنیای مجازی می شوند.

و خیلی از جوانان ما، هنوز معنای سلوک و نگرش داشتن در زندگی را نمی دانند که در گروه های متفاوتی عضو می شوند و شیدایی های گوناگونی که بسیاری از آنها بدفرجام هستند را تجربه می کنند.

 6

علت را در خودمان جست و جو کنیم.

این سوالات ، بسیار مهم هستند. چون پاسخ آن ها به شما می فهماند که در چه موقعیت استراتژیکی قرار گرفته اید.

در مقاله بعدی درباره سبک زندگی سالم به معنایی که آرامش روانی و ساده زیستی را به دنبال داشته باشد، می پردازیم.  همراه مان باشید..

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *