اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

ابزار های موفقیت در کنکور | راز و رمز های موفقیت در کنکور و تحصیل

وقتی صحبت از رمز و راز موفقیت در کنکور می شود، اکثر افراد می گویند شرط لازم برای موفقیت در کنکور تلاش است. درست است که تلاش شرط اصلی موفقیت در کنکور است و بدون آن نمی توان هیچ نتیجه ای گرفت. اما نکته بسیار مهم این است که تلاش شرط لازم برای موفقیت هست اما کافی نیست. بلکه این تلاش هوشمندانه است که نتیجه را اثربخش خواهد کرد.

بسیاری از افراد با افزایش ساعت درس خواندن گمان می کنند که موفقیت شان در کنکور تضمین شده است. ساعات مطالعه بالا به تنهایی ملاک موفقیت در کنکور نیست. آنچه که مهم است ساعات مفید مطالعه است که باعث افزایش کیفیت مطالعه شود و موفقیت را بدنبال آن بیاورد.

 

رمز موفقیت در تحصیل

موفقیت در کنکور

اما چگونه کیفیت مطالعه را افزایش دهیم؟

زمانی که برای کنکور ارشد درس می خواندم به علت مشغله کاری فرصت بسیار کمی برای درس خواندن داشتم. در طول روز تنها سه ساعت می توانستم مطالعه کنم. اما به خودم قول داده بودم که همان سه ساعت را مفید مطالعه کنم. در این سه ساعت تمام تکنیک ها و تمرین هایی که مربوط به روش صحیح مطالعه بود، اجرا کردم. وقتی نتیجه کنکور آمد رتبه من در مقایسه با دوستانم که در کلاس های بسیاری شرکت کرده بودند و روزی 8 ساعت مطالعه می کردند، بسیار متفاوت بود. در نهایت توانستم در رشته و دانشگاه بهتری نسبت به دوستانم موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد را کسب کنم.

اگر همواره تلاش کنید به موفقیت خواهید رسید. اگر برای داشتن معلم خصوصی پول کم دارید، بیشتر تلاش کنید. اگر به نظرتان IQ پائینی دارید، باز هم تلاش کنید. هر چیزی که کم داشته باشید را می توانید با تلاش بیشتر جبران کنید. اما جبران کردن زمانی اثربخش خواهد بود که تلاش تان هوشمندانه باشد تا بتوانید نقاط ضعف تان را بهبود ببخشید.

7 ابزار موفقیت در کنکور

1- آشنایی با روش صحیح مطالعه

فرق یک تعمیرکار حرفه ای و یک تعمیر کار مبتدی در آچاری که دست شان می گیرند نیست. بلکه نحوه استفاده از آچار است! شاید بگویید روش صحیح مطالعه را بلد هستید. اگر فرض کنیم بلد هستید اما آیا از آن استفاده هم می کنید؟

روش صحیح مطالعه، مطالعه ای است که به بهترین روش و مناسب ترین روش که منطبق با هر درس باشد، انجام شود. برای مثال روش مطالعه درس عربی  با روش مطالعه درس دینی فرق  می کند. روش مطالعه زیست ژنتیک با روش مطالعه زیست گیاهی فرق  می کند. حتما روش صحیح مطالعه را یاد بگیرید. برای اطلاع از روش های صحیح مطالعه می توانید به دیگر مقالات سایت مراجعه کنید. همچنین برای یادگیری کامل آن، بامراجعه به سایت مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل، بسته ” از سیر مطالعه تا پیاز آزمون” را  تهیه کنید.

2- مطالعه مفید

مطالعه مفید مطالعه ای است که با تمرکز انجام شود. داشتن تمرکز در هر کاری مهم ترین اصل بازدهی می باشد. عده ای از افراد زمانی که مشغول مطالعه هستند همزمان با آن غذا می خوردند. تلوزیون تماشا می کنند. گوشی خود را چک می کنند. فکرهای مختلفی می کنند. انجام همه این ها با هم قطعا هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. با یادگیری تکنیک ها و راه های افزایش تمرکز رشد سریع تری نسبت به رقیب هایتان خواهید داشت. برای آشنایی با این تکنیک ها می توانید بسته “تمرکز لیزری” را از سایت پتانسیل تهیه کنید.

راز موفقیت در کنکور انسانی تجربی ریاضی

موفقیت در کنکور

3- استفاده از تکنیک ها و راه های تقویت حافظه

آیا راهبردهای تقویت حافظه را می دانید و در روش مطالعه تان استفاده می کنید؟ ممکن است مطلبی را که در یک روز خوانده اید دو روز بعد به سختی یادآوری کنید. تنها بخشی از کلیات آن در خاطرتان مانده باشد. در جلسه کنکور هم علاوه بر اینکه باید بر مفهوم دروس تسلط داشته باشید، باید تمرکزتان را هم در یادآوری جزئیات مباحث به کار گیرید. برای مثال داوطلبان کنکور ریاضی درس هندسه تحلیلی را که ساده به نظر می رسد در جلسه کنکور فراموش می کنند. اگر به خوبی مطالعه نکرده باشید، فرمول های آن را به سختی به خاطر می آورید.

برای حل این مشکل باید قبل از مطالعه مباحث را به خوبی دسته بندی کنید و بعد به شکلی منظم مطالعه کنید. سپس با  مرور منظم، آنها را در ذهن ثبت کنید. در رابطه با تقویت حافظه در “بسته تقویت حافظه و تندخوانی” تمام نکات لازم توضیح داده شده که با تهیه آن می توانید حافظه خود را تقویت کنید.

موفقیت در کنکور

رازهای موفقیت در کنکور تجربی ریاضی انسانی

4- افزایش سرعت مطالعه در کنکور

سرعت در مطالعه، مهم ترین رکن در صرفه جویی زمان مطالعه است. ممکن است زمان زیادی را که در مدرسه می گذرانید باعث شود نتوانید در طول روز تمام دروس خود را مطالعه کنید. اما اگر هنگام مطالعه در منزل بتوانید سرعت مطالعه تان را افزایش دهید مطمئنا نتیجه ای متفاوت تر نسبت همیشه خواهید گرفت.

قبل از هر چیز باید سرعت مطالعه فعلی تان را دقیق محاسبه کنید تا مشخص شود جزء تندخوان ها به حساب می آیید یا باید سرعت مطالعه تان را ارتقاء بخشید. با یادگیری تکنیک های تندخوانی و راه های افزایش سرعت مطالعه می توانید مطالعه مفیدتری را تجربه کنید.

راز رتبه های برتر کنکور

رمز موفقیت در تحصیل

5- آزمون آزمایشی

آزمون آزمایشی یکی از ابزارهایی است که به تخمین رتبه تان در کنکور کمک بسیاری می کند. در ابتدا باید در یک آزمون آزمایشی خوب و معتبر شرکت کنید و بعد از هر آزمون حتما آن را تحلیل و ارزیابی کنید. تا بتوانید از نقاط ضعف تان آگاه شوید. شرکت در آزمون به تنهایی پیشرفتی حاصل نخواهد کرد. اگر در هر آزمون از هنر آزمون دادن و تکنیک های مختص آزمون دادن استفاده کنید، کمک می کند نتیجه تان را روز به روز متفاوت تر و عالی تر رقم بزنید. به این فکر کنید که هر آزمون یک پیام مهم برای تان دارد. آنوقت باید از تمام تکنیک ها و ابزارهای موفقیت در کنکور استفاده کنید، تا به هدف مورد نظرتان برسید.

اگر در هر مرحله ای از آزمون نتیجه مطلوبی نگرفتید، به این امید ننشینید که در آینده درست خواهد شد! باید علت آن را بیابید. ممکن است اطلاعات خوبی داشته باشید و خوب مطالعه کرده باشید. اما اگر ندانید چگونه آن را مدیریت کنید، نمی توانید موفقت در کنکور را کسب کنید. در رابطه با هنر آزمون دادن می توانید از بسته  “از سیر مطالعه تا پیاز آزمون” استفاده کنید.

6- استفاده از منابع کمک آموزشی

استفاده درست از منابع کمک آموزشی نیز جز ابزار های لازم برای موفقیت در کنکور است. چه بخواهید موفقیت در کنکور تجربی را بدست بیاورید. چه موفقیت در کنکور ریاضی و انسانی را. باید از بهترین منابع کنکور استفاده کنید. اما چرا استفاده درست از منابع کمک آموزشی مهم است؟ منابع کمک آموزشی شامل موارد زیر است:

بهتری کتاب کمک آموزشی،

کتاب های تست،

کلاس خصوصی یا بهترین کلاس کنکور،

بهتری دی وی دی های آموزشی،

شرکت در همایش ها و وبینار ها و..

یک نکته مهم

نکته مهم این است که از این منابع به درستی استفاده شود. بسیاری از افراد با شرکت در کلاس های گران یا همایش های دو روزه ای که کل یک کتاب را آموزش می دهند، گمان می کنند موفقیت در کنکورشان تضمین خواهد شد. در واقع خود را گول می زنند. این منابع را خریداری می کنند اما آنطور که باید از آنها استفاده نمی کنند. تا زمانی که خودتان با دقت و تمرکز مباحث را مطالعه نکنید، نخواهید توانست به درس ها مسلط شوید. نقش دبیران علاقه مند کردن به دروس و کمک کردن در روند یادگیری است. کار اصلی بر عهده ی خود شما می باشد. حتی اگر بهترین معلم را داشته باشید تا وقتی که خودتان مشغول به کار نشوید نمی توانید در کنکور موفق شوید.

7- برنامه مطالعاتی خوب، منسجم و حرفه ای

برنامه ریزی درسی یکی از مهمترین راز های موفقیت در کنکور است. یک برنامه مطالعاتی استاندارد، برنامه ای منسجم و حرفه ای و اصولی است. همچنین یک برنامه مطالعاتی خوب برنامه ای است که باعث انگیزه برای درس خواندن شود.

نقشه راه موفقیت در کنکور یک برنامه جامع و سپس یک برنامه ی خرد شده هفتگی، روزانه و ساعتی است. اگر برنامه ای وجود نداشته باشد و ندانید که در هر روز قرار است چه کاری انجام دهید، نمی توانید در کنکور موفقیت بزرگی کسب کنید. شاید بدون برنامه بتوانید یک رتبه معمولی را بدست بیاورید. اما انتظار یک رتبه عالی را از سر بیرون کنید.

برنامه ای اصولی و کاربردی است، که توسط یک مشاور تحصیلی خبره که به وضعیت تان آگاه است، ریخته شود. مشاوره تحصیلی از اساسی ترین اقداماتی است که در سال های قبل از کنکور باید انجام دهید. بسیاری از افراد بسیار مغرورانه مخالفت می کنند. گمان می کنند مشاوره برای شان مفید نخواهد بود! درصورتی که تجربه ثابت کرده مشاوره تحصیلی مهم ترین نقش موفقیت در کنکور است. همچنین برای بسیاری از داوطلبان که با پیچ و خم های مسیر کنکور نا آشنا هستند و تجربه ای در این زمینه ندارند، مشاور تحصیلی می تواند سرعت موفقیت را افزایش دهد.

 

موفقیت در کنکور

راز موفقیت در کنکور

هدف گذاری

برای نخبه شدن و موفقیت در کنکور باید هدف بگذاریم. همچنین باید برای هدف خودمان برنامه ریزی کنیم. یک آدم نخبه میداند که 5 یا 10 سال دیگه در چه جایگاهی قرار دارد. در فوتبال می شود کریستین رونالدو، در پزشکی می شود پروفسور سمیعی، در کسب و کار می شود بهروز فروتن. میدانستند میخواهند به کجا برسند.

شما هم باید بدانید که به کجا می خواهید برسید. دانستن این موضوع می شود هدف. اینکه از چه راهی باید برویم تا به این هدف برسیم می شود برنامه. تفاوت هدف و برنامه در این است. خیلی از شما برنامه دارید اما هدف ندارید.

یادتان باشد در یک مسیر اشتباه هر چه بیشتر گاز بدهید بیشتر از مقصدتان دور می شوید. افرادی هستند که برای موفقیت در کنکور یا قبولی در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی قرص ریتالین مصرف می کنند. چون هیچ علاقه ای به این رشته ندارند. این مسیر اشتباه است. در مسیری قرار بگیرید که متناسب با شماست. اول ببینید چه هدفی دارید و بعد برنامه ریزی کنید.

لیست اقدامات

در هدف گذاری، اول هدف را مشخص می کنیم. بعد از آن یک کار خیلی مهم لیست اقدامات است. برای رسیدن به این هدف چه کارهایی باید انجام بدهیم. اگر می خواهید در کنکور نتیجه بگیرید. برای نتیجه گرفتن در کنکور باید چه کاری انجام بدهید؟ آزمون آزمایشی داده اید و نتیجه نگرفتید. مشکل از کجا بوده؟ چرا نتیجه نگرفتید؟

لیست اقداماتی را که باید انجام بدهید بنویسید. نکته مهم این است که واقعیت های خودتان را ببینید. هدف گذاری تخیلی نداشته باشید. در شروع سال جدید نمی توانید این هدف را داشته باشید که رتبه تک رقمی کنکور شوید. وقتی برای درس خواندن دیر شروع کردید، رتبه تک رقمی احتمالا شما را ناامید می کند. این هدف گذاری غیرواقع بینانه است. لطفا واقعیت های زندگی را ببینید. بدون واقعیت ها در میانه مسیر ناامید می شوید.

 

مقایسه نکنید

یکی از مواردی که شما را ناامید می کند این است که اول خودتان را با آخر شخص دیگری مقایسه می کنید. میخواهید درس بخوانید خودتان را با دوستی که 6 ماه است شروع کرده مقایسه نکنید. در اینصورت ناامید می شوید. قطعا نمره و تراز و درصد های او بالاتر از شماست. این را در نظر نمی گیرید که او اول صف است و شما آخر صف. یادتان باشد کسی که امروز اول صف است روزی آخر صف بوده است.

صبور باشید. زود ناامید نشوید. با آب دادن زیاد به یک گیاه سرعت رشد آن را نمی توان بیشتر کرد. اگر آب زیاد به گیاه بدهید اتفاقا ممکن است آن گیاه بسوزد. صبر یکی از چیزهایی است که خیلی از ما نداریم. و همین موضوع باعث می شود در راه رسیدن به هدف جا بزنیم.

توضیحات

خیلی از افراد تصور میکنند که خیلی تلاش میکنند اما نتیجه دلخواه نمیگیرند. این افراد معمولی کارشان شبیه دویدن روی تردمیل است. هر روز می‌دوند و خسته‌تر می‌شوند و نتایج کمتری کسب می‌کنند! افرادی که دستاوردهای بسیار بالایی دارند، دیدگاه‌ها و روش‌های متفاوتی نسبت به انجام کارها دارند! آن ها در زمان کوتاهی دست آورد های بالایی کسب کرده اند. برای بهره وری بالا نیاز است مهارت هایی کسب کنیم. در محصول من نخبه که بخشی از آن را مشاهده کردید این مهارت ها را به شما آموزش می دهیم.

 

موضوع: رازهای موفقیت در کنکور-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت پنجم سریال #تاکنکور - ابزارهای موفقیت در کنکور
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: 22 دقیقه و 28 ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

 • حسین

  12 مرداد 1397

  سلام .مطالب مفید بود

  پاسخ به نظر ایشان
 • سارا

  21 مهر 1397

  بسیار عالی بود مرسی

  اما ی سوال ؟؟؟ من روش های تند خوانی رو تو اینترنت پیدا کردم و خواندم یکی از موارد این بود ک باید با چشم ها مطالعه کرد یعنی با صدا نخوانید
  ولی خوب من ی مشکل دارم حتی اگ یک متن رو پنجاه بار خوانده باشم وقتی میخونم باید با صدای بلند دوباره برای خودم توضیح بدم برای اینکه این مشکل مطالعه خودم برطرف کنم شما پیشنهادی دارید؟؟؟
  و یک سوال دیگه من ب دلایلی نمیتونم توی آزمون ازمایشی شرکت کنم اگر آزمون هارو دانلود کنم و ی جور مکان مثل مکان آزمون برای خودم درست کنم و آزمون بدم ایا مثل اون آزمون میشه؟؟؟ایا باعث پیش رفتم میشه

  پاسخ به نظر ایشان

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری