اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

پاد کنکور 16 -ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور معمولا چقدر است؟

در قسمت گذشته به عوامل عقب ماندگی تحصیلی و راهکارهای آن پرداختیم. در این قسمت می خواهیم دررابطه با میزان ساعت مطالعه در دانش آموزان و نفرات برتر کنکور صحبت کنیم.بدون شک یکی از متداول ترین سوالاتی که دانش آموزان می پرسند این است که روزی چند ساعت درس بخوانیم تا موفق می شویم؟ اصلا ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر است؟ ساعت مطالعه کنکوری هایی که توانستند رتبه خوبی بدست آورند، چند ساعت بوده است؟ میانگین ساعت مطالعه برای قبولی در رشته پزشکی چقدر باید باشد؟

در یکی دیگر از بخش های پاد کنکور بررسی می کنیم که ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور معمولا چقدر است.

اولین قدم: بررسی زمان

باید ببینید در طول روز چقدر زمان در اختیار دارید و چگونه آن را در طول روز پخش می کنید. همه ما در طی شبانه روز بیست و چهار ساعت زمان در اختیار داریم. از این بیست و چهار ساعت حتما زمانی را برای خواب در نظر می گیریم. روزی شش الی هشت ساعت برای خواب در نظر بگیرید. به هیچ وجه از ساعت خواب تان کم نکنید تا به ساعت مطالعه اضافه کنید. بلکه از زمانی که بیدار هستید بیشترین استفاده را کنید. زیرا اگر از ساعت خوابتان یک ساعت کم کنید، در طول روز بی حوصله خواهید شد. حال درس خواندن هم نخواهید داشت. احساس کرختی خواهید کرد. پس برای حل این مشکل ساعت خواب مفیدی برای خود در نظر بگیرید. همچنین زمانی که بیدار هستید هم اتلاف وقت کمتری داشته باشید. تا بیشترین بازدهی و راندمان را از خود انتظار داشته باشید.

دو الی سه ساعت هم در روز باید برای کارهای روزانه در نظر گرفت. برای کارهایی مثل استحمام، غذا خوردن و استراحت های بین روز. حدود دوازده الی سیزده ساعت زمان برای مطالعه باقی می ماند. باید از این زمان باقیمانده به نحو احسنت استفاده کنید. خصوصا در روز هایی که به مدرسه نمی روید و تعطیل هستید.

کسی در کنکور موفق می شود که از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کند. فرض کنید روزهای تعطیل می توانید دوازده ساعت درس بخوانید. پس روزهای نزدیک به کنکور هم احتمالا بتوانید مطالعه بیشتری داشته باشید. اگر ساعت خواب و کارهای متفرقه تان کمی کمتر شود، زمان بیشتری خواهید داشت. در این صورت می توانید زمان مطالعه تان را  چهارده الی پانزده ساعت هم برسانید. اما واقعیت این است که هر روز نمی توانید چهارده ساعت مطالعه داشته باشید

میانگین ساعت مطالعه در نفرات برتر کنکور

استفاده بهینه از زمان

دومین قدم: کمیت و کیفیت مطالعه

اما چیزی که رتبه های برتر را از بقیه متمایز می کند این است که اولا کمیت و ثانیا کیفیت مطالعه بالایی دارند. اینکه مثلا اقوام شما روزی سیزده ساعت درس خوانده دلیل نمی شود که موفق شده باشد. خیلی ها هستند که روزی سیزده ساعت درس می خوانند اما نتوانستند در کنکور به رتبه دلخواه خود دست یابند. دلیل اش این است که کمیت مطالعه را هم باید در نظر بگیریم. وقتی درس می خوانید چقدر تمرکز دارید؟ سرعت مطالعه تان چقدر است؟ آیا روش صحیحی برای مطالعه استفاده می کنید؟ آیا موقعی که درس می خوانید فکرتان جای دیگری نیست؟

مقایسه کنید!

دو نفری که هر دوی آنها روزی دوازده ساعت درس می خوانند را در نظر بگیرید. یکی از آنها با تمرکز بالایی درس می خواند و حواسش کمتر پرت می شود. دیگری تمرکزش پایین است. نفر اول از دوازده ساعت، ده ساعت مطالعه مفید داشته و نفر دوم شاید تنها پنج ساعت مطالعه مفید داشته.

یعنی کسی که تمرکز بالایی در درس خواندن داشته باشد بازدهی او بیشتر است. اگر مثلا ده ماه تا کنکور زمان باقی مانده باشد شخص اول هزار ساعت جلوتر خواهد افتاد!

شاید کمیت هر دوی آنها یکی بوده اما در بلند مدت تمرکز بالا می تواند سبب موفقیت خارق العاده ای شود. هیچ رتبه ی برتری نبوده که با روزی دو یا سه ساعت درس خواندن توانسته باشد موفق شود. باید ساعت مطالعه تان را بالا ببرید اما در کنار آن به این موضوع هم بپردازید که آیا مطالعه من کیفیت لازم را دارد یا نه؟

این را می توانید از روی نتایج آزمون های آزمایشی تان هم متوجه شوید. می توانید از خودتان چند آزمون بگیرید. از روی آنها متوجه شوید که چه مقدار تست می زنید. چقدر بی دقتی در آزمون دارید. چقدر سوال های غلط و نزده دارید. ببینید آیا اصلا ترازتان پیشرفت می کند یا نه. این پارامترها را بررسی کنید. تا ببینید کیفیت مطالعه تان در حد مطلوب هست یا نه. چون کمیت بدون کیفیت نمی تواند کمک کند تا به هدف مورد علاقه تان برسید.

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری