روش های اثبات شده برای افزایش قدرت مغز

neural-connections-in-the-brain-potansiel

به نام خدا

 

تا به حال خیلی شنیده اید که می گویند، فلانی ضریب هوشی قوی دارد ! و فلانی ضریب هوشی ضغیف! این اصطلاحات به قدری در میان مردم وحتی سیستم آموزشی ما ، رایج شده است که تقریبا به یک باور عمومی تبدیل شده است! اینکه تا چه اندازه این حرف درست یا خیر را می سپاریم به متخصصین رشد و کسانی که تعیین کننده هستند. روی صحبت ما با کسانی است که می خواهند به یک ضریب هوشی قوی دست پیدا کنند.

دانشمندان به این باور رسیده اند که هوش موضوعی نیست که از قبل تعیین شده باشد.درجه هوشی که با آن متولد می شویم،تنها یک نقطه آغاز است و علی رغم خصوصیات ژنتیکی،ما این امکان را داریم که باهوش تر شویم و میزان ضریب هوشی (IQ) خود را افزایش دهیم و حتی بی نهایت شویم.

کاشف علم عصب شناسی،کاندنس پرت در این باره معتقد است، انقلابی در حال رخ دادن است.دو حوزه عصبی در این زمینه وجود دارد:علوم سخت مانند شیمی،فیزیک،زیست فیزیک از یک سو و در سوی دیگر مجموعه ای از دانش که در رفتارشناسی،روانشناسی و روانپزشکی وجود دارد و حالا یک رعد و برق ناگهانی،این دو مجموعه را به هم متصل می کند.همه اینها در یک مجموعه گرد هم می آیند و نام آن مجموعه عصب شناسی”

در این مقاله چند راهکار ساده و البته خوب که بدون شک به تقویت سلول های خاکستری مغز شما کمک می کند، اشاره خواهیم کرد. امیدوارم این روش های پینشهادی را بعد از مطالعه به گوشه ای از ذهن نسپارید و دست به کار شوید تا بتوانید به مغز خود تمرین عملی و ورزش روزانه را هدیه کنید.

بخوانید  چگونه مطالب یادگیری شده را به حافظه بسپارید؟

human consciousness-potansiel

روش های اثبات شده برای افزایش قدرت مغز

ورزش برای باهوش تر شدن

جان راتی، روانپزشک دانشگاه هاروارد می گوید:

می خواهم روی این نکته تأکید کنم که ورزش کردن نقش بزرگی در توانایی های ذهنی و سلامت ذهن ایفا می کند.

جان شالی در کتاب خود با عنوان جرقه های علم جدید و انقلابی در مغز ،داستان جذابی را در دبیرستان مرکزی ناپرویل در ایالت شیکاگو بیان می کند که در آن، برنامه اولین کلاس هر روز دانش آموزان تربیت بدنی بوده است.این کار به عنوان یک آزمایش در دهه ١٩٩٠ آغاز شد و نتایج آن واقعا تماشایی بود.

در سال ١٩٩٩،دانش آموزان کلاس هشتم،نه تنها جزء سالم ترین افراد در کشور بودند بلکه از باهوش ترین افراد جهان نیز بودند.این دانش آموزان در بین ١٢٣٠,٠٠٠ نفری بودند که در جهان در آزمون TIMSS (آزمون بین المللی ریاضیات و علوم) شرکت کردند و رتبه ۶ را در آزمون ریاضی و رتبه ١ را در آزمون علوم بدست آوردند.در مقابل آنها گروهی از بهترین دانش آموزان کشورهای چین و ژاپن و سنگاپور و نقاط خیلی دورتر از ایالات متحده قرار داشتند.در سال ٢٠١٢،کلاس سوم این دبیرستان هم در آزمون ACT نمره ١۴ را کسب کرد که بسیار عالی بود.

حالا چرا مدارس دیگر،درس تربیت بدنی را در برنامه هایشان مورد توجه قرار نمی دهند بحث دیگری است که آن را به روزی دیگر موکول می کنیم.
من معمولا هر روز بعد از بیدار شدن ١٠ دقیقه می دوم و ١٠ دقیقه هم یوگا تمرین می کنم و این کار را با تمام توانم انجام می دهم و خود را در وضعیت بهینه برای شروع یک روز کاری قرار می دهم و بعد از آن،در بعد از ظهر نیز ١ ساعت ورزش می کنم.

بخوانید  درخت حافظه ذهن تان را پرورش دهید.

A teenager playing computer-potansiel

گاهی دست به بازی شوید

بازی های رایانه ای یکی از بازی های خوب (برای زندگی آپارتمانی امروزه) است. خوب نه به معنای اینکه زیاده روی کنید. خیر. بلکه بدانید بازی های رایانه ای باعث افزایش سرعت عملکرد مغز می شوند. اما در کنار این بازی های خیلی جذاب ، دست به بازی هایی که احتیاج به حرکت و تلاش هم دارد بپردازید.

 

استراحت خوب و خوابیدن در زمان مناسب

جند نفر را می شناسید که در زمان واقعی ، به اندازه ی واقعی می خوابند؟ زمان واقعی خواب بین ساعت ۱۱ شب تا ۵ صبح تعریف شده است. چیزی حدود ۸ ساعت حتما لازم دارید. اما چند نفر از اطرافیان تان رامی شناسید که به اندازه می خوابند؟ یا بهتر است بگویم این پدیده ی شب بیداری را رد می کنند؟

ببینید دوستان، قبول دارم که سخت است. اما واقعیت این است که انسان یک موجود تربیت پذیر است. پس دست به تربیت بدن و مغزتان بزنید. سعی کنید قبل از نیمه شب بخوابید و صبح زود بیدار شوید. حتی اگر کاری برای انجام دادن ندارید.

 

picture-a-person-is-asleep-potansielبهینه سازی خواب

خوابیدن،بهترین روش تقویت نیرو است.

همه ما می دانیم که وقتی استراحت کافی داریم،بسیار باهوش تر از زمان خستگی هستیم.ولی این یک سوم پنهان زندگی (خواب)، موردی است که ما توجه کافی به آن نداریم.

معتقدم که سه نکته مهم در مورد آن وجود دارد:

١. فهمیدن بهترین زمان فعالیت ذهنی و تنظیم زمان خواب در حدود آن

من همیشه بین ساعت ١١ شب تا ٣ صبح،در وضعیت سوپرمن هستم!بنابراین سعی می کنم بیدار باشم و فعالیت های مهم خود را در این زمان انجام دهم.بیشتر مطالبی که شما در این مقاله مشاهده می کنید در این بازه زمانی آخر شب نوشته شده است.

بخوانید  تکنیک هایی برای افزایش هوش هیجانی (قسمت اول)

٢.امتحان روش خوابیدن چند مرحله ای در شبانه روز

هیچ منبعی برای این موضوع پیدا نکرده ام ولی در جایی خوانده ام که در یک تحقیق، افراد را در یک اتاق قرار دادند و آنها هیچ اطلاعی از اوقات روز نداشتند،افراد در هر ٢۴ ساعت،٢ بار تمایل به خوابیدن داشتند،یک دوره ۶ ساعته و یک دوره ٢ ساعته.من شخصا هرشب ۶ ساعت می خوابم و یک ساعت را در روز به چرت ( مدیتیشن به همراه و چرت زدن) اختصاص می دهم.

متفکران بسیاری در طول تاریخ از جمله توماس ادیسون،وینستون چرچیل،جان اف کندی و ناپلئون بناپارت به این روش چرت می زدند و زمانی که من با کمک همکارانم یک شرکت تأسیس کردم،به آنها نه تنها اجازه چرت بعد از ظهر را می دادم بلکه آنها را به این کار تشویق هم می کردم.

٣. خوردن قبل از رفتن به رختخواب

این ایده خیلی ساده است: اگر ما قبل از خوابیدن،در آخرین ساعات شب چیزی نخوریم،میزان قند خون ما کاهش می یابد و خواب چندان راحتی نخواهیم داشت.من هرشب قبل از خواب،٣ تکه شکلات به همراه یک لیوان شیر و ۵ عدد بادام برزیلی می خورم.

 

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*