اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

روانشناسی تنبلی(3)_بررسی ریشه ها و دلایل تنبلی و اهمال کاری

 

اهمال کاری و تنبلی ریشه ها و دلایل مختلفی دارد. در قسمت قبلی در رابطه با 5 ریشه اهمال‌کاری صحبت کردیم. در این قسمت 5 ریشه دیگر اهمال‌کاری را بیان می‌کنیم.

اگر قسمت قبل را ندیدید پیشنهاد می‌کنم حتماً مشاهده کنید.

 

 

ریشه اهمال کاری

 

لجبازها

لجبازی می تواند یکی از ریشه های اهمال کاری باشد. بسیاری از اوقات ما از روی لجبازی تنبلی می‌کنیم؛ یعنی خودمان هم دوست داریم کاری را انجام بدهیم اما چون مثلاً همسر، دوست و یا پدر و مادرمان باحالت باید و اجبار این حرف را به ما می‌زنند ما نیز انجامش نمی‌دهیم.

به‌طور مثال ما خودمان تصمیم گرفتیم که من باید لاغر کنم اما یک‌دفعه پدر مادر به ما میگویند که با خودت چیکار کردی؟ چرا اندر چاق شدی؟ به فکر سلامتت نیستی؟ ما هم لجبازی می‌کنیم و رژیم را شروع نمی‌کنیم؛ بنابراین بسیاری از اوقات لجبازی کردن می‌تواند ریشه‌ اهمال‌کاری باشد.

لذت‌جوها

ریشه اهمال کاری بسیاری از افراد در لذت طلبی است؛ یعنی ما دوست داریم الآن لذت داشته باشیم تا لذت در بلندمدت. این موضوع در آزمون مارش مِلو هم مشخص‌شده است.

ما باید از زندگی لذت ببریم اما بعضی از افراد لذت‌جوهای افراطی هستند؛ یعنی معتقدند که من فقط الآن برام مهمِ. شعارشان هم این است؛ زندگی در لحظه. متأسفانه اشتباه متوجه شدند که زندگی در لحظه به این معنا نیست که تو آینده خودت را کلاً نابود کنی.

زندگی در لحظه به این معناست که توبه‌کارهایی که می‌کنی توجه داشته باشی. اگر غذا می‌خوری از غذا خوردنت لذت ببری. با دوستانت هستی از بودن با دوستانت لذت ببری. درس می‌خوانی از درس خواندنت لذت ببری. کار می‌کنی و در حال کسب درآمد هستی، از کاری که انجام می‌دهی لذت ببری.

واقعیت این است که ما بعضی‌اوقات زندگی در لحظه را اشتباه معنی کردیم. شعار این افراد یک‌جور راه فرار برای این کار است. به‌طور مثال به‌جای اینکه درس بخواند با گوشی بازی می‌کند. به‌جای باشگاه رفتن و لاغر کردن با دوستانش به فست فود می‌رود. این لذت طلبیِ زیاد است و در آینده نتیجه خوبی ندارد.

ما نمی‌گوییم شما لذت‌ها را کنسل کنید. این اشتباه است. چون تفریح و لذت از نیازهای اولیه (basic needs) ماست. ما نمی‌توانیم آن‌ها را کنسل کنیم؛ اما می‌خواهم این را به شما بگویم که بسیاری از اوقات دلیل تنبلی و اهمال‌کاری ما این است که دل به لذت‌های آنی بستیم. می‌خواهیم همین الآن به ما خوش بگذرد و تبعات بعدی آن را نیز در نظر نمی‌گیریم. درحالی‌که هر چیزی در زندگی هزینه دارد.

 

لذت های آنی می تواند از ریشه های اهمال کاری باشد

لذت جو ها

اجتناب کردن

ریشه تنبلی بسیاری از افراد اجتناب کردن از حل مسئله است. به‌طور مثال کسی که آزمایش می‌دهد و جواب آزمایش را به دکتر نشان نمی‌دهد. به‌جای آن در اینترنت سرچ می‌کند این چیزی که در آزمایش نوشته‌شده چیست؟! می‌ترسد دکتر حرف سنگینی بزند یا مثلاً بگوید تو فلان بیماری راداری. به همین خاطر مسئله را پاک می‌کند.

یا مثلاً کسی که با همسرش دعوا کرده است. به‌جای صحبت کردن با همسرش و حل مسئله، از خانه بیرون میزند تا به‌طور موقت مشکلش را حل کند. مثالی که من همیشه می‌زنم این است که کسی که سرطان گرفته، به‌جای شیمی‌درمانی و حل کردن مسئله، خودش را با ماد مخدر، مشروب یا داروهای مسکن تسکین می‌دهد. برای اینکه دردش را موقتاً فراموش کند.

بسیاری از تنبلی‌های ما از سبک اجتنابی است. به‌جای اینکه مسئله خودمان را حل کنیم از آن دوری می‌کنیم. نمی‌خواهیم این سختی کوتاه‌مدت را تحمل‌کنیم و مجبوریم یک سختی بلندمدت را تحمل‌کنیم؛ بنابراین سبک اجتنابی یکی از سبک‌های فرار از کارهای مهم و یکی از سبک‌های تنبلی است.

از ریشه های اهمال کاری می توان به سبک اجتنابی اشاره کرد

سبک اجتنابی

 

بی‌نظم‌ها

واضح است که آدم‌های بی‌نظم معمولاً اهمال‌کار و تنبل هم می‌شوند. چه آن‌هایی که معمولاً با برنامه درس نمی‌خوانند چه آن افرادی که الآن سرکار رفتند و در اتاق کارشان همه‌چیز پخش‌وپلا و بی‌نظم است. نمی‌داند چه اولویتی دارد!

بسیاری از اوقات بی‌نظمی به خاطر عادت‌های اشتباهی است که ما یاد گرفتیم. این عادت‌ها الآن باید درست شود؛ بنابراین بی‌نظمی را یکی از دلایل مهم تنبلی و اهمال‌کاری میدانیم. چون زمانی که اطراف ما شلوغ است، تمرکز روی کار نداریم. همین موضوع باعث می‌شود ما بیشتر تنبلی کنیم.

 

ویژگی‌های مشترک (ترکیبی)

آخرین‌مدل و سبک اهمال‌کاری بسیاری از افراد به دلیل ترکیبی بودن همه این دلایل است. به‌طور مثال یک نفر ممکن است احساس کند من هیچ‌کدام از این دلایل را به‌طور کامل ندارم اما به ذره کمال‌گرا هستم، به ذره بگی نگی خودشیفتگی دارم، به ذره ترس از شکست دارم و همه این دلایل کوچک باعث شده من اهمال‌کاری کنم.

ممکن است شما هیچ‌کدام از این دلایل را به‌طور کامل نداشته باشید و همان‌طور که گفتم به شکل کوچک داشته باشید. این هم یک مدل است. اما باید ببینید کدام‌یک از آن‌ها پررنگ‌تر است و درنهایت سعی کنید برای هر یک از آن‌ها راهکار پیدا کنید.

جمع‌بندی

در این قسمت 5 دلیل دیگر از مجموعه دلایل و ریشه‌های اهمال‌کاری را بیان کردیم. توجه داشته باشید بر اساس اینکه کدام‌یک از دلایل رادارید، نوع اهمال‌کاری و نوع درمان اهمال‌کاری شما نیز متفاوت است. سعی کنید دلیل اهمال کاری خودتان را پیدا کنید و برای آن یک راهکار پیدا کنید.

در قسمت بعدی راهکارهای مبارزه و درمان تنبلی را بیان می‌کنیم. پس حتماً قسمت بعدی را مشاهده کنید. ضمناً اگر دوست دارید محتوای بیشتری یاد بگیرید یا محصول کامل‌تری داشته باشید می‌توانید از محصول روانشناسی تنبلی استفاده کنید.

با ما همراه باشید

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری