اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

انواع خدمات ما:

گروهی و حضوری (به شکل همایش، کارگاه و دوره های آموزشی)
غیرحضوری و آنلاین (به شکل بسته های آموزشی و وبینار)
مشاوره فردی (به شکل حضوری، تلفنی و آنلاین)

 . انگیزشی  . روانشناسی تنبلی کنکور ۱ | مقابله با بی حوصلگی درس نخواندن
درمان اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان

روانشناسی تنبلی کنکور ۱ | مقابله با بی حوصلگی درس نخواندن

 

شما هم حتما تابحال به خودتان گفته اید که از اول این هفته برنامه ام را اجرا می کنم. از آزمون بعدی جدی تر درس می خوانم. از اول ماه تست های بیشتری حل می کنم و.. اما هر وقت پای عمل به میان می آید همچنان تنبلی کرده و راهی برای مقابله با درس نخواندن تان پیدا نکرده اید!

تنبلی و به تعویق انداختن به شکل های مختلف در زندگی همه افراد جاری است. هر دفعه خودش را به یک شکل نشان می دهد. یکی از دلایل تنبلی کنکور، غلبه نکردن بر تنبلی درس خواندن و عقب انداختن کار ها است. در این بخش و بخش بعدی روانشناسی تنبلی را توضیح می دهیم. اینکه چگونه می توانیم راهی برای مقابله با درس نخواندن و غلبه بر تنبلی درس خواندن پیدا کنیم تا ریشه های تنبلی کنکور را کاملا از بین ببریم.

تنبلی و اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری یعنی کاری که باید انجام دهیم را انجام ندهیم. به جای آن کار دیگری انجام دهیم و یا آن را به تعویق بیاندازیم. هیچ اهمال کاری ذاتا خوشحال نیست. فکر نکنید دانشجو و دانش آموزی که درس هایش را نمی خواند و همه را برای شب امتحان می گذارد، حس خوبی دارد. این افراد نگران تنبلی کنکورشان هستند اما از این موضوع فرار می کنند. نمی توانند اقدامی برای تنبلی درس خواندن شان انجام دهند. کارمندی که گزارش کارش را در آخر روز باید به رئیس خود بدهد هم، حس خوبی ندارد. نگران است و با خود می گوید کی گزارشم را بنویسم! با وجود نگرانی اما باز هم از زیر آن در می رود. زیرا تنبلی و اهمال کاری برای بعضی ها منافعی هم دارد که شاید تا به حال به آن توجه نکرده اید!

بی حوصلگی درس خواندن

فواید تنبلی

مُسَکن

اولین فایده تنبلی این است که یک مُسَکن است! آیا وقتی مریض می شوید، مسکن دوای دردتان است یا داروی مورد نیاز آن درد؟ خیلی از افراد به جای غلبه بر تنبلی درس خواندن، دوست دارند از مسکن ها استفاده کنند. وقتی برای آنها مشکلی پیش می آید، سراغ داروهای مورفینی و آرامبخش می روند. افراد دیگری هم وجود دارند که فراتر از آن، سراغ شراب و مواد مخدر می روند. در واقع می خواهند با این کار، به موضوعی که اذیت شان می کند، فکر نکنند. نمی دانند با این شیوه همه چیز بدتر می شود. آنها جرات مواجهه با واقعیت ها را ندارند و نمی توانند تنبلی هایشان را از راه صحیح حل کنند.

دانش آموزی که به جای مقابله با استرس درسی خود، درس خواندن را کنار می گذارد، می خواهد با تنبلی از درس خواندن فرار کند. در واقع یک مسکن به خودش دهد. به جای مقابله با درس نخواندن، هر کاری می کند تا از واقعیت فرار کند.

قلمرو راحتی

تنبلی کنکوری ها به نوعی قلمرو راحتی است. کسانی که تنبلی درس خواندن را به جای برطرف کردن آن ترجیح می دهند، می دانند دیگران کاری به آنها نخواهند داشت. وارد سختی کار نمی شوند! همین باعث می شود تا کسی از آنها هیچ انتظاری نداشته باشد. در کتاب “تئوری انتخاب” ویلیام گلاسر، نوشته شده است افرادی که افسرده هستند، خودشان انتخاب کرده اند که افسرده باشند! چون با خودشان می گویند وقتی من افسرده هستم دیگر کسی از من انتظاری ندارد و به من مسوولیتی نمی دهد. دیگران هم با دید ترحم به این افراد نگاه می کنند. این دانش آموزان از زیر بار مسئولیت در می روند. هیچ اقدامی برای مقابله با درس نخواندن شان هم انجام نمی دهند تا در قلمرو راحتی خود باقی بمانند.

