اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

مهمترین راهکار های کاهش و مدیریت استرس و اضطراب کنکور – بخش دوم

 

در بخش اول در رابطه با مقدمات مدیریت استرس کنکور صبحت کردیم. تفاوت های اضطراب و استرس را برشمردیم. مشخص کردیم اضطراب و استرس چه عملکردهایی دارد. همچنین چه سود و ضرری دارد. عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده استرس کنکور را توضیح دادیم. در این بخش تکنیک ها و مهارت های مدیریت استرس کنکور را توضیح می دهیم. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع این بخش، حتما بخش قبلی را مشاهده یا مطالعه کنید.

انواع رویکردهای مواجه با استرس

در برخورد با مسائل و مشکلات زندگی، معمولا دو رویکرد از خود بروز می دهیم.

رویکرد مسئله مدار

رویکرد هیجان مدار

رویکرد مسئله مدار بر حل مسئله متمرکز است. راه حل های منطقی خارج شدن از بحران را نشان می دهد. رویکرد هیجان مدار کمک می کند تا با مشکل کنار بیایید. در رویکرد مسئله مدار وقتی با مشکلی مواجه می شویم، از خود می پرسیم چه کاری می توانیم برای حل آن انجام دهیم. چه کاری از دستمان برمی آید.

مثلا دو ماه دیگر کنکور دارید. در این دو ماه چه کاری برای کنکورتان می توانید انجام دهید ؟ آیا داشتن اضطراب و استرس کنکور در حال حاضر کمکی به شما خواهد کرد؟ اگر به خاطر دلشوره ای که دارید درس نخوانید، کمکی حاصل می شود؟

رویکرد مسئله مدار در برابر اضطراب کنکور

رویکرد مسئله مدار می گوید، یک کاغذ بردارید. روی آن اضطراب هایتان را بنویسید. سپس آنها را تبدیل به ترس هایتان کنید. زیرا دلیل ترس ها واضح و مشخص تر هستند. در نهایت راهکارهایی برای از بین بردن ترس ها، تعریف کنید.

مثلا شخصی می گوید: من از نتیجه کنکور نگران هستم. می پرسیم: نگران چه هستی؟ می گوید: اضطرابم نگرانی از کنکور است. می گوییم باشه این اضطراب شماست. اما ترس ات از چیست؟ می گوید: می ترسم امسال قبول نشوم! پس این شخص از کنکور اضطراب دارد. دلیل این اضراب را به ترس تبدیل کردیم. اینک باید راهکارهایی برای ترس او در نظر بگیریم.

می گوییم اگر امسال قبول نشوی، برای کنکور سال بعد مطالعه کن. دو ماه تا کنکور باقیمانده است. می توانی از این دو ماه باقیمانده استفاده کنی. در این دو ماه چه کاری می توانی انجام دهی؟ می گوید: در این دو ماه درس می خوانم. کنکورم را می دهم. اگر نتیجه خوبی نگرفتم، سال بعد هم شرکت می کنم!

شما نیز هر گونه اضطرابی که دارید را می توانید به این روش تبدیل به ترس هایتان کنید. می توانید راهکارهای دیگری برای خودتان بنویسید. پس در رویکرد مسئله مدار، مشخص می کنیم که چه کاری از دستتان بر می آید. در مرحله اول اضطراب ها و نگرانی هایتان را بنویسید. بعد آن را تبدیل به ترس می کنیم. تا واضح شود. در مرحله بعد برای آن راهکارهایی تعریف می کنید.

اضطراب کنکور

استرس کنکور

رویکرد هیجان مدار در برابر اضطراب کنکور

در رویکرد هیجان مدار، می بییم مشکلی داریم. باید ببنیم چه کاری میتوان برای حل آن انجام داد؟ در حال حاضر اضطراب داریم اما چه کاری باید کنیم؟ در این رویکرد هم راهکارهای مثبت و هم راهکارهای منفی وجود دارد. راهکارهای مثبت چه چیزهایی است؟

مثلا اضطراب دارید. راهکارهای مثبت این است که سعی می کنید کمی ورزش کنید. خواب و خوراکتان را تنظیم کنید. با یک نفر صحبت یا درد و دل می کنید. در رابطه با ترس و اضطراب هایتان حرف می زنید. این ها اقدامات مثبت هستند.

راهکارهای منفی، هم وجود دارد. مثلا شخصی اضطراب و ناراحتی هایی دارد. ممکن است به سیگار کشیدن رو بیاورد. یا به سمت مشروب خوردن برود. این ها راهکارهای هیجانی منفی هستند. که اصلا خوب نیستند.

پس زمانی که می خواهید از راهکارهای هیجانی استفاده کنید، حواستان جمع باشد. تا به سمت راهکارهای مثبت آن بروید. زیرا راهکارهای منفی ها تنها برای همان لحظه مُسکن است و موقتا صورت مسئله را پاک می کند. چقدر خوب است که برای حل مسائل هم از رویکرد مسئله مدار وهم هیجان مدار مثبت استفاده کنید. تا بتوانید مسائل و مشکلات تان را خیلی بهتر مدیریت کنید.

استرس کنکور دارم

اضطراب کنکور

با استرس کنکور چه کار کنیم؟!

خیلی از اوقات باید اضطراب و استرس هایتان را بپذیرید. باید با آنها کنار بیایید. هیچ ایرادی ندارد روزهایی اضطراب و استرس داشته باشید. قرار نیست همه روزها حالمان خوب باشد! بعضی روزها بی حوصله اید، آن را بپذیرید. بعضی روزها استرس کنکور دارید، آن را بپذیرید. یادتان باشد شما انتخاب می کنید که در برابر با استرس های زندگی تان و موقعیت های بحرانی، چه واکنش هایی نشان می دهید.

سه واکنش مهم در مواقع بحرانی:

فلایت flight

فایت fight

فریزfreez

اگر برایتان موقعیت حساسی بوجود بیاید، مثلا درس خواندن یا کنکور دادن. ممکن است آن موقعیت را بزرگ ببینید اما خودتان را بزرگ تر! با خود بگویید: آن را از بین می برم. این واکنش یعنی جنگیدن. زیرا برایش بیشتر تلاش می کنید و بیشتر درس می خوانید.

یا اینکه کنکور دارید و از کنکور دادن می ترسید. ممکن است از آن فرار کنید. در این حالت واکنش فلایت را انتخاب کرده اید. یعنی فرار کردن. در حالت اول می جنگید اما در حالت دوم فرار می کنید و از آن می گریزید.

واکنش سوم نه جنگیدن و نه فرار کردن است. اگر در مواجه با مشکل هیچ کاری نکنید و سر جایتان بمانید. یا خشکتان بزند در این حالت واکنش فریز را بروز می دهید.

هر کدام از این واکنش ها می تواند انتخاب شما باشد. وقتی با موقعیت های بحرانی زندگی تان برخورد می کنید، اگر می توانید حلش کنید. اگر نمی توانید آن را بپذیرید. به جز این دو، راه راه دیگری وجود ندارد. کنکور هم یکی از مراحل زندگی است. کنکور هم استرس های خاص خود را دارد. اما بهتر است به جای اینکه از آن فرار کنید، با آن بجنگید. بجای اینکه خودتان را با کارهای بیهوده مشغول کنید، با این موقعیت روبرو شوید. تلاش تان را بیشتر کنید. هر چقدر فاصله بگیرید و عقب بروید، حباب ترس برایتان بزرگتر می شود. شاید از یک جایی به بعد فقط صدای آن شما را بترساند نه حتی خودش! پس مواظب باشید در این دام گرفتار نشوید.

امیدواریم با این نکات مهم بتوانید استرس کنکور خود را به حداقل برسانید. تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهید. اگر مشکلات عمیق تری در این زمینه دارید، حتما از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید.

موضوع: کاهش استرس برای کنکور 2 - مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت 6 فصل 3 سریال #تاکنکور - کاهش استرس برای کنکور 2
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: 9 دقیقه 33 ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری