اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟!-مدل ذهنی رتبه های برتر کنکور

در این قسمت میخواهبم در رابطه با رتبه برتر شدن در کنکور با شما صحبت کنبم. همه‌ی ما عاشق این هستیم که راز و رمزهای افراد موفق را بدانیم. گاهی این افراد، میلیاردرهایی هستند که از صفر شروع کرده‌اند، بعضی وقت‌ها ورزشکارانی که از زمین خاکی و گاهی اوقات هم‌رتبه‌های برتر کنکور؛ اما دانستن این راز و رمزها به‌تنهایی کمک خاصی به ما نمی‌کند؛ بلکه فقط اطلاعات ما را بالا می‌برند. در این مقاله قصد دارم هفت نکته را به شما بگویم که این هفت نکته به شما کمک می کند به رشته و دانشگاه دلخواه خودتان برسید. پس با من همراه باشید.

 

 

 

 

یک آمار جالب…

می خواهم یک آمار جالب به شما بدهم. سالانه حدود 14 هزار نفر مجموعا در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های آزاد و سراسری در کشور قبول می شوند ولی این 14 هزار نفر، از 700 هزار نفر قبول می شوند. یعنی از 700 هزار نفر شرکت کننده رشته تجربی حدودا فقط 14 هزار نفر به این رشته های تاپ می رسند. یعنی 2 درصد. چگونه میتوانیم جزء آن دو درصد باشیم؟ چگونه می توانیم رتبه دلخواه خودمون رو در کنکور کسب کنیم؟ چگونه می توانیم رتبه برتر کنکور شویم؟

1.رویا پردازی کن و باور داشته باش

قدم اولی که باید برای رتبه برتر شدن در کنکور بردارید این است که رویا پردازی کنید. آیا در ذهن خودتان می توانید تجسم کنید که به این هدف رسیدید یا نه؟ آیا میتوانید باور کنید که من لایق رسیدن به این هدف هستم یا نه؟ بعضی ها اینطور فکر می کنند که من کجا و اون کجا؟ من کجا و رشته حقوق دانشگاه تهران کجا؟ من کجا و روانشناسی دانشگاه بهشتی کجا؟ من کجا و پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه شیراز کجا؟ حتی در ذهن خودش هم نمی تواند تصور کند که به این رشته و دانشگاه رسیده باشد.

کسی که نمی تواند در ذهن خودش تجسم کند احتمالا نمی تواند برای آن تلاش کند. چون معتقد است که من به آن رشته و دانشگاه نمی رسم پس ولش کن و تلاش هم نمی کند و نمی رسد. شما چیزی را در واقعیت لمس می کنید و به دست می آورید که بتوانید در ذهن خودتان به آن برسید. آیا باور دارید که من میتوانم به این هدف برسم یا نه؟ آیا خودتان رو لایق رسیدن به این هدف میدانید یا نه؟ اگر خودتان رو لایق رتبه برتر شدن در کنکور میدانید به شما تبریک میگویم.

ایجاد باور رسیدن به هدف

یکی از مهم‌ترین مشترکات بین اکثر رتبه‌های برتر این بود که همگی این باور را در خود پرورش داده بودند که به هدفشان خواهند رسید. یعنی اگر مصاحبه‌های آن‌ها را موردبررسی قرار دهید این مورد حتماً به چشمتان خواهد خورد که من می‌دانستم رتبه‌ام زیر 20 می‌شود. یا این جمله که گرچه در چند آزمون‌های آزمایشی ترازم افت کرد اما من می‌دانستم که رتبه‌ام خوب می‌شود. پس بعد از تعیین هدف، مهم‌ترین کار شما، ایجاد باور رسیدن به هدف است.

فورد میگوید چه فکر کنید می توانید چه فکر کنید نمی توانید در هر دو صورت حق با شماست. لطفا به این موضوع فکر کنید که خودتان رو لایق چه هدفی می دانید. اگر فکر می کنید لایق آن هدف هستید، اگر فکر می کنید که با درست و هوشمندانه تلاش کردن می توانید به آن هدف برسید بنابراین بهتر است برای رسیدن به آن هدف تلاش خودت را بکنی.

اگر فکر می کنی  چرا باید برای آن هدف تلاش کنی و خودت رو در رسیدن به آن هدف ناتوان میدانی پس بیخیال. اما اگر این توانایی را در خودت می بینی، اگر خدا آرزویی را در دل تو کاشته، مطمئن باش که توان رسیدن به آن آرزو را در تو دیده که در دلت انداخته است. پس بهتراست برای رسیدن به آن تلاش کنی.

 

رویای رتبه برتر شدن در کنکور را باور کنید

2.مثل رتبه برترها رفتار کن

دومین قدم برای رتبه برتر شدن در کنکور این است که مثل یک رتبه برتر رفتار کنی. وقتی مانند تنبل ها رفتار کنید نتیجه ای مشابه آن ها می گیرید. نمی توانید با درس نخواندن، ساعت مطالعه پایین، شرکت نکردن در آزمون ها، عدم تحلیل آزمون و …. نتیجه خوبی بگیرید.

اگر میخواهید نتیجه ای مشابه با رتبه های برتر کنکور بگیرید باید مثل آن ها رفتار کنید. باید ببینید که رتبه برترها چگونه هستند؟ چند ساعت در روز مطالعه می کنند؟ چه کتاب هایی می خوانند؟ چقدر تست میزنند؟ بعد از آزمون چگونه تحلیل می کنند؟ در چه کلاس هایی شرکت می کنند؟

اگر می خواهید شبیه چیزی بشوید باید شبیه آن رفتار کنید. نمی شود بگویی میخواهم پولدار شوم اما شبیه فقرا رفتار می کنم. یا می خواهید هیکل ورزشکاری داشته باشید اما شبیه افراد چاق رفتار می کنید. مثل آن ها غذا می خورید. باید سبک زندگی خودتان را شبیه آن چیزی کنید که می خواهید بشوید.

سبک زندگی شما چگونه است؟ سبک زندگی شما بیشتر شبیه سبک زندگی رتبه های برتر کنکور است یا بیشتر سرگرم گوشی و تفریح و بازی هستید؟! به این موضوع فکر کنید که چگونه می توانید مثل رتبه های برتر رفتار کنید؟ آن رفتارها را بنویس و سعی کن شبیه همان باشی.

 

 

3.هوشمندانه برو جلو

لطفا هوشمندانه رفتار کنید. خیلی ها در بازی کنکور بسیار تلاش می کنند، بسیار درس می خوانند تا به رتبه برتر کنکور برسند، اما نتیجه خوبی نمی گیرند. چرا؟ چون فقط تلاش می کنند. یعنی این افراد گاز می دهند اما دنده عوض می نمی کنند. به همین دلیل ماشین آن ها سرعت نمی گیرد.

تنها راز موفقیت و رتبه برتر شدن در کنکور هوشمندانه تلاش کردن است. یعنی شما باید ببینید که چه چیزی در برنامه شما کم است که نتیجه نمی گیرید. ببینید مشکل از کجاست. آن را حل کنید. تست کم می زنید؟! خوب مطالعه نمیکنید؟! روش مطالعه شما غلط است؟! کند خوان هستید؟! تمرکز ندارید؟! مشکل دقت دارید؟! لطفا هوشمندانه رفتار کنید در غیر اینصورت نتیجه نمی گیرید.
هوشمندانه درس بخوانید. دانش آموزی داشتم که با 5 ساعت مطالعه، رتبه 3 رقمی کنکور شد. دانش آموزی هم داشتم با 15 ساعت مطالعه در روز، رتبه 15 هزار کنکور شد. به اصطلاح خودمون خرخونی فایده ندار. هوشمندانه درس بخوانید. مطمئن باشید با انرژی کمتر، نتیجه بیشتر و بهتری می گیرید.

4.شک نکن و اقدام کن

اگر می خواهید جزء رتبه های برتر کنکور باشید لطفا شک نکنید. شک اول کلمه شکست است. افرادی که زیاد به کار خودشان و رویاهایی که دارند شک می کنند صددرصد شکست می خورند. داستان این است که یک هدفی رو انتخاب کردید، دارید تلاش می کنید و وسط راه شک میکنید که نکنه نتیجه نگیرم. نکنه تمام تلاش هام بی فایده باشه. در حالیکه یک مربی و یک مشاور داری. خودتم احساس می کنی خوب داره جلو میره اما اینکه زود دنبال نتیجه گرفتن هستی و متناسب با اون تلاشی که کردی زود نتیجه نداده شک می کنی. شک که در دلت میفته کارت رو رها می کنی و صددرصد شکست میخوری. لطفا شک نکن.

اینجوری نباشید که آیا این برنامه ای که دارم خوبه؟؟ اگر یک مشاور خوب بهت برنامه داده، اگر برنامت رو درست چیدی، اگر احساس می کنی که برنامه درستیه و می توانی با این برنامه یک رتبه برتر باشی، با همان برنامه برو جلو. دو هفته، یک ماه برو جلو اگر نتیجه نداد اونموقع برنامت رو عوض کن اما با یک روز و دو روز و یک هفته خودت رو قضاوت نکن.

خواهشی که از شما دارم اینه که لطفا تعلل نکنید. بعضی از دانش آموزان این مدلی هستند که مثلا قصد دارد زیست بخواند. میگوید زیست خیلی سبز بخوانم یا مهروماه بخوانم یا گاج؟! و زمان زیادی را صرف فکرکردن به این موضوع می کند. اینکار باعث اتلاف وقت زیادی از شما می شود. شما را از هدفتان که رسیدن به رتبه برتر در کنکور است دور می کند. برنامه را که ریختی طبق همان برنامه برو جلو و دیگر زیاد به آن برنامه شک نکن.

 

شک کردن به رویاهایتان باعث می شود در مسیر رتبه برتر شدن در کنکور شکست بخورید

5.حذف تمرکز زداها

لطفا تمرکز زداها را حذف کنید. برای رتبه برتر شدن در کنکور و درس خواندن با کیفیت بالا یک سری چیزها تمرکز شما را می گیرد. بطور مثال در حال درس خواندن هستید و صدای نوتیفیکیشن گوشی میاد. مشغول درس خواندنی و مامانت در اتاق رو میزنه. داری درس میخوانی و با خودت میگی بذار برم این مورد رو تو اینترنت سرچ کنم. همه این وقفه ها باعث می شود که شما از درس خواندن عقب بیفتید و تمرکزتون پایین بیاد.

سعی کنید چیزهایی که تمرکز شما را می گیرد کم کنید. سعی کنید وقتی شروع به درس خواندن می کنید تمام تمرکز شما روی آن درس باشد. طوری نباشد که چیزهای مختلف حواس شما را سمت خودش بکشد. تمرکز زداها را حذف کنید. این تمرکز زداها هرچیزی میتواند باشد. شما باید ببینید که چه چیزهایی تمرکز شما را می گیرد آن ها را لیست کنید و سعی کنید کم کم آن ها رو حذف کنید.

6.حاشیه نداشته باشید

ششمین نکته ای که برای رتبه برتر شدن در کنکور باید به آن دقت داشته باشید این است که سعی کنید حاشیه نداشته باشید. سال کنکور خیلی ها این بهانه را دارند که معلم مدرسه من خوب نیست، بابام برای من خرج نمیکنه، دوستم برای تولد دعوتم کرده، بریم استادیوم برای تشویق تیم مورد علاقه مون و…. . همه این ها را کنار بگذارید. حاشیه ها هیچ کمکی به شما نمی کنند و سرعت شما را برای رتبه برتر شدن در کنکور کمتر و کمتر می کنند.

چیزی که به شما برای رسیدن به رتبه برتر کنکور کمک می کند تمرکز است. شما روی متن متمرکز باشید نه حاشیه ها. در کنکور از متن کتاب بیشتر سوال می آید تا پاورقی ها و باید بیشتر انرژی و تمرکزتون را روی آن بگذارید.

لطفا تمرکز زداها و حاشیه های خودتان را حذف کنید. مثلا امضا جمع می کنید که فلان معلم رو بندازید بیرون! به جای اینکه انرژی و وقت خودتون رو برای اینکار هدر بدید کلاس آنلاین ثبت نام کنید یا از DVD های آموزشی استفاده کنید.

این ها همگی حاشیه هستند. ببینید چه حاشیه هایی دارید و این حاشیه ها رو کم کم کنار بگذارید. این حاشیه ها هیچ کمکی به شما نمی کنند هر چند که به نظر خیلی جذاب میان.

 

تمرکز روی متن از اصول رتبه های برتر کنکور

7.استفاده از استاد و مشاور خوب

آخرین نکته ای  این است که لطفا سال کنکور غرورتون رو کنار بگذارید. خیلی از افرادی که پشت کنکور مانده اند میگفتند اگر سال قبل یک مشاور و راهنمای خوب داشتم میتوانستم همان سال نتیجه بگیرم. همه رتبه‌های برتر کنکور نیز به این موضوع اقرار می کنند که برنامه‌ریزی و داشتن مشاور خوب پایه موفقیت آن‌ها را تشکیل میداده است.

اگر آن جایی که بی انگیزه میشدم، مشاور با من حرف میزد و به من انگیزه میداد که دوباره شروع کنم، امسال نتیجه می گرفتم و یک سال دیگر وقتم پشت کنکور تلف نمیشد. لطفا سال کنکور بدون ریسک جلو برید. از یک مشاور و مربی که قبولش دارید کمک بگیرید. قطعا یک مشاور خوب مسیر شما را برای رتبه برتر شدن در کنکور هموارتر خواهد کرد.

بهترین کار این است که یک برنامه خوب با اجرای عالی داشته باشید. پیشنهاد من به شما این است که اولاً برنامه‌ای منطبق بر واقعیت بنویسید و ثانیاً تعادل را در آن رعایت کنید. و البته از یک مشاور هم در این زمینه کمک بگیرید.

اگر یک مشاور خوب میشناسید از همان شخص کمک بگیرید. اگر نمی شناسید می توانید از ما کمک بگیرید. میتوانید با مجموعه پتانسیل در ارتباط باشید. ولی لطفا سال کنکور ریسک نکنید و با آینده خودتان بازی نکنید. یک مشاور خوب تجربه های زیادی دارد که بعضی اوقات یک جمله او میتواند مسیر زندگی شما را عوض کند.یک مشاور خوب می تواند شما را کلی جلو بیندازد. می تواند به شما در راه رسیدن به هدفتان و رتبه برتر شدن در کنکور کمک زیادی کند و از اتلاف وقت شما جلوگیری کند. لطفا سال کنکور از یک مشاور خبره کمک بگیرید.

جمع بندی

امیدوارم این 7 توصیه به شما کمک کند که در مسیر موفقیت خودتان باقی بمانید.امیدوارم تونسته باشم سهم کوچکی در موفقیت شما داشته باشم. شما هم می توانید جزو رتبه های برتر باشید. میتوانید به هدف خود دست پیدا کنید به شرطی که از همین لحظه این توصیه ها را رعایت کنید.

ضمنا اگر قصد دارید که برنامه خود را به کمک یک مشاور پیش ببرید و به رتبه برتر شدن در کنکور نزدیک شوید، می توانید در این مسیر از مشاوران مجموعه پتانسیل کمک بگیرید.

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری