چگونه از درس خواندن لذت ببریم و خسته نشویم؟ بخش اول

 

به عنوان مشاوره تحصیلی همیشه برایم سوال بوده که در ۱۲ سال دوران تحصیل، چرا هیچ وقت لذت مطالعه را تجربه نکردیم؟ چرا هیچ آموزشی در مورد اینکه چگونه از درس خواندن لذت ببریم را ندیده ایم؟

۱۲ سال از عمر ما در مدرسه می گذرد. اگر دقیق حساب کنیم، ۶ سال مفید است. علاوه بر آن، مدت زمانی را هم در خانه مشغول درس خواندن هستیم. در این مدت زمان طولانی، کمتر دیده شده که به ما بگویند چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم! چگونه از سال های تحصیل مان بیشترین لذت را ببریم؟ چگونه لذت مطالعه را با ترس از امتحانات مدرسه از بین نبریم؟ و چگونه روش های مطالعه را یاد بگیریم تا به برنامه درسی علاقه مندتر شویم؟

در مصاحبه با رتبه های برتر کنکور می بینیم، علاقه زیادی به درس خواندن و یادگیری در آنها بوده. اگر بتوانیم علاقه به یادگیری و درس خواندن را در خود پرورش دهیم، ما هم می توانیم عاشق درس خواندن شویم! و احتمال کسب موفقیت در تمام مراحل تحصیل، بالاتر خواهد رفت.

اصطلاحی که بعد از گرفتن لیسانس یا فوق لیسانس و مدارک بالاتر در بین اکثر افراد رایج است، اصطلاح فارغ التحصیل شدن است. فارغ التحصیلی یعنی فراغت از تحصیل. یعنی دیگر بیشتر از این نیازی به تحصیل نیست. در اینجا چندین سوال مطرح می شود.

اگر در سن ۲۳ یا ۲۵ سالگی مدارک دانشگاهی خود را گرفتید، دیگر هرگزنیازی به یادگیری نخواهید داشت؟ آیا در دانشگاه همه چیز را به شما آموزش خواهند داد؟ آیا بعد از گرفتن مدرک، تمام مهارت های لازم برای یک زندگی شغل آینده تان را بلد خواهید بود؟ آیا بعد از آن دیگر علم پیشرفت نخواهد کرد؟

با کمی فکر متوجه خواهید شد که اصطلاح فراغت از تحصیل فقط برای رفتن از یک مقطع به مقطع بالاتر، آن هم به طور موقت کاربرد دارد. اگر بخواهید به طور دائم فارغ التحصیل بودن را انتخاب کنید، در واقع درجا زدن و پیشرفت نکردن خود را انتخاب کرده اید. همین باعث سکون شما و شاید هم سقوط شما خواهد شد!

پیشنهاد ما این است، اصطلاح فارغ التحصیل را برای همیشه از دایره لغات تان پاک کنید. تصمیم بگیرید که تا آخر عمر در حال پیشرفت و یادگیری و مطالعه باشید. تا در زندگی تان موفق تر بدرخشید.

اگر در زندگی افراد بزرگ و موفق نیز دقیق شوید، خواهید دید آنها عاشق مطالعه اند. زیرا از همان ابتدا به آنها یاد داده اند که چگونه به درس خواندن علاقه مند شوند. پس بیایید به بررسی موضوع اصلی این قسمت بپردازیم. ما نیز یاد بگیریم که چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟

 

لذت بردن از درس خواندن

۱- تغییر زاویه دید نسبت به درس خواندن

اولین اقدام برای لذت مطالعه، تغییر زاویه دید و تغییر نگرش نسبت به درس خواندن است. بسیاری از افراد فکر می کنند که زندگی تنها متشکل از لحظه هایی است که در حال تفریح هستند. لحظاتی که در سفرند، در کنار خانواده اند، در کنار دوستانشان اند و.. اما زندگی لذت بردن از تک تک لحظه هاست. بعضی از روز ها ممکن است شاد باشید و بعضی روزها غمگین، بعضی از روز ها در کنار خانواده تان هستید و بعضی روزها در درس خواندن برای امتحان، همه این لحظات در کنار هم زندگی شما را می سازد.

کسی که زندگی خود را فقط لحظات تفریحش می داند، تنها ۲۰% از زندگی خود لذت می برد. شما دانش آموزان قرار است یک سال برای کنکور درس بخوانید، آیا نمی خواهید از درس خواندنتان لذت ببرید؟ این انتخاب شماست که لذت مطالعه را در سال های تحصیل انتخاب کنید یا لذت نبردن!

زمانی که در حال مطالعه هستید، این نگرش را داشته باشید که قرار است چیزی به معلومات تان اضافه کنید. نه اینکه با بهانه تراشی و ایراد گرفتن از زمین و زمان، لذت مطالعه آن درس را از بین ببرید. بهانه تراشی ها هیچ کمکی به پیشرفت روندتان برای موفقیت در کنکور نخواهد کرد. باید درس ها را به خاطر خود آن درس بخوانید و در یادگیری آنها جدی و مصصم باشید. بگویید” می خواهم این درس را هر طور شده یاد بگیرم و لذت مطالعه آن را بچشم ”

این یک انتخاب است. اتخاب لذت بردن از مطالعه به جای خسته شدن در مطالعه!

چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم
لذت مطالعه

۲- قوانین و قواعد درس ها

دومین دلیلی که خیلی ها  از مطالعه و یادگیری لذت نمی برند، ندانستن قوانین مطالعه است. به نظر شما مادر بزرگتان از بازی فوتبال سر در می آورد؟ معمولا مادر بزرگ ها می گویند ۲۲ نفر مرد بزرگ دنبال یک توپ هستند واین کار بسیار بی معنی است! چون آنها قوانین بازی را بلد نیستند، هیچ لذتی هم از تماشای آن نخواهند برد. اما بازی فوتبال شاید برای شما هیجان و لذت بیشتری داشته باشد.

روش های درس خواندن هم همین است. وقتی شما قوانین مطالعه هر درس را بلد نباشید، از درس خواندن لذت نخواهید برد. دیگر آن درس را دوست نخواهید داشت. به همین خاطر هیچ وقت سراغ آن درس نمی روید زیرا با خود می گویید، آن درس را بلد نیستم پس حتما در آن شکست خواهم خورد!

برای حل این مشکل باید دروسی که در آنها قوی نیستید را، از پایه مطالعه کنید. برای مثال اگر در درس عربی مشکل دارید، از کتاب عربی سال اول شروع کنید. حتی مباحثی را که به نظرتان بدیهی است هم، مطالعه کنید. بعد از آن می توانید کم کم سال های بالاتر را مطالعه کنید.

وقتی از وسط کار، شروع به مطالعه کنید مثل این است که یک سریال را از وسط آن ببینید. در این صورت نمی توانید بفهمید که موضوع اصلی آن چیست. وقتی درسی را از پایه مطالعه کنید، و قوانین آن را یاد بگیرید، علاقه تان نیز به آن درس بالاتر خواهد رفت و در آن درس قوی خواهید شد.

لذت بردن از مطالعه
چگونه از درس خواندن لذت ببریم

۳- تمرکز زداها را دور کنید

هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که یک کار را با تمرکز کامل انجام دهید. بعد از آن به سراغ کارهای دیگری بروید. در دنیای امروز، اکثر افراد ذهن شان درگیر چندین کار همزمان است. برای مثال زمانی که در حال درس خواندن هستید، یک دفعه صدای نوتیفیکیشن گوشی تان بلند می شود. یک دفعه دوست تان بالای میزتان می آید. یک نفر صدایتان می زند و.. همه این ها باعث می شود که نتوانید با تمرکز مطالعه کنید.

اگر تمرکزتان بالا برود، قطعا لذت مطالعه و یادگیری بیشتری را تجریه خواهید کرد. اولین قدم برای بالا بردن تمرکز در خود، تعریف کردن قوانینی مشخص و عملی است. برای مثال زمان مطالعه، گوشی تان را در حالت هواپیما قرار دهید. از دوست تان بخواهید که هنگام مطالعه سمت تان نیاید. دیگران صدایتان نکنند تا راحت تر بتوانید تمرکز کنید. زمانی که تمرکزتان در درس خواندن بالاتر برود، خیلی بیشتر به درس خواندن علاقه مند می شوید!

امروزه به علت اینکه نمی توانیم تمرکزمان را روی یک کار جمع کنیم، دچار استرس و اضطراب می شویم. برای افزایش تمرکز خود، می توانید بسته تمرکز لیزری را تهیه کنید. با انجام تکنیک ها و تمرینات افزایش تمرکز، لذت مطالعه و یادگیری بیشتری را تجربه می کنید.

لذت مطالعه
چگونه عاشق درس خواندن شویم

۴- ابزار های مطالعاتی مناسب انتخاب کنید

بعضی ها هنگام مطالعه، دچار خواب آلودگی می شوند. علت خواب آلودگی آنها، مطالعه و درس خواندن در تخت خواب است. تخت خواب محلی است که همه ما برای خوابیدن و استراحت کردن از آن استفاده می کنیم. در واقع همه ما نسبت به تخت خواب شرطی شده ایم. هرگز در تخت خواب مطالعه نکنید

برای مطالعه و درس خواندن باید از ابزار های مناسب مطالعاتی استفاده کرد. برای مثال مطالعه پشت یک میز یا در کتابخانه بسیار موثرتر است. باعث بالا رفتن دقت در مطالعه و افزایش تمرکز می شود. زمانی که در محیط استاندارد مطالعه کنید، حس درس خواندن در شما افزایش می یابد.

۵- انتخاب محیط مناسب برای درس خواندن

انتخاب محیط مناسب برای مطالعه یکی از عوامل تاثیر گذار است. هم در افزایش سرعت مطالعه و هم در افزایش تمرکز هنگام مطالعه، مفید است. زمانی که محیط مخصوص درس خواندن نباشد، قطعا حس درس خواندن هم در شما ایجاد نخواهد کرد.

برای مثال محیطی که خیلی گرم باشد. شما را نا آرام خواهد کرد و باعث خواب آلودگی شما می شود. محیطی که در آن تهویه مناسب و جریان هوا نباشد. نور کم محیط نیز باعث سر درد و ضعیف شدن چشم هایتان می شود. پس برای مطالعه محیطی مناسب فراهم کنید. محیطی که دارای نور کافی، هوای سالم، تهویه مطبوع و دمای مناسب باشد. چنین محیطی لذت مطالعه و یادگیری را دو چندان خواهد کرد.

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۷ فصل ۲ سریال #تاکنکور - چگونه از درس خواندن لذت ببریم ۱
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۶ دقیقه ۰۷ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*