اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

انواع خدمات ما:

گروهی و حضوری (به شکل همایش، کارگاه و دوره های آموزشی)
غیرحضوری و آنلاین (به شکل بسته های آموزشی و وبینار)
مشاوره فردی (به شکل حضوری، تلفنی و آنلاین)

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat
 . تحصیلی  . دو سه ماه مانده به کنکور و هیچی نخوندم! | بهترین کار چیست؟

دو سه ماه مانده به کنکور و هیچی نخوندم! | بهترین کار چیست؟

احتمالا زمانی که در حال خواندن این بخش هستید حدود دو سه ماه مانده به کنکور است. کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند، معمولا دچار اضطراب و استرس می شوند. به این علت که نتوانسته اند آنطور که دلشان می خواسته درس بخوانند. نتوانستند به مرور و جمع بندی دروس برسند. خیلی ها می گویند: “فقط سه ماه مانده به کنکور و هیچی نخوندم! دیگر از درس خواندن نا امید شدم. احساس می کنم تلاش کردن هم نتیجه ای نداشته باشه! اصلا مگه میشه با شروع کردن از اردیبهشت برای کنکور به نتیجه خوبی رسید؟”

اما راه حل کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند چیست؟ آیا برنامه ریزی برای سه ماه مانده به کنکور نتیجه ای می دهد؟ ممکن است عده ای برای کنکور دیر شروع کرده باشند. تا الان تلاش خاصی نکرده باشند و با خودشان بگویند ۶ یا ۷ ماه را از دست دادیم. در دو سه ماه مانده به کنکور اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

آیا واقعا ماه های پایانی مانده به کنکور می شود معجزه کرد؟ آیا کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند شانسی برای موفقیت نسبی در کنکور دارند؟ قبل از اینکه نا امید شوید از درس خواندن و تلاش کردن دست بردارید، لطفا صبر کنید. این قسمت را مطالعه کنید سپس تصمیم بگیرید!

۱- فاصله داشتن با هدف

دلیل عمده ای که خیلی ها در ماه های آخر دست از تلاش کردن برمی دارند، این است که احساس می کنند خودشان با هدفشان خیلی فاصله دارند. مثلا میانگین درصد هایشان در آزمون های آزمایشی ۴۰% است و برای قبولی در رشته پزشکی به میانگین ۷۰ یا ۸۰ درصد نیاز است. یا رشته های مهندسی دوره روزانه تهران را می خواهند که باید درصد ۶۵ تا ۷۰ را داشته باشند. تصورات و باورهای غلط راجع به رتبه ها و درصد ها و رشته ها و دانشگاه ها باعث می شود، دلسرد و نا امید شوید. احساس می کنید با هدفتان خیلی فاصله دارید و دیگر درس خواندن در این زمان کم برای کنکور، نتیجه ای نخواهد داشت. همین نگرش است که باعث افت تلاش تان می شود.

بیایید درصد های قبولی چند داوطلب رشته تجربی ریاضی و انسانی را تحلیل کنیم. قبل از بررسی جزئیات کارنامه ها، این سوال مطرح می شود که آیا مثلا برای قبولی در رشته پزشکی به میانگین ۸۰% برای دروس نیاز است؟

نکته مهم در رابطه با درصد های دروس هر رشته ای این است، که میانگین وزنی دروس است که اهمیت بسیار بالایی دارد. نه اینکه درصد های عمومی را با هم جمع کنیم و تقسیم بر تعداد کنیم. بلکه درصد های هر درس را، هم اختصاصی و هم عمومی را، در ضریب آنها ضرب می کنیم و بعد تقسیم بر تعداد آنها می کنیم. اینگونه میانگین وزنی دروس بدست می آید.

کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند معمولا بهانه های مختلفی می گیرند! مثلا می گویند:” امسال درصدها فرق خواهد کرد! کنکور ما متفاوت خواهد بود! ” در صورتی که این اصلا این چنین نیست. اگر کنکورهای ۱۰ سال اخیر را بررسی کنید، می بینید میانگین درصدها شاید فقط ۵% بالا و پایین شده باشد. آن هم در ۱۰ سال اخیر. پس بهانه آوردن در مورد این موضوعات، اصلا منطقی نیست. درست است دو سه ماه مانده به کنکور فشار بیشتری به شما می آورد و باید تلاش تان را چندین برابر کنید. اما اگر نگاه جدی تری داشته باشید و احساسات تان را از منطق جدا کنید، نتیجه نسبتا خوبی خواهید گرفت.

بررسی کارنامه ها:

اول دو کارنامه از رشته ریاضی را بررسی می کنیم. اولین داوطلب با رتبه ۲۴۰۰ رشته مهندسی مکانیک دوره روزانه دانشگاه خوارزمی قبول شده است. میانگین درصدهای دروس عمومی به ترتیب: ادبیات ۳۶%، عربی ۵۰%، دینی %۳۷، زبان %۳۶ است. میانگین وزنی دروس عمومی در مجموع ۳۷% است. میانگین درصدهای دروس اختصاصی: ریاضی %۴۴، فیزیک %۶۶، شیمی ۲۶% است. میانگین وزنی دروس اختصاصی در مجموع ۴۷% است.

دومین داوطلب با رتبه ۴۲۰۰ رشته مهندسی معدن دوره روزانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر قبول شده است. میانگین درصدهای دروس عمومی به ترتیب: ادبیات۴۰%، عربی %۳۲، دینی %۵۶، زبان %۹۴ است. میانگین وزنی دروس عمومی در مجموع ۵۰% است. میانگین درصدهای دروس اختصاصی: ریاضی%۳۵، فیزیک %۳۳، شیمی %۲۲ که میانگین وزنی دروس اختصاصی ۳۱% است. یعنی کلا ۳۰% عمومی ۵۰% اختصاصی.

اما چند نمونه هم برای رشته تجربی بررسی می کنیم. داوطلبی با رتبه ۲۴۰۰ رشته پزشکی بین الملل دانشگاه یزد قبول شده است. درصدهای این داوطلب واقعا عجیب است. عربی%۴۹، دینی %۶۹، زبان ۷۳%، ادبیات %۶۱٫ میانگین وزنی دروس عمومی ۶۳% است. میانگین وزنی اختصاصی ها ۴۵% است. زیست%۴۵، ریاضی %۴۷، فیزیک %۴۸، شیمی %۴۳ است. یعنی ۶۳% عمومی ۴۵% اختصاصی.

داوطلب دیگر تجربی با رتبه ۳۳۰۰ رشته مدیریت بازرگانی دوره روزانه دانشگاه شهید بهشتی قبول شده است. میانگین وزنی عمومی ها %۶۵ و میانگین وزنی اختصاصی ها ۳۵% است. یا داوطلب دامپزشکی روزانه خرم آباد با ادبیات%۴۸، عربی%۵۴، دینی %۳۷، زبان %۵۸٫ که ۴۷% میانگین وزنی عمومی و زیست %۳۸، ریاضی %۳۲، فیزیک ۲۴%، شیمی %۳۷، که ۳۵% اختصاصی می شود. رتبه این داوطلب در مجموع ۵۰۰۳ شده است.

به طور کلی برای کسب رتبه زیر ۲۰۰ یا زیر ۱۰۰ باید میانگین درصدهای بالای ۷۵ یا ۸۰ را داشته باشید. اما همانطور که دیدید با رتبه ۲۴۰۰ رشته پزشکی بین الملل دانشگاه یزد هم می توان قبول شد. چگونه این اتفاق می افتد؟ ۶۳% عمومی ۴۵% اختصاصی. پس فکر نکنید چون برای کنکور دیر شروع کرده اید و فقط دو سه ماه مانده به کنکور، دیگر نمی توانید هیچ رشته ای قبول شوید. پس نسبت به هدفتان خیلی دور نیستید. در حال حاضر که وضعیت تان صفر نیست! حتی اگر صفر هم باشید، راهکارهایی در ادامه می گوییم، که چگونه بتوانید در دو سه ماه مانده به کنکور به درصد ۴۰ برسید.

