اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

پاد کنکور 3 – پشت کنکور ماندن برای 98 یا رفتن؟! مسئله این است …

پشت کنکور ماندن مسئله ای است که خیلی از داوطلبان به آن فکر می کنند. می گویند: آیا پشت کنکور بمونم؟ آیا ارزش این را دارد که برای رسیدن به رشته پزشکی دندان پزشکی یا رشته مورد علاقه ام یا دانشگاه مورد علاقه ام یک سال دیگه وقتم رو پای کنکور بزارم؟

احتمالا سر این دوراهی یا چند راهی گیر کرده اید که یک طرف آن می گوید همین رشته ای را که قبول شدی برو. یک راه دیگر آن می گوید بگذار برای سال بعد. راه دیگر هم می گوید جذب بازار کار شو. یا اصلا برو سربازی! یا ازدواج کن.

تمام این راه ها احتمالا در ذهن تان مرور می شود. در این قمست از پاد کنکور قصد داریم به شما کمک کنیم که بهترین تصمیم ممکن را در این زمینه بگیرید. البته قصد نداریم اصرار کنیم پشت کنکور بمانید یا نمانید. بلکه تصمیم گیرنده نهایی شما هستید و فقط مزایا و معایب این کار رابررسی می کنیم تا کمک کنیم یک انتخاب و تصمیم آگاهانه بگیرید. تا پنج سال دیگر که با خودتان فکر می کنید آیا تصمیم درستی گرفتید یا نه، از خودتان راضی باشید!

دو پارامتر مهم

برای این تصمیم باید دو پارامتر را مد نظر بگیرید. اول اینکه آیا پشت کنکور ماندن تان تصمیمی احساسی است یا منطقی؟ آیا از روی هیجان است یا از روی عقل و منطق؟ دومین پارامتر این است که آیا این تصمیم واقعی خودتان است یا تصمیمی است که دیگران برایتان می گیرند؟ آیا این تصمیمی است که قلبا آن را دوست دارید یا تصمیمی است که محیط برایتان اجبار می کند؟

بگذارید با یک مثال موضوع را مشخص کنیم. دلیل تان از پشت کنکور ماندن برای 98 باید کاملا واضح و مشخص باشد. یکی می گوید شهری که در آن قبول شدم مورد علاقه ام نبود. شخص دیگری می گوید به رشته ام هم علاقه ندارم. یکی دیگر می گوید دوره ای که قبول شدم را دوست ندارم. این سه با هم فرق می کنند. هر سه آنها از چیزی که در حال حاضر دارند راضی نیستند. اما مدلشان با هم فرق می کند. مثلا کسی که می گوید من رشته پزشکی قبول شده ام. هدفم این بوده است که در رشته پزشکی دانشگاه تهران قبول بشوم. اما الان دانشگاه تبریز قبول شده ام و زیاد راضی نیستم. می خواهم بمانم برای سال بعد.

باید ببینید دلیل پشت کنکور ماندن تان چیست. اولا احساسی است یا منطقی، دوما تصمیم تان درونی است یا بیرونی. ببینید احساس و منطق هر کدام چه می گوید. تا بتوانید میان این دو توازنی برقرار کنید. نکته مهمی که در تصمیم گیری باید رعایت شود این است که باید مشخص کنید چرا می خواهید پشت کنکور بمانید؟ دلیل و هدفتان چیست؟ آیا این تنها راه است یا راه های جایگزین دیگری هم هست؟ بهتر است در این زمینه با یک مشاور با تجربه مشورت کنید. زیرا مشاوران تحصیلی راهکار ها و پیشنهادات بیشتری برایتان دارند. راهکارهایی که شاید تا کنکون خودتان به آن ها فکر نکرده باشید.

موفقیت در کنکور بعد از چند سال

پشت کنکور ماندن برای 98

مزایا و معایب پشت کنکور ماندن

بعد از اینکه تصمیم به پشت کنکور ماندن گرفتید، باید با چالش ها و فرصت هایی که پیش رویتان است آشنا شوید. یعنی باید بدانید این یکسالی که قرار است پشت کنکور بمانید، به چه شکل است. خیلی ها ممکن است فکر کنند که این یکسال زمان زیادی دارند و چه چیزی بهتر از این! اما واقعیت این است که ممکن است یکسری چالش های مهم و اساسی بوجود بیاید که اگر آمادگی آن را نداشته باشید، و ندانید این چالش ها چیست و چه مهارتی برای حل آنها باید بلد باشید، ممکن است رتبه ای که می آورید حتی بدتر از رتبه سال قبل باشد. پس بیایید بررسی کنیم اشتباهات متداول پشت کنکور ماندن چیست. تا وقتی با آنها روبه رو شدید بتوانید آنها را حل کنید.

زمان

یکی از مزایا و نکات مثبت پشت کنکور ماندن، در اختیار داشتن زمان بیشتر برای درس خواندن است. در این صورت 7 روز هفته وقتتان آزاد می شود. چون دیگر به مدرسه نمی روید و امتحانی ندارید و می توانید روزی تقریبا 10 ساعت مطالعه مفید داشته باشید. همچنین، یکبار با دروس آشنا شده اید و آنها را در دبیرستان خوانده اید و امتحان تشریحی آنها را داده اید. در کل می دانید در چه درس هایی قوی تر هستید و در چه درس هایی ضعیف تر. چه فصل هایی را بهتر خوانده اید و چه فصل هایی را کمتر. در واقع دید کلی نسبت به دروس دارید و این نکته مثبتی محسوب می شود. از طرفی استرس کمتری در روز کنکور نسبت به سال قبل خواهید داشت و یکبار در این موقعیت قرار گرفته اید و همین کمک می کند تا در کنکور بعدی عملکرد بالاتری داشته باشید.

در نظر گرفتن خطاها و اشتباهات

نکته مثبت بعدی این است که دیگر به اشتباهات و خطاهای خود در سال گذشته پی برده اید. دیگر متوجه شده اید که سال قبل چه لغزش هایی داشته اید و کجاها وقتت تان را تلف می کردید. می دانید اگر چه کارهایی را انجام نمی دادید، نتیجه بهتری می گرفتید. و اگر چه کارهای خوبی را بیشتر انجام دهید، امسال نتیجه متفاوت تری را خواهید گرفت. پس احتمالا اشتباهات تان را تکرار نخواهید کرد.

چالش های پیش رو

اولین چالشی که در سال آینده با آن مواجه خواهید شد، یکنواخت شدن شرایط از یک زمانی به بعد است. ممکن است ابتدای سال آینده را با انرژی زیادی شروع کنید و با انگیزه بالایی درس بخوانید. اما بعد از دو یا سه ماه، خستگی و یکنواختی سراغتان بیاید. ممکن است به این خاطر باشد که هر روز در خانه یا کتاب خانه مشغول درس می شوید. همین باعث دلزدگی تان از درس خواندن می شود که باید برای آن راهکارهایی پیش بینی کنید.

افت انرژی

از طرف دیگر انرژی و هیجان تان بعد از مدتی پائین می آید. تابحال دقت کرده اید بعد از ظهر روزهای جمعه معمولا احساس غمگینی دارید؟! این موضوع فقط مختص ایرانی ها نیست. حتی در بعضی از کشورهای خارجی هم روزهای یکشنبه این غمگینی حس می شود. چون وقتی تعطیلات از یک بازه زمانی بیشتر می شود و در آن زمان آدم های کمتری را می بینیم، هیجان و انگیزه کمی افت می کند. حتما شنیده اید که می گویند انسان موجودی اجتماعی است! و همین ندیدن آدم ها باعث کاهش هیجان و انگیزه می شود. چون شما هم امسال به مدرسه و آموزشگاه نمی روید، دوستانتان را هم نخواهید دید، مزید بر علت می شود که امسال از انرژی کمتر و هیجانات کمتری برخوردار باشید. پس حواستان باشد که این را هم مدیریت کنید.

موفقیت در کنکور بعد از چند سال

من پشت کنکوری هستم

تکرار اشتباهات

لطفا امسال باز هم اشتباهات سال قبل را تکرار نکنید. یعنی همان الگوهای سال قبل را امسال تکرار نکنید. مثلا اگر پارسال وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذراندید. اگر با دوستانتان زیاد بیرون می رفتید. اگر پارسال DVD درسی خریده بودید و اصلا نگاه نکردید. اگر مشاوره تحصیلی داشتید اما برنامه درسی تان را اجرا نمی کردید. اگر آزمون آزمایشی ثبت نام کرده بودید اما یکی در میان به آزمون می رفتید و تقلب می کردید. امسال هم همان کارها را تکرار نکنید. این ها ترس های یک مشاور تحصیلی از داوطلبان پشت کنکوری است. باید مراقب باشید که اشتباهات سال گذشته را تکرار نکنید.

