چگونه از درس خواندن لذت ببریم و خسته نشویم؟ بخش دوم

 

در بخش اول چگونه از درس خواندن لذت ببریم، در رابطه با چه کارهایی باید انجام بدهید که لذت مطالعه و یادگیری را بیشتر احساس کنید، صحبت کردیم. چه کارهایی انجام دهید تا از درس خواندن خسته نشوید. لذت بردن از درس خواندن آنقدر اهمیت دارد که در این قسمت نیز ادامه تکنیک ها و راهکارهایی که افزایش کیفیت و لذت مطالعه را در بردارد، توضیح می دهیم. با اجرای این تکنیک ها و راهکارها می توانید طعم شیرین یادگیری و لذت پیشرفت تحصیلی را بیشتر احساس کنید.

۶- هدف خود را مشخص کنید

نیچه، روانشناس آلمانی، فلسفه جالبی دارد. می گوید:” اگر کسی چرایی موضوعی را بداند با هر چگونگی خواهد ساخت” یک سوال مهم در اینجا مطرح می شود. آن این است که: هدف تان از درس خواندن چیست؟

اگر چرایی و دلیل درس خواندن تان را بدانید، به هر شکلی که شده درس هایتان را می خوانید. در مقالات قبل روش های افزایش انگیزه را مفصلا شرح داده ایم. اما آیا رتبه برتری را دیده اید که بگوید: من درس خواندن را دوست نداشتم و به اجبار می خواندم؟!

وقتی در مورد افرادی که در روستا درس خوانده و توانسته اند رتبه بسیار خوبی را کسب کنند، صحبت می شود، این سوال برای تمام داوطلبان پیش می آید که: چگونه مثل آنها عاشق درس خواندن شویم؟ دلیلش تنها یک چیز است. اینکه آنها هدف خود را مشخص کرده بودند و چون هدفشان مشخص بوده، برای آن جنگیدند تا آن را بدست آورند.

 

اگر پدرتان به شما بگوید فردا صبح عازم شمال خواهیم بود، وقتی ۴ صبح ساعت تان زنگ می خورد، بسیار سرحال از خواب بیدار خواهید شد. زیرا قرار است برای تفریح حاضر شوید. اگر برای درس خواندن هم هدفتان را مشخص کنید که به چه دلیل درس می خوانید، و از طریق تحصیل می خواهید به چه چیزی در آینده برسید، انگیزه برای درس خواندن تان بیشتر خواهد شد و لذت مطالعه بیشتری را تجربه خواهید کرد.

وقتی هدفتان روی کاغذ نوشته می شود، ذهن درگیر شده و تولید انرژی می کند. دیگر مطالعه و یادگیری برایتان خسته کننده نخواهد بود و از درس خواندن لذت خواهید برد.

چگونه از درس خواندن لذت ببریم 2
لذت مطالعه

۷- ایجاد تنوع در روش مطالعه

مطالعه مفید دو رکن اساسی دارد:

  • رعایت شرایط صحیح مطالعه
  • رعایت روش صحیح مطالعه

یکی از شرایط صحیح مطالعه این است که درس خواندن را پشت یک میز شروع کنید. در این حالت کمتر خسته خواهید شد و مطالعه تان می تواند مفیدتر باشد. تحقیقات ثابت کرده است، این روش جزء روش های صحیح مطالعه است. واقعیت این است که انسان ها نمی توانند مانند ماشین کار کنند و خسته هم نشوند. انسان نیاز به تنوع دارد. بعضی از اوقات که در حین مطالعه خسته می شوید، می توانید در حالت مطالعه تان تنوعاتی ایجاد کنید.

 

مثلا اگر همیشه تنها درس می خوانید یک روز درهفته را اختصاص دهید تا با دوستانتان درس بخوانید. یا بعضی از اوقات به دوستانتان مطلبی را آموزش دهید. یا اگر قرار است در طول روز ۷ الی ۸ ساعت درس بخوانید و از یکجا نشستن خسته شدید، می توانید ۲ ساعت از درس خواندنتان در حال راه رفتن باشید.

 

همه این ها در کنار هم کمک می کنند، هوشیارانه تر مطالعه کنید و به درس خواندن علاقه مند شوید. نکته مهم این است که ایجاد چنین تنوعاتی را نباید در همه واحدهای مطالعاتی در تمام هفته انجام دهید. فقط گاهی اوقات رعایت این اصل می تواند برایتان مفید باشد. تا یک مقدار روحیه تان عوض شود و لذت مطالعه بیشتری را تجربه کنید. یادتان باشد این روش یکی از فروع مطالعه است نه اصول آن.پس از این روش فقط به عنوان ایجاد تنوع استفاده کنید. زیرا اگر دائمی باشد دلتان را می زند!

لذت مطالعه
چگونه از درس خواندن خسته نشویم

۸- بی وقفه مطالعه نکنید

یکی از دلایلی که دانش آموزان لذت مطالعه را احساس نمی کنند، این است که بدون وقفه مطالعه می کنند. به خودشان خیلی فشار می آورند! یادتان باشد که ذهن تان نیاز به استراحت دارد. وقتی اطلاعات جدیدی وارد ذهن می شود باید زمانی برای پردازش اطلاعات جدید، در نظر بگیریم. مطالعه بی وقفه باعث می شود زمان پردازش از ذهن گرفته شود و زود خسته شوید.

بازه هایی که می توان برای روش مطالعه مفید در نظر گرفت بدین شرح است:

۹۰ دقیقه مطالعه ۳۰ دقیقه  استراحت

۱۰۰ دقیقه مطالعه ۲۰دقیقه  استراحت

۵۰ دقیقه مطالعه و ۱۰ دقیقه استراحت

سعی کنید در ۹۰ یا ۱۰۰ دقیقه واحد مطالعاتی، به صورت جدی و فشرده مطالعه کنید. در ۲۰ یا ۳۰ دقیقه استراحت هم، به خوبی استراحت کنید و از آن استفاده کنید. می توانید خوراکی بخورید. قدم بزنید. به ذهن تان فرصت دهید استراحت کند. تا در بازه بعدی با انرژی بیشتری به مطالعه بپردازید.

۹- برنامه درسی داشته باشید و به آن پایبند باشید

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد نمی توانند لذت مطالعه را احساس کنند، اضطراب و استرس بالای آنهاست. یکی از مهم ترین دلایلی که موجب اضطراب و استرس می شود، داشتن یک برنامه ریزی درسی مشخص است. نمی دانند با برنامه ریزی درسی که خودشان انجام داده اند به هدفشان می رسند یا نه. اصلا نمی دانند راه و روش برنامه ریزی درسی درستی دارند یا نه!

اگر پیشرفت تحصیلی خوبی دارید و احساس می کنید با همین روند ادامه دهید، به هدفتان می رسید، برنامه ای را که دارید را اجرا کنید. اما اگر احساس می کنید این برنامه شما را نسبت به درس خواندن علاقه مند نمی کند، پیشنهاد می کنیم از یک مشاوره تحصیلی کمک بگیرید.

 

خیلی از کسانی که برای مشاوره و برنامه ریزی درسی به ما مراجعه می کنند، داوطلبان فارغ التحصیل هستند. آنها یکبار در کنکور شرکت کرده اند و سرشان به سنگ خورده! تازه متوجه شده اند که ارزش زمان و جوانی شان خیلی بیشتر از پول و غرورشان است. خیلی ها می گویند: ما اصلا مشاوره را قبول نداریم! آدم خودش بهترین مشاور خودش است! هر جور خودتان صلاح می دانید عمل کنید. اما حتما برنامه درسی داشته باشید و به آن برنامه پایبند باشید. یا خودتان برنامه ریزی کنید یا حتما از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

۱۰- بی حوصله بودن را بپذیرید ولی..

باید از سطح بالایی از عملکردتان، هنگام مطالعه و درس خواندن استفاده کنید. بدین معنی که سعی کنید در اکثر اوقات از درس خواندن لذت ببرید. انگیزه برای درس خواندن را در خودتان تقویت کنید. طبیعی است اگر ۶ روز در هفته با انگیزه درس بخوانید ممکن است یک نصف روز حوصله نداشته باشید. ولی اگر هر روز هفته حوصله ندارید و علی رغم انجام تکنیک های افزایش لذت برای درس خواندن، باز هم لذت مطالعه را  احساس نمی کنید، باید مشکل تان را جدی تر بررسی کنید.

 

برای ۹۰% داوطلبان تکنیک ها و راهکارهایی که مطرح شد، اثربخش است. به قدر کافی انگیزه برای درس خواندن را در آنان ایجاد خواهد کرد. اما واقعیت این است که از هر ده نفر، شاید یک نفر مشکل عمیق تری نسبت به دیگران داشته باشد. این دسته از افراد باید به یک مشاور و روانشناس مراجعه کنند. علت این مشکل را پیگیری کنند و خیلی زود آن را حل کنند تا بتوانند هر چه سریع تر به مطالعه خود بازگردند. بی توجهی به این مسئله آنها را از هدف های اصلی زندگی شان دور خواهد کرد.

بنابراین در اکثر اوقات باید حوصله درس خواندن را داشته باشید. تنها زمان هایی اندک و معدود ممکن است بی حوصلگی برایتان رخ بدهد. که با اجرای تکنیک ها و راهکارهای ذکر شده می توانید این مسئله را نیز حل کرده و لذت مطالعه را به شکلی واقعی تجربه کنید.

 

لذت بردن از مطالعه
چگونه عاشق درس خواندن شویم

موضوع: برنامه ریزی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۸ فصل ۲ سریال #تاکنکور - چگونه از درس خواندن لذت ببریم ۲
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۲ دقیقه ۱۸ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*