اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

مدیریت استرس(1)_استرس چیست و چه تفاوتی با اضطراب دارد

 

سلام من علیرضا مطلبی هستم. در این قسمت بررسی می‌کنیم استرس چیست. همچنین تفاوت استرس و اضطراب را بیان می‌کنیم. علاوه براین علائم استرس و انواع استرس را بطور کامل شرح می‌دهیم. انواع استرس، اضطراب، نگرانی و ترس و دیگر واژه‌های مشابه با اینها در زندگی اکثر انسان‌ها نقش مهمی داشته است. در این قسمت مفهوم استرس را بطور کامل توضیح می‌دهیم تا با مدیریت استرس کارهایتان را با آرامش بیشتری انجام دهید و از زندگی لذت ببرید.

قبل از بررسی ریشه‌های اضطراب و استرس، قصد داریم شما را با واژه‌های تخصصی این حوزه آشنا کنیم. در روانشناسی، استرس، اضطراب، نگرانی و ترس معانی مختلفی دارند. هرچند گاهی این کلمات با هم همپوشانی دارند اما هر کدام تعاریف متفاوتی دارند. بطور مثال اضطراب ترجمه واژه anxiety، استرس ترجمه واژه stress، نگرانی ترجمه واژه worry و ترس ترجمه واژه fear است. اما تفاوت معانی این کلمات:

تعریف استرس

استرس چیست؟ اساساً استرس به هر عامل بیرونی که به ما فشار روانی وارد می‌کند، گفته می‌شود. بطور مثال فشارهای اقتصادی، طلاق، وارد شدن به دانشگاه، جنگ یا حتی شنیدن صدای بوق یک ماشین می‌تواند یکی از انواع استرس باشد. این‌ها همگی عوامل بیرونی هستند که به شکل استرس به ما وارد می‌شوند، اما لزوماً اضطراب‌های یکسانی را در ما بوجود نمی‌آورند.

تصور کنید شخصی در حال رانندگی است. این شخص باشنیدن صدای بوق ممتد ماشین دیگری هول می‌شود و ناگهان ترمز می‌کند. این فرد هیچ عکس العملی از خود نشان نمی‌دهد. در اینجا صدای بوق عامل استرس زا بود، اما شخص دیگری به همین صدای بوق ناسزا می‌دهد. سؤال: عامل استرس زا ثابت بود-صدای بوق ماشین- اما چرا یک نفر ناسزا گفت و شخص دیگر هیچ واکنشی نداشت؟

مدیریت استرس به چه معناست

مدیریت استرس

تفاوت استرس و اضطراب

اضطراب یک تجربه درونی است اما استرس یک فشار بیرونی است؛ بنابراین میان دو نفر که ورشکسته می‌شوند- استرس بیرونی-یک نفر تا پایان عمر گوشه گیر می‌شود اما شخص دیگر مجدداً شروع می‌کند و زندگی را از نو می‌سازد. در نتیجه استرس یک فشار بیرونی است، اضطراب یک تجربه درونی.

واژه نگرانی(worry) تقریباً مخفف واژه اضطراب است با این تفاوت که چرا فرزندم دیر از مدرسه آمد. نگرانم که اتفاقی برای او افتاده باشد. شبیه به حس دلشوره. اما ترس (fear) واضح است. اکثر انسان‌ها از شیر و ببر و پلنگ می‌ترسند بنابراین ترس واکنش بدن به محرک‌ های خطرزا است. اما همه این هیجانات اگر به درستی مدیریت نشوند می‌توانند تبدیل به اختلال شوند.

استرس، اضطراب، نگرانی و ترس همگی از جنس هیجان هستند و هیجان‌ها به زندگی ما جذابیت می‌بخشند. اگر دقت کرده باشید بعضی از اوقات اضطراب به ما کمک کرده است که زندگی بهتری داشته باشیم. بطور مثال اگر اضطراب امتحان نداشتیم شاید برای امتحان درس نمی‌خواندیم. در روانشناسی گفته می‌شود که اضطراب می‌تواند برای رفتن به سمت هدف یک برانگیختگی (arousal) باشد.

بنابراین انواع استرس، اضطراب، ترس و نگرانی را نباید بد تلقی کرد. این هیجانات به ما کمک کرده‌اند که با زندگی بهتر برخورد کنیم اما اگر جنبه افراطی داشته باشند می‌توانند دردسر آفرین باشند. به یاد داشته باشید همان طور که از اسم آن مشخص است اضطراب، پایه اختلالات اضطرابی است. بطور مثال یک اختلال اضطرابی وسواس است. کسی که وسواس دارد می‌خواهد برای فرونشاندن اضطرابش، یک رفتار تکراری را انجام دهد که ذهن خود را از اضطراب دور کند.

اختلالات اضطرابی

خیلی از اختلالاتی که شاهد آن هستیم ریشه در اضطراب دارد. بطور مثال کسی که عمل‌های زیبایی زیادی انجام می‌دهد، اما باز هم احساس زیبایی نمی‌کند. در روانشناسی گفته می‌شود که به احتمال زیاد این فرد دچار بدریخت انگاری بدن است. چنین شخصی اضطراب زیبا نبودن دارد.

بسیاری از اختلالات روانی ریشه اضطرابی دارند. به یاد داشته باشید که اضطراب و اختلالات اضطرابی را از اختلالات خلقی جدا کنید. یعنی اختلالات اضطرابی ریشه در اضطراب و هیجان دارند اما اختلالات خلقی مانند افسردگی معمولاً ریشه در غم دارند. بنابراین تفاوت این دو اختلال را بدانیم و باهم اشتباه نگیریم.

استرس و اضطراب چه تفاوتی دارند

استرس و اضطراب

جمع بندی

در این قسمت تفاوت استرس، اضطراب، نگرانی و ترس را توضیح دادیم. اختلالات خلقی را بیان و تفاوت آن را با اختلالات اضطرابی توضیح دادیم. قبل از مطالعه قسمت بعدی شما می‌توانید بررسی کنید از چه چیزهایی نگران هستید؟ آیا نگران این هستید که فرزندم را از دست بدهم؟ از همسرم جدا شوم؟ نتوانم مهاجرت کنم؟ مشکل مالی پیدا کنم؟ و…. مشکل شما چیست؟ چه چیزی به شما استرس و اضطراب می‌دهد؟ در قسمت بعدی انواع استرس و واکنش های مختلف در برابر استرس را بطور کامل توضیح خواهیم داد.

 

توضیحات:

خیلی از افراد تفاوت استرس و اضطراب را نمی‌دانند. مفهوم استرس با شناخت درست ریشه‌های استرس و تفاوت آن با اختلالات اضطرابی قابل فهم است.

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری