اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

مدیریت استرس(3)_بررسی تکنیک های مدیریت استرس و اضطراب

سلام. علیرضا مطلبی هستم. میخواهم با شما در رابطه با تکنیک های مدیریت استرس و اضطراب صحبت کنم. روش هایی که به شما کمک می کند با استرس خود کنار بیایید و حال بهتری داشته باشید.

با من همراه باشید

 

 

تکنیک اول

تکنیک اول رویکرد مسئله مدار است. با خودمان فکر کنیم که در چه مواردی استرس و اضطراب می گیریم؟ معمولا زمانی استرس و اضطراب می گیریم که با یک مسئله مهم در زندگی رو به رو می شویم. اگر آن مسئله مهم حل نشود، استرس و اضطراب ما به مرحله فرسایش می رسد. بنابراین اگر می خواهیم استرس ما کاهش پیدا کند، باید مسائل زندگی مان را حل کنیم.

مسائل زندگی ما می تواند رابطه عاطفی، کنکور، مهاجرت از کشور، ازدواج و… باشد. مسئله شما چیست؟! زیرا تا زمانی که مسئله خود را حل نکنید، استرس شما باقی می ماند. بطور مثال زمانی که همسرتان به شما خیانت می کند. شما نمی توانید این خیانت را تحمل کنید. از طرفی هم نمی توانید از این زندگی بیرون بیایید و نمی خواهید بین این دو تصمیم بگیرید. در این موقعیت استرس و اضطراب شما بالا می رود.

بنابراین به این موضوع فکر کنید که مسئله شما چیست و چگونه می توانید آن را حل کنید؟ این کاربردی ترین روش برای مدیریت استرس است.

بعضی از اوقات تنبلی و اهمال کاری یکی از راه های حل نکردن مسئله است. ما زمانی که مسئله خودمان را حل نمی کنیم، استرس و به طبع آن تنبلی ما هم بیشتر می شود.

بنابراین تکنیک اول رودررو شدن با مسائل زندگی است. اریک برن می گوید زندگی چیزی نیست جز یک سری مسائل که باید حل شود و یک سری تصمیم که باید گرفته شود.

کاربردی ترین روش مدیریت استرس

تکنیک های مدیریت استرس

 

تکنیک دوم

تکنیک دوم، تکنیک هیجان مدار است. بسیاری از اوقات زمانی که ما استرس می گیریم، یک سری از کارها می تواند کمک کند تا استرس و اضطراب ما کاهش پیدا کند. بطور مثال تکنیک های هیجان مدار مثبت. مانند درد دل کردن با یک دوست،صحبت با یک مشاور، پیاده روی، یک دوش آب گرم، استراحت یا یک چرت می تواند به ما کمک کند که مقداری از مسئله مان دور شویم یا بتوانیم بهتر به آن مسئله فکر کنیم و راه حل های بهتری پیدا کنیم. حتی اگر اثر مسکنی دارد و حال من را به شکل موقت خوب می کند.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که رویکرد هیجان مدار یک بخش منفی هم دارد که اصلا خوب نیست. بطور مثال کسی که برای فرار از مسئله به سیگار و مشروب و قلیان و…..یا قرص های خواب  رو می آورد. این ها هم یک سری روش های هیجان مدار است اما روش های هیجان مدار منفی که اصلا توصیه نمی شود.

شما با کارهای مثبت مانند پیاده روی، یک چرت کوتاه،استراحت کردن، دیدن یک فیلم و…. حال خودتان را خوب کنید. پس لطفا به هیچ عنوان سراغ روش های منفی و اعتیادآور نروید.

تکنیک سوم

تکنیک سوم، تکنیک نه گفتن. .بسیاری از اوقات ما به این دلیل استرس داریم که مسئولیت زیادی قبول کردیم و هر کاری که دیگران از ما خواسته اند را انجام داده ایم؛ یعنی بسیاری از اوقات ما بخاطر نداشتن توانایی نه گفتن دچار استرس می شویم. بطور مثال زمانی که رئیسم از من می خواهد هر روز اضافه کار بمانم یا تا ساعت های دیروقت شب به تلفن ها جواب بدهم، چون توانایی نه گفتن ندارم دچار استرس می شوم. نمیدانم جواب خانواده ام را چه بدهم، نمیدانم باید چیکار کنم؟!

بنابراین وقتی نه گفتن را یاد نمی گیریم، بسیاری از مواقع نمی توانیم اضطراب و استرس خودمان را مدیریت کنیم. این موضوع می تواند در روابط عاطفی و دوستی نیز وجود داشته باشد. کسی که بخاطر اینکه توانایی نه گفتن نداشته ازدواج کرده، چون خانواده معتقد بودند که مورد خوب و مناسبی است، بهش فکر کن و…..چون توانایی نه گفتن نداشته زندگی مشترکش رو شروع کرده و یک زندگی مشترک پر از استرس و اضطراب.

بنابراین بسیاری از اوقات اگر ما بتوانیم توانایی نه گفتن و رفتار جرات مندانه را در خودمان بوجود بیاوریم، میتوانیم از استرس هامون به قدر زیادی کم کنیم.

توانایی نه گفتن از تکنیک های مدیریت استرس

تکنیک نه گفتن

 

تکنیک چهارم

تکنیک چهارم، تکنیک کنترل محیط. شما باید محیط استرس زا را کنترل کنید. بطور مثال اگر شب ها دیر می خوابید درحالیکه باید صبح زود بیدار شوید و به مدرسه بروید. شما باید با خانواده صحبت کنید تا میزان مهمانی ها را به حداقل برسانند . یا اگر خبر بالا رفتن قیمت دلار به شما استرس می دهد، اخبار کمتر ببینید یا جمعی که راجب قیمت دلار صحبت می کنند را ترک کنید. چون در غیر این صورت دچار استرس می شویم.

بسیاری از اوقات ما باید آدم های منفی اطرافمان را فیلتر کنیم تا حس استرس و فشار روانی را به ما وارد نکنند. یادتان باشد شما نمی توانید همه محیط اطرافتان را کنترل کنید اما می توانید بخشی از آن را مدیریت کنید. لطفا کمی روی بخش ها و افراد منفی تجدیدنظر کنید.

 

تکنیک پنجم

تکنیک آخر، تکنیک افزایش مهارت. در قسمت های قبلی مدیریت استرس در رابطه با این صحبت کردیم ما زمانی که احساس می کنیم توانایی، ظرفیت و منابع ما کمتر از درخواست محیط از ماست، استرس می گیریم. یا باید از محیط بخواهیم که چنین درخواستی از ما نداشته باشد یا باید خودمان را مطابق با درخواست های محیط بکنیم. بطور مثال اگر در مدرسه ای درس می خوانم که همه معدل های بالایی دارند، من هم باید بیشتر درس بخوانم و تلاش بیشتری داشته باشم.

یادتان باشد اگر می بینید که درخواست های محیط از شما زیاد است، یا محیط اشتباه می کند و درخواست های بجایی از شما ندارد یا شما کم کاری می کنید. باید بدانیم کدام یک از این هاست. زیرا عدم توازن این دو باعث می شود یک نفر همیشه بالا باشد و یک نفر همیشه پایین. بنابراین باید به این موضوع فکر کنیم که آیا من می توانم این کار را انجام بدهم؟ توانایی این را دارم که مهارت خود را افزایش دهم؟

بسیاری از اوقات استرس ها می توانند برای ما مفید باشند، چون باعث رشد و پیشرفت ما می شوند. به شرط آنکه در یک مقطع باشند، بتوانیم مدیریت استرس داشته باشیم و به شرطی که ما را از لذت زندگی کردن محروم نکنند.

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

  • m

    11 اسفند 1399

    برای کنترل استرس و اظطراب نگهداری کردن از بیماری که حال وخیم داره چکار باید بکنم چون این امر به حالت فرسایشی شده و چاره ای جز نگهداری در منزل ندارم و اکثر مرکز درمانی تخت خود رو به بیمار سالمند نمیدند این گونه نگرانی ها چه راهکاری داره ؟

    پاسخ به نظر ایشان

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری