مهندسی اهداف در کنکور ۱ | یک کلیپ انگیزشی درسی عالی

کلیپ انگیزشی کنکور
1+

موضوع: کلیپ انگیزشی درسی -مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت ۱ فصل ۱ سریال #تاکنکور - مهندسی اهداف در کنکور ۱
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۸ دقیقه ۳۱ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

 

این کلیپ انگیزشی درسی به نکته جالبی در رابطه با مهندسی اهداف در کنکور اشاره می کند. در جلسات اول مشاوره، کارگاه ها و همایش ها، وقتی از داوطلبان و دانش آموزان می پرسم برای سال آینده هدفتان در کنکور چیست؟  می خواهید چه رشته و دانشگاهی قبول شوید؟ مهندسی اهداف تان در کنکور چگونه است؟  سه مدل جواب می دهند.

دسته ی اول می گویند: زیاد به این موضوع فکر نکرده ایم، ببینیم چه می شود، هرچه پیش آید خوش آید.

دسته ی دوم می گویند: یک رشته و دانشگاه خوب می خواهیم اما باید ببینیم رتبه مان به چه رشته ای می خورد.

دسته ی سوم می گویند: هم رشته و هم دانشگاه مورد نظرمان را مشخص کرده ایم و برای رسیدن به آن تلاش می کنیم و باید آن را بدست آوریم!

 

زمانی که نتیجه کنکور اعلام می شود رتبه های داوطلبان نیز به سه دسته تقسیم می شوند:

  • گروه اول کسانی اند که گفته بودند زیاد به رشته مورد نظرمان فکر نکرده ایم. این افراد معمولا رتبه های ۶ رقمی می آورند.
  • گروه دوم کسانی اند که گفته بودند دانشگاهی که به رتبه شان بخورد می روند. این افراد هم معمولا رتبه های ۵ رقمی می آورند.
  • گروه سوم همان کسانی اند که دقیقا رشته و دانشگاه مورد نظرشان را انتخاب کرده بودند. آنها نیز معمولا رتبه های ۳ رقمی یا ۲ رقمی می آورند.

 

شاید متوجه شده باشید که موفقیت در کنکور به هیچ وجه تصادفی نیست. نداشتن هدف، هیچ گونه انگیزه برای درس خواندن را در شما ایجاد نخواهد کرد. این یک رویاست که داوطلبی شب بخوابد و صبح فرشته سازمان سنجش برایش رتبه دو رقمی آورده بیاورد.

انسان های موفق اساساً رویا پرداز هستند اما بجای اینکه بخوابند و رویاهایشان را در خواب ببینند، ترجیح می دهند بیدار بمانند و آنها را در واقعیت بسازند. سوال مهم این است که آیا هدف خاصی را برای خود تعیین کرده اید یا هر چه برایتان پیش آید خوب است؟ آیا انگیزه برای درس خواندن در شما وجود دارد؟ آیا برای موفقیت در کنکور برنامه ای تنظیم کرده اید؟

واضح است که هیچ داوطلبی رتبه ۶ رقمی را دوست ندارد. هیچ فردی چاق شدن را دوست ندارد. هیچ کس تنگدستی و فقر را دوست ندارد اما متاسفانه مشکل از آنجایی شروع می شود که بیشتر افراد روی مواردی تمرکز می کنند که از آن فراری هستند و دوست ندارند . ذهن آنها بجای اینکه به فکر کسب موفقیت باشد به فکر فرار از شکست است. مثال زیر به روشن تر شدن موضوع کمک می کند.

فرض کنید که وارد یک سوپرمارکت می شوید و به فروشنده می گویید: من پنیر نمی خواهم، ماکارانی که اصلا نیاز ندارم، بستنی هم دوست ندارم، سوسیس هم که ضرر دارد، ماست هم که در منزل دارم..!  به نظرتان فروشنده می تواند بفهمد که شما چه چیزی می خواهید؟! اصلا به او چه ارتباطی دارد که چه چیزهایی نمی خواهید و نیاز ندارید؟!  در صورتیکه باید به فروشنده بگویید که دقیقا چه چیزهایی می خواهید تا او هم همان ها را به شما بدهد.

 

این موضوع درباره ی ۹۵% افراد صدق می کند. آنها به چیزهایی فکر می کنند که نه دوست می دارند و نه می خواهند که بدست شان بیاورند و همیشه هم از آنها فراری اند. به همه می گویند: من دوست ندارم مریض بشوم، دوست ندارم کنکور قبول نشوم، دوست ندارم.. در صورتی که این دوست نداشتن ها هیچ ربطی به دیگران ندارد.

شما هم باید دقیقا مشخص کنید چه می خواهید. اگر ندانید که چه می خواهید فروشنده هم چیزی به شما نخواهد داد!  بجای فکر کردن به چیزهایی که جزء خواسته هایتان نیست ببینید دقیقا چه چیزهایی می خواهید و برای بدست آوردن آن چه اقداماتی باید انجام دهید. عده ای از داوطلبان، ذهن شان پر از ابهام است و دائم در حال استرس و اضطراب کنکور به سر می برند. در صورتیکه اگر افزایش انگیزه برای درس خواندن در آنها بالا باشد، می توانند مسیری مشخص و هدفی واضح برای خود تعیین کنند. یک داوطلب موفق که خواهان رتبه سه رقمی است می داند که با تقویت اراده برای درس خواندن می تواند خود را به درصد دروس برای قبولی در رشته مورد نظرش نزدیک کند.

نوشتن هدف بر روی کاغذ

یک راه ایجاد انگیزه برای درس خواندن، نوشتن اهداف بر روی کاغذ است. اگر کلیپ های انگیزشی افراد موفق را دیده باشید خواهید دید آنها هم این کار را انجام می دهند. با انجام این کار می توانید تصمیمی جدی تر و مشخص تر برای آینده تان بگیرید. آنچه را که از صمیم قلب دوست می دارید را بر روی یک کاغذ بنویسید. به عنوان مثال: من علیرضا مطلبی در سال ۹۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز در دوره روزانه پذیرفته شده ام.

هدف تان باید واضح، شفاف و دقیق باشد. این نباشد که فقط بنویسید: رشته پزشکی قبول شده ام. باید دقیقا بنویسید چه سالی چه دانشگاهی و چه دوره ای می خواهید قبول شوید. با نوشتن، ذهن تان از حالت گنگ بودن و ابهام خارج می شود به سمت هدف تان جهت می گیرد.

طبق آمار ها ۹۷% افراد، اهدافشان را مکتوب نمی کنند. تنها ۳% افراد اهدافشان را روی کاغذ می نویسند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند. این ۳% جزء افراد برتر هر جامعه ای هستند. اما در اینجا هدف این است که به شما دواطلبان کمک کنیم تا جزء ۱% افراد برتر کنکور بشوید و در رشته و دانشگاه مورد علاقه تان قبول شوید.

 

مهندسی معکوس

هدف از این کلیپ انگیزشی درسی، افزایش انگیزه برای درس خواندن است اما همانطور که در عنوان آن مشاهده می کنید نام آن مهندسی اهداف در کنکور است. شاید برایتان سوال باشد که چرا این نام را برای آن انتخاب کرده ام. دلیل این نامگذاری را در آینده بهتر متوجه خواهید شد که قبل از بررسی آن، بهتر است بپرسم آیا تا بحال مهندسی معکوس به گوشتان خورده است؟ اصلا می دانید مهندسی معکوس چیست؟

به طور کلی می توان گفت مهندسی معکوس با مهندسی اهداف ارتباط نزدیکی دارد. مهندسی معکوس به این معنی است که:

اگر بخواهیم قطعه ای را خودمان تولید کنیم، باید نمونه مشابهی از آن را خریداری کنیم. وقتی قطعه خریداری شده -که همان قطعه اصلی است- را باز کنیم قطعات کوچک و ریزتری را درون آن می بینیم که باید مشابه آن قطعات ریزتر را بسازیم تا در قطعه خودمان سرهم بندی کنیم که در نهایت قطعه نهایی مان درست شود.

در این قسمت از مهندسی اهداف در کنکور و قسمت بعد آن، می خواهیم  اهداف در کنکور را با کمک مهندسی معکوس تعیین کنیم. تا این مرحله باید قطعه نهایی تان در کنکور مشخص شود. یعنی با استفاده از مشخص کردن اهداف و نوشتن آن ها بر روی کاغذ، باید مشخص کنید در چه رشته و چه دانشگاهی می خواهید قبول شوید. در بخش دوم این کلیپ انگیزشی درسی، هدفتان را بررسی خواهیم کرد و مشخص تر برای آن برنامه ریزی می کنیم. برای مثال کسی که می خواهد در رشته حقوق دانشگاه علامه یا پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تحصیل کند، باید چه اقداماتی را رعایت و چه کارهایی انجام دهد. با اطلاع از انجام پیش نیازها و رعایت قوانین آنها، خواهید توانست به هدف و نتیجه ای که تعیین کرده اید، برسید. پس حتما قسمت دوم مهندسی اهداف در کنکور را دنبال کنید.

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

2 دیدگاه برای “مهندسی اهداف در کنکور ۱ | یک کلیپ انگیزشی درسی عالی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*