یک بار برای خودتان مشخص کنید و بنویسید که اشتباهات سال قبل تان چه چیزهایی بوده است. آیا این بوده است که در درس های اختصاصی ضعف داشته اید یا اینکه زیاد بیرون می رفتید؟ یا شاید به خاطر نداشتن برنامه درسی یا روش مطالعه غلط بوده و.. هر چیزی که بوده را لیست کنید و بنویسید تا ذهن تان حساس شود و امسال احتمال تکرار آن اشتباهات کاهش پیدا کند.

احساس عقب ماندگی

ممکن است احساس کنید از دوستانتان عقب افتاده اید و حس رقابت در شما از بین رفته است. شاید بگویید پارسال به امید اینکه رتبه بهتری نسبت به دوستانم بیاورم درس می خواندم. اما امسال دیگر رقیبی ندارم! یا احساس کنید آنها به دانشگاه رفته اند و خیلی بد است که شما مانده اید.

هیچ کدام از این معایب و چالش ها نمی تواند جلوی موفقیت تان را بگیرد. به شرطی که آنها را مدیریت کنید. شکی نیست که این ها مسیر موفقیت را سخت تر می کنند. اما یادتان باشد که اگر آسان بود همه آن را انجام می دادند. هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد! می خواهید به موفقیت بزرگی برسید پس باید سود و زیان کنید. با خود بگویید: می خواهم یک سال پشت کنکور بمانم و موفق شوم. می خواهم اشتباهات سال گذشته را تکرار نکنم. سختی های سال پیش رو را تحمل می کنم که به نتیجه دلخواهم برسم.

این باعث می شود یک عمر با حس خوب زندگی کنید. این انتخاب شما است. چه بخواهید پشت کنکور ماندن را انتخاب کنید چه نکنید، هر کدام پیامدهایی دارد. این شما هستید که انتخاب می کنید کدام پیامدها را می خواهید. امیدواریم با نکاتی که شرح داده شد، بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

جمع بندی

پشت کنکور ماندن برای 98

سه سال پشت کنکور ماندن

اگر امسال به دنبال نتیجه بهتر و متفاوتی هستید باید به شکل موثرتر، بهتر و با انگیزه تر درس بخوانید. هر زمان که نیاز به کمک را احساس کردید، می توانید با مرکز مشاوره تماس حاصل کنید. تا با کمک یک مشاور، بهتر و اصولی تر سال های مهم پشت کنکور ماندن را، طی کنید. بهترین ها را برایتان آرزومندیم.

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

 • Mandana

  اکتبر 22, 2019

  سلام من امسال سال سومی هست که میخام کنکور بدم کنکور ۹۷اولین کنکورم بود چون سالا پیش با درستی خوندن برای کنکور آشنایی زیادی نداشتم پارسال یسره روزی دوازده ساعت می‌خوندم از هفت صبح تا دوازده شب از سر درس پا نمی‌شدم خیلی ب خودم فشار میاوردم هبجا نمی‌رفتم ….همه. میگفتن چقدر درس می‌خونی نخون حتی غذامو موقع درس می‌خوردم
  انقد فشار اوردم ب خودم سال دوم کنکور
  روز کنکور فشار زیادی روم بود
  تا نیم ساعت فقط تو شوک بودم دستم ب مداد نمیرف حالم بد شده بود حرفا دیگران تو ذهنم مبومد تا کنکور رو خراب کردم
  امسال فهمیدم چجور بخونم و چجور کنکور بدم
  اما حرفا دیگران آزار میده منو ک اینهمه خوندی چیزی نشدی ده سال بعدم نمیشی دارم روانی میشم چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ به نظر ایشان
  • شکست ناپذیر

   اکتبر 30, 2019

   عزیزم من برای بار 5ام کنکور میدم ورتبه امسالمم4500 بوده خسته ام ولی هدفم مهم تره

   پاسخ به نظر ایشان
  • Mahtab

   ژانویه 22, 2021

   روی هدفت تمرکز کن عزیزم هر چیز دیگه ای به غیر لز اوند بریز دور فقط روی هدفت تمرکز کن

   پاسخ به نظر ایشان

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری