تند خوانی روشی موثر برای قبولی در کنکور

به نام خدا

برای قبولی در کنکور، تند خوانی را یاد بگیر

 

دوست خوبم، تو در بهترین سال های زندگی ات قرار داری و هر چه زودتر بتوانی ارزش ثانیه ها و دقیقه ها و ساعت ها را درک کنی می توانی برنامه های بیشتری را برای آینده ات اجرا نمایی؛ پس از تو می خواهم که مدیریت زمان را بیاموزی. برای این کار روش های زیادی وجود دارد و یکی از آنها یادگیری تکنیک های تند خوانی است. هر چه قدر آگاهی تو در این زمینه افزایش یابد، براحتی می توانی از عهده ی تمامی درس هایت بر آیی و جز این از تو انتظار نمی رود.

یک سوال: آیا تا به حال ورزش ذهنی انجام داده ای؟

شاید برایت جالب باشد که مغز انسان نیز همانند جسم نیاز به ورزش دارد. انجام تمرینات مناسب برای بدن تو موجب حفظ سلامتی و افزایش شادابی و تندرستی ات می شود و همین طور لازم است که برای حفظ توانمندی های ذهنی ات تمریناتی را یاد بگیری و به طور منظم انجام دهی. وقتی که مغز انسان در معرض آموزش صحیح قرار می گیرد، به صورت اتوماتیک میزان هوش وی افزایش می یابد و این توانایی تا سال های سال باقی خواهد ماند. تسلط بر مهارت تندخوانی جهت افزایش دادن سرعت مطالعه برای هر شخصی امکان پذیر است.

83

چرا یادگیری روش تند خوانی برای دانش آموزان و کنکوری ها مفید است؟

 

اکثر افراد خواندن را آموخته اند ولی چگونگی صحیح خواندن را خیر.

تندخوانی علاوه بر اینکه یک تمرین ذهنی و بصری می باشد، یک مهارت است و تو اگر بتوانی تکنیک ها و روش های انجام آنرا بیاموزی به میزان زیادی در وقت و انرژی خودت صرفه جویی کرده ای. معمولا دانش آموزان و دانشجویان با حجم زیادی از کتابهای درسی مواجه هستند. یادگیری این مهارت می تواند سرعت درس خواندن آنها را افزایش دهد و به آنان کمک نماید تا بتوانند راحت تر مدیریت زمان خود را انجام دهند. جالب است بدانی که به طور معمول افراد در سن جوانی که به تحصیلات دانشگاهی می پردازند، در معرض یادگیری بیشتری هستند و سرعت خواندن آنها از سایر افراد در سنین دیگر بیشتر است. اگر یکی از کسانی هستی که مطابق با یک برنامه ریزی برای کنکور درس می خوانی، باید بدانی که در بهترین سن برای پرورش مهارت های خواندن و تند خوانی قرار داری، زیرا در شرایطی هستی که به علت محدودیت زمانی ات، انگیزه بیشتری برای آموختن مطالب جدید و تست زنی داری.

 

تند خوانی را به چشم هایت بسپار

 

تندخوانی موجب تسریع برقراری ارتباط بین چشم و مغز انسان می شود؛ یعنی می توانی با تمرکز کامل، هم زمان با اینکه یک پاراگراف را با حرکات چشم خود می خوانی، مهم ترین نکات آن را به سرعت شناسایی کرده و یادداشت برداری کنی؛ بنابراین مطالعه یک پاراگراف در مدت زمان کمی انجام می شود؛ یعنی علاوه بر افزایش سرعت خواندن، درک مطلب و به خاطر سپردن آن نیز در همان زمان انجام می گیرد. می توان گفت که تند خوانی یکی از تکنیک های صحیح خواندن است که اگر آن را یاد بگیری تاثیرات بیشماری در نحوه درس خواندن و نتایج نهایی خواهد داشت. اگر تو هم برای قبولی در کنکور درس می خوانی احتمالا از فلش کارت استفاده کرده ای، استفاده از این کارت ها برای مطالعه دروس یکی از راه های تندخوانی می باشد، به گونه ای که سرعت مطالعه و مرور مطالب درسی به میزان زیادی افزایش پیدا می کند و تو مطالب مهم هر مبحث را می خوانی. با این روش می توانی سرعت فعلی مطالعه ات را دو برابر کنی. آن وقت دلهره ای که برای امتحانات و یا مطالعه دروس کنکور داری، بسیار کاهش خواهد یافت و این موضوع مستقیما بر افزایش اعتماد به نفس و انگیزه ات برای ادامه مسیر موفقیت تاثیر گذار خواهد بود. معمولا دانش آموزان از کمبود وقت خود شکایت دارند، اما اکثریت از روش های صحیح خواندن مطلع نیستند. یادگیری تکنیک های تند خوانی باعث می شود که بتوان سرعت متوسط مطالعه اکثر افراد (در هر دقیقه ۲۰۰ کلمه) را دو برابر و یا بیشتر کرد.

افزایش مهارت در تندخوانی نیازمند تمرین منظم است و تو با تسلط بر آن می توانی در یک ساعت بخش های بیشتری از کتاب های درسی را مطالعه کنی و در عین حال به میزان متناسبی از درک مطلب دست پیدا کنی؛ یعنی مطالعه ی تو با کیفیت خواهد بود، برخلاف چیزی که اکثر افراد فکر می کنند و تند خواندن را با بی دقتی همراه می دانند. در حالی که اینگونه نیست و هدف اصلی فهمیدن مطالب کتاب و به خاطر سپاری آنهاست که از طریق تندخوانی فراهم می شود و تو به راحتی می توانی مطلبی را بخوانی، درک کنی و به سایر موضوعات مرتبط در ذهنت پیوند دهی و اگر صحیح و با دقت مطالعه کرده باشی، قادر به بازیابی و فراخوانی مطالب درسی خواهی بود. به هر میزان که توانایی فراخوانی دروسی که خوانده ای را بالا ببری، در امتحانات و کنکور موفق تر خواهی بود.

توصیه ما به عنوان مشاور کنکور، به تو این است که به فرایند خواندن و مطالعه دید عمیق تری داشته باشی و اگر نسبت به جزییات آن شناخت بیشتری به دست آوری به راحتی می توانی توانایی ات را در هر مرحله از خواندن افزایش بدهی. شاید اکنون برایت سوال شود که خواندن چه مراحلی دارد؟

  • تشخیص و باز شناسی اطلاعات
  • جذب کلمات و همانند سازی از طریق مطالعه چشمی
  • فهم / پیوند دادن بخش های مختلف یک متن با یکدیگر
  • درک / پیوند دادن اطلاعات جدید با دانسته های قبلی
  • حفظ و نگهداری و به خاطر سپاری آموخته ها
  • فراخوانی یا بازیابی اطلاعات از حافظه در مواقع لازم
  • ارتباط / استفاده از اطلاعات آموخته شده

 

تاثیر مثبت تند خوانی بر میزان تمرکز در هنگام مطالعه

 

هر یک از دلایلی مثل کم حوصلگی، عدم داشتن تمرکز کافی، مناسب نبودن شرایط مکان مطالعه، دشواری مطالب درس، حواس پرتی و … می تواند باعث به وجود آمدن اختلال در یادگیری و مطالعه شود. در ابتدا باید دلایل را بر طرف کرد تا بتوان با شرایط بهتری مطالعه نمود اما به طور کلی یادگیری تکنیک های تندخوانی و اجرای آنها تاثیر مستقیمی بر افزایش تمرکز تو خواهد داشت و اگر در هنگام درس خواندن حواست پرت می شود و یا برایت سخت است که موضوعات را به طور پیوسته مطالعه نمایی، با ادامه ی تمرین های منظم این مشکلات نیز کاهش خواهد یافت.

84

 

 

یک نکته ی جالب این است که اگر به جای یادداشت برداری از دروس خود، از تکنیک نقشه ذهنی استفاده کنی:

ذهنت به جای اینکه فقط خطوطی شامل کلمات و عبارات مرتبط با یکدیگر را پردازش نماید، به تحلیل تصاویر می پردازد و به این شیوه می توانی مطالب بیشتری را آموخته و بعدا فراخوانی کنی؛ برای مثال در درس شیمی جدول مندلیف را به خاطر آورید. در این روش به عنوان یک ابزار کمک حافظه چند بعدی، به صورت کاملا خلاصه و مفید با استفاده از اشکال و علایم و رنگ ها سعی شده است تا مطالب زیادی در مورد عناصر شیمیایی آموزش داده شود. این جدول به عنوان یک تصویر ذهنی در ذهن بیننده باقی می ماند و مغز وی شروع به پردازش رنگ ها و علایم و به یاد آوردن خواص و ویژگی های هر ماده شیمیایی می نماید. این روش علاوه بر اینکه یک تمرین ذهنی خواهد بود، یک تکنیک تند خوانی نیز محسوب می شود؛ بنابراین سعی کن تا در یادداشت برداری های خودت، جملات را به شکلی قابل فهم اما خلاصه بنویسی و از علایم و اشکال و نمودار ها استفاده کنی.

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*