logo

راز موفقیت چیست؟ (۱۰ راز موفقیت)

راز موفقیت چیست؟

خیلی‌ها می‌پرسند راز موفقیت چیست؟ اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که موفقیت، راز ندارد؛ راه دارد. راهی که باید در آن ثابت‌قدم باشیم و استمرارمان را حفظ کنیم. می‌پرسید چگونه؟ جواب اینجاست:

 • ریسک‌پذیری
 • خودباوری
 • اهمیت‌ندادن به نظرات و قضاوت‌های دیگران
 • فکرکردن خارج از چارچوب و سازگاری و انعطاف‌پذیری بالا
 • خوش‌بینی
 • نترسیدن از شکست
 • درک منطقی شرایط
 • مسئولیت‌پذیری و پذیرش به جا
 • خودشناسی
 • ادای دین و مسئولیت اجتماعی

موفقیت چیست؟

نمی‌توان دقیق توضیح داد که راز موفقیت چیست؟ زیرا از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

پاسخ به پرسش موفقیت چیست؟ کمی دشوار است؛ زیرا تعریف موفقیت، کاملا شخصی است و برای هر کس منحصربه‌فرد خواهد بود. برای برخی، موفقیت یعنی رسیدن به اهداف شخصی، آرزوها یا معنایی که هر کدام برایشان دارد. برای سایرین، ممکن است موفقیت در زمینه‌های تحصیلی، مالی، حرفه‌ای، کمک به دیگران و غیره تعریف شود. ضمن آن که در برخی مواقع، تعریف موفقیت بر اساس عرف جامعه یا زمینه‌های فرهنگی و تاریخی تعیین می‌شود.

کلی‌ترین تعریفی که می‌توان از موفقیت ارائه کرد به شرح زیر است:

هرم مزلو یک نمودار کلی است که سلسله‌مراتب نیازهای انسان را نشان می‌دهد؛ این نیازها به ترتیب اهمیت شامل خودشکوفایی، احترام به خود، عشق و تعلق، امنیت و نیازهای فیزیولوژیک می‌شوند. به زبان ساده، موفقیت زمانی اتفاق می‌افتد که شما یک پله در این هرم بالاتر بروید؛ به‌عنوان‌مثال، اگر اعتمادبه‌نفس نداشته باشید و به خودتان احترام نگذارید، به خودشکوفایی نخواهید رسید. (منبع: The Muse)

(منبع ۱، ۲)

راز موفقیت در زندگی چیست؟

راز اصلی موفقیت در زندگی یادگیری مداوم است.

راز موفقیت یک نکته ساده و جادویی نیست که زندگی شما را ازاین‌رو به آن رو کند. اگر قرار باشد پاسخی قاطع به پرسش راز موفقیت چیست؟ بدهیم، باید بگوییم موفقیت با ایجاد ترکیبی از عادات هوشمندانه و مفید، روحیه سرسخت و تلاشگر و شانس به دست می‌آید. درمورد شانس نمی‌توان کار زیادی انجام داد، اما مطمئن باشید با ایجاد چند تغییر آگاهانه در رفتار و نگرش کلی شما مفید واقع خواهد شد. حالا بیایید ببینیم راز موفقیت در زندگی چیست؟

 1. چشم‌انداز روشنی از هدفی که می‌خواهید به آن برسید داشته باشید و آن را با تمام جزئیات بنویسید تا بدانید باید دنبال چه باشید و کدام روش‌ها برایتان مناسب‌ترند.
 2. اهداف خاص، قابل‌اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، مرتبط با ترجیحاتتان و دارای بازه زمانی مشخص تعیین کنید.
 3. انضباط و استمرار در روند کار مهم است؛ حتی روزهایی که انگیزه ندارید، به کارتان ادامه دهید. شاید کار کمتری انجام دهید، اما حداقل از مسیر خارج نشدید.
 4. تلاش کنید عادات سازنده را در خود پرورش دهید و با شناسایی عادات مخرب، آن‌ها را بهتر مدیریت کنید.
 5. به اهمال‌کاری غلبه کنید و به‌جای دست‌دست کردن و نشخوار فکری، تحت هر شرایطی کار را انجام دهید. بهتان قول می‌دهم فارغ از نتیجه مثبت یا منفی، اعتماد به نفستان بالاتر خواهد رفت.
 6. خودتان را با معیارهای دیگران نسنجید.
 7. با خودتان صادق باشید؛ اما تمام احساساتتان را با دیگران در میان نگذارید تا یک، اعتبارتان خدشه‌دار نشود و دو، نتوانند از آن‌ها بر علیه شما استفاده کنند.
 8. مهارت‌های اجتماعی خودتان را پرورش دهید و شبکه‌سازی کنید.

می‌پرسید راز موفقیت چیست؟ صبر!

 1. از خودتان انتظارات منطقی داشته باشید و یادتان باشد سنگ بزرگ، علامت‌نزدن است.
 2. در کار، هدف و روند انجام کار ثابت‌قدم باشید و از شاخه‌ای به شاخه دیگر نپرید.
 3. ذهنیت رشد را در خود پرورش دهید و به کمک آن، خودتان را بابت شکست‌ها سرزنش نکنید و به آن‌ها به چشم درس عبرت نگاه کنید.
 4. بپذیرید سخت و زیاد کارکردن، انضباط افراطی، سطوح غیرعادی کنترل نفس و محروم‌کردن خودتان از لذت‌ها مساوی با موفقیت نیست؛ بلکه رعایت تعادل بین این موارد است که یک فرد موفق را می‌سازد.
 5. عنصر علاقه به کار و لذت‌بردن از انجام آن را دست‌کم نگیرید؛ زیرا یک مشوق عالی برای شما خواهند بود.
 6. اهدافی را دنبال کنید که با زندگی، کار، سلامت، روابط و تمام مواردی که روی کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارند، همسو باشند؛ یعنی با ماهیت شخصیت شما، نحوه یادگیری و مهارت و استعدادهایی که دارید، سازگار باشند.
 7. روابط عاطفی و خانوادگی خود را تقویت کنید تا اصطلاحاً پشتتان به حمایت اطرافیان گرم باشد.
 8. بابت هر موفقیت کوچک به خودتان پاداش بدهید.
  15 راهکار ایجاد انگیزه برای موفقیت (تاثیر دوپامین)

(منبع ۱، ۲، ۳، ۴)

 

 

 

راز موفقیت افراد موفق چیست؟

راز موفقیت افراد موفق در روجیه جست‌وجوگر و کنجکاو آن‌ها نهفته است.

می‌خواهید بدانید راز موفقیت افراد موفق چیست؟

افراد موفق با پذیرش خطرات و ریسک‌ها، اعتماد کامل به توانایی‌های خود و تفکرات خلاقانه و ایده‌های نو از سایرین متمایز می‌شوند. این ویژگی‌ها، ذهنیتی ایجاد می‌کنند که با کمک آن نه‌تنها می‌توانید چالش‌ها را مدیریت کنید؛ بلکه می‌توانید آن‌ها را به فرصت‌هایی برای رشد و موفقیت تبدیل کنید؛ به بیان ساده‌تر، تهدیدها را تبدیل به فرصت خواهید کرد! (منبع: Mentalhelp)

در ادامه، بررسی می‌کنیم راز موفقیت چیست؟ و چرا برخی افراد موفق می‌شوند و برخی خیر:

۱_ خودباوری

می‌دانید مهم‌ترین راز موفقیت چیست؟ نحوه برخورد با افکار منفی که به ذهنمان هجوم می‌آورند!

افراد موفق توانایی مدیریت شک و افکار منفی را دارند؛ یعنی می‌توانند آن‌ها را کنترل کنند و بیش از حد روی چیزهایی که “ممکن است” اشتباه پیش بروند، تمرکز نکنند. به‌جای این کار، با تمرکز روی نقاط قوتشان، تلاش می‌کنند با کمک آن‌ها، خودشان را به دیگران نشان دهند، مهارت‌هایشان را به رخ بکشند و با پذیرش نقاط ضعفشان، آن‌ها را با تواناهایی‌شان جبران کنند.

خودباوری، به معنای واقعی کلمه، سکوی پرش افراد موفق است؛ یادتان باشد شاید استعداد در سرعت و میزان پیشرفت و موفقیت شما تأثیرگذار باشد، اما بدون خودباوری تمام استعدادها هدر می‌روند. (منبع: Mentalhelp)

۲_ اهمیت‌ندادن به نظرات و قضاوت‌های دیگران

افراد موفق خود محور هستند و باورها و نظرات خودشان را در اولویت قرار می‌دهند؛ اما درعین‌حال، انعطاف‌پذیر هستند، فکری باز دارند و از نظرات و انتقادهای سازنده بهره می‌برند. پس قرار نیست نسبت به باورهایمان متعصب و کله‌خشک باشیم، بلکه صرفا باید به قضاوت، تصمیمات و افکار خودمان ایمان داشته باشیم و آن‌ها را به‌راحتی زیر سوال نبریم. تنها در این صورت است که به ثبات فکری می‌رسیم و جای پایمان را محکم می‌کنیم. افراد موفق خودشان را دوست دارند، قبول دارند و ارزش‌های مشخصی برای خودشان تعیین کرده‌اند.

وقتی ارزش‌های روشنی درمورد زندگی خود ندارید، رسیدن به موفقیت دشوارتر می‌شود؛ زیرا با هر جریان و ترندی، مسیر شما ۱۸۰ درجه تغییر خواهد کرد.

 

  هدف از درس خواندن چیست؟

 

۳_ خوش‌بینی

خوشبینی از شما در برابر افکار منفی محافظت می‌کند.

خوش‌بینی به معنای سرخوشی غیرمسئولانه نیست؛ بلکه یک دیدگاه ذهنی سازنده است:

هنگام انجام یک کار، افراد موفق به مشکلات و چالش‌های احتمالی فکر نمی‌کنند و با مرور دوباره و دوباره آن‌ها، انرژی و انگیزه خود را حرام نمی‌کنند. به‌جای آن، به احتمالات مثبت و نقاط قوت کارشان می‌پردازند. یک فرد موفق قبل از اینکه منطق مطلق و افکار واقع‌بینانه را وارد کارش کند، به ذهنش اجازه می‌دهد یک فرایند خلاقانه، ظریف و مثبت را ترسیم کند.

۴_ درک منطقی شرایط

برای فردی با عزت‌نفس پایین، شکست یا ناتوانی در انجام یک کار مساوی است با خراب‌شدن دنیا روی سرش؛ زیرا خودش و عملش را یکی می‌داند و هر دفعه که کاری درست انجام نشود، تمام وجودش را زیر سؤال می‌برد. یک فرد موفق، به هر چالش و شکستی به چشم یک فرصت برای پیشرفت و بهبود کار نگاه می‌کند. نکته مهم‌تر این است که فرد موفق، خودشناسی بالایی دارد و می‌داند:

 1. چه کاری از دستش برمی‌آید و چه کاری برنمی‌آید،
 2. چه چیزهایی را می‌تواند تغییر دهد و چه چیزهایی را نمی‌تواند،
 3. چه زمانی باید بیشتر تلاش کند و چه زمانی باید رها کند.

با کمک این سه ویژگی، فرد موفق دیدگاه و ثبات فکری خود را حفظ می‌کند و با هر تغییر شرایط، به هم نمی‌ریزند.

 

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان ویدیویی روانشناسی پول را از دست ندهید!

روانشناسی پول

۵_ مسئولیت‌پذیری و پذیرش به‌جا

بر خلاف یک فرد معمولی که عالم‌وآدم را مقصر شرایط نابسامانش می‌داند، فرد موفق می‌داند که:

 1. بخش بزرگی از شرایط فعلی زندگی‌اش، نتیجه انتخاب‌های خودش هستند،
 2. اگر نمی‌توان چیزی را (پدر و مادر، شرایط مالی، مکان زندگی و غیره) تغییر داد، باید با آن کنار آمد.

شما نمی‌توانید شرایط فعلی زندگی و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید را به‌یک‌باره تغییر دهید و موفقیت خود را منوط به این مسئله بدانید؛ اما می‌توانید انتخاب کنید چه واکنشی داشته باشید و چه کاری انجام دهید. (منبع ۱، ۲)

راز موفقیت ثروتمندان چیست؟

راز موفقیت چیست؟ یک سوال کلی است و بحث آن برای ثروتمندان کاملا جدا است!

می‌گویند افراد موفق سخت کار می‌کنند؛ اما من و شما هم سخت کار می‌کنیم! بسیاری از مقالات روان‌شناس تأکید دارند برخلاف تصور عموم، کار سخت و بیش از حد بیشتر آسیب‌زننده است تا مفید! پس راز موفقیت ثروتمندان چیست؟!

افراد موفق فقط سخت ‌کار نمی‌کنند؛ بلکه متفاوت و هوشمندانه کار می‌کنند. (منبع: Bakadesuyo)

وقتی می‌گوییم افراد موفق، کسانی مانند استیو جابز، بیل گیتس و ایلان ماسک به ذهنمان می‌رسند؛ اما همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، نحوه اندازه‌گیری موفقیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اغلب اوقات، ما چنان درگیر افراد موفق و تحسین آن‌ها می‌شویم که فراموش می‌کنیم به چگونه موفق شدن فکر کنیم؛ یعنی فقط نتیجه کار را می‌بینیم، نه خود آن را. فارغ از نوع اهداف شما، ترفندهای زیر کمک بسیاری به آسان شدن مسیر موفقیت شما خواهند کرد:

  ۱۳ راز موفقیت استیو جابز که باید بدانید

۱_ ریسک‌پذیری

افراد موفق رؤیاپرداز هستند؛ اما بر خلاف بسیاری از ماها تمام‌وقتشان را به پروبال دادن به رؤیا نمی‌گذرانند. افراد موفق برای تحقق این رؤیاها تلاش می‌کنند، به دنبال راه‌های جدید برای حل مشکلات می‌گردند و مهم‌تر از همه، ریسک می‌کنند. یادتان باشد تقریبا هیچ کاری در دنیا تضمین موفقیت ۱۰۰ درصدی ندارد و تا انجامش ندهید، نمی‌فهمید شدنی است یا خیر. اجازه ندهید عواملی مانند ترس و ریسک جلوی شما را برای واقعی‌کردن رؤیاهایتان بگیرد.

هنگامی که انسان‌ها به گذشته خود نگاه می‌کنند، معمولا حسرت کارهای نکرده را می‌خورند، نه کارهایی که انجامشان داده‌اند. (منبع: Mentalhelp)

 

 

۲_ فکرکردن خارج از چارچوب و سازگاری و انعطاف‌پذیری بالا

رمز موفقیت افراد ثروتمند، پذیرش بی‌نقص نبودن خودشان است.

افراد موفق تمایلی به پذیرش کورکورانه شرایط، نظرات و اعتقادات ندارند؛ به زبان ساده‌تر، آن‌ها هرگز زندگی را همین‌گونه که هست نمی‌پذیرند و دائما به دنبال راه‌هایی برای بهبود شرایط هستند. آن‌ها رهبرهای ذاتی هستند و ترسی از مخالفت با عرف ندارند. هر چه مردم به آن‌ها بگویند موفق نمی‌شوند و کاری از پیش نخواهند برد، آن‌ها مصمم‌تر خواهند شد.

سازگاری یکی از مؤلفه‌های حیاتی موفقیت است، مخصوصا در این دوره و زمانه که دنیا سریع‌تر از هر زمانی در حال تغییر است. یک فرد موفق و انعطاف‌پذیر، کسی است که از روش‌های جدید برای انجام کارها (در هر زمینه‌ای) استقبال می‌کند و با دیدی باز همه چیز را در نظر می‌گیرد. افراد سازگار و انعطاف‌پذیر، افکارشان را راحت‌تر مدیریت می‌کنند و اگر در فضای درست و پویایی قرار بگیرند، به‌سرعت در مسیر موفقیت و رشد قرار خواهند گرفت.

۳_ نترسیدن از شکست

بسیاری از ما با تجربه شکست‌های بزرگ و کوچک، خودمان را می‌بازیم، به همه چیز شک می‌کنیم و میل شدیدی برای فرار از موقعیت و پاک‌کردن صورت‌مسئله داریم. یک فرد موفق، به شکست به‌عنوان پیش‌درآمد موفقیت نگاه می‌کند؛ یعنی به‌جای درونی کردن آن و سرزنش خود، شکست را بخشی ضروری از فرایند کار و حتی زندگی می‌بیند.

برای یک فرد موفق، فرد و اعمال او دو مسئله متفاوت هستند و توسط یکدیگر تعریف نمی‌شوند؛ بنابراین، یک فرد موفق هرگز خود را شکست‌خورده نمی‌بیند. او شکست را پایان راه نمی‌داند، بلکه آن را صرفاً به‌عنوان یک کار انجام نشده در نظر می‌گیرد. یادتان باشد شکست تنها زمانی تبدیل به مانع می‌شود که خودتان به آن پروبال بدهید و بزرگش کنید.

برای کاهش ترس از شکست، باید مهارت تاب‌آوری را در خودتان پرورش دهید. تاب‌آوری ذهنیتی است که در آن، فرد در مواجهه با چالش (همان شکست) خود را نمی‌بازد؛ بلکه از آن‌ها درس می‌گیرد، بررسی می‌کند کجا اشتباه کرده است و تلاش می‌کند با تعیین اهداف واقع‌بینانه، دید مثبت، برنامه‌ریزی مجدد، مراقب از خود و تمرکز حواس، کنترل شرایط را در دست بگیرد.

 

  ایا تنها راه موفقیت درس است؟

 

۴_ خودشناسی

یکی از جالب‌ترین پاسخ‌ها به پرسش راز موفقیت چیست؟ خودشناسی است.

یک فرد موفق نقاط قوت و ضعفش را به‌خوبی می‌شناسد. این افراد، ترس یا شرمندگی از بیان نقاط ضعف خود ندارند، اما می‌توانند تصمیم بگیرند روی نقاط قوتشان تمرکز کنند و آن‌ها را به‌خوبی به کار بگیرند. یک فرد موفق، افکار مثبت خود را در لایه‌ای از توانایی‌های خود می‌پیچد و به همین واسطه، افکاری را انتخاب می‌کند که بهترین نتیجه ذهنی را برایش به دنبال دارند.

این قابلیت، افراد را در حالت یادگیری مداوم قرار می‌دهد؛ یعنی آن‌ها برای پیشرفت حرفه‌ای و شخصی خود، در حال جست‌وجوی مداوم برای بهبود دانش، درک، توسعه شخصی و بهبود مهارت هستند. برای پرورش این قابلیت، باید عادت کنجکاوی، سازگاری و ذهنیت باز و منعطف را در خود ایجاد کنید.

۵_ ادای دین و مسئولیت اجتماعی

افراد موفق واقعی خودخواه نیستند؛ بلکه دید بلندی دارند و همواره دیگران را در نظر می‌گیرند. این افراد معمولا مجموعه‌ای از باورهای سالم نسبت به دیگران و جهان اطراف دارند و فکر نمی‌کنند همه می‌خواهند سرشان کلاه بگذارند یا به آن‌ها آسیب بزنند؛ بنابراین انرژی ذهنی خود را حرام این افکار بیهوده نمی‌کنند. با همین دیدگاه سالم، آن‌ها به این اصل مهم معتقدند:

دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم و دیگران بخورند.

به همین ترتیب، روحیه ارائه خدمات و توانایی‌هایشان به جامعه را پرورش می‌دهند و با معرفی خود و راه‌حل‌هایشان، ثروتمند می‌شوند.

سایر رازهای موفقیت افراد ثروتمند به شرح زیر هستند:

 1. آن‌ها به کمک خلاقیت، غیرممکن‌ها را ممکن می‌کنند و با ارائه راه‌حل‌های ساده و کاربردی، مشکلات مردم را (نیاز جامعه) برطرف می‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال، ایلان ماسک باورهای ناسا درمورد کیفیت قطعات ارزان‌قیمت را به چالش کشید و با حل این مشکل، راه موفقیت شرکت اسپیس ایکس را هموار کرد.
 2. با نه شنیدن متوقف نمی‌شوند و تلاش می‌کنند از راه‌های مختلف، به هدفشان برسند؛ به‌عنوان‌مثال، پابلو اسکو بار در جریان یک پرونده، قصد رشوه‌دادن به قاضی را داشت؛ اما او درخواستش را قبول نمی‌کرد. در نهایت، پابلو برادر قاضی را به‌عنوان وکیلش استخدام کرد و قاضی مجبور شد از پرونده کناره‌گیری کند. قاضی بعدی پیشنهاد رشوه را پذیرفت و قائله ختم به خیر شد!
 3. یک فرد موفق ثروتمند، منتظر اجازه دیگران برای اجرای ایده‌هایش نیست. به‌عنوان‌مثال، جان لیل بر خلاف مخالفت‌های کلیسا و جامعه سال ۱۸۹۸، به منبع آب شهری کلر اضافه کرد و توانست از بیماری جلوگیری کند.

(منبع ۱، ۲، ۳)

کلام آخر

امیدوارم مسیر موفقیت شما با مطالعه مقاله راز موفقیت چیست؟  کمی هموارتر شده باشد؛ اما نباید بیش از حد روی مفهوم موفقیت متمرکز شوید و آن را برای خودتان پیچیده کنید. خوب است به دنبال بهترین راز یا راهکار موفقیت باشید؛ اما بیشتر مواقع، ما در دام “جست‌وجوی اطلاعات بیشتر” می‌افتیم، درحالی‌که پاسخی ساده و کاربردی جلوی چشممان است. وودی آلن یک‌ بار گفت: ۸۰ درصد موفقیت همان برداشتن قدم اول است. پس گام اول را بردارید و از توصیه‌های ما برای ادامه مسیر بهره ببرید!

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش‌های پیشنهادی

روانشناسی پول

پول پلاس، ۷ درس روانشناسی پول

رایگان