اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat

پاد کنکور 15 – از برنامه آزمون و کانون عقب افتادم !راهکارهای عقب ماندگی تحصیلی

یکی از مشکلات رایج داوطلبان و دانش آموزان این است که به برنامه آزمون نمی رسند. می گویند همیشه از سر فصل ها و بودجه بندی آزمون های قلم چی و گاج و گزینه دو، عقب می مانیم. چکار باید بکنیم؟ در این بخش از پاد کنکور به موضوع رفع عقب ماندگی تحصیلی می پردازیم. اینکه چگونه عقب ماندگی تحصیلی را جبران کنیم و خودمان را به سر فصل ها و بودجه بندی آزمون های آزمایشی برسانیم. اول ریشه یابی می کنیم که مشکل چیست و بعد راهکارهای حل آن را بررسی می کنیم.

عوامل عقب ماندگی تحصیلی

مهم ترین مسائلی که اجازه نمی دهد به سر فصل های آزمون های آزمایشی برسید:

اتلاف وقت

خیلی ها به جای کمبود وقت، اتلاف وقت می کنند. مثلا دانش آموزی بود که می گفت به سر فصل های آزمون های آزمایشی نمی رسم. به او گفتم ساعت مطالعه ات را یک هفته ثبت کن تا ببینیم روزی چند ساعت درس می خوانی. بعد از ثبت کردن مشخص شد روزی که تعطیل بوده فقط هفت ساعت درس خوانده است. روزهای دیگر هم بعد از مدرسه می توانسته تا دوازده شب درس بخواند. اما فقط روزی چهار ساعت درس خوانده است! این افراد از زمانی که دارند، درست استفاده نمی کنند! پس طبیعی است که به آزمون های آزمایشی نمی رسند و نمی توانند درس ها را جمع و بندی و مرور کنند.

لطفا با خودتان صادق باشید. آیا واقعا مشکل کمبود وقت دارید یا اتلاف وقت. آیا از تمام زمانی که در اختیار دارید، استفاده می کنید یا نه. یا بخش عمده آن را هدر می دهید؟ شما هم یک هفته ساعات مطالعاتی تان را ثبت کنید. ببینید که آیا اتلاف وقت باعث عقب ماندگی تحصیلی تان شده!

آیا اتلاف وقت باعث عقب ماندگی تحصیلی تان شده

رفع عقب ماندگی تحصیلی

کمبود وقت

دومین عامل عقب ماندگی تحصیلی، این است که واقعا کمبود وقت داشته باشید. اینکه چگونه تشخیص دهید کمبود وقت دارید یا نه خیلی ساده است. می توان گفت کسانی کمبود وقت دارند که در طول هفته پنج الی شش روز به مدرسه می روند. تا ساعت چهار یا پنج در مدرسه هستند. وقتی هم به منزل می آیند واقعا خسته هستند. طبیعی است که این عزیزان از بودجه بندی آزمون ها عقب بیافتند. در قسمت راهکارها به نکاتی اشاره می کنیم تا بتوانید به مباحث آموزشی بیشتری بپردازید. اما قبول کنید وقتی زمان زیادی برای مطالعه نداشته باشید، از آزمون عقب می افتید.

کندخوانی

سومین عامل عقب ماندگی تحصیلی این است که کندخوان باشید. دانش آموزی بود که می گفت یک درس از دین و زندگی را در سه ساعت مطالعه کردم. طبیعی است که چنین شخصی نتواند به سر فصل های آزمون برسد. اگر شما هم کندخوان هستید باید فکری به حال کندخوانی تان کنید. از طرف دیگر وسواس مطالعاتی هم ممکن است باعث کندخوانی شود. این دو را بررسی خواهیم کرد.

دیر شروع کردن

دلیل دیگر، دیر شروع کردن است. مثلا از بهمن ماه تصمیم گرفته اید که به طور جدی درس بخوانید. همان موقع هم در یک آزمون آزمایشی ثبت نام می کنید. اما چون آزمون آزمایشی جلوتر است و می خواهید از اول درس خواندنتان را شروع کنید، باز هم به سر فصل آزمون های آزمایشی نخواهید رسید. همین باعث عقب افتادن از برنامه آزمون ها می شود و باعث عقب ماندگی درسی تان می شود.

منابع مطالعاتی

چهارمین عامل عقب ماندگی تحصیلی، این است که منابع مطالعاتی مناسبی نداشته باشید. دانش آموزی که کتاب تست او برای یک فصل زیست شناسی، ششصد تست دارد. جزوه اش هم برای یک درس زیست شناسی هفتاد صفحه است. با این اوضاع معلوم است اگر بخواهد از روی این منابع به عنوان منبع اول شروع به مطالعه کند، به سر فصل آزمون های آزمایشی نخواهد رسید. خیلی از اوقات عقب ماندگی تحصیلی به این خاطر است که منابع مناسبی برای مطالعه انتخاب نمی کنید. ممکن است منابعی انتخاب کنید که بسیار وقت گیر باشند. همین باعث می شود نتوانید به سر فصل های آزمون های آزمایشی تان برسید. ممکن است معلم تان هم مطلبی را خوب درس نداده باشد. و شما برای اینکه آن مطلب را خوب بفهمید باید وقت زیادی را در خانه صرف کنید تا یاد بگیرید. بعد سراغ تست ها و جمع بندی آن روید.

راهکارهای رفع عقب ماندگی تحصیلی

شناسایی قاتلین وقت

اولین نکته برای کسانی که اتلاف وقت دارند این است که قاتلین وقت خود را شناسایی کنند. قاتلین وقت می تواند شبکه های اجتماعی باشد. دوستانی باشند که وقت و بی وقت به شما زنگ می زنند. یا ممکن است تعلل ورزی خودتان باشد. مثلا بعد از مدرسه ناهار می خورید بعد سریال می بینید بعد می خوابید. در نهایت به همین شکل زمان را از دست می دهید. لطفا تعلل ورزی نداشته باشید. به خودتان بگویید به خانه رسیدم، ناهارم را خوردم باید بروم سر درسم! مهم نیست حوصله دارم یا ندارم!

شاید مهم ترین دلیل عقب ماندگی تحصیلی بسیاری از دانش آموزان در کنکور، همین اتلاف وقت است. از وقت خود درست استفاده نمی کنند. شاگردی که رتبه اش در کنکور 650 شد و در یک رشته خوب در دانشگاه دولتی تهران قبول شد. از او پرسیدم اگر به عقب برگردی چه کاری انجام می دهی و چه کاری انجام نمی دهی؟ در جواب گفت اگر به عقب برگردم بجای اینکه 90% برنامه را اجرا کنم، 100% آن را اجرا خواهم کرد.

کسی که موفق شده تا رتبه سه رقمی کسب کند باز هم می گوید کاش بهتر از وقتم استفاده می کردم. یادتان باشد تنها سرمایه ای که بین همه عادلانه وجود دارد، زمان است. همه ما بیست و چهار ساعت زمان در اختیار داریم. مهم این است که چه کسی بیشتر و بهتر از زمانش استفاده کند.

برنامه ریزی درسی

برای کسانی که کمبود وقت دارند توصیه می کنیم که برنامه ریزی درسی مناسب داشته باشند. یک برنامه درسی مناسب و حرفه ای کمک می کند تا خیلی از کمبود وقت ها جبران شود. نمی گوییم صد در صد موثر است. اما به مدیریت زمانتان بسیار کمک می کند. مدیریت زمان باعث می شود که از دیگران جلو بیافتید. برای کسانی که کندخوان هستند، پیشنهاد می کنیم حتما تندخوانی را یاد بگیرند. اگر سرعت مطالعه تان دو یا سه برابر شود. به جای اینکه دین و زندگی را تا کنکور یکبار مطالعه کنید، چهار بار می توانید مطالعه کنید.

چگونه عقب ماندگی تحصیلی را جبران کنیم

جبران عقب ماندگی تحصیلی

اگر همه یک ساعت زمان برای درس زیست شناسی می گذارند و تنها دو صفحه می خوانند، شما همان یک ساعت را زمان می گذارید اما چهار یا شش صفحه می توانید مطالعه کنید. یعنی در همان زمان، علمکرد بالاتری خواهید داشت. تندخوانی جادو و جمبل نیست! بلکه تکنیک ها و مهارت هایی است که با انجام آنها از ظرفیت مغزتان به بهترین شکل ممکن استفاده خواهید کرد. پس یادگیری تندخوانی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که در عصر جدید به آن نیاز دارید.

آزمون های آزمایشی

برای کسانی که دیر شروع کردند و منابع مطالعاتی مناسبی ندارند، توصیه می کنیم که یا در آزمون آزمایشی ثبت نام نکنند. یا اگر ثبت نام کردند حواسشان باشد تا با برنامه ریزی درست، هم مباحث قبلی را بخوانند، هم مباحث جدیدی که در آزمون می آید. در واقع باید تعادلی بین این دو برقرار کنند.

از کتاب های کمک آموزشی مناسب و dvd های درسی هم می توانید استفاده کنید تا جلو بیافتید. خیلی از اوقات یک کتاب خوب می تواند به شما کمک کند تا دیدتان نسبت به درس خواندن عوض شود. در زمان کمتر مطالب بیشتری یاد بگیرید و تست های مفید تر و به اصطلاح تست های مادر را بزنید. تست هایی که مطالب بیشتری را پوشش می دهد و تست هایی که طراح سوالات و نویسنده کتاب می داند با خواندن آنها می توانید هفتاد الی هشتاد درصد مطالب را، پوشش دهید.

از طرف دیگر دی وی دی های آموزشی هم کمک می کند تا بتوانید با صرف وقت کمتر، مطالب زیادتری را یاد بگیرید. یعنی معلمانی را با هزینه کم به خانه خود ببرید. اگر قصد استفاده از دی وی دی های آموزشی را داشتید، می توانید از مشاوره ما در این زمینه بهره مند شوید. به شما کمک می کنیم تا خرید بهتری داشته باشید و منابع خود را درست و به صرفه مصرف کنید. امیدواریم با آموزش این نکات کمک کرده باشیم به برنامه آزمون های آزمایشی تان برسید و عقب ماندگی تحصیلی خود را جبران کنید. تا در کنکور که آخرین آزمون آزمایشی است، بدرخشید.

در قسمت آینده دررابطه با میانگین ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور صحبت خواهیم کرد.

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید