شما چطور آدمی هستید؟ درون گرا یا برون گرا؟

How are you man? Introvert or an extrovert?-potansiel

به نام خدا

شما چطور آدمی هستید؟ درون گرا یا برون گرا؟

سلام دوستان. خیلی از ما به دنبال شناخت خودمان هستیم. دوست داریم بدانیم چطور آدمی هستیم؟ منظور از -چه طور آدمی- یعنی از نظر شخصیتی از چه نوع تیپ شخصیتی غالبی برخورداریم و پس از آن در مورد جزییات رفتاری خودمان ؛ دلمان می خواهد بیشتر بدانیم. این موارد را امروز به راحتی می توان در اینترنت و سایت های روان شناختی جست و جو کرد. از تست ها و آزمون های روان شناسی گرفته تا توضیحات مفصل مجلات روان پزشکی که به راحتی در دسترس عموم قرار گرفته اند. اما اینکه به چه اندازه می توانید به آنها اعتماد کنید، تصمیم گیری اش با خود شماست.

درباره تیپ های شخصیت ، در مقالات بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد. اما در اینجا به بررسی درون گرایی و برون گرایی اشخاص می پردازیم. پیش از آن به تعریف ساده ای از این دو مبحث مهم و اصلی در روانشناسی می پردازیم. 

group-women-talking-potansielدر یک تعریف کلی :

برون گرایی به افرادی می گویند که رفتارهای خروجی بیشتری دارند و  درون گرایی همان خجالتی بودن است.

اما این تعریف، یک تعریف صفر و یک است. سیاه و سفید است. یعنی درباره جزییات اصلا صحبت نمی شود. من به تازگی به برخی از تحقیقات کامل در مورد درونگراها مقابل برونگرا ها پی بردم. یعنی وقتی برای شما از این دو تعریف صحبت می کنیم، این دو تعریف را در مقابل هم می بینیم. در حالیکه این دو تعریف خیلی به هم نزدیک هستند و گاهی با هم ترکیب می شوند. یعنی افرادی هم هستند که میانه گرا هستند. در بعضی اوقات برون گرا و بعضی اوقات درون گرا! 

چند نظریه در مورد تفاوت بین افراد درونگرا و برونگرا وجود دارد، و برخی تحقیقات اخیر نشان داده است که ساختار ژنتیکی تا حد زیادی تاثیر دارد، که باعث گرایش قوی در هر یک از ما می شود. 

افراد درونگرا (و یا کسانی که از ما با گرایشات درون گرا) تمایل به صرف وقت هاشون در تنهایی دارند. آنها انرژی از بودن در کنار مردم برای مدت زمان طولانی، ندارند. بیشتر تمایل دارند در تنهایی به سر ببرند. 

اما افراد برونگرا، از سوی دیگر، به دنبال به دست آوردن انرژی از افراد دیگر هستند. برونگرا در واقع در جمع احساس تضیف شدن دارد و بیش از حد تمایل دارد که به شرایط تنهایی و انزوا برگردد. 

hans-eysenck-potansielروانشناس هانس آیزنک در تحقیقات خود به چهار عامل در ساخت شخصیت دست یافت که مقارن با چهار گونه رفتار است:

بخوانید  5 ترفند فن بیان که همه باید بدانند چیست؟

۱- عامل گروهی مقارن با تیپ یا سنخ

۲- عامل گروهی مقارن با صفات

۳- عامل اختصاصی مقارن با پاسخ‌های عادت شده

۴- عامل خطا مقارن با پاسخ‌های جزئی معین یا پاسخ‌های خاص که همان رفتارهای ساده و قابل مشاهده هستند.

در ساده ترین تعریف می توان گفت، آیزنک معتقد است که در ساده‌ترین سطح، پاسخ‌های ساده قرار دارند. بعضی از این پاسخ‌ها معمولا به یکدیگر پیوند خورده و عادت‌ها را به وجود می‌آورند. گروهی از این عادات با یکدیگر همراه می‌شوند و صفات را تشکیل می‌دهند. مثلا افرادی که ملاقات با دیگران را به مطالعه ترجیح می‌دهند، معمولا از شرکت در میهمانی‌های شاد نیز لذت می‌برند. از ترکیب این دو عادت می‌توان به صفت اجتماعی بودن دست یافت. در سطوح بالاتر، ممکن است صفات مختلفی با یکدیگر ترکیب شوند و آنچه را که آیزنک “سنخ یا تیپ” نامیده است، به وجود آورند. تیپ از لحاظ کلیت در بالاترین درجه قرار می‌گیرد و نوع شخصیت و رفتار را می‌رساند.

درون‌گرایان

تحت تاثیر سیستم عصبی مرکزی هستند. استعداد سرشتی آن‌ها برای تحریک‌پذیری زیاد است. احساسات خود را به خوبی مهار می‌کنند و معمولا کوشش می‌کنند تا از تحریکات، تغییرات و بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی اجتناب ‌کنند. خوددار، آرام و محتاط هستند. قابل اعتماد و غیر پرخاشگرند و برای هنجارهای اخلاقی ارزش زیادی قایلند. کمتر معتاد به دود هستند. میزان هوششان بالاست. قدرت بیانشان عالی است. معمولا در کارها دقیق هستند. ولی برای کارهایی که انجام می‌دهند به قدر کافی ارزش قایل نیستند. گرایش به احساس حقارت در آن‌ها زیاد است و برای ابتلا به دلواپسی، افسردگی و وسواس آمادگی بیشتری دارند

بخوانید  مشاور تحصیلی خود باشید (قسمت دوم)

برون‌گرایان

تحت تاثیر سیستم عصبی مرکزی هستند. استعداد آن‌ها برای تحریک‌پذیری کم است. آیزنک این افراد را با مشخصه‌های جامعه‌طلبی، برانگیختگی، خوش‌بینی و نیاز به محرک و تغییر محیط تعریف می‌کند. برون‌گراها بسیار دچار تغییرات خلقی و پرخاشگری می‌شوند و معمولا قابل اعتماد نیستند. به بودن در جمع علاقه‌مندند، از میهمانی‌ها لذت می‌برند و زیاد حرف می‌زنند. به کار و کوشش علاقه چندانی ندارند. در کارهایشان شتاب‌زدگی وجود دارد. بادقت نیستند. گرایش بیشتری برای تظاهرات ناشی از هیستری دارند.

With a smiling face. Upset. Apathetic-potansielمثال های ساده رفتاری از افراد برون گرا و درون گرا:

وقتی که من در میان مردم هستم، من از تماس با چشم، لبخند، صحبت در صف طولانی انتظار ، چت کردن در زمان های متعدد، ارتباط های تلفنی طولانی لذت می برم. در تعریف کلی من یه یک برون گرا هستم.

 وقتی که من در میان مردم هستم، احساس خستگی، عصبی بودن، کلافه شدن، بی قراری دارم. دوست دارم هر چه زودتر به تنهایی خودم بازگردم. از صف های طولانی انتظار و آدمهایی که در این صف ها با هم آشنا می شوند، هیچ خوشم نمی آید. در تعریف کلی من یک درون گرا هستم. 

در ادامه این مبحث که نیاز بیشتری برای پرداختن به این موضوع دیده می شود، شما را با چند تست شخصیت شناسی برون گرایی و درون گرایی آشنا خواهیم ساخت. همراه ما باشید.

ادامه دارد…

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*