پس نا امیدی کار شیطان است. بسیاری از داوطلبان با شروع از اردیبهشت برای کنکور توانسته اند به رشته دلخواهشان برسند. درست است برنامه ریزی برای سه ماه مانده به کنکور رتبه دو یا سه رقمی برایتان نخواهد آورد! اما برای رسیدن به رتبه ۲۰۰۰ فاصله کمی دارید. فقط ممکن است چند عامل کوچک، مانع کارتان شود. که با برداشتن آنها و تلاش بیشتر، آنها را برطرف خواهید کرد. لطفا نا امید نشوید. شاید میانگین درصدتان در حال حاضر ۳۰% باشد. در اینصورت فقط باید تلاش کنید تا به حداقل میانگین ۵۰% برسید. با داشتن یک برنامه ریزی صحیح در دو سه ماه مانده به کنکور می شود ۲۰ تا ۲۵ درصد، میانگین درصدهای دروس را بالا برد.

کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند

دو ماه مانده به کنکور هیچی نخواندم

۲- مطالعه گزینشی

اولین کار مهمی که در ماه های پایانی باید انجام دهید، مطالعه گزینشی است. برای مثال کسی که تا الان عربی را اصلا نخوانده است، نباید از قواعد آن شروع کند. یعنی اول باید سراغ تست های ترجمه برود. زیرا ترجمه ها مباحث مهم و پر تکرار عربی هستند. در هر درسی باید مباحث مهم و پر تکرار آن را که یادگیری شان نسبتا آسان تر است، پیدا کنید. برای این کار بهتر است از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

پس برای درس عربی باید از مبحث ترجمه شروع کنید. زیرا هم یادگیری آن آسان تر است هم اگر ۲۰ تا ۳۰ ساعت زمان بگذارید، می توانید کاملا بر آن مسلط شوید. آن وقت می توانید ۸ تستی که از ترجمه در کنکور می آید را، پاسخ دهید. اگر بتوانید همه آنها را پاسخ صحیح دهید، در مجموع ۳۲% به درصدتان اضافه خواهد کرد. پس باید گزینشی عمل کنید.

نکته مهم دیگر این است که به هیچ وجه در ماه های آخر، مخصوصا یک ماه مانده به کنکور، هیچ مبحث جدیدی نخوانید. بهتر این است همان مباحثی را که قبلا خوانده اید، مرور کنید. مثلا اگر ۷۰ تا ۸۰ درصد مطالب را خوانده اید و فقط ۲۰ درصد آن باقیمانده است، هرگز سراغ ۲۰% باقیمانده نروید. لطفا فقط همان مقداری را که خوانده اید مرور کنید. با این کار احتمال پاسخ صحیح دادن به تست های مباحث خوانده شده، بسیار بالاتر می رود.

۳- انتخاب هوشمندانه منابع کمک آموزشی

دومین اقدام برای نتیجه گرفتن در سه ماه مانده به کنکور، انتخاب هوشمندانه و مهندسی شده منابع کمک آموزشی است. در آخرین ماه های مانده به کنکور باید سوالات مباحثی را انتخاب کنید که مشابه سوالات کنکورهای گذشته باشد. همچنین مباحث کم حجم تر و درسنامه های خلاصه شده تری را مطالعه کنید. یعنی مباحثی که در زمان کم بتوانید آنها را سریع یاد بگیرید و تست های مهم آن را حل کنید.

منابعی را انتخاب کنید تا تست های سراسری بیشتری دارد. منبعی را انتخاب نکنید که تست های تالیفی آن بیشتر است. تست های تالیفی به درد کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند، نمی خورد. زیرا تست های تالیفی معمولا سخت تر و فراتر از کتاب درسی هستند و تنها ۲۰ یا ۳۰ درصد از آنها در کنکور می آید. ۷۰ تا ۸۰ درصد سوالات کنکور از اصل مطالب می آید.

استفاده از همایش ها و کلاس های نکته و تست هم، برای کسانی که از اردیبهشت برای کنکور شروع کرده اند و تا الان درصد زیر ۲۵% تا ۳۰% داشته اند، مناسب است. این کلاس ها برای این افراد خیلی می تواند مفید باشد. زیرا در زمان کوتاه، دبیر می تواند مطالب مهم را سریعا جمع بندی و مرور کند. استفاده از dvd  های آموزشی هم موثر است. برای راهنمایی در زمینه خرید dvd می توانید با مرکز مشاوره تماس بگیرید و به شکل رایگان، از مشاوره خرید محصولات آموزشی بهره مند شوید.

۴- برنامه ریزی درسی

مهم ترین پیش نیاز موفقیت در دو سه ماه مانده به کنکور، برنامه ریزی درسی حرفه ای و اصولی است. برنامه ریزی درسی برای ماه های آخر باید به گونه ای باشد تا از بیشترین ساعت ممکن برای مطالعه استفاده کنید. نباید مثل قبل بیرون رفتن ها، گشتن در شبکه های اجتماعی، تلوزیون دیدن و.. تکرار شود! کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند دیگر فرصتی بجز دو سه ماه مانده به کنکور برای جبران ندارند. پس باید در دو سه ماه آخر از زمان تان بیشترین استفاده را کنید. روزی ۱۳ تا ۱۴ ساعت مطالعه را در برنامه ریزی درسی تان قرار دهید. باید مطالعه مباحث درسی را در برنامه، درست و اصولی تقسیم بندی کنید. همچنین به تعداد لازم مرور درس ها و حل تست های آزمون سراسری انجام شود. برای کمک گرفتن از مشاور تحصیلی جهت برنامه ریزی برای سه ماه مانده به کنکور، می توانید با مرکز مشاوره پتانسیل تماس بگیرید. امیدواریم بتوانید از ماه های منتهی به کنکور به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. یادتان باشد ماه های آخر فرصتی طلایی برای جبران است پس شروع کنید و نا امید نباشید.

سه ماه مانده به کنکور

کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند

[alertgreen text=”

موضوع: دو سه ماه مانده به کنکور و هیچی نخوندم-مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت ۲ فصل ۳ سریال #تاکنکور – دو سه ماه مانده به کنکور و هیچی نخوندم
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۲ دقیقه ۳۰ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی
” ]

نظرات

 • f.z.a

  فروردین ۱۵, ۱۳۹۸

  از الان سه ماه تا کنکور مونده و من میخوام امسال بترکونم @=@

  پاسخ به نظر ایشان
 • Emilia

  فروردین ۱۹, ۱۳۹۸

  ممنون مفید بود

  پاسخ به نظر ایشان
 • تنها

  فروردین ۱۹, ۱۳۹۸

  عمومی جز عربی بقیه رو امادم. اختصاصی زیستو عالی انشاااااالله بالای ۹۰ بزنم. اما فیزیک صفرم. ریاضی فقط ۲۰ درصد. شیمی هم کم خوندم. دارم دیوونع میشم.
  توروخدا کمکم کنید.

  پاسخ به نظر ایشان
 • alireza

  فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

  حدود سه ماه به کنکور مونده و مدرسه نمیرم ایا روزی ۱۵ساعت بخونم میتونم رتبه زیر ۳۰۰۰بیارم؟

  پاسخ به نظر ایشان
 • maryam

  اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸

  واقعا میشه تو این ۲ ماه و نیم مونده به کنکو ۹۸ رتبه ۳۰۰۰ یا ۲۰۰۰ بدست اورد؟
  وضعیتم صفره صفر نیست ولی خب خیلی خوبم نیست بیشتر درسا نصفو نیمه اس

  پاسخ به نظر ایشان
 • Minoo

  اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸

  راجب بچه های انسانیم نظربدین
  فارغ التحصیلم با حدود ادبیات ۴۰
  دینی ۷۰
  عربی ۳۰
  زبان۳۰
  ریاضی ۴۰
  ادبیات اختصاصی ۴۰
  عربی اختصاصی ۳۰
  اقتصاد ۶۰
  فلسفه و منطق ۵۰
  علوم اجتماعی و جامعه ها ۷۰
  روان شناسی ۶۰
  اگ این دوماه و نیم خیییلی بخونم چ رتبه ای میارم

  پاسخ به نظر ایشان

نظرتان را بنویسید