غلبه بر تنبلی در درس خواندن ۲ | اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان ۲

روانشناسی تنبلی
1+

موضوع: اهمال کاری-مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت ۱۰ فصل ۲ سریال #تاکنکور - غلبه بر تنبلی در درس خواندن ۲
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۰ دقیقه ۰۳ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

در بخش اول روانشناسی تنبلی توضیح دادیم که اهمال کاری چیست، چه فوایدی دارد و انواع آن چیست. همچنین گام های اولیه و سوالاتی که باید از خودتان بپرسید را مطرح کردیم که بررسی کنیم آیا واقعا اهمال کار هستید یا خیر. در این بخش راهکارهایی ارائه می دهیم که چگونه می توانیم اهمال کاری را ترک کنیم.

۱۰% از محتوای این بخش و بخش قبلی از محصول “روانشناسی تنبلی و اهمال کاری” که در سایت مرکز مشاوره پتانسیل موجود است، تهیه شده است. اگر می خواهید راهکارهای بیشتر و سریع تری برای مقابله با درس نخواندن خود یاد بگیرید می توانید این محصول را تهیه کنید و خواهید دید که به راحتی می توانید غلبه بر تنبلی درس خواندن کنید.

ترس از شکست

اولین دلیل تنبلی و اهمال کاری این است که بسیاری از افراد می ترسند شکست بخورند! اگر یادتان باشد گفتیم یکی از فواید تنبلی توجیهی برای شکست است. وقتی تلاش کنید و شکست بخورید همه می گویند تو که این همه می خواندی پس چرا شکست خوردی؟! اما وقتی هیچ تلاشی نکنید و درسی نخوانده باشید کسی هم از شما انتظاری نخواهد داشت و به راحتی می گویید من نخواندم اگر می خواندم قبول می شدم. این ترس از شکست در شما تنبلی بوجود می آورد. اضطرابی که دارید باعث می شود بیشتر تنبلی کرده و برنامه هایتان را اجرا نکنید. چون در ذهن تان این است که بیخیال اگر بعدا شکست خوردم نهایتا می گویم نخواندم! تلاش نکردم..

اما نکته ای که مهم است این است که اگر تلاش نکنید ۱۰۰% شکست می خورید اما اگر تلاش کنید ۱۰% شکست می خورید و ۹۰% موفق خواهید شد. بیست سال بعد بابت کارهایی که نکرده اید بیشتر افسوس می خورید تا کارهایی که انجام دادید. توجهی به حرف مردم نداشته باشید زیرا هر کاری که انجام دهید آنها حرفی می زنند. اگر رتبه خوب بیاورید می گویند خب معلوم است این همه خرج تحصیل کردید باید رتبه خوب می آوردید، اگر رتبه بدی بیاورید هم می گویند این همه خرجت کردند هیچی نشدی!

کسانی هستند که می ترسند کلاسی ثبت نام کنند، مشاور بگیرند و کتاب بخرند، بخاطر اینکه می گویند انتظار دیگران از ما بالا می رود و اگر نتیجه ندهد چه باید کنیم …؟!

اما با خود فکر کنید که مگر چه اتفاق بدی قرار است بیافتد؟ آیا نمی خواهید شانس خودتان را امتحان کنید؟! یادتان باشد خداوند امید شجاعان است نه بهانه ترسوها. دنبال این نباشید که برای تنبلی بهانه ای دست تان باشد. بروید بجنگید و موفق شوید. گاندی می گوید: ابتدا شما را نادیده می گیرند. سپس به شما می خندند. بعد با شما می جنگند و در نهایت شما پیروز خواهید شد.

مسیر موفقیت در کنکور سختی های بسیاری دارد اما می ارزد که این سختی ها را به جان بخرید تا به یک هدف بزرگ برسید . لطفا ترس هایی که از شکست دارید را کنار بگذارید و این ترس ها را بر روی کاغذ بنویسید و یکبار برای همیشه آنها را حل کنید و به طور کامل کنار بگذارید.

روانشناسی تنبلی 2
غلبه بر تنبلی درس خواندن

شبه نیازها

دومین دلیل این است که شبه نیاز ها جای نیاز های اصلی را گرفته اند و باعث می شوند که شما نتوانید به کارهای ضروری تر بپردازید. در هرم مازلو که به انگیزه انسان مربوط می شود، پایین ترین قسمت آن نیازهای اصلی و فیزیولوژی انسان است. مانند آب غذا، خواب و..

یک طبقه بالاتر نیاز های امنیتی و سپس نیاز های تعلق و دوست داشتن و در بالاترین نقطه این هرم خود شکوفایی قرار دارد. اینکه بتوانید استعداد هایتان را شکوفا کنید و بهترین خودتان شوید  بسیار مهم است. اما متاسفانه بیشتر افراد در مرحله اول و دوم این هرم مانده اند و نمی توانند به مراحل بالاتر برسند. زیرا شبه نیازها جای نیازهای اصلی شان را گرفته است.

یکی از این شبه نیازها گذراندن وقت زیادی در شبکه های اجتماعی است. آن هم برای گرفتن چند لایک بیشتر. برای اینکه ببینیم کانال ها چه چیزی را گذاشته اند، یا در گروه ها چه اتفاقی افتاده است. این شبه نیازها تنها وقت تان را تلف می کنند.

جالب است بدانید در تحقیقی نوشته شده بود شبکه های اجتماعی باعث ایجاد افسردگی می شوند زیرا به طور کلی دو گروه در این شبکه ها وجود دارند. گروهی که از ما بالاتر هستند و زندگی های و لوازم لاکچری خود را به نمایش می گذارند و گروهی دیگر افرادی اند که از ما پایین تر هستند و خبرهای منفی و شکست عشقی شان را به اشتراک می گذارند. با دیدن هر دوی این گروه ها ناراحت خواهیم شد و باعث ایجاد افسردگی می شوند.

یکبار مشخص کنید که آیا اگر واقعا شبکه های اجتماعی را نداشته باشید اتفاق خاصی می افتد؟ اگر نه پس آنها را کمتر کنید کم کم کنار بگذارید. به خصوص هنگام مطالعه به طور کامل کنار بگذارید شان. باور کنید چیزی را از دست نخواهید داد بلکه چیزهای بیشتری را هم بدست خواهید آورد. نیاز اصلی شما خود شکوفایی است. مابقی این نیاز ها شبه نیاز ها هستند که برایتان بوجود آورده شدند. یادتان باشد که نیاز اصلی شما چیز دیگری است پس با شبه نیاز ها اشتباهش نگیرید.

 

سردرگمی و نداشتن هدف 

آخرین دلیل این است که خیلی ها نمی دانند از زندگی شان چه می خواهند. نمی دانند قرار است به کجا بروند. برایشان مبهم است که قرار چه چیزی در زندگی شان بدست بیاورند. از طرف دیگر افرادی هم مشخص کرده اندچه می خواهند اما راه رسیدن به آن را نمی دانند و برنامه ای برای رسیدن به آن ندارند. مهم ترین نکته این است که لطفا یک هدف برای خودتان مشخص کنید. دلایل رسیدن به هدف تان را هم بنویسید.

همچنین یک برنامه مناسب برای آن داشته باشید. خیلی خوب است که از یک مشاور که با تجربه تر از شما است و راه رسیدن به هدف تان را حداقل در زمینه کنکور می داند، کمک بگیرید. بنابراین تکلیف خودتان را مشخص کنید. اینکه بسیاری از افراد اهمال کاری می کنند و هیچ تلاشی برای درمان اهمال کاری تحصیلی خود نمی کنند، یکی از مهم ترین دلایل اش این است که ذهن شان ابهام دارد و نمی دانند که باید چه کاری انجام دهند و به کدام سمت بروند.

اما شما مشخص کنید که در نهایت به کجا می خواهید برسید و را ه آن را هم تعیین کنید و از دیگران کمک بگیرید.

احتمالا دیگر بدانید چه راهی را برای غلبه بر تنبلی درس خواندن تان پیش بگیرید و چگونه مقابله با درس نخواندن را در سال کنکور انجام دهید. برای درمان اهمال کاری تحصیلی خود به شیوه ای دقیق تر و عمیق تر می توانید محصول روانشناسی تنبلی را از سایت پتانسیل تهیه نمایید.

روانشناسی تنبلی 2
درمان اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*