ویژه والدین: ارتباط موثر با فرزندان

Effective communication with children-potansiel

«به نام خدا»

در دنیای امروز والدین و فرزندان با یکدیگر بیگانه شده‌ و روابطی سرد و یخ بین آن‌ها حاکم شده است. والدین از بچه‌ها می‌نالند؛ از اینکه فرزندانشان به حرف آن‌ها گوش نمی‌دهند در عذاب‌اند. جالب اینجاست که اکثر این والدین چاره کار خود را مطالعه کتاب‌های روانشناسی (البته روانشناسی بازاری‌) می‌دانند و حتی به خواندن کتاب‌های روان‌شناسی کودکان نیز روی می‌آورند تا راه نفوذ و تأثیرگذاری، روی فرزند خود را کشف کنند. از طرفی بچه‌ها هم از غیرقابل نفوذ بودن والدین خود کلافه شده و از عدم درک والدین خویش خسته شده‌اند.

اگر می‌خواهید پدر و مادر موفقی باشید باید بدانید که «چگونه صمیمی شوید» زیرا صمیمیت به زندگی طراوت می‌بخشد. پدر و مادری که با فرزند خود صمیمی می‌شوند؛ بهتر می‌توانند ارزش‌های فکری خود را انتقال دهند و این معنای واقعی ارتباط مؤثر است؛ اما برای انتقال تجربیات و اطلاعات خود لازم است به توصیه‌های زیر توجه کنید:

  1. کلام: به‌ظاهر بیشتر ارتباط‌های ما از طریق گفتار و کلماتی که ما می‌گوییم انتقال پیدا می‌کنند اما به خاطر داشته باشید تنها ۷ درصد تأثیرگذاری ارتباطات ما از طریق کلام ماست. دو رکن دیگر ارتباطات، به ما کمک بیشتری برای اثرگذاری روابطمان خواهد کرد.
  2. لحن و طنین صدا: ۳۸ درصد اطلاعات ما از طریق لحن و طنین صدای ما منتقل می‌شود یعنی چیزی بیش از ۵ برابر کلمات ما! پس به آهنگ کلام خود هنگام صحبت با فرزندانمان باید بسیار توجه کنیم. صدای خود را بالا و پایین ببرید و برای خود معین کنید که از ابتدا آنچه را که مهم‌تر است یا با صدایی بسیار بالا بگویید یا بسیار پایین! بله صدای بسیار پایین هم توجه زیادی را به خود جلب می‌کند
بخوانید  از زندگی تکراری خسته شده ام! (قسمت دوم)

متأسفانه اکثر والدین بیشتر به آنچه می‌گویند توجه می‌کنند تا به نوع گفتن منظورشان؛ اما آنچه به واژه‌ها و جمله‌بندی‌ها روح می‌دهد لحن و طنین شماست.

  1. آنچه تاکنون گفتیم یعنی کلام و طنین صدای شما، درمجموع ۴۵ درصد اطلاعات را منتقل می‌کند. ۵۵ درصد بقیه اطلاعات از طریق حرکات منتقل می‌شود. توصیه می‌شود گاه هنگام صحبت با فرزندتان، برای تائید گفته هایش لبخند بزنید، گاه چهره در هم بکشید تا متوجه عصبانیت شما بشود، گاه لخت و بی‌اعتنا باشید و گاهی هم محکم و نرم چشم به مخاطب خود؛ یعنی فرزندتان بدوزید؛ تا به کلام خود تصویر بدهید.

خلاصه: برای نفوذ کلام و تأثیرگذاری مطلوب بر روی فرندتان از سه رکن ارتباطات، یعنی: کلام، لحن و زبان بدن؛ باید همزمان استفاده کنید و بیش از همه به تأثیر ترکیب منطقی کلام و لحن و حرکات واقف باشید تا بتوانید صمیمیتی بلندمدت با فرزندان خود ایجاد کنید و از نتیجه این ارتباط مؤثر، تا آخر عمر بهره ببرید.

و مهم‌ترین نکته این است که بدانیم فرزندان ما برخلاف دورههای گذشته، طالب صمیمیت و دوستی با ما هستند، نه طالب نصیحتهای کلیشهای و خاطرات شکست ما در دورههای گذشته.

سارا جوانمرد

یاحق

نویسنده: netpaydar

بخش فنی طراحی سایت نت پایدار

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

Please wait...

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

3000 نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*