روانشناسی تنبلی 1

اهمال کاری تحصیلی

توجیهی برای شکست

تنبلی کردن توجیهی برای شکست و سرپوش گذاشتن بر روی خطاها است. بعد از اینکه افراد در کنکور شکست می خورند می گویند من نخوانده بودم، اگر می خواندم حتما قبول می شدم! این افراد براحتی اهمال کاری می کنند تا بعدا بهانه ای داشته باشند که بگویند: اگر می خواندم قبول می شدم! باید راه های درمان تنبلی کنکوری ها را کامل بررسی کرد. تا بتوانند راهی برای غلبه بر تنبلی درس خواندن پیدا کنند.

انواع اهمال کاری و تنبلی در کنکور:

 • تنبلی در تصمیم گیری

 • تنبلی در رفتار و اقدام کردن

 

عده ای از داوطلبان که برای مشاوره تحصیلی به ما مراجعه می کنند، می گویند: درس نمی خوانیم! وقتی که از آنها می پرسیم چرا درس نمی خوانید می گویند: هنوز رشته مورد علاقه مان را پیدا نکردیم که بخواهیم بخاطر آن درس بخوانیم.

به آنها می گوییم فعلا برای کنکور درس بخوانید و رتبه سه رقمی بیاورید. تا بعدا موقع انتخاب رشته، در مورد رشته ای که برایتان مناسب است و با تیپ شخصیتی تان سازگار است، مفصلا صحبت کنیم. این افراد مصداق بارز افرادی اند که در تصمیم گیری اهمال کارند. هنوز گیج هستند و نمی دانند از زندگی چه می خواهند!

افراد دیگری هم هستند که در رفتار و اقدام کردن اهمال کارند. می گویند هدف داریم و می دانیم چه رشته ای دوست داریم، اما نمی توانیم درس بخوانیم. حس درس خواندن نداریم و نمی توانیم بر تنبلی درس خواندن مان غلبه کنیم. اینها در رفتار و اقدام کردن مشکل دارند.

 

اما چه راهی برای درمان تنبلی کنکوری ها و مقابله با درس نخواندن آنها وجود دارد؟ در بخش اول روانشناسی تنبلی کنکور، راهکارهای اولیه غلبه بر تنبلی درس خواندن و علل بی ارادگی را شرح می دهیم. در اینجا سوالاتی مطرح می کنیم که باید از خودتان بپرسید و به آنها جواب دهید. در قسمت این موضوع را کامل تر بررسی خواهیم کرد.

۳ سوال مهم برای درمان اهمال کاری تحصیلی که هر دانش آموزی باید از خود بپرسد؟

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا واقعا تشنه موفقیت هستید؟ آیا دوست دارید به هدفی که تعیین کرده اید برسید؟ هدف تان چقدر برایتان می ارزد؟

دومین سوال این است که بهانه تان چیست؟ چه بهانه هایی برای خودتان می آورید؟ مثلا بعضی ها می گویند مدرسه مان بد است. جزء منطقه محروم هستیم. معلم خصوصی نداریم. پایه درسی مان ضعیف است. منزل مان شلوغ است. نزدیک خانه مان کتابخانه نیست. کتاب های خوبی نداریم و …

بهانه هایتان را مشخص کنید. یادتان باشد بهشت را به بها دهند نه به بهانه! تا ابد می توانید بهانه های گوناگون بیاورید اما یک دلیل محکم پیدا کنید که به همه این بهانه ها بی ارزد و همه را سرکوب کند.

سومین سوال این است که آیا اگر به اهمال کاری ادامه دهید، کارتان راحت تر می شود؟ وظیفه ای که باید انجام دهید ساده تر می شود؟ اگر در حال حاضر آن را انجام دهید برایتان بهتر است، یا بگذارید برای بعد؟ آیا کمکی به موفقیت تان می کند یا نه؟ آیا در آینده تان تاثیر مثبتی دارد؟ آیا وقت کُشی تان به نفع شما است؟

لطفا این سوالات را پاسخ دهید تا برای یادگیری راه های غلبه بر تنبلی درس خواندن و مقابله با استرس درسی آماده شوید. اگر به این سوالات پاسخ ندهید برای بخش بعدی آماده نخواهید بود! پس همین الان شروع کنید.

[alertgreen text=”

موضوع: روانشناسی تنبلی کنکور ۱-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۹ فصل ۲ سریال #تاکنکور – مقابله با بی حوصلگی درس نخواندن
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۸ دقیقه ۳۴ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی
” ]

نظرات

 • علی

  مرداد ۱۹, ۱۳۹۷

  عالیه من بیشتر نقالاتتون رو خوندم و خیلی بهم کمک کرد فقط من اشتباهی نمره ۱ از ۵ دادم به جای ۵ از از ۵.

  پاسخ به نظر ایشان
 • نرگـــــــس

  شهریور ۲۹, ۱۳۹۷

  تنها سايت موفق تو ايران هست كه بيشتر نكات انگيزشي رو به صورت رايگان در اختيار داوطلبان قرار داده
  و مهم تر از همه بهترين نكات را
  ممنون از همه

  پاسخ به نظر ایشان

نظرتان را بنویسید