اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

مهمترین راهکار های کاهش و مدیریت استرس و اضطراب کنکور – بخش اول

 

استرس کنکور در ماه های آخر به اوج خود می رسد. داوطلبان اضطراب و استرس زیادی را در این زمان تجربه می کنند. استرس کنکور باعث می شود کمتر درس بخوانند. حس خوبی نداشته باشند. حتی ممکن است جو خانه را بهم بریزند! اضطراب و استرس کنکوری ها زمانی فاجعه بار است، که در جلسه کنکور نتوانید به خودتان مسلط باشید. بخاطر استرس کنکور نتوانید از توانایی و دانشی که در این مدت یاد گرفته اید، استفاده کنید. نتوانید دانش خود را به شکل صحیح روی برگه بیاورید و در نهایت به حق واقعی خود برسید.

پس بسیار مهم است که بتوانید اضطراب و استرس کنکور خود را مدیریت کنید. اضطراب و استرس را نمی توان حذف کرد. اما می شود آن را کنترل و مدیریت کرد. در این بخش و بخش بعدی، تکنیک های مدیریت استرس کنکور را آموزش می دهیم. تا بتوانید بر خود مسلط شوید و در نهایت به حق واقعی تان برسید. پس جای هیچگونه نگرانی نیست.

آیا ترس و استرس بد است؟

آیا اینکه مضطرب و خشمگین می شویم بد است؟ آیا ترس بد است؟ واقعیت این است که ترس و استرس بد نیست. زیرا هیجاناتی که در انسان وجود دارد، باعث می شود زنده بمانیم. فرض کنید اگر اجدادمان زمانی که در غارها زندگی می کردند، از هیچ چیز نمی ترسیدند، دیگر من و شما بوجود نمی آمدیم. آنوقت اجدادمان توسط دایناسورها و حیوانات وحشی خورده می شدند. ترس باعث حفظ جان آنها می شد. همچنین باعث افزایش سرعت عمل می شد. ترسیدن باعث می شد تا بتوانند در برابر خطرات از خانواده و خودشان محافظت کنند.

اضطراب کنکور

استرس کنکور

هیجانات دیگر انسان هم به همین شکل است. طبق نظریه هایی، انسان چهار هیجان اصلی دارد. ترس، خشم، غم وشادی. این ها هیجانات بنیادین انسان ها است. اگر قرار بود هیجانی در کار نباشد، حتما تا الان مرده بودیم! زندگی یکنواخت و بدون هیجان، هیچ لذتی نخواهد داشت. گاهی غم باعث می شود به درون خود مراجعه کنیم. با دیگران و جامعه در تعامل باشیم. ترس باعث می شود بفهمیم چه چیزهایی مهم هستند. خشم باعث می شود حس کنیم کسی به ما توهینی کرده است. بروز این هیجانات هر دلیلی می تواند داشته باشد. مهم این است بدانید این هیجانات خوب هستند. فقط باید کنترل و مدیریت شوند.

فرق استرس و اضطراب کنکور و ترس در چیست؟

خیلی ها این دو را اشتباه به جای هم بکار می برند. اضطراب مثل مادری است که بعد از دو ساعت بیرون رفتن فرزندش، دچار آن شود. با خودش می گوید. چرا نیامد؟ من نگرانم! دلشوره دارم. وقتی از او می پرسیم: برای چه دلشوره داری؟ می گوید: نمی دانم. چرا دیر می آید؟ برای چه جواب تلفنم را نمی دهد؟دلشوره مادران بیشتر از جنس اضطراب است. اما کسی ممکن است بگوید من ترسیده ام. از اینکه در کنکور قبول نشوم می ترسم! اضطراب کنکور دارم!

دلیل اضطراب مبهم است. به خاطر همین انسان را فلج می کند. اما ترسیدن فرق می کند. دلیل ترسیدن واضح است و می تواند عملکرد بهتری نسبت به استرس ایجاد کند. یک تکنیک مهم در مدیریت اضطراب و استرس کنکور مطرح است. اینکه استرس و اضطراب را به ترس تبدیل کنیم. بعد برای از بین بردن آن اقدامی انجام دهیم. در آینده این را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

پس حواستان باشد که اضطراب و ترس تفاوت هایی دارد. همچنین حواستان باشد تا این دو را جای هم اشتباه به کار نبرید. زیرا برای مدیریت آن باید یاد بگیرید که روی آنها اسم درست بگذارید. یعنی بدانید در حال حاضر تجربه هیجانی کدامیک را دارید. از چه حسی است و اسم درست آن چیست. اولین قدم در مدیریت هیجانات و استرس کنکور، همین است.

اضطراب کنکور

اسنرس کنکور دارم!

چه استرسی برای کنکور ما بد است؟

در بحث انگیزه و هیجان در روانشناسی، نظریه ای به نام یرکس داتسون وجود دارد. در این نظریه مطرح می شود: سطح انگیختگی هیجانات و حالات روحی با سطح عملکرد، رابطه مستقیم دارد. اگر سطح انگیختگی و هیجانات پائین باشد، عملکردتان هم پائین خواهد بود. در این حالت هیچ چیز برایتان مهم نیست. از طرف دیگر کسی که سطح اضطراب و استرس او زیاد است، عملکردش هم پائین است. باز هم نمی تواند کار خاصی انجام دهد و به اصطلاح قفل می شود.

به طور کلی سطح انگیختگی نه باید خیلی بالا و نه خیلی پائین باشد. اگر در یک سطح اپتیموم باشد، می تواند عملکردتان را به بالاترین سطح ممکن برساند. در بحث مدیریت استرس کنکور هدف ما این است که سطح انگیختگی و اضطراب را به سطح مطلوبی برسانیم. نه خیلی بالا و نه خیلی پائین. هدف، حذف استرس نیست. این نیست که بگوئیم اصلا اضطراب نداشته باشید. استرس کنکور را می پذیریم اما آن را مدیریت می کنیم. تا بتوانیم عملکرد بالاتری داشته باشیم. پس اگر سطح انگیختگی در سطح خوبی باشد، تا حد زیادی می توان استرس را مدیریت کرد.

استرس سر جلسه کنکور

روش های کاهش استرس قبل از کنکور

 علل ایجاد و تشدید استرس کنکور

اما علل ایجاد و تشدید شدن استرس چه چیزهایی می تواند باشد؟ تحقیقات زیادی در این باره انجام شده است. چند مورد مهم علل ایجاد استرس به این شرح است:

سبک زندگی می تواند در استرس تاثیر بگذارد. کسی در طول روز کم بخوابد، تحریک پذیرتر است. بی حوصله تر و نگران تر است. شاید مهارت حل مسئله هم نداشته باشد. یا کسی که تغذیه مناسبی ندارد. مثلا نوشابه و فست فود زیادی می خورد هم، استرس بیشتری دارد.

شرایط دوران کودکی هم در استرس تاثیر دارد. کسی که کودکی خوبی نداشته است ممکن است سطح استرس بالایی داشته باشد. سبک دلبستگی هم بی تاثیر نیست. شرایط گذشته را نمی توان تغییر داد. نمی توانید کودکی تان را تغییر دهید. هیچ پدر و مادری کامل نیستند. آنها شما را به این شکل بوجود آورده اند.

مهم الان و اکنون است. الان می خواهید چه کاری انجام دهید. در حال حاضر اضطراب و استرس کنکور را دارید. پس باید مهارت هایی را یاد بگیرید. تا بتوانید آن را کنترل کنید و به اهدافتان برسید. قرار نیست آن را حذف کنید! بلکه باید یاد بگیرید چگونه با آن کنار آمده و مدیریت کنید. لطفا روی عواملی دست بگذارید که می توانید آنها را تغییر دهید. نه عواملی که بر روی آن هیچ کنترلی ندارید. شما بر گذشته هیچ کنترلی ندارید. اما بر زمان حال خود دارید! اگر روی زمان حال تمرکز کنید و آن را عوض کنید، آینده تان را هم می توانید عوض کنید. هدف ما هم همین است. تا با تغییر الان و اکنون، آینده را عوض کنیم.

در بخش بعد تکنیک های مدیریت استرس کنکور را بررسی می کنیم. راهکارهایی آموزش می دهیم تا با بکارگیری آنها بتوانید اضطراب خود را مدیریت کنید. حتما قسمت بعدی را دنبال کنید!

موضوع: کاهش استرس برای کنکور 1 - مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت 5 فصل 3 سریال #تاکنکور - کاهش استرس برای کنکور 1
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: 9 دقیقه 55 ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری