کلیپ انگیزشی برای درس خواندن کنکور ی ها | به خودت بدهکار نشو!

انگیزه برای درس خواندن
1+

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت یازدهم سریال #تاکنکور - به خودت بدهکار نباش!
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۸ دقیقه و ۲۱ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

 

فرض کنید ساعت ۱۲:۳۰ روز جمعه ۸ تیرماه است. از جلسه کنکور بیرون می آیید و به سمت خانه می روید. دوست دارید از مسیر حوزه تا خانه تان چه حسی داشته باشید ؟ دوست دارید وقتی پدر و مادرتان از شما  می پرسند “کنکورت چطور بود؟” چی جوابی به آنها بدهید؟ دوست دارید وقتی دوستانتان از شما می پرسند “چطور دادی؟” چه چیزی به آنها بگویید؟ دوست دارید جواب تلفن های فامیل و آشنا را با خوشحالی بدهید یا اینکه به خانواده تان بگویید هر کس که تماس گرفت بگویید من در خانه نیستم؟! دوست دارید وقتی معلم و مشاور تحصیلی تان می پرسند “از کنکورت راضی بودی؟” چه جوابی به آنها بدهید؟ اصلا تمام این هار ا که کنار بگذارید، دوست دارید وقتی با خود خلوت می کنید چه چیزهایی در ذهن تان باشد؟ به خودتان بدهکار باشید یا بگویید تمام تلاش ام را کردم و نتیجه هر چیزی که بشود من راضی ام. دوست دارید به خودتان بدهکار شوید یا هیچ حسابی با خود نداشته باشید؟!

بدهکار کیست؟

یک لحظه با خودتان فکر کنید اگر همین روندتان را تا کنکور ادامه بدهید چه رتبه ای بدست خواهید آورد؟ دوست دارید زمانی که برای انتخاب رشته پیش مشاوره تحصیلی خود می روید چه صحبتی داشته باشید؟  بگویید با این رتبه ای که آوردم چه رشته و چه دانشگاهی بروم آینده بهتری دارد یا بگویید با این رتبه ای که آوردم اصلا می شود یک رشته نسبتا خوب قبول بشوم؟! دوست دارید تحت جبر انتخاب رشته کنید یا با خیال راحت هر رشته ای که می خواهید را انتخاب کنید؟

بعضی از پدر مادرها زمانی که برای مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی فرزندان شان به ما مراجعه می کنند، در حین جلسات به آنها می گویند: ما نتوانستیم یک رشته خوب قبول شویم و مجبور شدیم در بازار کار کنیم و درس نخوانیم، اما شما اشتباه ما را تکرار نکن و درس بخوان تا به آن چیزی که می خواهی برسی. همچنین بعضی دیگر از پدر مادرها از فرزندانشان می خواهند که برای قبولی در رشته پزشکی یا دندان پزشکی تلاش کنند، زیرا خودشان نتوانسته اند در این رشته ها تحصیل کنند و به زور می خواهند فرزندانشان را به تحصیل در این رشته ها ترغیب کنند.

نکته مهم اینجاست که خود شما چه چیزی را دوست می دارید؟ دوست دارید چه جوابی به نسل بعد از خودتان بدهید تا مثل بعضی از پدر مادر ها حسرت نداشته باشید؟ آیا می خواهید برای فرزندان تان الگو باشید یا زمانی که از شما پرسیدند چه شد که این رشته را انتخاب کردی در جواب آنها سکوت کنید و هیچ پاسخی نداشته باشید؟ به آنها بگویید رتبه ای که در کنکور کسب کردید به شما اجازه ادامه تحصیل در رشته بهتری را نداد یا بگویید تلاش تان را کردید و در همان رشته ای که علاقه داشتید، موفقیت در کنکور را از آن خود کردید؟

موضوع اصلی این بخش این است که “چگونه به خودت بدهکار نباشی؟”  بدهکار یعنی چه؟ یعنی کاری کنید زمانی که مسیری را که با خود طی کردید مرور می کنید، بگویید اگر صد بار دیگر قرار بود این مسیر را طی کنم باز هم همین مسیر را انتخاب می کردم. کاری کنید که در مسیر انتخابی خود برای موفقیت در کنکور شاهد کمترین اهمال کاری و تنبلی باشید و از خودتان راضی باشید.

در ایامی که در کشورمان زلزله کرمانشاه اتفاق افتاد، در یکی از خبرگذاری ها عکس داوطلبی منتشر شد که بعد از زلزله در آن شرایط بحران زده از مسولین هلال احمر خواسته بود کتاب های درسی اش را برایش بیاورند. مسوولین به او گفته بودند برای چه کتاب هایت را می خواهی در صورتی که مدرسه ها تعطیل هستند؟ او در جواب پاسخ داد: من پشت کنکوری هستم!

یک لحظه خودتان را با این داوطلب متعهد مقایسه کنید. احتمالا خانه این عزیز خراب شده است و ممکن است اقوام و آشنایانش هم در این واقعه فوت کرده باشند. قطعا مدرسه شان هم خراب شده و معلوم نیست معلمی باشد تا به او ادامه آموزش های درسی اش را بدهد. حتی وضعیت اسکان و خوراکش هم قطعا آشفته است. مکانی ندارد تا به راحتی در آنجا به مطالعه درسی اش مشغول شود و.. اما شما چه؟

قطعا برای شمایی که این بخش را مطالعه می کنید شرایط و وضعیت بهتری مهیاست. سقف بالای سرتان، حضور خانواده در کنارتان، وجود مدرسه و معلم، وجود شرایط مناسب درس خواندن برای کنکور، مسکن و خوراک مناسب و.. شاید برای بعضی از داوطلبان شرایط ایده آلی که مد نظرشان است کاملا مهیا نباشد اما شرایط فعلی تان نسبت به آن داوطلب عزیز قطعا بهتر است و به قدری کافی است تا بتوانید یک رتبه معقول در کنکور کسب کنید.

داوطلب زلزله زده نگران آینده اش است که در وضعیت آشفته تلاشش را قطع نمی کند زیرا می خواهد به خودش بدهکار نباشد! او هر آنچه که در توانش است را انجام می دهد زیرا به خودش و اهدافش متعهد است و برای کسب موفقیت در کنکور سخت تلاش می کند. با این حال هنوز هم عده بسیاری از داوطلبان نیمه خالی لیوان را می بینند. آنها همچنان به پدر و مادرشان غر می زنند و از شرایط فعلی می نالند. همیشه پر توقع هستند و دیگران را مقصر می دانند و به دنبال بهانه تراشی های مختلفی اند تا  بتوانند دلیل موفق نشدن شان را توجیح کنند.

نمی دانند که با این ترفندها تنها خودشان را گول می زنند و خودشان را از آینده ای درخشان محروم می کنند. این را بدانید که از اینجا به بعد شمایید که باید برای خودتان بجنگید. تلاش کنید. برنامه ریزی کنید و از تمام امکانات خود بیشترین بهره را ببرید. بیل گیتس می گوید: ” اگر فقیر بدنیا آمدید تقصیر شما نیست اما اگر فقیر از دنیا بروید این تقصیر شماست”

به عنوان نکته آخر، بعد از کنکور هر حسی که دوست دارید داشته باشید را از الان باید برایش تلاش کنید و آن را بسازید. روزهای خوب آمدنی نیستند ساختنی اند. باید آنها را بسازید و بدانید انتظار برای آمدن روزهای خوب یک رویا است. به جای بهانه تراشی برای شکست ها، باید صبر و تلاش کنید، برای موفقیت تان بجنگید تا به چیزی که می خواهید برسید. یادتان باشد:

بیرون ز تو نیست هر آنچه در عالم هست

از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی

“مولانا”

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

6 دیدگاه برای “کلیپ انگیزشی برای درس خواندن کنکور ی ها | به خودت بدهکار نشو!”

  1. آقای مطلبی خیلی خوب بود ما هم خیلی برای زلزله زدگان کرمانشاه متاسفیم ای کاش من هم ذره ای از اراده ی اون دختر را داشتم

  2. سلام و وقت بخیر.این قسمت بخشی از اشکالات من رو حل کرد… ممنون بابت مطالب مفیدتون.میخواستم در مورد شب خوندن و فواید و ضرر هاش صحبت بشه… چون من معمولا تا ۴ صبح درس میخونم… ممنون از لطف شما

  3. ب نظر من این قسمت بهترین قسمت سریال کنکور بود چون ادم واقعا ب خودش میاد و کسیم ک بدونه هدفش چیه دیگه سعی میکنه راهشو درس بره
    اگه میشه یکم در مورد ساعت مطالعه و اینا و اینکه نوسان نداشته باشه و ساعت مطالعه مفید تو این زمان و ماه های بعد چقد باشه خوبه چقد باشه عالیه

  4. سلام وقتتون بخیر. می خواستم بدونم دانشجویی که شبانه هست هم باید برا ثبت نام تو کنکور اول انصراف بده؟ ممنون از سایت خوبتون

  5. عالیی بود عالی .دعای خیرمون پشت سر شماها هست
    فقط اگر میشه تو فصله جدید درمورد افزایش ساعته مطالعه اینکه چه جوری خوابمون رو تنظیم کنیم بیشتر برامون توضیح بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*