اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

مدیریت استرس(2)_انواع استرس و انواع واکنش در برابر استرس

 

سلام. من علیرضا مطلبی هستم. در این فایل آموزشی ابتدا استرس را تعریف می‌کنیم. انواع استرس را توضیح می‌دهیم. در رابطه با چیزهایی که در دنیای اطراف به ما استرس می‌دهند صحبت می‌کنیم. همچنین واکنش‌های مختلف در برابر استرس را برای شما بیان می‌کنیم. با من همراه باشید.

تعریف استرس

هانس سلی و لازاروس نظریه‌های جالبی در رابطه با استرس دارند. اما استرس چیست؟ استرس یعنی کمبود منابع. زمانی که محیط از ما درخواست زیادی دارد اما ما آن ظرفیت را در خودمان نمی‌بینیم که بتوانیم انتظارات و خواسته‌های محیط اطرافمان را برآورده کنیم، دچار استرس و اضطراب می‌شویم.

بطور مثال وقتی که شما سه الی چهار روز زمان نیاز دارید که برای امتحان آماده شوید. اما استاد شما ناگهان امتحان را جلو میندازد! شما دچار استرس می‌شوید. یا زمانی که رئیس شما گزارشی را می‌خواهد که حداقل یک روز کاری زمان می‌برد. اما رئیس شما گزارش را برای یک ساعت دیگر آماده روی میزش می‌خواهد. در این موقعیت شما دچار استرس می‌شوید.

بنابراین زمانی که محیط و اطراف ما، درخواست زیادی از ما دارد و ما باید کاری را انجام بدهیم که منابع و ظرفیت خود را در برابر آن کار کم می دانیم، در این مواقع ما دچار استرس یا تنش می‌شویم. جالب است بدانیدکه واژه استرس از علم مکانیک وارد روانشناسی شده است. هانس سلی می‌گوید که درنظر داشته است از واژه کرنش (strain) استفاده کند اما به جای آن واژه استرس و تنش را بکار برده است.

عوامل استرس زا

دنیای اطراف ما به صورت‌های مختلفی به ما استرس می‌دهد. بسیاری از اوقات ابهام محیط به ما استرس می‌دهد. زمانی که مسئولیت سنگینی را قبول کرده‌ام و دیگران از من انتظار زیادی دارند، دچار استرس می‌شوم. زمانی که باید همیشه در دسترس باشم و مدام حواسم به تلفن باشد که از شرکت زنگ بزنند، دچار استرس می‌شوم.

سبک زندگی هم در افزایش استرس ما نقش زیادی دارد. ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که به دلیل تغذیه نامناسب، خواب بد موقع، ترافیک و… و لایف استایلی که داریم، دچار استرس می‌شویم. احساس می‌کنیم دنیا سریع‌تر پیش می‌رود و این سریع‌تر شدن به ما استرس می‌دهد. چون در تاریخچه تکامل ما هیچ زمانی را پیدا نمی‌کنید که تا این میزان کارها با سرعت انجام شود. به همین دلیل است که به سراغ تندخوانی می‌رویم چون حتی نمی‌توانیم مطالعه سروقت داشته باشیم.

اما می‌توانیم با مدیریت استرس این مسائل را حل کنیم. در روانشناسی شاخه‌ای داریم تحت عنوان مدیریت استرس (stress management) که به ما کمک می‌کند بتوانیم این تنش‌ها را کنترل کنیم و در نهایت لذت بیشتری از زندگی ببریم.

مدیریت انواع استرس

مدیریت استرس

انواع استرس

برویم سراغ انواع استرس:

استرس را به سه طبقه کلی دسته بندی می‌کنند اول استرس‌های موردی، دوم استرس‌های کوتاه مدت، سوم استرس‌های مزمن یا کرونیک.

استرس‌های موردی

بطور مثال زمانی که من سه روز دیگر امتحان عملی گواهینامه دارم. در این سه روز استرس این رو دارم که دوباره قبول نشوم و مجبور شوم مجدداً امتحان بدهم. بنابراین، این استرس دو یا سه روز بیشر دوام ندارد و مقطعی و موردی است.

استرس‌های کوتاه مدت و اپیزودیک

استرس‌هایی که امکان دارد بطور مداوم تکرار شوند و در اصل به مدل شخصیتی ما بستگی دارند. بطور مثال اگر من آدم نامظمی باشم و هر روز، دیر سرکارم حاضر شوم، استرس این را دارم که رئیسم برخورد بدی با من داشته باشد.

استرس مزمن یا کرونیک

سومین نوع از انواع استرس، استرس مزمن یا کرونیک است. این استرس می‌تواند به شکل‌های مختلفی در ما وجود داشته باشد. بطور مثال ممکن است دانشجویی استرس این را داشته باشد که برای ترم بعد خوابگاه به او تعلق نگیرد. یا شخصی که مشکل مالی دارد، استرس این را دارد که اجاره خانه را چطور پرداخت کند؟ این استرس‌ها به شکل مزمن در ما وجود دارند و بسیاری از اوقات این استرس‌ها ما را به سمت فرسایش پیش می‌برند.

خیلی از مشاغل موجب ایجاد استرس مزمن در ما می‌شوند. بطور مثال پرستاری که مسئول نگهداری از بیماران دچار سوختگی شدید است، گاهی مجبور است خبر فوت به خانواده بیمار بدهد. این موضوع یک استرس مزمن یا کرونیک است.

بنابراین ما باید بدانیم استرسی که تحمل می‌کنیم کدام یک از انواع استرس است تا بتوانیم در برابر این استرس واکنش مناسبی داشته باشیم. یادتان باشد بسیاری از اوقات استرسی که از آن بعنوان استرس منفی (nagative) نام برده می‌شود، همان استرس مزمن یا کرونیک است.

 

 

انواع واکنش در برابر استرس

وقتی ما در برابر یک محرک بیرونی قرار می‌گیریم که احساس خطر می‌کنیم و هیجانی در ما به وجود می‌آورد، خواه این هیجان ترس، اضطراب یا هر چیز دیگری باشد، معمولاً دربرابر آن محرک سه واکنش داریم.

واکنش اول

فرار (flight) مثل وقتی که یک شیر می‌خواهد به من حمله کند، من فرار می‌کنم.

واکنش دوم

جنگیدن (fight) مثلاً زمانی که به من توهینی می‌شود و با طرف مقابل دعوا می‌کنم.

واکنش سوم

freeze   مثلاً زمانی که درحال رد شدن از خیابان هستم و ماشینی با سرعت به سمت من میاد. من خشکم میزنه و نمی تونم حرکتی داشته باشم.

بنابراین ما در برابر هیجانات به خصوص ترس، سه نوع واکنش نشان می‌دهیم. یک:flight دو: fight سه: freeze

بسیاری از اوقات ما در برابر مسائل زندگی از این قبیل واکنش‌ها داریم. بطور مثال دانش آموزی که باید برای امتحان درس بخواند و استرس دارد، به جای جنگیدن با این استرس و درس خواندن، از آن فرار می‌کند. به چه سمتی فرار می‌کند؟ بازی کردن با تلفن همراه، فیلم دیدن، بیرون رفتن و….

ما در بسیاری از مواقع واکنش مناسبی در برابر استرس هامون نداریم و این واکنش نامناسب می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی در زندگی ما شود.

یک دقیقه با خودتان بیندیشید که واکنش شما در برابر عوامل استرس زای زندگی چیست؟! با رئیسی که با شما بد حرف میزند، توهین می می‌کند، حق شما را نمی‌دهد و… چه واکنشی دارید؟ آیا فریز می‌شوید و فرار می‌کنید یا جرات مندانه حرفتان را می‌زنید.

بسیاری از اوقات واکنش فرار واکنش مناسبی است، بعضی از اوقات جنگیدن و رودررو شدن با مسئله واکنش مناسبی است و گاهی ما آنقدر گیج می‌شویم که بدن ما جز واکنش خشکیدگی واکنش دیگری نمی‌تواند داشته باشد. بهتر است به این موضوع فکر کنیم که واکنش‌های ما در برابر عوامل استرس زای زندگی‌مان چیست؟!

 

انواع استرس و واکنش در برابر استرس

انواع واکنش در برابر استرس

جمع بندی

در این قسمت تعریف استرس را بیان کردیم. انواع استرس را توضیح دادیم و واکنش‌های مختلف را در برابر استرس گفتیم. در قسمت بعدی با شما در رابطه با تکنیک های مدیریت استرس و اضطراب، درمان استرس و همچنین راه‌های کنار آمدن با اضطراب و استرس و ترس صحبت می‌کنم.

با من در سایت پتانسیل همراه باشید

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری