دلبستگی یا وابستگی ؟

به نام خدا

 

دل بستگی بهتر است یا وابستگی؟

 

این سوالی است که خیلی از مادران و پدران با آن درگیر هستند. دلبستگی یا وابستگی؟

بیایید اول این دو واژه که معناهای متفاوت و البته شبیه هم دارند، را برای هم معنا کنیم. دلبستگی ، یعنی داشتن یک رابطه ی عمیق عاطفی بین دو شخص. به طوری که می توانند با فکر کردن به یکدیگر به احساسات مشترک برسند.

و وابستگی یعنی، لازم و ملزوم هم بودن. در رابطه عاطفی یعنی دو شخص ، بدون یکدیگر نتوانند دیگر زندگی کنند. یعنی حیات آنها به یکدیگر بستگی دارد. حیات می تواند به سلامت روانی و یا داشتن تعادل رفتاری هم گفته شود.

10

 

والدین هوشیار باشند …

مادران بسیاری هستند که فرزندان وابسته تعریف می کنند. وقتی قرار است فرزندشان برای کاری یا سفری چند روز آنها را ترک کند ، طوری رفتار می کنند که فرزند دچار عذاب وجدان شود. به جای اینکه روی سفر یا انجام کار خود تمرکز کند، مدام به برگشتن فکر می کند. یعنی امنیت روانی را مادر از فرزند می گیرد و او برای به دست آوردن امنیت روانی ؛ تلاش می کند به شرایط سابق برگردد.

این ارتباط در مورد پدران کمتر دیده شده است. اما گاهی ارتباط پدران با  فرزندان به شکل عمیق تری به خصوص در مورد فرزندان دختر دیده شده  که باعث نابهنجاری هایی در زندگی مشترک آنها و به طبع آن ، در تصمیم گیری های شخصی آنها شده است.

قضاوت و تصمیم گیری با خود شماست . ببینید کدام واژه خوب است ؟ و کدام واژه آزار دهنده است؟ وابستگی را نمی توان مقابل دلبستگی قرار دارد. اما می توان گفت این دو موضوع در ارتباطات ما ، در خیلی از اوقات، جایشان عوض می شود.

 

بخوانید  کارهایی که افراد موفق قبل از ساعت 8 صبح انجام می دهند چیست؟

روابط عاطفی را مدیریت کنیم.

مدیریت روابط عاطفی ، خود بحث عمیق و بزرگی است. برای آن باید پیش زمینه های زیادی داشت. باید بسیار ی از مسایل را حل کرد. ابتدا هم باید از خودمان شروع کنیم. من در اینجا تنها به چند مورد اولیه که می تواند کاربردی تر باشد، اشاره می کنم…

  • مدیریت روابط عاطفی  را از خود آغاز کنید. بدانید با چه کسی و در مورد چه مسائلی می توانید صحبت کنید.
  • پیش از اینکه به کسی احساس تعلق خاطر و علاقه پیدا کنید، درباره آینده ی روابط عاطفی خود به خوبی فکر کنید.
  • احتیاط شرط عقل است! این را بزرگان و قدیمی تر ها همیشه می گویند. در شکل گیری روابط عاطفی احتیاط کنید.
  • در دنیای مجازی خیلی راحت تر می توان به دنیای خصوصی آدم ها سرک کشید. مراقب باشیم ما جز آن دسته از آدم های بد نباشیم.
  • خودمان را معلم خود بدانیم. اشتباهات مان را ببینیم و خود را بهتر بشناسیم.
  • هر مادر و پدری ، دوران کودکی و نوجوانی داشته ، پس زمانی که تصمیم داریم با فرزندمان وارد گفت و گو شویم، خودمان را جای او قرار دهیم.
  • به حریم شخصی فرزندان مان احترام بگذاریم.

 

 

9

 

چطور می توانم به عنوان مادر و پدر رابطه عااطفی مطلوبی با فرزند داشته باشم؟

روابط مطلوب عاطفی، یعنی یک رابطه سالم و به دور از نابهنجاری . برای یک مادر و پدر ، یعنی رفاقت با فرزند خود. رفاقت با فرزند در شکل روابط عاطفی هم سخت است و هم آسان. اما سخت تر می شود وقتی بخواهید به اجبار با او دوست شوید. بخواهید خودتان را در دنیای او دخالت دهید ، درست وقتی که او نمی خواهد.

نتیجه اش می شود اینکه او از شما دور و دورتر می شود. شما را یک فرد مزاحم و البته مادر  و پدری سخت گیر می بیند.  پس اصرار نکنید که از زبان فرزندتان همه چیز را بشنوید. اصرار نکنید که با فلان دوستش باشد و یا با فلان دوستش قطع ارتباط کند.

قدیمی ها می گویند، مار از پونه بدش می آید ، دم لانه اش سبز می شود.

مادر وپدر هم در مورد فرزندشان باید حواسشان باشد .. هر چقدر روی روابط فرزندتان با دوستانش حساس تر شوید، او بیشتر به سمتی می رود که شما نمی خواهید، برود! پس آرام و صبور از دور مراقبش باشید. او می داند که همواره شما هستید . دلیلی ندارد مدام به او گوش زد کنید. مهربانی یک راز است  که شما را چند قدم به جلو پرتاب می کند. اما زیادی مهربان بودن هم معنایش این نیست که هر کاری کرد ، هر چیزی را خواست؛ به روی او نیاورید. مدیر و مدبر باشید.

 

بخوانید  بهترین عادت های دانش آموزان موفق

زندگی پر از رمز و راز است … شما هم روزی نوجوان بوده اید.

موفق باشید.

 

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

Please wait...

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

3000 نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*